Kardyna Stefan Wyszyski yciorys ciekawostki anegdoty Prezentacj przygotowaa

  • Slides: 19
Download presentation
Kardynał Stefan Wyszyński Życiorys, ciekawostki, anegdoty Prezentację przygotowała Julia Boś

Kardynał Stefan Wyszyński Życiorys, ciekawostki, anegdoty Prezentację przygotowała Julia Boś

Dzieciństwo i młodość Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 w Zuzeli nad Bugiem

Dzieciństwo i młodość Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 w Zuzeli nad Bugiem jako drugie dziecko Stanisława (organisty miejscowego kościoła) oraz Julianny (z d. Karp) Wyszyńskich. W 1910 rodzina przeniosła się do Andrzejewa, gdzie zmarła matka. W latach 1912– 1915 Stefan Wyszyński był uczniem Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. Z powodu wojny w latach 1915– 1917 uczęszczał do Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej w Łomży. W latach 1917– 1920 uczył się w liceum włocławskim im. Piusa X (Niższe Seminarium Duchowne). W latach 1920– 1924 był klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Julianna i Stanisław Wyszyńscy z dziećmi. Drugi od prawej - mały Stefan

Prezbiter Ks. kard. Stefan Wyszyński jako ksiądz-student

Prezbiter Ks. kard. Stefan Wyszyński jako ksiądz-student

Biskup lubelski Herb Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Biskup lubelski Herb Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Prymas Polski Po śmierci prymasa Augusta Hlonda w 1948 r. , gdy najpoważniejszy kandydat

Prymas Polski Po śmierci prymasa Augusta Hlonda w 1948 r. , gdy najpoważniejszy kandydat na jego następcę - biskup łomżyński Stanisław Kostka Łukomski - zginął w wypadku samochodowym, Wyszyński niespodziewanie został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. 12 stycznia 1953 r. na konsystorzu w Rzymie został nominowany przez papieża Piusa XII kardynałem, członkiem kolegium kardynalskiego. Brał udział w czterech konklawe: w 1958 r. , w 1963 r. oraz w sierpniu i październiku 1978 r. W 1958 r. , kiedy oddano na niego kilka głosów, i w 1963 r. był jedynym przedstawicielem Europy Wschodniej. S. Wyszyński zainicjował zawarcie 14 lutego 1950 r. porozumienia z władzami komunistycznymi. Wyszyński był pierwszym w historii Kościoła katolickiego hierarchą, który zdecydował się na układy z państwem rządzonym przez komunistów. Na wieść o podpisaniu porozumienia papież Pius XII, prowadzący politykę antykomunistyczną, miał zagrozić cofnięciem uznania Wyszyńskiemu. W zamian za zagwarantowanie nauczania religii w szkołach i funkcjonowanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego polski Kościół uznał granice Ziem Odzyskanych Polski Ludowej.

Prymas Wyszyński w 1972 r. Spotkanie kardynałów w czasie konklawe w 1978 roku.

Prymas Wyszyński w 1972 r. Spotkanie kardynałów w czasie konklawe w 1978 roku.

Represje Klasztor nazaretanek w Komańczy – jedno z miejsc odosobnienia

Represje Klasztor nazaretanek w Komańczy – jedno z miejsc odosobnienia

Związki z Jasną Górą i Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego Izolowany w klasztorze Sióstr Nazaretanek

Związki z Jasną Górą i Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego Izolowany w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy nie chciał pisać tekstu ślubów. Do ich powstania przyczyniła się Maria Okońska, dając za przykład św. Pawła, piszącego listy do wiernych z więzienia. W końcu 16 maja 1956 r. napisał tekst ślubów narodowych, które miały być odnowieniem królewskich ślubów lwowskich Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. 26 sierpnia 1956 r. pielgrzymom (ok. 1 mln) zebranym na Jasnej Górze odczytał je bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Pomieszczenie w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy, gdzie kardynał Wyszyński opracował tekst ślubów.

Normalizacja stosunków z władzami komunistycznymi

Normalizacja stosunków z władzami komunistycznymi

Kardynał Stefan Wyszyński (z lewej) i abp Antoni Baraniak w Rzymie w trakcie soboru

Kardynał Stefan Wyszyński (z lewej) i abp Antoni Baraniak w Rzymie w trakcie soboru watykańskiego II. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński przed katedrą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Obchody Milenium Chrztu Polski w Białymstoku, 20. 09. 1966 r.

