Finansijski izvjetaji kao predmet analize nastavak Predavanja III

  • Slides: 20
Download presentation
Finansijski izvještaji kao predmet analize - nastavak Predavanja III nedelja

Finansijski izvještaji kao predmet analize - nastavak Predavanja III nedelja

Metode obračuna rezultata u bilansu uspjeha Ø Rezultat se utvrđuje razlikom između ostvarenih prihoda

Metode obračuna rezultata u bilansu uspjeha Ø Rezultat se utvrđuje razlikom između ostvarenih prihoda i rashoda u određenom obračunskom periodu na sljedeći način: ü PRIHODI - RASHODI = REZULTAT, üDobitak: Pr > R ili üGubitak: R> Pr. Ø Na osnovu prethodne formule možemo doći do istog rezultata, ali na različite načine tako da govorimo o dve opšteprihvaćene metode obračuna rezultata u teoriji i poslovnoj praksi: Ø metoda troškova prodatih učinaka i Ø metoda ukupnih troškova.

Metoda troškova prodatih učinaka Ø Metoda troškova prodatih učinaka je prethodila metodi ukupnih troškova.

Metoda troškova prodatih učinaka Ø Metoda troškova prodatih učinaka je prethodila metodi ukupnih troškova. Ø Suština je da se kod obračuna rezultata u proizvodnim privrednim društvima, prihodima od prodaje gotovih proizvoda suprostave rashodi izraženi u formi troškova prodatih gotovih proizvoda. Ø U trgovinskim privrednim društvima, obračun rezultata podrazumijeva da se prihodi od prodaje robe sučele s rashodima izraženim kao nabavna vrijednost prodate robe. Ø Razlika ove dvije veličine naziva se bruto (poslovni) dobitak. Poslije bruto dobitka u bilansu uspjeha iskazuju se ostali rashodi, kao što su: troškovi prodaje, troškovi opšteg upravljanja i administracije i ostali rashodi.

Bilans uspjeha po metodi troškova prodatih učinaka kod proizvodnog privrednog društva Prihodi od prodaje

Bilans uspjeha po metodi troškova prodatih učinaka kod proizvodnog privrednog društva Prihodi od prodaje gotovih proizvoda - Troškovi prodatih gotovih proizvoda = Bruto dobitak (gubitak) + Ostali poslovni prihodi - Troškovi prodaje - Troškovi opšteg upravljanja i administracije = Dobitak (gubitak) iz poslovnih aktivnosti + Finansijski prihodi - Finansijski rashodi + Ostali prihodi (dobici) - Ostali rashodi (gubici) = Neto dobitak (gubitak)

Metoda ukupnih troškova Ø Aleternativu metodi troškova prodatih učinaka čini metoda ukupnih troškova. Ø

Metoda ukupnih troškova Ø Aleternativu metodi troškova prodatih učinaka čini metoda ukupnih troškova. Ø Metoda ukupnih troškova u prvi plan ističe podjelu rashoda prema njihovim prirodnim vrstama. Rashodi se u bilansu uspjeha agregiraju prema njihovoj prirodi na: ütroškove materijala, ütroškove zarada, ütroškove amortizacije, ütroškove proizvodnih i neproizvodnih usluga i dr.

Bilans uspjeha po metodi ukupnih troškova u proizvodnom preduzeću Prihodi od prodaje gotovih proizvoda

Bilans uspjeha po metodi ukupnih troškova u proizvodnom preduzeću Prihodi od prodaje gotovih proizvoda + Povećanje vrijednosti zaliha učinaka - smanjenje vrijednosti zaliha učinaka + Ostali poslovni prihodi - Amortizacija - Troškovi materijala - Troškovi usluga - Troškovi zarada - Ostali poslovni rashodi = Dobitak (gubitak) iz poslovnih aktivnosti + Finansijski prihodi - Finansijski rashodi + Ostali prihodi - Ostali rashodi = Neto dobitak (gubitak)

Analiza pozicija bilansa uspjeha Ø U zvaničnom obrascu bilansa stanja izvršena je podjela prihoda

