KONCEPCJA PRACY SZKOY MAGORZATA DUTKIEWICZ Szkoa Podstawowa im

  • Slides: 34
Download presentation
KONCEPCJA PRACY SZKOŁY MAŁGORZATA DUTKIEWICZ

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY MAŁGORZATA DUTKIEWICZ

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie

PRIORYTETY Budowanie szkoły opartej na partnerskich relacjach trzech filarów : uczniów , nauczycieli i

PRIORYTETY Budowanie szkoły opartej na partnerskich relacjach trzech filarów : uczniów , nauczycieli i rodziców, które polegają na wzajemnym porozumieniu i dialogu. Budowanie szkoły „ wszechstronnego rozwoju „ w której najważniejsze jest dobro ucznia. Budowanie szkoły bezpiecznej wolnej od agresji , używek i innych niebezpieczeństw.

MISJA SZKOŁY Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie to szkoła w której: a.

MISJA SZKOŁY Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie to szkoła w której: a. najwyższym dobrem jest dobro uczniów; b. każdy uczeń osiąga sukces na miarę swoich możliwości; c. przygotowujemy do aktywnego i świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie, d. panuje ustalony znany wszystkim system praw , obowiązków norm i wartości, e. każdy uczeń jest zauważony i czuje się tu bezpiecznie.

WIZJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KAZIMIERZA KORKA W ROZSTRZĘBOWIE Kształcenie w szkole podstawowej stanowi fundament

WIZJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KAZIMIERZA KORKA W ROZSTRZĘBOWIE Kształcenie w szkole podstawowej stanowi fundament wykształcenia. Zadaniem szkoły jest łagodne wprowadzenie dziecka w świat wiedzy, przygotowanie do wykonywania obowiązków ucznia oraz wdrażanie do samorozwoju. Szkoła zapewnia bezpieczne warunki oraz przyjazną atmosferę do nauki, uwzględniając indywidualne możliwości i potrzeby edukacyjne ucznia. Najważniejszym celem kształcenia w szkole podstawowej jest dbałość o integralny rozwój biologiczny, poznawczy, emocjonalny, społeczny i moralny ucznia. Kształcenie w szkole podstawowej trwa osiem lat i jest podzielone na dwa etapy edukacyjne : (Podstawa programowa kształcenia ogólnego w szkole podstawowej). Nasza szkoła to nie tylko budynek, ale wspólnota, do której świadomie wstępują ci, którzy chcą ją tworzyć (uczniowie, rodzice, wszyscy pracownicy szkoły). Nasza szkoła to miejsce, w którym: • wszyscy jej członkowie są tak samo ważni; • panuje życzliwa atmosfera oparta na kulturze osobistej nauczycieli, uczniów i rodziców, wzajemnym szacunku, akceptacji, pomocy i współdziałaniu; • pielęgnuje się tradycje szkoły, skupiając wokół nich nauczycieli, uczniów, rodziców i absolwentów; • jest bezpiecznie; • dobrze przygotowuje się uczniów do dalszego etapu kształcenia.

Absolwent : -przygotowany do nauki na dalszych szczeblach kształcenia oraz do życia we współczesnym

Absolwent : -przygotowany do nauki na dalszych szczeblach kształcenia oraz do życia we współczesnym świecie, -samodzielny, otwarty, ambitny, przyjazny, uczciwy, tolerancyjny, odpowiedzialny i twórczy, -asertywny -zna swoje mocne i słabe strony, -wrażliwy na krzywdę innych -patriota…

Celem głównym kształcenia i wychowania w naszej szkole jest ukształtowanie człowieka aktywnego, otwartego oraz

Celem głównym kształcenia i wychowania w naszej szkole jest ukształtowanie człowieka aktywnego, otwartego oraz samodzielnego. Celem na kolejne lata będzie dalsze prowadzenie działań mających na celu podniesienie poziomu nauczania, wychowania i opieki poprzez działania w następujących obszarach:

KSZTAŁCENIE Szkoła na wysokim poziomie dydaktycznym, dostępna poprzez obiektywnie i ogólnie uznane zasady oceniania

