Komunikacja tworzca wizi Szkoa Podstawowa nr 357 Warszawa

  • Slides: 27
Download presentation
Komunikacja tworząca więzi Szkoła Podstawowa nr 357 Warszawa, ul. Zachodzącego Słońca 25 Warszawa, listopad

Komunikacja tworząca więzi Szkoła Podstawowa nr 357 Warszawa, ul. Zachodzącego Słońca 25 Warszawa, listopad 2019 r.

ABY DZIECI CZĘŚCIEJ ZACHOWYWAŁY SIĘ TAK, JAK CHCEMY Należy wyposażyć je w poczucie, że

ABY DZIECI CZĘŚCIEJ ZACHOWYWAŁY SIĘ TAK, JAK CHCEMY Należy wyposażyć je w poczucie, że wiele potrafią, w dobre myślenie o sobie i umiejętność doceniania innych. Ważne jest, aby dostrzegać wszystko, co właściwe i wzmacniać to, zachowując proporcje między a krytyką.

Wypunktuj pozytywne rzeczy Ważne jest, aby pozytywnych informacji było więcej. Jak się w praktyce

Wypunktuj pozytywne rzeczy Ważne jest, aby pozytywnych informacji było więcej. Jak się w praktyce okazuje udaje się znaleźć dużo zachowań tzw. normalnych, codziennych, które możemy wzmocnić, by dzieci częściej je prezentowały. Duże znaczenie ma sposób, w jaki to zrobimy.

Doceń Kiedy wiemy już, jakie zachowania chcemy wzmocnić, przystępujemy do ich docenienia, czyli do

Doceń Kiedy wiemy już, jakie zachowania chcemy wzmocnić, przystępujemy do ich docenienia, czyli do pochwał. Czasem rodzice obawiają się, że chwaląc dziecko - zaszkodzą. Sądzą, że wychowują egoistów i samochwały.

A tymczasem pochwały są potrzebne! Pochwała będzie skuteczna, tzn. będzie sprzyjała kształtowaniu pozytywnej samooceny

A tymczasem pochwały są potrzebne! Pochwała będzie skuteczna, tzn. będzie sprzyjała kształtowaniu pozytywnej samooceny u dzieci, dodawała wiary we własne możliwości, zachęcała do działania, uczyła zaufania i szacunku do siebie, kiedy będzie wyrażona w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. Ważny jest ton głosu oraz użyte słowa. Tutaj nawet szczegół jest istotny.

Badania pokazały, że dzieci, które słyszą pochwałę, lepiej radzą sobie z krytyką, porażką i

Badania pokazały, że dzieci, które słyszą pochwałę, lepiej radzą sobie z krytyką, porażką i chętniej korygują swoje błędy. …a jak chwalić? Dobra pochwała składa się z dwóch części:

W pierwszej części dorosły opisuje to, co widzi i czuje.

W pierwszej części dorosły opisuje to, co widzi i czuje.

Dziecko buduje: 1. obraz swoich cech, 2. umiejętności, 3. talentów, 4. wyciąga wnioski dotyczące

Dziecko buduje: 1. obraz swoich cech, 2. umiejętności, 3. talentów, 4. wyciąga wnioski dotyczące swojej osoby.

Unikamy uogólnień typu: „Ale jesteś mądra”, „Jesteś dzielny” lub skrótów typu: „Świetnie!”, "Nic nie

Unikamy uogólnień typu: „Ale jesteś mądra”, „Jesteś dzielny” lub skrótów typu: „Świetnie!”, "Nic nie robisz do końca".

A co … jeśli trzeba wskazać dziecku obszar do poprawy?

A co … jeśli trzeba wskazać dziecku obszar do poprawy?

 Wtedy też warto opisywać, a nie oceniać. Jest duża szansa, że po słowach:

Wtedy też warto opisywać, a nie oceniać. Jest duża szansa, że po słowach: „Szklanki aż lśnią. Widelce też już umyte. Na stole widzę jeszcze brudne talerze. ”

 Dziecko chętniej umyje również talerze i będzie dobrze o sobie myślało niż wówczas,

Dziecko chętniej umyje również talerze i będzie dobrze o sobie myślało niż wówczas, gdy padną słowa: „Nic nie zrobisz do końca. "

Często sytuacja wymaga, abyśmy korygowali zachowania naszych dzieci. Chcemy, żeby zachowywały się właściwie, wiedziały,

Często sytuacja wymaga, abyśmy korygowali zachowania naszych dzieci. Chcemy, żeby zachowywały się właściwie, wiedziały, co mają robić w danej sytuacji. Warto wtedy tak formułować swoje oczekiwania, by odpowiadały na pytanie: co dziecko ma teraz zrobić?

Koryguj Zachęcamy Państwa do takiego sposobu mówienia do dzieci, by omijać, gdy to możliwe

Koryguj Zachęcamy Państwa do takiego sposobu mówienia do dzieci, by omijać, gdy to możliwe słowo: "nie".

Warto wtedy sformułować komunikat kierujący od razu uwagę dziecka na bezpieczne dla niego zachowanie,

Warto wtedy sformułować komunikat kierujący od razu uwagę dziecka na bezpieczne dla niego zachowanie, np. „Trzymaj się mocno”.

