EYETRACKING i inne propozycje komunikacji za pomoc ruchu

  • Slides: 27
Download presentation
EYETRACKING i inne propozycje komunikacji za pomocą ruchu gałek ocznych Wykonały: Beata Lubowiecka Wioletta

EYETRACKING i inne propozycje komunikacji za pomocą ruchu gałek ocznych Wykonały: Beata Lubowiecka Wioletta Moździerz Agnieszka Stasiak

Eyetracking to metoda, w której wykorzystuje się urządzenie zwane Eyetracking - co to? eye

Eyetracking to metoda, w której wykorzystuje się urządzenie zwane Eyetracking - co to? eye trackerem (okulografem) do śledzenia ruchów gałki ocznej osoby badanej.

Metoda ma zastosowanie w terapii: Dla kogo? ADHD, dysleksji, udarach, urazach, zaburzeniach ze spektrum

Metoda ma zastosowanie w terapii: Dla kogo? ADHD, dysleksji, udarach, urazach, zaburzeniach ze spektrum autyzmu, porażeniu mózgowym, stwardnieniu zanikowym bocznym i rozsianym, niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej, problemach komunikacyjnych, zaniku mięśni, uszkodzeniach rdzenia, Zespole Retta, a także wśród osób niepełnosprawnych w celu sterowania aplikacjami i posługiwania się komputerem za pomocą wzroku.

Główne cele badania ET: ● zrozumienie zachowań percepcyjnych użytkownika na podstawie analizy sposobu, w

Główne cele badania ET: ● zrozumienie zachowań percepcyjnych użytkownika na podstawie analizy sposobu, w jaki obserwuje określone obiekty (elementy na ekranie, powierzchnie reklamowe itp. ), ● stwierdzenie, w jakim stopniu przyczyną błędów popełnianych przez użytkownika są niedoskonałości w zakresie graficznego interfejsu użytkownika, ● określenie zalecanych zmian projektowych w zakresie rozmieszczenia elementów ekranowych, aby polepszyć łatwość obsługi oraz użyteczność ocenianego systemu.

Wśród najbardziej popularnych typów okulografów można wymienić: Czym badać ruchy gałki ocznej? ● takie,

Wśród najbardziej popularnych typów okulografów można wymienić: Czym badać ruchy gałki ocznej? ● takie, które opierają się na nakładce na gałkę oczną - ta metoda dostarcza bardzo dokładnych wyników, ● takie, które opierają się na optycznych, bezkontaktowych sposobach pomiaru ruchu oka, ● takie, które opierają się na wykorzystaniu potencjału elektrycznego mierzonego za pomocą elektrod znajdujących się wokół oczu.

Formy wyników badania eyetrackingowego ● Mapy fiksacji - ścieżki kolejności i czasu oglądania poszczególnych

Formy wyników badania eyetrackingowego ● Mapy fiksacji - ścieżki kolejności i czasu oglądania poszczególnych elementów, ● Mapy cieplne - koncentracja uwagi na poszczególnych elementach, ● Filmy z badania - pokazujące na co dokładnie patrzył badany w trakcie trwania badania, ● Na życzenie - statystyki i zestawienia oglądalności poszczególnych kluczowych obszarów. Obejmujące takie wskaźniki jak np. : czas do pierwszej fiksacji w obszarze zainteresowania, suma i czas fiksacji w danym obszarze.

Mapa cieplna zwana także mapą termiczną, prezentuje za pomocą barw sumaryczne natężenie uwagi wszystkich

Mapa cieplna zwana także mapą termiczną, prezentuje za pomocą barw sumaryczne natężenie uwagi wszystkich badanych. Ogólna zasada interpretacji mapy polega na tym, że im bardziej czerwony („ciepły”) obszar, tym większa uwaga się na nim skupiła.

Ścieżka wzroku ● sakady (ang. saccade) – intensywne ruchy gałki ocznej, polegające na bardzo

Ścieżka wzroku ● sakady (ang. saccade) – intensywne ruchy gałki ocznej, polegające na bardzo szybkim przemieszczaniu punktu koncentracji wzroku z jednego miejsca w inne. Przyjmuje się, że podczas ich trwania bodźce docierające do mózgu nie są analizowane i nie zachodzi proces poznawczy; ● fiksacje (ang. fixation) – relatywnie stała pozycja gałki ocznej, w trakcie której następują niewielkie drgania; Przyjmuje się, że w trakcie fiksacji następuje proces poznawczy, tzn. informacje docierają do mózgu i są świadomie przetwarzane.

Stanowisko do badań ET składa się z: Budowa stanowiska badawczego ● eye trackera, tzn.

Stanowisko do badań ET składa się z: Budowa stanowiska badawczego ● eye trackera, tzn. urządzenia rejestrującego ruchy gałki ocznej użytkownika, ● oprogramowania przeznaczonego do analizy i obróbki zarejestrowanych danych.