Analiza pozicija bilansa uspjeha Ø U zvaničnom obrascu bilansa stanja izvršena je podjela prihoda i rashoda na poslovne, finansijske i vanredne ili ostale prihode i rashode. Ø Imajući u vidu da postoji pozicija smanjenje/povećanje vrijednosti zaliha, zaključujemo da zvanični bilans uspjeha podrazumijeva upotrebu metode ukupnih troškova. Ø Razlika između poslovnih prihoda i rashoda predstavlja poslovni rezultat. Često se ovaj rezultat naziva kao EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) – Rezultat prije obračuna poreza i oduzimanja rashoda kamata. Ø Rashodi kamata čine jedan dio finansijskih rashoda. Postoje različiti načini računanja EBIT-a, ponekad se na poslovni rezultat doda i razlika između ostalih ili vanrednih prihoda i rashoda. Ø Takođe, u anglosaksonskoj literaturi postoji i EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Amortization and Depreciation) - Rezultat prije obračuna poreza, rashoda kamata i amortizacije (u pomenutoj literaturi odvajaju se troškovi amortizacije nematerijalnih ulaganja, koji se nazivaju amortization, i amortizacije ostalih pozicija stalne imovine koja se naziva depreciation). EBITDA bi u našem bilansu uspjeha bio zbir poslovnog rezultata i troškova amortizacije.

Izvještaj o tokovima gotovine kao predmet analize Ø Izvještaj o novčanim tokovima je izvedeni

Izvještaj o tokovima gotovine kao predmet analize Ø Izvještaj o novčanim tokovima je izvedeni finansijski izvještaj, pošto nastaje rearanžiranjem pozicija bilansa stanja i bilansa uspjeha. Ø Izvještaj o novčanim tokovima se, pored bilansa uspjeha i stanja, smatra jednim od važnijih izvještaja. Ø Svoju punu afirmaciju stekao je početkom 90 -tih godina XX vijeka kada je veliki broj uspješnih privrednih društava (koja su iskazala dobitak u bilansu uspjeha) imao velikih problema sa solventnošću, jer su ostvarivali veće odlive od priliva novca.

Izvještaj o tokovima gotovine kao predmet analize Ø Izvještaj o novčanim tokovima je prikaz

Izvještaj o tokovima gotovine kao predmet analize Ø Izvještaj o novčanim tokovima je prikaz novčanih priliva i odliva u obračunskom periodu po osnovu poslovnih, investicionih i finansijskih aktivnosti. Novčani tokovi koji su prikazani u ovom izvještaju odnose se na određen vremenski period, pa se ovaj izvještaj tretira kao periodični izvještaj. Ø Izvještaj o novčanim tokovima prikazuje prilive i odlive gotovine koji su klasifikovani prema osnovnim aktivnostima u privrednom društvu poslovne, investicione i finansijske aktivnosti. Ø Poslovne aktivnosti su najvažnije za privredno društvo. One su posljedica djelatnosti kojom se ono bavi. Novčani tokovi ostvareni u ovoj aktivnosti pokazuju da se prilivi gotovine ostvaruju po osnovama naplaćenih prihoda, a odlivi gotovine po osnovu plaćanja poslovnih rashoda. Neto novčani tok iz poslovne aktivnosti je značajna informacija za korisnike, jer pokazuje sposobnost i umješnost da se ostvari pozitivan neto novčani tok iz djelatnosti kojom se bavi.

Izvještaj o tokovima gotovine kao predmet analize Ø Investicione aktivnosti prikazuju prilive i odlive

Izvještaj o tokovima gotovine kao predmet analize Ø Investicione aktivnosti prikazuju prilive i odlive gotovine koja nastaje u transakcijama prodaje i nabavke dugoročnih sredstava (nekretnina, postrojenja, opreme i hartija od vrijednosti i dr. ), Kada su veći prilivi od odliva to znači da privredno društvo prodaje svoju dugoročnu imovinu, a kada su veći odlivi, to znači da je u pitanju privredno društvo koje raste, jer investiciona ulaganja uvijek ukazuju na njegov rast. Ø Aktivnosti finansiranja prikazuju prilive gotovine od emisije akcija, uzimanja kredita i odlive gotovine po osnovu plaćanja glavnice kredita i dividendi akcionarima. Aktivnosti finansiranja prikazuju veće prilive kada privredno društvo uzimanjem dodatnih kredita ili emisijom akcija nastoji da finansira investicionu aktivnost (npr. nabavku dugoročnih sredstava) ili poslovnu aktivnost u slučaju nedostatka gotovine za pokriće tekućih rashoda.