Zawsze Dobra Komunikacja Mówiliśmy o zauważaniu dobrych zachowań dziecka, potem ich docenieniu i na

Zawsze Dobra Komunikacja Mówiliśmy o zauważaniu dobrych zachowań dziecka, potem ich docenieniu i na koniec … o korygowaniu niepożądanych zachowań.

Zawsze Dobra Komunikacja PRZYPOMINAJKA Zawsze Zauważ trzy zachowania swojego dziecka, które warto wzmocnić. Dobra

Zawsze Dobra Komunikacja PRZYPOMINAJKA Zawsze Zauważ trzy zachowania swojego dziecka, które warto wzmocnić. Dobra Pochwal zachowania dziecka. Komunikacja Powiedz o swoich oczekiwaniach. Unikaj mówienia przez "nie". Zastosuj komunikat na "tak".

Niepożądane zachowania dziecka mają swoje konkretne przyczyny w relacjach rodzinnych. Bądź dobrym przykładem dla

Niepożądane zachowania dziecka mają swoje konkretne przyczyny w relacjach rodzinnych. Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka – Twoje zachowanie, relacje i słowa kierowane do innych, są naśladowane przez Twoje dziecko.

A zatem zadbajmy już teraz, aby każdego dnia budować relację z dzieckiem na całe

A zatem zadbajmy już teraz, aby każdego dnia budować relację z dzieckiem na całe życie opartą na języku miłości poprzez: 1. 2. 3. 4. OBDAROWANIE DOBRYM SŁOWEM OBDAROWANIE DOTYKIEM OBDAROWANIE SWOIM CZASEM OBDAROWANIE OPIEKĄ (TZW. FULL SERWIS CZYLI PEŁNA OBSŁUGA)

 Jak budować dobre relacje z dziećmi : Staraj się najpierw zrozumieć, później być

Jak budować dobre relacje z dziećmi : Staraj się najpierw zrozumieć, później być rozumianym. Akceptuj, Poznaj, Zrozum, Wspieraj. Wyznaczaj zasady oraz umiejętnie i cierpliwie je egzekwuj. Chwal dziecko i nagradzaj jeśli dziecko wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Uważaj jak odzywasz się do swojego dziecka.

Jak budować dobre relacje z dziećmi: Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka – Twoje

Jak budować dobre relacje z dziećmi: Bądź dobrym przykładem dla swojego dziecka – Twoje zachowanie, relacje i słowa kierowane do innych, są naśladowane przez Twoje dziecko. Szanuj uczucia dziecka, zarówno te przyjemne jak i te mniej przyjemne, trudne. To Ty od jego narodzin budujesz w nim poczucie wartości. Stawiaj dziecku zadania i powierzaj obowiązki, uwzględniając jego możliwości.

Jak budować dobre relacje z dziećmi: Stawiaj dziecku zadania i powierzaj obowiązki, uwzględniając jego

Jak budować dobre relacje z dziećmi: Stawiaj dziecku zadania i powierzaj obowiązki, uwzględniając jego możliwości. W trakcie aktywności dziecka wspieraj je, dodawaj wiary w siebie, by umożliwić odnoszenie sukcesu i podnoszenie motywacji do działania. Wyznaczaj dziecku wyraźnie określone, a jednocześnie negocjowane granice, to da mu poczucie bezpieczeństwa i stanowi podstawę do samodzielnej oceny swoich zachowań. Spędzaj czas z dzieckiem, bądź kreatywny.

Jak budować dobre relacje z dziećmi: Nawet chwilowy brak uwagi, zapomnienie o danej obietnicy,

Jak budować dobre relacje z dziećmi: Nawet chwilowy brak uwagi, zapomnienie o danej obietnicy, zdradzenie tajemnicy uczy dziecko ostrożności i braku zaufania do dorosłych. Dziecko nie żyje po to tylko, aby je kochać i podziwiać, ale po to, by samo umiało samodzielnie działać i kochać. Stwarzaj okazje do rozwijania umiejętności społecznych dziecka. Dziecko nie jest narzędziem do realizacji Twoich niespełnionych marzeń i ambicji.

Pamiętaj, że prawidłowe relacje w rodzinie to inwestycja w dorosłe życie dziecka.

Pamiętaj, że prawidłowe relacje w rodzinie to inwestycja w dorosłe życie dziecka.

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ I SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Emilia Kłączyńska - pedagog szkolny Marta

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ I SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Emilia Kłączyńska - pedagog szkolny Marta Stefanowska - psycholog szkolny Agnieszka Strumińska - pedagog szkolny Przemysław Jeruszka - psycholog szkolny Maciej Adamski – psycholog szkolny Tomasz Kopania – pedagog szkolny

KONSULTACJE DLA RODZICÓW Emilia Kłączyńska - PONIEDZIAŁEK 16: 30 – 18: 00, gabinety 264

KONSULTACJE DLA RODZICÓW Emilia Kłączyńska - PONIEDZIAŁEK 16: 30 – 18: 00, gabinety 264 II piętro Marta Stefanowska - WTOREK 16: 30 -18: 00, gabinet nr 114 I piętro Agnieszka Strumińska - PIĄTEK 16: 30 -18: 00, gabinet nr 264 II piętro Przemysław Jeruszka - WTOREK 16: 30 -18: 00, gabinet nr 168 I piętro Tomasz Kopania - WTOREK 16: 30 -18: 00, gabinet nr 264 II piętro Maciej Adamski - PONIEDZIAŁEK 16: 30 – 18: 00, gabinet 264 II piętro