Eye tracker mobilny: Rodzaje eye trackerów ● niewielkie urządzenie zakładane przed badaniem na głowę

Eye tracker mobilny: Rodzaje eye trackerów ● niewielkie urządzenie zakładane przed badaniem na głowę użytkownika, ● wykorzystywany jest w sytuacjach, w których badany musi posiadać pełną swobodę ruchów głowy w trakcie badania (np. badania pilotów samolotów lub kierowców, badanie klientów w sklepach, badania postrzegania reklam outdoorowych).

Eye tracker stacjonarny: ● czujniki rejestrujące ruchy gałki ocznej są wbudowane w obramowanie monitora,

Eye tracker stacjonarny: ● czujniki rejestrujące ruchy gałki ocznej są wbudowane w obramowanie monitora, przy którym pracuje użytkownik, ● dzięki niemu zwiększa się dokładność rejestracji i użytkownik nie ma na głowie żadnych urządzeń, ale podczas badania musi pozostawać we względnie stałej pozycji.

Planowanie badania: ● określenie celu badania i sformułowanie hipotez badawczych, Przebieg badania ET ●

Planowanie badania: ● określenie celu badania i sformułowanie hipotez badawczych, Przebieg badania ET ● określenie możliwości pozyskania reprezentatywnej próby badawczej (użytkowników), ● ustalenie rodzajów potrzebnych wyników oraz miar, którymi będą wykorzystywane w trakcie analizy, ● przygotowanie laboratorium, eye trackera oraz oprogramowania do analizy danych,

Badanie pilotażowe: - przeprowadzenie nagranie próbnego i zweryfikowanie uzyskanych wyników pod kątem celów planowanego

Badanie pilotażowe: - przeprowadzenie nagranie próbnego i zweryfikowanie uzyskanych wyników pod kątem celów planowanego badania, - wprowadzenie korekt wynikających ze wstępnej analizy i ponowne przeprowadzenie testów pilotażowych.

Realizacja badania: ● pozyskanie reprezentatywnych użytkowników do badania (próby badawczej), ● przygotowanie stanowiska badawczego

Realizacja badania: ● pozyskanie reprezentatywnych użytkowników do badania (próby badawczej), ● przygotowanie stanowiska badawczego zgodnie z wcześniej zaplanowanym i zweryfikowanym planem badania, ● powitanie uczestnika oraz poinformowanie go o jego prawach oraz zasadach badania. W badaniach ET zadania dla użytkownika są najczęściej bardzo krótkie i polegają na znalezieniu określonego obiektu na obserwowanym ekranie (ekranach).

Przeprowadzenie sesji badawczej: ● obecność moderatora podczas badania powinna być możliwie niezauważalna dla użytkownika,

Przeprowadzenie sesji badawczej: ● obecność moderatora podczas badania powinna być możliwie niezauważalna dla użytkownika, przez co w zasadzie nie prowadzi się rozmów w czasie badania; ● zakończenie badania, podziękowanie uczestnikowi, wypłata wynagrodzenia.

Analiza wyników ● zweryfikowanie jakości pozyskanego materiału: ● celem zapewnienia odpowiedniej jakości analizy, zwykle

Analiza wyników ● zweryfikowanie jakości pozyskanego materiału: ● celem zapewnienia odpowiedniej jakości analizy, zwykle przeprowadza się jak najwięcej sesji badawczych i do analizy wybiera najlepsze nagrania; ● przeprowadzenie analizy indywidualnej dla poszczególnych badanych i obliczenie wcześniej ustalonych miar, ● przeprowadzenie analizy łącznej dla wszystkich badanych, ● poszukiwanie zależności pomiędzy sposobami realizacji zadań w danej sesji badawczej, ● przygotowanie raportu wraz z materiałem badawczym w postaci danych statystycznych, wykresów ścieżek wzroku lub map termicznych.

Film z ruchem gałki ocznej (ang. gaze replay) – film z przebiegu badania ET,

Film z ruchem gałki ocznej (ang. gaze replay) – film z przebiegu badania ET, na którym jest naniesiona ścieżka wędrówki wzroku osoby badanej. Dzięki takiemu nagraniu badacz w sposób ciągły może analizować, jakie elementy w kolejnych momentach badania (i jak długo) były oglądane przez użytkownika. Obejrzyj przykładowy film z badania ET (AVI, 2, 56 MB, czas nagrania ok. 3 min)

Korzyści z badania ET ● analiza sposobu postrzegania strony internetowej „oczami użytkowników”, ● analiza

Korzyści z badania ET ● analiza sposobu postrzegania strony internetowej „oczami użytkowników”, ● analiza zauważalności poszczególnych elementów strony internetowej, ● porównywanie deklaracji użytkowników z rzeczywistym postrzeganiem strony internetowej, ● zidentyfikowanie sposobu postrzegania strony WWW: skanowanie vs. czytanie, ● porównywanie sposobu postrzegania strony internetowej przez różne grupy docelowe.