Izvještaj o promjenama na kapitalu Ø Izvještaj o promjenama na kapitalu je sastavni dio

Izvještaj o promjenama na kapitalu Ø Izvještaj o promjenama na kapitalu je sastavni dio finansijskih izvještaja sastavljenih u skladu sa MRS 1 i koji je namijenjen vlasnicima kapitala. Ovaj izvještaj se sastavlja kao poseban i u njemu se kao minimum pozicija iskazuju: 1. 2. 3. neto dobitak ili gubitak obračunskog perioda, stavke prihoda i rashoda koje ne ulaze u bilans uspjeha već se priznaju u korist ili na teret kapitala i zbirni efekat promjena u računovodstvenoj politici. Ø Pored pomenutog, ovaj izvještaj sadrži i informacije o kapitalnim transakcijama (dodatni ulozi vlasnika, povlačenje uloga), saldo akumuliranog dobitka ili gubitka na početku perioda i na dan bilansa stanja, kao i kretanje za period i promjene i stanje na svakoj klasi akcijskog kapitala, emisione premije i rezervi na početku i kraju perioda.

Izvještaj o ostalom rezultatu ØPrema Zakonu o računovodstvu Republike Srbije, čija je primjena obavezna

Izvještaj o ostalom rezultatu ØPrema Zakonu o računovodstvu Republike Srbije, čija je primjena obavezna za sastavljanje finansijskih izvještaja koji se odnose na izvještajni period za 2014. godinu i naredne periode, uveden je novi finansijski izvještaj koji do sada u Republici Srbiji nije postojao. ØOstale stavke rezultata povezane s kapitalom su stavke prihoda i rashoda (uključujući reklasifikovane iznose) koje nisu priznate u bilansu uspjeha tekućeg izvještajnog perioda. U ove stavke se klasifikuju: 1. promjene revalorizacionih rezervi (koje se priznaju u skladu sa standardima MRS 16 – Nekretnine, postrojenja i oprema i MRS 38 – Nematerijalna ulaganja), 2. aktuarski dobici i gubici po definisanim planovima doprinosa priznatih u skladu sa standardom MRS 19 –Naknade zaposlenima, 3. dobici i gubici koji proizilaze iz preračuna finansijskih izvještaja inostranog poslovanja (koje se radi u skladu sa standardom MRS 21 –Učinci promjena kurseva stranih valuta), 4. dobici i gubici po osnovu ponovnog vrednovanja finansijskih sredstava raspoloživih za prodaju i 5. efektivni dio dobitaka i gubitaka po osnovu instrumenata hedžinga u hedžingu tokova gotovine.

Napomene kao predmet analize Ø Napomene predstavljaju neophodan, prateći, element seta finansijskih izvještaja. One

Napomene kao predmet analize Ø Napomene predstavljaju neophodan, prateći, element seta finansijskih izvještaja. One sadrže detaljnije kvantitativne i kvalitativne informacije vezane za osnove na kojima su finansijski izvještaji sastavljeni, odnosno računovodstvene politike koje su primijenjene za evidentiranje značajnih poslovnih događaja. Ø Cilj sastavljanja napomena je da pruže korisnicima informacije potrebne za tumačenje i ispravnu interpretaciju finansijskih izvještaja, ali i da omoguće istinito i pošteno prikazivanje finansijskih izvještaja, što je primarni zahtjev profesionalne regulative, odnosno Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja. Ø Napomenama uz finansijske izvještaje, koje sadrže skraćeni opis ili detaljnu analizu iznosa prikazanih u izvještajima, treba da se (IASB, 2011): ü prikažu informacije o osnovama za sastavljanje finansijskih izvještaja i specifične računovodstvene politike koje su primijenjene za procjenu svih značajnih stavki, ü objelodane informacije koje nisu prikazane u finansijskim izvještajima, a MRS/MSFI ih zahtjevaju ü pruže dodatne informacije koje doprinose vjernom prikazivanju finansijskih izvještaja. Ø Računovodstvene politike se definišu kao specifična načela, konvencije, pravila i metode koje je uprava usvojila prilikom sastavljanja i prikazivanja finansijskih izvještaja.

Napomene kao predmet analize Ø Centralni dio napomena čine informacije o računovodstvenim politikama. Ø

Napomene kao predmet analize Ø Centralni dio napomena čine informacije o računovodstvenim politikama. Ø Računovodstvene politike regulišu sljedeće probleme računovodstva i izvještavanja: a) priznavanje, b) procjenjivanje (vrednovanje) bilansnih pozicija i c) mjerenje bilansnih pozicija. Ø Objavljivanjem računovodstvenih politika, privredno društvo usmjerava korisnika da jasnije sagleda određenu vrijednost stavki u bilansu stanja i uspjeha, odnosno omogućava bolju interpretaciju bilansa.

Hvala na pažnji!

Hvala na pažnji!