KARDYNA STEFAN WYSZYSKI Prymas tysiclecia WANIEJSZE FAKTY Z

  • Slides: 17
Download presentation
KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI Prymas tysiąclecia

KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI Prymas tysiąclecia

WAŻNIEJSZE FAKTY Z ŻYCIA PRYMASA Urodził się w dniu 3 sierpnia 1901 r. w

WAŻNIEJSZE FAKTY Z ŻYCIA PRYMASA Urodził się w dniu 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza, jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Polska rozdarta była wówczas między trzech zaborców. Zuzela pozostawała pod panowaniem rosyjskim. Stefan zatem od dziecka poznał smak niewoli i ukochał Polskę.

Nad jego dzieciństwem zaciążyło dramatyczne wydarzenie śmierci matki. Umarła, kiedy miał zaledwie 9 lat.

Nad jego dzieciństwem zaciążyło dramatyczne wydarzenie śmierci matki. Umarła, kiedy miał zaledwie 9 lat. Przez całe życie tęsknił za nią. Ta tęsknota skierowała jego serce ku Matce Niebieskiej - ku tej, "która nie umiera", na Nią będzie też często wskazywał w swojej późniejszej pracy duszpasterskiej.

Między 1912 a 1914 rokiem uczęszczał do gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. W

Między 1912 a 1914 rokiem uczęszczał do gimnazjum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. W roku 1913 przyjął sakrament bierzmowania z rąk biskupa płockiego Juliana Nowowiejskiego.

ŻYCIE KAPŁAŃSKIE 3 sierpnia 1924 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wojciecha Owczarka

ŻYCIE KAPŁAŃSKIE 3 sierpnia 1924 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wojciecha Owczarka w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej Włocławskiej. Z powodu choroby święcony był sam, wkrótce po wyjściu ze szpitala. Z mszą świętą prymicyjną pojechał na Jasną Górę.

ŻYCIE KAPŁAŃSKIE W 1948 został Prymasem Polski. Od 1954 do 1956 aresztowany. W sierpniu

ŻYCIE KAPŁAŃSKIE W 1948 został Prymasem Polski. Od 1954 do 1956 aresztowany. W sierpniu 1956 doprowadził do Jasnogórskich Ślubów Narodu. W 1960 r. wraz z Episkopatem Polski zwrócił się do biskupów niemieckich z gestem pojednania narodów polskiego i niemieckiego.

ŻYCIE KAPŁAŃSKIE 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odszedł do Boga Prymas

ŻYCIE KAPŁAŃSKIE 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odszedł do Boga Prymas Tysiąclecia. Na pogrzeb Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, 31 maja, przybyło tysiące ludzi. Przyszli wierzący i niewierzący. Był to prawdziwie królewski pogrzeb, wyrażający szacunek i cześć dla Prymasa Tysiąclecia, którego nazywano ojcem Narodu. W 1986 roku rozpoczął się proces kanonizacyjny Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

ROK PRYMASOWSKI „W 100. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić

ROK PRYMASOWSKI „W 100. rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić tego wielkiego Polaka, kapłana i męża stanu, którego życie i działalność wpisały się na trwałe do historii naszej Ojczyzny. Jego nauka, myśl społeczna i wzór patriotyzmu pozostają aktualne i mają szczególne znaczenie dla odrodzenia się III Rzeczypospolitej. Oddając hołd i szacunek wybitnemu Polakowi, a także wychodząc naprzeciw licznym inicjatywom społecznym i samorządowym honorującym jego osobę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza 2001 r. Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje, bądź

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata. 2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym dostrzec coś dobrego.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 3. Rozmawiaj z 4. każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 3. Rozmawiaj z 4. każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć. Mów zawsze 5. życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Jednocz sercem i słowem. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągaj rękę do zgody.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym. 7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni,

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy innych.

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim

ABC SPOŁECZNEJ KRUCJATY MIŁOŚCI 9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie. 10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

CYTATY Wszyscy ochrzczeni są powołani do świętości Jeśli chcesz odnowy, wzrostu i żywotności Kościoła

CYTATY Wszyscy ochrzczeni są powołani do świętości Jeśli chcesz odnowy, wzrostu i żywotności Kościoła - zostań świętym

CYTATY Jeśli chcesz być katolikiem posoborowym, współczesnym - zostań świętym Jeśli chcesz pomóc każdemu

CYTATY Jeśli chcesz być katolikiem posoborowym, współczesnym - zostań świętym Jeśli chcesz pomóc każdemu człowiekowi i całej ludzkości - zostań świętym

CYTATY Jeśli chcesz tworzyć nowe czasy i nową historię - zostań świętym, ponieważ: Tylko

CYTATY Jeśli chcesz tworzyć nowe czasy i nową historię - zostań świętym, ponieważ: Tylko święci dostrzegają drogi, jakie Bóg nakreślił Kościołowi i ludzkości. Tylko święci rozumieją wymagania Ewangelii. Tylko święci pojmują orędzie, jakie Bóg kieruje do ich czasów. Tylko święci stają się początkiem nowych czasów: czasów, których wieczna młodość - to nieustanne odkrywanie Chrystusa.