KSZTAŁCENIE Szkoła na wysokim poziomie dydaktycznym, dostępna poprzez obiektywnie i ogólnie uznane zasady oceniania oraz zajęcia pozalekcyjne dla uczniów o różnych zdolnościach i zainteresowaniach, przyjazna dla dzieci i ich rodziców, silnie związana z własnym regionem: kontynuacja już funkcjonującego w szkole systemu badania osiągnięć ucznia; ocenianie kształtujące; bogata oferta zajęć pozalekcyjnych; ustawiczne doskonalenie nauczycieli, w szczególności w zakresie stosowania technologii informatycznej i komunikacyjnej. wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z trudnościami w nauce poprzez zajęcia dydaktyczno wyrównawcze, rewalidacyjne, logopedyczne, korekcyjnokompensacyjne, a także poprzez udział w projektach („Wyższa Klasa” Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów z terenu ORSG Powiatu Nakielskiego”) wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów zdolnychkoła zainteresowań, zajęcia rozwijające uzdolnienia , indywidualizacja pracy.

Szkoła stwarza wszystkim uczniom możliwość odniesienia sukcesu, każdy może znaleźć coś dla siebie i

Szkoła stwarza wszystkim uczniom możliwość odniesienia sukcesu, każdy może znaleźć coś dla siebie i odnaleźć się w ulubionej przez siebie dziedzinie. Na bogaty kalendarz konkursów , w których biorą udział uczniowie składają się konkursy: czytelnicze, ortograficzne, historyczne, sportowe, polonistyczne, plastyczne, matematyczne, recytatorskie, ekologiczne, muzyczne , językowe. W następnych latach działania te będą kontynuowane i poszerzane.

„Nauczanie powinno polegać na tym, żeby to, co się ma do zaoferowania uczniom, postrzegali

„Nauczanie powinno polegać na tym, żeby to, co się ma do zaoferowania uczniom, postrzegali oni jako drogocenny dar, a nie jako przykry obowiązek. ” Albert Einstein

WYCHOWANIE I OPIEKA W pełni demokratyczna, samorządna i przyjazna szkoła, w której uczeń jest

WYCHOWANIE I OPIEKA W pełni demokratyczna, samorządna i przyjazna szkoła, w której uczeń jest bezpieczny. Szkoła bez agresji i zagrożeń społecznych, oferująca alternatywę wobec innych pokus. Szkoła przygotowująca do startu w dorosłe życie.

Osiągniemy to poprzez kontynuowanie takich przedsięwzięć jak: - zajęcia z doradztwa zawodowego i działania

Osiągniemy to poprzez kontynuowanie takich przedsięwzięć jak: - zajęcia z doradztwa zawodowego i działania w tym zakresie w całym procesie dydaktyczno- –wychowawczym, - zajęcia socjoterapeutyczne, - realizacja programów profilaktycznych min. „Spójrz inaczej”, „Trzymaj formę” , „ Znajdź właściwe rozwiązanie” , „Bieg po zdrowie” , „ Nie pal przy mnie proszę”. - angażowanie uczniów w działalność wolontariatu, - akcje ekologiczne (sprzątanie świata we współpracy z nadleśnictwem Tupadły, (zbiórka makulatury , nakrętek oraz segregacja odpadów we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kcyni, - działalność SKO i SU, - właściwe zagospodarowanie wolnego czasu uczniów jako formy zapobiegania agresji przez: zajęcia pozalekcyjne, uroczystości środowiskowe, turnieje, zajęcia sportowe, wycieczki, wyjazdy na basen, do kina, teatru.

Bardzo ważnym elementem wychowawczym szkoły jest kształtowanie postaw patriotycznych naszych uczniów. Wielką rolę odgrywa

Bardzo ważnym elementem wychowawczym szkoły jest kształtowanie postaw patriotycznych naszych uczniów. Wielką rolę odgrywa tutaj postać patronującego szkole Kazimierza Korka kierownika i budowniczego szkoły w Rozstrzębowie bardzo związanego z regionem pałuckim. Jako cel na kolejne lata stawiamy sobie nadanie sztandaru szkole, a w związku z tym podjęcie szeregu inicjatyw , aby ten cel osiągnąć. Planujemy też rozszerzyć działania mające na celu propagowanie postaci patrona w środowisku szkolnym i lokalnym przez organizację konkursów. Ważnym elementem i podstawą właściwego przebiegu procesu wychowania jest przyjazna atmosfera na płaszczyznach uczniowie- nauczyciele -dyrektor oparta na następujących zasadach: -szacunku dla zdania i poglądu dziecka, -zainteresowania, życzliwości w stosunku do dziecka, -lojalności, - poszanowania godności i równe traktowanie ucznia.

