Gdzie chrzest tam nadzieja 966 2016 To haso

  • Slides: 23
Download presentation

Gdzie chrzest, tam nadzieja 966 – 2016 To hasło towarzyszyło obchodom 1050 rocznicy chrztu

Gdzie chrzest, tam nadzieja 966 – 2016 To hasło towarzyszyło obchodom 1050 rocznicy chrztu Polski, które odbywały się w dniach 14 – 16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Pod tytułem „Gdzie chrzest, tam nadzieja” również został skomponowany utwór muzyczny uznany za hymn obchodów, który wykonany został w Poznaniu dnia 16 kwietnia 2016 r. przez chóry na 1050 osób.

Jednym z głównych wydarzeń obchodów były obrady Zgromadzenia Narodowego. Pierwszy raz w historii zostały

Jednym z głównych wydarzeń obchodów były obrady Zgromadzenia Narodowego. Pierwszy raz w historii zostały zwołane poza Warszawą. Wydarzenie to miało miejsce 15 kwietnia 2016 r. w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu wzięli udział Prezydent RP, rząd, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Dnia 16 kwietniana 2016 r. z okazji 1050 -lecia chrztu Polski, na Inea Stadionie

Dnia 16 kwietniana 2016 r. z okazji 1050 -lecia chrztu Polski, na Inea Stadionie w Poznaniu, została odprawiona msza św. sprawowana przez legata papieskiego kard. Pietro Parolina. W wydarzeniu wzięło udział, ok. 35 tys. osób.

Stąd Polska się zaczęła. . . (słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Poznaniu

Stąd Polska się zaczęła. . . (słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Poznaniu podczas wizyty w 1997 roku)

Plemiona polskie i ich siedziby Na terenach dzisiejszej Polski mieszkało wiele plemion słowiańskich, z

Plemiona polskie i ich siedziby Na terenach dzisiejszej Polski mieszkało wiele plemion słowiańskich, z których największe to Wiślanie (nad górną Wisłą) i Polanie (nad Wartą). Próbowały one skupić wokół siebie inne plemiona. W X wieku silniejsi okazali się Polanie.

Mieszko I tworzy państwo polskie W państwie Polan panowali potomkowie legendarnego Piasta. Z tej

Mieszko I tworzy państwo polskie W państwie Polan panowali potomkowie legendarnego Piasta. Z tej dynastii pochodził pierwszy historyczny władca Mieszko I.

Polska za Mieszka I Polska od zachodu graniczyła z państwem niemieckim i wojowniczymi Wieletami.

Polska za Mieszka I Polska od zachodu graniczyła z państwem niemieckim i wojowniczymi Wieletami. W 963 roku wg Widukinda na kraj Mieszka najechał graf saski Wichman, który przy pomocy Wieletów zadał ciężkie straty wojskom polskiego księcia. Niemcy swoje napady usprawiedliwiali potrzebą szerzenia chrześcijaństwa.

Mieszko I nie chcąc uzależnienia od Niemiec nawiązał bliskie kontakty z chrześcijańskim księciem czeskim

Mieszko I nie chcąc uzależnienia od Niemiec nawiązał bliskie kontakty z chrześcijańskim księciem czeskim Bolesławem I i zawarł z nim sojusz. Córka władcy Czech w 965 roku przybyła do Polski i została żoną polskiego księcia.

Ojciec św. Jan Paweł II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu Łęgach Dębińskich powiedział

Ojciec św. Jan Paweł II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu Łęgach Dębińskich powiedział o niej: „. . . księżna Dobrawa, żona Mieszka I i matka chrzestna polskiego narodu. . . ” na

Kiedy chrzest? Chrzest polskiego władcy wpisany jest w „Roczniku dawnym”: 966 „Mesco dux Baptizatur”.

Kiedy chrzest? Chrzest polskiego władcy wpisany jest w „Roczniku dawnym”: 966 „Mesco dux Baptizatur”. W końcu X wieku czeski kronikarz odnotował, że „. . . w sobotę Paschy. . . w świętym kościele jest zwyczaj zbiorowego udzielania chrztów. ” W 966 roku Wielka Sobota była 14 kwietnia.