Choroba i śmierć

Choroba i śmierć

Uroczystości pogrzebowe Pogrzeb prymasa, nazywany także królewskim, zgromadził w stolicy tysiące ludzi, zarówno wierzących,

Uroczystości pogrzebowe Pogrzeb prymasa, nazywany także królewskim, zgromadził w stolicy tysiące ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył kard. Agostino Casaroli, odbyły się 31 maja. Ceremonia rozpoczęła się liturgią żałobną w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, z którego następnie ruszył kondukt żałobny z udziałem delegacji oficjalnych kościelnych i świeckich oraz tłumów ludzi. Na czele oficjalnej delegacji władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stał przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński, a towarzyszyli mu: marszałek Sejmu Stanisław Gucwa oraz członkowie Rady Państwa, Rady Ministrów i inni wysocy urzędnicy państwowi, m. in. Kazimierz Barcikowski, Jerzy Ozdowski, Mieczysław Rakowski, Józef Czyrek. Na czele delegacji NSZZ „Solidarność” stał przewodniczący Związku Lech Wałęsa. Kondukt żałobny doszedł do placu Zwycięstwa, gdzie odbyła się msza święta pod przewodnictwem kard. Casarolego, który wygłosił przemówienie w języku polskim. Na zakończenie mszy przemówienie wygłosił wikariusz kapitulny archidiecezji warszawskiej bp Władysław Miziołek. Z placu Zwycięstwa kondukt ruszył do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się ostatnia część ceremonii pogrzebowej. Biskup Jerzy Modzelewski odczytał testament napisany przez prymasa na Jasnej Górze 15 sierpnia 1969 r. Trumna z ciałem prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry. W 1986 r. sarkofag prymasa został przeniesiony z Krypty Arcybiskupów w podziemiach do poświęconej mu kaplicy, znajdującej się w lewej, północnej nawie świątyni. Nad sarkofagiem znajduje się płyta ilustrująca historię życia prymasa – od seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego. Kaplica znacznie odróżnia się stylem od pozostałego wnętrza kościoła.

Uroczystości pogrzebowe Prymasa Tysiąclecia - Stefana Wyszyńskiego. Kaplica-mauzoleum z sarkofagiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w

Uroczystości pogrzebowe Prymasa Tysiąclecia - Stefana Wyszyńskiego. Kaplica-mauzoleum z sarkofagiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Upamiętnienie 3 maja 1994 r. S. Wyszyński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 25

Upamiętnienie 3 maja 1994 r. S. Wyszyński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 25 października 2000 r. w uznaniu jego zasług Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Wyszyńskiego. 3 lipca 1993 r. kard. Józef Glemp erygował Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego celem jest zabezpieczenie i upowszechnienie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. W 1998 r. powołano Fundację „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego”. 1 października 1999 r. przekształcono warszawską Akademię Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2000 r. na ekrany kin wszedł polski film Prymas. Trzy lata z tysiąca, opowiadający o uwięzieniu Wyszyńskiego przez władze PRL, z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. W 2009 r. powstał spektakl TVP Prymas w Komańczy w reżyserii Pawła Woldana z rolą główną Olgierda Łukaszewicza. W Zuzeli funkcjonuje muzeum poświęcone pamięci Wyszyńskiego. Pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze w Częstochowie.

Proces beatyfikacyjny 29 maja 1989 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się

Proces beatyfikacyjny 29 maja 1989 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu przysługuje mu tytuł sługi Bożego. 6 lutego 2001 r. zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego, po czym akta zostały wysłane do Watykanu. W tym czasie odbyło się 289 sesji, w ramach których przesłuchano 59 świadków. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności procesu beatyfikacyjnego. W marcu 2010 r. postulatorem został o. dr hab. Zbigniew Suchecki. Od marca 2012 r. do maja 2013 r. w archidiecezji szczecińskiej toczył się diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu za wstawiennictwem Wyszyńskiego mieszkanki Szczecina. U kobiety w wieku 19 lat rozpoznano raka tarczycy. W lutym 1988 r. przeprowadzono operację, w trakcie której usunięto zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. W styczniu i marcu następnego roku kobieta była leczona jodem radioaktywnym. W tym czasie w jej gardle zdiagnozowano guz wielkości 5 cm, który dusił kobietę. Przełom w chorobie stwierdzono po intensywnych modlitwach za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego. Do czasu przeprowadzania diecezjalnego procesu o domniemanym uzdrowieniu u pacjentki nie zaobserwowano reemisji nowotworu. W listopadzie 2015 r. złożono positio w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu 2016 r. komisja teologów w Rzymie jednomyślnie uznała heroiczność cnót Stefana Wyszyńskiego.