POSTAWY PATRON KAZIMIERZ KOREK SZTANDAR PRZYJAZNY KLIMAT SZKOŁY

POSTAWY PATRON KAZIMIERZ KOREK SZTANDAR PRZYJAZNY KLIMAT SZKOŁY

Prawidłowo realizowane działania wychowawcze i obserwacje pozwalają na rozpoznanie potrzeb opiekuńczych uczniów i zapewnienie

Prawidłowo realizowane działania wychowawcze i obserwacje pozwalają na rozpoznanie potrzeb opiekuńczych uczniów i zapewnienie im wszelkich możliwych form pomocy: - dożywianie oraz opieka w świetlicy szkolnej, - zajęcia profilaktyczno-wychowawcze , -organizowanie współpracy szkoły z instytucjami zainteresowanymi problemami opieki, pomocy socjalnej tj. - Powiatową Poradnią Psychologiczno –Pedagogiczną w Nakle nad Notecią, Miejsko- Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, a przede wszystkim środowiskiem rodzinnym ucznia.

KADRA PEDAGOGICZNA Wykształcona, kompetentna, oddana szkole kadra pedagogiczna jest największym kapitałem placówki.

KADRA PEDAGOGICZNA Wykształcona, kompetentna, oddana szkole kadra pedagogiczna jest największym kapitałem placówki.

Wszyscy nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe – jeden wyższe zawodowe. Większość z nauczycieli posiada dodatkowe

Wszyscy nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe – jeden wyższe zawodowe. Większość z nauczycieli posiada dodatkowe kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu bądź prowadzenia zajęć specjalistycznych. W zakresie umiejętności należy zadbać o doskonalenie kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie: -pracy zespołowej, -oceniania kształtującego, -pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, - rozwiązywania problemów, - planowania własnej pracy. -pogłębienie umiejętności komputerowych i dostosowanie ich do wymagań „cyfrowej szkoły”. Należy również motywować nauczycieli do efektywnego wdrażania nowatorskich form i metod pracy , wprowadzania innowacji. W ramach nadzoru pedagogicznego należy preferować u nauczycieli takie cechy jak samodzielność, samodyscyplina, rozwaga, odpowiedzialność, rzetelność, sprawiedliwość, refleksyjność i twórczy krytycyzm.

„Słaby nauczyciel –opowiada, dobry nauczyciel –wyjaśnia, bardzo dobry nauczyciel –demonstruje, genialny nauczyciel – inspiruje.

„Słaby nauczyciel –opowiada, dobry nauczyciel –wyjaśnia, bardzo dobry nauczyciel –demonstruje, genialny nauczyciel – inspiruje. ” William Arthur Ward

WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM Wzmacnianie pozycji szkoły w środowisku lokalnym, ciągła praca nad tym ,

WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM Wzmacnianie pozycji szkoły w środowisku lokalnym, ciągła praca nad tym , aby rodzice występowali w roli partnerów szkoły – inicjatorów przedsięwzięć dydaktycznych i wychowawczych oraz ich współwykonawców.

Szkoła pełni w środowisku obok funkcji oświatowych, także funkcję ośrodka integrującego społeczeństwo wsi. Rodzice

Szkoła pełni w środowisku obok funkcji oświatowych, także funkcję ośrodka integrującego społeczeństwo wsi. Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Rodzice dzielą się opiniami na temat pracy szkoły oraz procesu nauczania. W szkole prężnie działa Rada Rodziców inicjując działania wspierające pomysłami i finansami pracę szkoły. Rodzice uczestniczą w podejmowaniu decyzji dotyczących uchwalania i zatwierdzania podstawowych dokumentów pracy szkoły, organizacji uroczystości szkolnych, wycieczek, zabaw i imprez. Ścisła współpraca na linii dom rodzinny –szkoła przeciwdziała wykluczeniu dzieci nieśmiałych , wycofanych. To wpływa na wzrost poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Nadal będziemy wspierać i rozwijać te działania , aby jak najlepiej pomóc uczniom.