Problemy i ograniczenia w badaniach ET ● nie do końca znany wpływ intencji użytkownika

Problemy i ograniczenia w badaniach ET ● nie do końca znany wpływ intencji użytkownika na wyniki badań: w badaniu ET badacz często nie zna dokładnie motywów i przyczyn przyglądania się wybranym elementom ekranowym przez użytkownika (i nie powinien z nim rozmawiać podczas badania), ● trudności w analizie obiektów dynamicznych na stronach WWW (np. aplikacji RIA, obiektów AJAX i obiektów Java. Script): zmiana treści części strony po jej załadowaniu często nie jest wykrywana przez oprogramowanie rejestrujące badanie ET. ● problemy w analizie obrazów ruchomych np. gier i filmów: ze względu na dużą dynamikę obrazu nie ma zwykle możliwości wygenerowania map termicznych i ścieżek wędrówki wzroku.

● SYMETRIA UX Sp. z o. o. ul. Wyspiańskiego 10/3 60 -749 Poznań Gdzie

● SYMETRIA UX Sp. z o. o. ul. Wyspiańskiego 10/3 60 -749 Poznań Gdzie można wykonać badanie? (propozycje wybranych miejsc) ● Eyetracking Sp. z o. o. ul. Królowej Aldony 6 / 3 03 -928 Warszawa ● Eyetracker. com. pl ul. Kopernika 36/6 90 -552 Łódź

C-Eye® Propozycje narzędzi do komunikacji za ruchu gałek ocznych Jest to nowoczesny system, który

C-Eye® Propozycje narzędzi do komunikacji za ruchu gałek ocznych Jest to nowoczesny system, który śledzi ruch gałek ocznych, co umożliwia komunikację i rehabilitację osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych, równie ciężkich stanach neurologicznych w domu.

C-Eye c. d. Praca urządzenia polega na wykorzystaniu kontaktu wzrokowego osoby chorej z wyświetlaną

C-Eye c. d. Praca urządzenia polega na wykorzystaniu kontaktu wzrokowego osoby chorej z wyświetlaną na ekranie treścią. Najpierw system C-Eye® wyznacza i wyświetla punkt, na który ma patrzeć pacjent. Przytrzymanie przez niego wzroku na obrazku powoduje jego zaznaczenie, dzięki czemu chory może odpowiadać na zadawane pytania, wyrażać swoje potrzeby oraz prośby, a także rozwiązywać różne zadania i ćwiczenia stymulujące pamięć, percepcję, utrzymywanie uwagi i inne aktywności umysłowe. https: //youtu. be/6 YX 8 n 4 fpn 6 o

eyefeel - program dostępny jako samodzielna aplikacja lub jako moduł zintegrowany z urządzeniem C-Eye®.

eyefeel - program dostępny jako samodzielna aplikacja lub jako moduł zintegrowany z urządzeniem C-Eye®. Aplikacja eyefeel® posiada ciekawe rozwiązania dla osób niekomunikujących się za pomocą mowy: EYEFEEL ● ● Animacje terapeutyczne i edukacyjne. Plansze do komunikacji i „wirtualne klawiatury”. Gry i odtwarzacz multimedialny. Edytor prezentacji, umożliwiający tworzenie własnych treści terapeutycznych właściwie bez żadnych ograniczeń.

Eyefeel® jest przeznaczony dla osób niekomunikujących się, a są to w szczególności: https: //youtu.

Eyefeel® jest przeznaczony dla osób niekomunikujących się, a są to w szczególności: https: //youtu. be/Xr 8 Tuv 5 eq. V 8 ● Najmłodsi, gdzie doskonale sprawdza się jako zestaw gier i animacji edukacyjnych. ● Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, gdzie pełni rolę narzędzia terapeutycznego. ● Osoby unieruchomione, w pełni świadome, ale mające problemy z komunikowaniem się, które mogą spędzać czas słuchając muzyki lub audiobooka, grając w ulubione gry, czytając.

C-Eye® II PRO jest produktem medycznym, wykorzystującym technologię śledzenia wzroku. Narzędzie pozwala ocenić stan

C-Eye® II PRO jest produktem medycznym, wykorzystującym technologię śledzenia wzroku. Narzędzie pozwala ocenić stan osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju, nawiązać z nimi kontakt oraz rozpocząć dostosowaną do potrzeb rehabilitację. Sesje diagnostyczne i terapeutyczne polegają na wykonywaniu przez pacjenta specjalnych zadań przy użyciu wzroku.

Bibliografia: 1. https: //www. biomed. org. pl/zastosowanie-eyetrackingu-wterapii. html#breadcrum 2. https: //assistech. eu/pl/eyefeel-app/ 3. http:

Bibliografia: 1. https: //www. biomed. org. pl/zastosowanie-eyetrackingu-wterapii. html#breadcrum 2. https: //assistech. eu/pl/eyefeel-app/ 3. http: //symetria. pl/blog/artykuly/eye-tracking-2/ 4. https: //www. heuristic. pl/blog/e-marketing/Co-to-jesteyetracking-i-jak-go-wykorzystac-w-marketingu; 132. html

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