Gdzie chrzest? Badania archeologiczne w ostatnich latach, w grodzie na Ostrowie Tumskim, odkryły kaplicę

Gdzie chrzest? Badania archeologiczne w ostatnich latach, w grodzie na Ostrowie Tumskim, odkryły kaplicę przy palatium, zbudowaną z kamieni, pod gotyckim kościołem NMP, ale pewne miejsce chrztu jest nieznane.

Relikty budowli sakralnych z tego okresu znajdują się również w Gnieźnie i na Ostrowie

Relikty budowli sakralnych z tego okresu znajdują się również w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Gniezno – podziemia katedry Ostrów Lednicki – ruiny palatium

O centralnej roli Poznania świadczy to, że tu było pierwsze biskupstwo, a pierwszym biskupem

O centralnej roli Poznania świadczy to, że tu było pierwsze biskupstwo, a pierwszym biskupem był biskup Jordan. Epitafium biskupa Jordana w katedrze

W katedrze poznańskiej, w Złotej Kaplicy, zostali pochowani pierwsi władcy Polski.

W katedrze poznańskiej, w Złotej Kaplicy, zostali pochowani pierwsi władcy Polski.

W 966 roku chrzest przyjął książę z całym dworem, a przyjmowanie religii przez cały

W 966 roku chrzest przyjął książę z całym dworem, a przyjmowanie religii przez cały naród trwało wiele lat. Tak wyobrażał to sobie Jan Matejko – obraz „Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce”

Dagome iudex – najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego. Mieszko I w 991 roku

Dagome iudex – najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego. Mieszko I w 991 roku oddaje swoje państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej.

Znaczenie przyjęcia chrztu przez Mieszka I • • • Polska weszła w krąg kultury

Znaczenie przyjęcia chrztu przez Mieszka I • • • Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiej, wzmocniła się pozycja Mieszka I jako władcy, kościół wprowadził znajomość pisma, zaczęły powstawać kamienne budowle, przybywający na ziemie polskie zakonnicy zaczęli budować pierwsze klasztory, • zaczęły tworzyć się pierwsze szkoły, • zakonnicy wprowadzili nowe sposoby uprawy roli.

Zjazd w Gnieźnie W 1000 roku do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie przybył cesarz

Zjazd w Gnieźnie W 1000 roku do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie przybył cesarz Otton III. Zostało wówczas utworzone arcybiskupstwo w Gnieźnie i biskupstwa we Wrocławiu, Krakowie i Kołobrzegu. Polska została uznana jako niezależne państwo i miała metropolię zależną bezpośrednio od Rzymu.

Denar PRINCES POLONIE Denar bity przez Bolesława Chrobrego. Na nim pierwszy choć jeszcze w

Denar PRINCES POLONIE Denar bity przez Bolesława Chrobrego. Na nim pierwszy choć jeszcze w języku łacińskim – zapis nazwy Polski.

Pamiętajmy o tym, co w orędziu podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda: Chrzest księcia Mieszka

Pamiętajmy o tym, co w orędziu podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda: Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Chrześcijańskie dziedzictwo, aż po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z nas, Polaków.

Informacje o źródłach wiadomości • Jerzy Strzelczyk: „Mieszko I”. • „Narodziny Polski”, Pomocnik historyczny

Informacje o źródłach wiadomości • Jerzy Strzelczyk: „Mieszko I”. • „Narodziny Polski”, Pomocnik historyczny Nr 8/2015. Dodatek do czasopisma „Polityka”. • „Od Mieszka I do Jana Pawła II”. Multimedialna historia Polski, cz. 1 „Początki państwa polskiego 930 – 1039”. • Zwiedzanie multimedialnych ekspozycji związanych z początkami państwa polskiego: - Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - Muzeum Brama Poznania ICHOT. • Wiadomości z internetu i lekcji historii.

Dziękuję za uwagę Witold Lewandowski kl. Vc

Dziękuję za uwagę Witold Lewandowski kl. Vc