Tradycją w naszej szkole stał się festyn organizowany w czerwcu –„Spędzam lato z mamą

Tradycją w naszej szkole stał się festyn organizowany w czerwcu –„Spędzam lato z mamą i tatą” , którego celem jest integracja rodziców jak i propagowanie bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Co roku rodzice wraz z nauczycielami przygotowują przedstawienia dla dzieci i społeczności lokalnej. Odbyły się już min. „Rzepka „ „Kopciuszek”, „ Smerfy”, Śpiąca królewna”, które odbiły się szerokim echem w środowisku. W tym roku był to „Ali Baba”.

Zamierzamy nadal te dobre zwyczaje kontynuować i rozwijać poprzez : -większą liczbę lekcji otwartych

Zamierzamy nadal te dobre zwyczaje kontynuować i rozwijać poprzez : -większą liczbę lekcji otwartych dla rodziców, -nowe aktywizujące formy spotkań z rodzicami – warsztaty, rodzinne zajęcia artystyczne, -aktywniejszy udział rodziców w tworzeniu dokumentów szkolnych , -promowanie szkoły w środowisku lokalnym.

„Każdy z nas może nauczyć się czegoś od innych i na tym właśnie polega

„Każdy z nas może nauczyć się czegoś od innych i na tym właśnie polega mądrość. ” Nasza szkoła będzie nadal rozwijać otwarcie na środowisko lokalne poprzez : 1. Czynne włączanie szkoły w uroczystości gminne i środowiskowe. 2. Ścisłą współpracę z instytucjami i osobami działającymi na terenie gminy i lokalnego środowiska: -Urząd Miejski w Kcyni -Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej -Gminne Centrum Kultury i Biblioteki -Nadleśnictwo Tupadły - Rada Sołecka Szczepic i Tupadł -policja, straż pożarna -Zakład Gospodarki Komunalnej i inne.

SYSTEMATYCZNA POPRAWA BAZY MATERIALNEJ SZKOŁY Szkoła dobrze zorganizowana, sprawnie funkcjonująca zarówno dla uczniów i

SYSTEMATYCZNA POPRAWA BAZY MATERIALNEJ SZKOŁY Szkoła dobrze zorganizowana, sprawnie funkcjonująca zarówno dla uczniów i rodziców, jak i pracowników, posiadająca jak najlepsze wyposażenie, które wspomagałoby wszechstronny rozwój uczniów.

Nadal należy dbać o poprawę bazy do nauczania oraz właściwy stan techniczny obiektu, o

Nadal należy dbać o poprawę bazy do nauczania oraz właściwy stan techniczny obiektu, o bezpieczne warunki pracy i nauki. Do najważniejszych prac , które udało się wykonać w czasie pełnienia przeze mnie funkcji dyrektora należą : -naprawa dachu na budynku kotłowni i szkoły -wymiana okien -wymiana drzwi wejściowych do budynku szkoły -zakup umeblowania do pięciu klas -adaptację dwóch pomieszczeń na sale lekcyjne -wymiana oświetlenia i podłóg w salach lekcyjnych, --remont toalet -wyposażenie szkoły w szereg pomocy dydaktycznych ( min. w tablice interaktywne) w związku z udziałem w projektach min. –e Usługi , e-Organizacja pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego”, ”Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywacji cyfrowejprogram operacyjny Cyfrowa Polska na 2014 -2020”, „ Realizacja systemu innowacyjnej edukacji w województwie kujawsko-pomorskim”, „Książki naszych marzeń”. . .

mach W Do nowych działań należeć będą : - założenie obudowy na kaloryfery -

mach W Do nowych działań należeć będą : - założenie obudowy na kaloryfery - naprawa kominów -stworzenie pracowni przedmiotowych – biologiczno-chemiczna… dodatkowych środków finansowych trzeba kontynuować wynajem obiektów szkolnych, prowadzić zbiórki surowców wtórnych, pozyskiwać sponsorów oraz rodziców do prac na rzecz szkoły, brać udział w projektach.

