Energia nie je len stle vzcnejou a drahou

  • Slides: 26
Download presentation
Energia nie je len stále vzácnejšou a drahšou, ale výroba neustále sa zvyšujúceho množstva

Energia nie je len stále vzácnejšou a drahšou, ale výroba neustále sa zvyšujúceho množstva energie poškodzuje životné prostredie takým spôsobom, že to ohrozuje existenciu ľudstva.

prečo šetriť energiou spotreba energie v domácnosti §vykurovanie §elektrické spotrebiče §varenie a pečenie §svietenie

prečo šetriť energiou spotreba energie v domácnosti §vykurovanie §elektrické spotrebiče §varenie a pečenie §svietenie odpad a jeho triedenie

Prečo šetriť energiou Svet potrebuje obrovské množstvo energie nielen na zabezpečovanie tepla, svetla, osobnej

Prečo šetriť energiou Svet potrebuje obrovské množstvo energie nielen na zabezpečovanie tepla, svetla, osobnej a nákladnej dopravy, ale aj na pohon rozličných zariadení a podporu poľnohospodárstva. Na tieto účely sa najviac využívajú tieto suroviny: I. ropa , II. zemný plyn , III. uhlie, IV. urán Čo sa týka energie Asi 20% energie na svete sa vyrába z uhlia a jeho spotreba stále stúpa Asi 60% energie na svete pochádza z ropy a zemného plynu Zásoby fosílnych palív Sú obmedzené a pri súčasnej úrovni spotreby budú vyčerpané v priebehu relatívne veľmi krátkej doby. Za posledných sto rokov ľudstvo vyťažilo a spálilo obrovské množstvo týchto prírodných zdrojov. Jedným z prvých vážnych varovaní, že tieto palivá sa môžu veľmi rýchlo vyčerpať

Rast populácie a spotreba energie Odhaduje sa, že do roku 2030 vzrastie počet obyvateľov

Rast populácie a spotreba energie Odhaduje sa, že do roku 2030 vzrastie počet obyvateľov Zeme na 8, 3 miliardy. Spotreba elektrickej energie sa pritom bude medziročne zvyšovať o 3, 5 percenta. . Všetkým ľuďom bude treba zabezpečiť dostatok energie Pohľad do budúcnosti: Grafy ukazujú, ako sa bude meniť štruktúra surovín určených na pohon elektrární. V roku 2050 bude na svete približne 10 miliárd ľudí. S počtom obyvateľov sa zvýši výroba potravín, zmenší sa rozloha poľnohospodárskej pôdy, zvýši sa aj spotreba energie.

Šetriť energiou znamená znížiť množstvo energie použitej k dosiahnutiu podobného výsledku pri konečnom použití.

Šetriť energiou znamená znížiť množstvo energie použitej k dosiahnutiu podobného výsledku pri konečnom použití. Využívanie menej energie má mnoho výhod – môžete ušetriť peniaze a pomôcť životnému prostrediu. Výroba energie vyžaduje vzácne prírodné zdroje, napríklad uhlie, ropu a zemný plyn. Práve preto použitie menšieho množstva energie nám pomôže zachovať tieto zdroje a dlhodobo ich využívať v budúcnosti.

Spotreba energie v domácnosti Podiel elektrospotrebičov na celkovej spotrebe energií v domácnosti Podiel elektrospotrebičov

Spotreba energie v domácnosti Podiel elektrospotrebičov na celkovej spotrebe energií v domácnosti Podiel elektrospotrebičov (14 %) Celková spotreba (86 %) Ročná spotreba elektrospotrebičov v domácnosti

V Y K U R O V A N I E Najväčšiu časť energií

V Y K U R O V A N I E Najväčšiu časť energií spotrebovaných v domácnostiach tvorí energia potrebná na vykurovanie. V našich klimatických podmienkach sa bohužiaľ bez vykurovania nezaobídeme. Nie je to však lacná záležitosť, každý z nás si skôr či neskôr položí otázku, ako ušetriť. Máme dve možnosti, ako nevyhadzovať za vykurovanie horibilné čiastky a nemusieť pritom obmedzovať svoju tepelnú pohodu: správny výber zdroja kúrenia, uvedomelé užívateľské chovanie Spotreba energie

