HISTORIA 5 maja 2020 Temat lekcji ROMUALD TRAUGUTT

  • Slides: 19
Download presentation
HISTORIA 5 maja 2020

HISTORIA 5 maja 2020

Temat lekcji: ROMUALD TRAUGUTT I POWSTANIE STYCZNIOWE

Temat lekcji: ROMUALD TRAUGUTT I POWSTANIE STYCZNIOWE

O jakim momencie w historii mówimy? ■ Na ziemiach polskich, którymi rządzili zaborcy w

O jakim momencie w historii mówimy? ■ Na ziemiach polskich, którymi rządzili zaborcy w XIX wieku wybuchały powstania które za cel stawiały sobie walkę o niepodległość.

Co to jest powstanie? ■ Mam nadzieję, że pamiętacie z naszych wcześniejszych zajęć, że

Co to jest powstanie? ■ Mam nadzieję, że pamiętacie z naszych wcześniejszych zajęć, że powstanie to walka zbrojna przeciwko władzy lub obcym wojskom (mówiliśmy o tym przy okazji omawiania powstania kościuszkowskiego).

Branka W styczniu 1863 roku rząd carski zorganizował tzw. brankę – czyli przymusowy pobór

Branka W styczniu 1863 roku rząd carski zorganizował tzw. brankę – czyli przymusowy pobór do rosyjskiego wojska. Stało się to powodem wybuchu powstania. Od miesiąca wybuchu przeszło ono do historii jako powstanie styczniowe.

Branka – przedstawiona na obrazie.

Branka – przedstawiona na obrazie.

I 1863 roku – początek Powstania Styczniowego

I 1863 roku – początek Powstania Styczniowego

Charakter powstania Bezsprzecznie powstania styczniowe miało charakter partyzancki. Co to znaczy sprawdźcie proszę w

Charakter powstania Bezsprzecznie powstania styczniowe miało charakter partyzancki. Co to znaczy sprawdźcie proszę w podręczniku na stronie 100 -101. Tutaj pojawia się nasze pierwsze pytanie konkursowe (szczegóły konkursu poznacie na końcu dzisiejszej lekcji): Co to znaczy, że powstanie styczniowe miało charakter partyzancki? Czym charakteryzują się partyzanckie działania zbrojne (pytanie konkursowe nr 1).

Przywódcy powstania Każde powstanie musi mieć swojego przywódcę. W czasie powstania styczniowego mieliśmy trzech

Przywódcy powstania Każde powstanie musi mieć swojego przywódcę. W czasie powstania styczniowego mieliśmy trzech takich przywódców. Trzecim, najbardziej znanym i takim, którego powinniście zapamiętać po dzisiejszej lekcji był Romuald Traugutt.

Romuald Traugutt ■ Wychowany był przez babcię w duchu patriotyzmu i pobożności. Według przekazów

Romuald Traugutt ■ Wychowany był przez babcię w duchu patriotyzmu i pobożności. Według przekazów historycznych był zdolnym i pilnym uczniem. Służył jak oficer w armii rosyjskiej.

Romuald Traugutt c. d. Wystąpił z rosyjskiego wojska. Na czele powstania stanął jako wódz

Romuald Traugutt c. d. Wystąpił z rosyjskiego wojska. Na czele powstania stanął jako wódz jesienią 1863 roku. Funkcję tę pełnił do czasu aresztowania w kwietniu 1864 roku. (Jakie były okoliczności aresztowania oraz dalsze losy Romualda Traugutta po aresztowaniu do momentu śmierci– pytanie konkursowe nr 2).

Romuald Traugutt – śmierć Jego śmierć w sierpniu 1864 roku wraz z czterema towarzyszami

Romuald Traugutt – śmierć Jego śmierć w sierpniu 1864 roku wraz z czterema towarzyszami w warszawskiej twierdzy Cytadela kończy powstanie styczniowe. Czym jest warszawska Cytadela? Jaka jest jej rola w historii Polski (pytanie konkursowe nr 3)

Podziemne Państwo Polskie W czasie powstania które w sumie trwało 14 miesięcy istniało podziemne

Podziemne Państwo Polskie W czasie powstania które w sumie trwało 14 miesięcy istniało podziemne państwo polskie. Oznaczało to, że jego przedstawiciele działali w tajemnicy przed władzami rosyjskimi. "Państwo podziemne to chyba najwspanialsze osiągnięcie Powstania Styczniowego. Pod względem wojskowym powstańcy wiele nie mogli osiągnąć, ale wypracowano wówczas zasady konspiracji, z których czerpały kolejne pokolenia. Państwo podziemne istniało w realiach okupacyjnych. Państwo podziemne, tam gdzie i jak długo było to możliwe, ściągało podatki, pobierało rekruta, wymierzało kary zdrajcom; istniała powstańcza poczta, rozbudowany system łączności. Funkcjonowanie takich struktur było ogromnie kłopotliwe dla zaborcy" - mówi PAP Tomasz Łubieński.

Opisz w kilku słowach jakie działania Polacy podejmowali w ramach Polskiego Państwa Podziemnego w

Opisz w kilku słowach jakie działania Polacy podejmowali w ramach Polskiego Państwa Podziemnego w trakcie powstania styczniowego (pytanie konkursowe nr 4)

Koniec nadziei Polaków … ■ Klęska powstania to koniec nadziei na wolną Polskę. Oto

Koniec nadziei Polaków … ■ Klęska powstania to koniec nadziei na wolną Polskę. Oto kolejna próba walka o niepodległość zakończyła się przegraną. ■ Na swoją wolność Polakom przyjdzie jeszcze długo czekać (1918 rok).

Skutki powstania ■ Skutki powstania: - Śmierć wielu powstańców (często młodych, pełnych życia i

Skutki powstania ■ Skutki powstania: - Śmierć wielu powstańców (często młodych, pełnych życia i ambitnych ludzi); - Konfiskata majątków tych, którzy brali udział w powstaniu; - Zesłanie tysięcy Polaków w głąb Rosji, na Syberię; - , , pogorszenie” o ile jeszcze było to możliwie, stosunków z zaborcą;

Powstanie styczniowe w kulturze

Powstanie styczniowe w kulturze

Powstanie styczniowe w kulturze ■ Powstanie styczniowe stanowiło częsty motyw zarówno w malarstwie jak

Powstanie styczniowe w kulturze ■ Powstanie styczniowe stanowiło częsty motyw zarówno w malarstwie jak i literaturze. Czy potrafisz odnaleźć pięć słynnych utworów literackich w których pojawia się wątek powstania styczniowego i napisać w kilku zdaniach jak powstanie jest ujęte w danym dziele? (Pytanie konkursowe nr 5).

O co chodzi z konkursem ? ■ Moi drodzy jak pewnie zdążyliście zauważyć w

O co chodzi z konkursem ? ■ Moi drodzy jak pewnie zdążyliście zauważyć w dzisiejszej prezentacji zadałam 5 pytań. Są to pytania konkursowe. Każdy kto na nie odpowie i prześle do mnie mailowo odpowiedzi do 8 maja włącznie (ale nie później to konkurs dla chętnych) może zdobyć dodatkową ocenę Pamiętajcie proszę, że to konkurs, zadania dodatkowe więc powinno być staranne! Pozdrawiam Was serdecznie Jadwiga Lenart