ZARZĄDZANIE I PROMOCJA SZKOŁY Szkoła dobrze zorganizowana , w której zrobiono wszystko, co możliwe,

ZARZĄDZANIE I PROMOCJA SZKOŁY Szkoła dobrze zorganizowana , w której zrobiono wszystko, co możliwe, dla stworzenia optymalnych warunków , szans rozwoju i sukcesu każdego ucznia. To szkoła , w której szanowane są uprawnienia, ale także egzekwowane obowiązki.

Cel ten zamierzamy osiągnąć przez: - doskonalenie umiejętności w zakresie nadzoru i dworactwa pedagogicznego

Cel ten zamierzamy osiągnąć przez: - doskonalenie umiejętności w zakresie nadzoru i dworactwa pedagogicznego dyrektora jak również w zakresie skutecznego zarządzania i kierowania szkołą poprzez: - budowanie partnerskich relacji rodzic- nauczyciel- uczeń, - preferowanie pracy zespołowej, - promowanie szkoły w środowisku, - sprzężenie doskonalenia zewnętrznego z potrzebami szkoły, działanie systemu diagnozowania poziomu pracy szkoły sprzężonego z ewaluacją poprzez: * Systematyczne badanie osiągnięć edukacyjnych uczniów –diagnozy , *analiza wyników egzaminów próbnych i końcowych , *obserwacje zajęć i innych działań prowadzonych w szkole pod kątem uzyskiwania coraz lepszych efektów pracy,

Dbanie o właściwy pedagogiczny poprzez: klimat *kształtowanie poczucia jedności , jednomyślności i odpowiedzialności w

Dbanie o właściwy pedagogiczny poprzez: klimat *kształtowanie poczucia jedności , jednomyślności i odpowiedzialności w dążeniu do wspólnych celów mających na uwadze wszechstronny rozwój szkoły, *motywowanie nauczycieli do pracy poprzez zauważanie ich sukcesów i zaangażowania, *budowanie atmosfery opartej na wzajemnym zaufaniu. „ Lider to człowiek, który ma wizję, inspiruje, ceni pomysły i innowacyjność, wykorzystuje zdolności innych, przewodzi stojąc obok, stawia pytania, prosi o sugestie, dzieli się swoją władzą. ”

Przedstawiona wyżej koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły jest z konieczności zwięzła i dotyka tylko

Przedstawiona wyżej koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły jest z konieczności zwięzła i dotyka tylko niektórych ważnych spraw. Szczegółowe działania na każdy kolejny rok szkolny znajdą się w opracowywanych corocznie planach i programach.

PODSUMOWANIE Pragnąc zrealizować przedstawione w koncepcji cele, jestem świadoma, że nie dokonam tego sama.

PODSUMOWANIE Pragnąc zrealizować przedstawione w koncepcji cele, jestem świadoma, że nie dokonam tego sama. Dlatego głównym założeniem mojej koncepcji jest budowanie szkoły dialogu opartej na partnerskich relacjach trzech filarów : uczniów , nauczycieli i rodziców. Bardzo dużo zależy od kadry nauczycielskiej. Zamierzam w dalszym, ciągu rozwijać u nauczycieli świadomość tego, jak bardzo wizerunek szkoły zależy od nich samych. Wszyscy musimy wykazywać gotowość zdobywania nowych umiejętności po to, aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom, aby być kreatorami własnej drogi rozwoju.

Przez ostatnie lata zrobiliśmy już wiele w tym kierunku, czego dowodem są wyniki ewaluacji

Przez ostatnie lata zrobiliśmy już wiele w tym kierunku, czego dowodem są wyniki ewaluacji zewnętrznej oraz przeprowadzonych kontroli. Jeżeli będzie mi dane nadal kierować tą placówką to dołożę wszelkich starań , aby szkoła nasza rozwijała się nieustannie i była miejscem zdrowej rywalizacji w dążeniu do osiągania coraz lepszych wyników w nauce jak i miejscem , gdzie uczniowie czują się bezpiecznie , osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości. Moja koncepcja opiera się na funkcjonowaniu szkoły jako placówki przyjaznej dziecku, aktywnej w działaniu, otwartej na inicjatywy nauczycieli, uczniów i rodziców. „Współczesna szkoła to taka, którą się tworzy a nie taka, którą się zarządza. " (Reinhold Miller)