Komunikacja interpersonalna Putusk 2014 Komunikacja interpersonalna Sowo komunikacja

  • Slides: 15
Download presentation
Komunikacja interpersonalna Pułtusk, 2014

Komunikacja interpersonalna Pułtusk, 2014

Komunikacja interpersonalna Słowo „komunikacja” pochodzi od łacińskiego communicatio i oznacza łączność, wymianę, rozmowę. Komunikacja

Komunikacja interpersonalna Słowo „komunikacja” pochodzi od łacińskiego communicatio i oznacza łączność, wymianę, rozmowę. Komunikacja jest przekazywaniem komunikatu przez nadawcę i odbieraniem go przez odbiorcę. Komunikat może być dźwiękiem, słowem, obrazem, ale również może być generowany pozawerbalnie, wizualnie. Proces przekazywania i odbierania komunikatów nazywamy procesem komunikowania się lub po prostu komunikacją interpersonalną.

Proces komunikacji c. d. n Osoba, która skutecznie porozumiewa się to zarówno dobry mówca

Proces komunikacji c. d. n Osoba, która skutecznie porozumiewa się to zarówno dobry mówca (nadawca komunikatu), jak i słuchacz (odbiorca komunikatu). Ponadto, każdy porozumiewając się jednocześnie nadaje i odbiera sygnały – przekazując określone informacje i odbiera to, jak reaguje rozmówca. n Wypowiadane słowa są bardzo ważne, lecz jeśli mowa ciała komunikuje coś sprzecznego z treścią werbalną, wówczas następują zakłócenia w komunikacji i mówi się wtedy o braku komunikacji, złej komunikacji, braku umiejętności komunikowania się.

Sposoby komunikowania się Komunikowanie się ludzi może mieć formę wypowiedzi ustnej lub pisemnej, przekazu

Sposoby komunikowania się Komunikowanie się ludzi może mieć formę wypowiedzi ustnej lub pisemnej, przekazu wizualnego oraz odbywać się niewerbalnie, poprzez tzw. mowę ciała. Ze względu na sposób przekazywania komunikatów / informacji wyróżnia się dwa rodzaje komunikacji: n komunikację werbalną, która polega na przekazywaniu informacji za pomocą słów i jest poziomem merytorycznym lub treściowym relacji; n komunikację niewerbalną, nazywaną bardzo często „mową ciała”, opartą na gestach, symbolach, postawie, sposobie zachowania się, która dokonuje się poza słowami i jest poziomem relacji formalnej.

Sposoby komunikowania się c. d. Sprawna komunikacja nie musi doprowadzić do pełnego wzajemnego zrozumienia,

Sposoby komunikowania się c. d. Sprawna komunikacja nie musi doprowadzić do pełnego wzajemnego zrozumienia, ale może to zrozumienie poprawić. Wymaga to właściwego pełnienia ról nadawcy – mówcy i odbiorcy – słuchacza. Zadaniem mówcy jest bycie zrozumiałym, interesującym i prawdomównym, natomiast zadaniem słuchacza jest okazywanie cierpliwości i uwagi. Ponadto istotne jest kilka refleksji: słowa mają wiele znaczeń, więc należy je precyzyjnie używać; nie wystarczy mówić, by rozmawiać; nie wystarczy słyszeć, by słuchać.

Sposoby komunikowania się c. d. Słuchanie jest bardzo istotnym elementem komunikacji werbalnej. Wykazano, że

Sposoby komunikowania się c. d. Słuchanie jest bardzo istotnym elementem komunikacji werbalnej. Wykazano, że wśród różnych czynności związanych z komunikowaniem się właśnie na słuchanie przypada najwięcej czasu (45%); dla porównania – czytanie angażuje w 10%, pisanie w 15% a rozmawianie w 30%. Jednak na uczenie się i doskonalenie w zakresie czytania poświęca się 60% czasu, pisania 30% i rozmawiania 10% czasu, natomiast w naukę słuchania nie angażuje się czasu w ogóle. Słuchanie aktywne ukierunkowane jest na całkowite zrozumienie komunikatu i przekazanie rozmówcy sygnałów, że został zrozumiany oraz że rozumie się jego uczucia w stosunku do tematu dyskusji.