Związki z Karolem Wojtyłą 22 października 1978 r. uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła

Związki z Karolem Wojtyłą 22 października 1978 r. uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Przystąpił do homagium, czyli uroczystego złożenia hołdu nowemu papieżowi przez kardynałów. Gdy prymas Wyszyński całował papieża w pierścień, Jan Paweł II na znak szacunku dla Wyszyńskiego uniósł się z tronu, ucałował go w rękę i uścisnął. Jan Paweł II wspomina prymasa w swoim testamencie słowami: „Kiedy w dniu 16 października 1978 r. konklawe kardynałów wybrało Jana Pawła II, Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński powiedział do mnie: «Zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie» . Nie wiem, czy przytaczam to zdanie dosłownie, ale taki z pewnością był sens tego, co wówczas usłyszałem. Wypowiedział je zaś Człowiek, który przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Wielki Prymas. Byłem świadkiem Jego posłannictwa, Jego heroicznego zawierzenia. Jego zmagań i Jego zwycięstwa. «Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo przez Maryję» – zwykł był powtarzać Prymas Tysiąclecia słowa Swego Poprzednika kard. Augusta Hlonda”. Inauguracja pontyfikatu - Jan Paweł II całuje rękę kardynała Wyszyńskiego.

Ciekawostki i anegdoty • • Stefan Wyszyński był klerykiem przed wojną, w seminarium we

Ciekawostki i anegdoty • • Stefan Wyszyński był klerykiem przed wojną, w seminarium we Włocławku. Pewnego roku w czasie ferii zimowych przyszedł z kolegą do rektora, by prosić o możliwość wyjścia do miasta. Ciekawy jest sposób, w jaki tamtejszy rektor - ks. Kryncki - rozstrzygał takie sprawy. Najpierw spytał kolegę Wyszyńskiego: - Po co chcesz iść do miasta? - Oprawić książkę. - Tak czytaj książkę, abyś nie musiał jej oprawiać. I zwrócił się do Wyszyńskiego: - A ty po co chcesz iść do miasta? - Kupić książkę. - A czy ty przeczytałeś już wszystkie książki, które są w bibliotece? (było ich ok. stu tysięcy) - Jeszcze nie. - Jak wszystkie przeczytasz, to przyjdź, wtedy cię puszczę do miasta". Stefan Wyszyński urodził się w sobotę, dzień maryjny. Mówił o tym z humorem: Urodziłem się w moim domu rodzinnym pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i to w sobotę, żeby we wszystkich planach Bożych był ład i porządek.

Ciekawostki i anegdoty cd. • • • Kleryk Stefan Wyszyński był słabego zdrowia. Dość

Ciekawostki i anegdoty cd. • • • Kleryk Stefan Wyszyński był słabego zdrowia. Dość powiedzieć, że nie przystąpił do święceń kapłańskich razem ze swoimi kolegami, bo był w tym czasie w szpitalu. Święcenia przyjmował sam, ponad miesiąc później: Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń. Pewnego dnia w czasie wojny ksiądz Stefan Wyszyński podczas spaceru usłyszał kobiecy krzyk z chaty oddalonej od wsi. Gdy otworzył drzwi, okazało się że samotna kobieta zaczynała rodzić. Było za późno, aby wezwać pomoc i późniejszy prymas musiał towarzyszyć rodzącej, trzymając ją za rękę. Po latach mówił, że było to trudne przeżycie: Nie mogłem jej pomóc, bo nie umiałem. Sytuacja w ówczesnych szkołach była napięta, bo były to carskie szkoły, w których trzeba było mówić po rosyjsku. 9 -letni Stefan pokłócił się z nauczycielem i dostał zakaz przychodzenia do szkoły. Od tej pory przez dwa lata uczył się w domu.

Dziękuję wszystkim za uwagę.

Dziękuję wszystkim za uwagę.