Sposoby komunikowania się c. d. Komunikacja niewerbalna pełni funkcje związane z informowaniem, wspieraniem przekazów

Sposoby komunikowania się c. d. Komunikacja niewerbalna pełni funkcje związane z informowaniem, wspieraniem przekazów słownych, wyrażaniem postaw i emocji, określaniem relacji między rozmówcami, a także kształtowaniem wrażenia.

Narzędzia komunikacji, które ułatwiają zrozumienie intencji i treści komunikatów nadawcy to: 1) parafraza, 2)

Narzędzia komunikacji, które ułatwiają zrozumienie intencji i treści komunikatów nadawcy to: 1) parafraza, 2) aktywne słuchanie, 3) odzwierciedlenie, 4) podsumowanie, 5) komunikat „ja”i komunikat „ty”.

Narzędzia komunikacji c. d. Parafraza jest informacją zwrotną dla nadawcy o tym, czy jego

Narzędzia komunikacji c. d. Parafraza jest informacją zwrotną dla nadawcy o tym, czy jego słowa zostały dobrze zrozumie. W parafrazie własnymi słowami powtarza się komunikat nadawcy.

Narzędzia komunikacji c. d. Aktywne słuchanie, które polega na: - empatii (zdolności do wczucia

Narzędzia komunikacji c. d. Aktywne słuchanie, które polega na: - empatii (zdolności do wczucia się w sytuację innej osoby); - akceptacji (pozytywnej reakcji na zachowanie rozmówcy).

Narzędzia komunikacji c. d. Odzwierciedlenie jest związane z umiejętnością aktywnego słuchania i polega na

Narzędzia komunikacji c. d. Odzwierciedlenie jest związane z umiejętnością aktywnego słuchania i polega na sprawdzaniu, czy komunikat, a zwłaszcza uczucia mówiącego zostały właściwie zrozumiane, np. : - „Zdaje się, że jesteś zawiedziony” - „Rozumiem, że jesteś z siebie dumny”.

Narzędzia komunikacji c. d. Podsumowanie może poprzedzać dyskusja, która wskaże na różne stanowiska jej

Narzędzia komunikacji c. d. Podsumowanie może poprzedzać dyskusja, która wskaże na różne stanowiska jej uczestników. Podsumowanie daje szansę na znalezienie alternatywnych rozwiązań problemu i porządkuje komunikację.

Narzędzia komunikacji c. d. Komunikat „ja” i komunikat „ty” Komunikat „ja” jest oparty na

Narzędzia komunikacji c. d. Komunikat „ja” i komunikat „ty” Komunikat „ja” jest oparty na faktach i informuje o tym „co widzę, co słyszę, co czuję np. w relacji z tobą”, w sytuacji porażki lub sukcesu itp. ; pozwala na formułowanie własnych potrzeb i oczekiwań. Komunikaty tego typu są neutralne i wyrażają opinie danej osoby. Przeciwieństwem ich są komunikaty typu „ty”, które oceniają i ingerują w przestrzeń rozmówcy.

Podsumowanie Komunikacja, czyli porozumiewanie się to proces, w którym ludzie dążą do dzielenia się

Podsumowanie Komunikacja, czyli porozumiewanie się to proces, w którym ludzie dążą do dzielenia się znaczeniami. Oznacza to wzajemne poznanie i uzgodnienie definicji terminów, którymi dane osoby się posługują. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem symboli takich jak gesty, dźwięki, liczby, litery i słowa. Współdziałanie z innymi wymaga komunikowania się. Jeśli chcemy być skuteczni w porozumiewaniu z innymi ludźmi i chcemy osiągać zamierzone cele – pamiętajmy, że dla naszego rozmówcy prawdą jest nie to, co do niego powiedzieliśmy, ale to, co on usłyszał.

Koniec Dziękuję za uwagę

Koniec Dziękuję za uwagę