Tipy na šetrenie pri vykurovaní Zaizolujte tepelné potrubia. . . Ak sú teplovodné potrubia

Tipy na šetrenie pri vykurovaní Zaizolujte tepelné potrubia. . . Ak sú teplovodné potrubia v nevykúrených miestnostiach ako napríklad v pivnici, treba ich starostlivo zaizolovať. Reflexná fólia stojí pár korún, ročne vám však pomôže ušetriť až niekoľko stovák. Umiestnite ju na stenu za radiátor alebo kachle, fólia tak odrazí späť do miestnosti až 90% tepla. Kontrolujte radiátory. . . Ak máte vlastné kúrenie, kontrolujte najmä obehové čerpadlo. Moderné čerpadlá spotrebujú oveľa menej elektriny. A nezabudnite na pravidelné odvzdušňovanie radiátorov. Regulujte kúrenie. . . Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň Celzia ušetrí až 6% energie! Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18 -20°C, v kuchyni 16 -18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C. Viete, že malá klimatizačná jednotka pre jedu miestnosť má spotrebu až 1. 000 wattov? Je to šesť krát viac, ako veľký stojanový ventilátor! Nainštalujte si programovateľné termostaty. . . Moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želania: večer vyššiu, cez deň a v noci nižšiu.

ELEKTRICKÉ SPOTREBIČE P RÁČKA Práčka spotrebuje v domácnosti približne 11% z celkovej spotreby elektrickej

ELEKTRICKÉ SPOTREBIČE P RÁČKA Práčka spotrebuje v domácnosti približne 11% z celkovej spotreby elektrickej energie. Preto je dôležité rozhodovať sa pri kúpe podľa jej energetickej náročnosti, resp. hospodárnosti. Rozhodujúcim faktorom je aj optimálna hmotnosť náplne práčky, teda koľko bielizne sa do práčky zmestí. Pri nákupe si zvoľte tú práčku, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody. Automatické práčky spotrebujú o 20% menej vody a o 22% menej elektriny ako pred desiatimi rokmi. Sú hospodárnejšie, zabezpečené viacerými funkciami, možnosťami výberu výkonových stupňov a plynulej regulácie výkonu a poskytujú vyšší používateľský komfort. Majú vysokú úroveň dizajnu a ergonomického riešenia s lepšími ekologickými parametrami.

 Čím menej vody práčka spotrebuje, tým menej energie je treba na jej zohriatie.

Čím menej vody práčka spotrebuje, tým menej energie je treba na jej zohriatie. Nová práčka v porovnaní s 20 rokov starým typom usporí trojčlennej domácnosti priemerne 26, 56 € ročne (800, -Sk). Pokiaľ využívate elektrinu v nízkej a vysokej tarife, odporúčame odložiť pranie na čas, keď platí nízka tarifa a spotrebovaná elektrina bude teda lacnejšia. Tiež zvážte používanie špeciálnych programov "vyváranie" a "predpieranie", ktoré sú energeticky veľmi náročné. Znížením teploty prania z 90 o. C na 60 o. C sa zníži spotreba elektriny až o 25%.

Tipy na šetrenie energiou pri praní Perte s plným bubnom Veľkosť práčky voľte podľa

Tipy na šetrenie energiou pri praní Perte s plným bubnom Veľkosť práčky voľte podľa potrieb vašej domácnosti. Ak naplníte bubon len do polovice, zbytočne sa zvyšuje spotreba energie pri praní. Odstreďujte len pred sušením Práčka s vysokým výkonom odstreďovania má zmysel predovšetkým vtedy, ak po ňom nasleduje sušenie bielizne. Modely s otáčkami 1600 za minútu odstredia z textílií až o 10% vody viac ako zariadenia s 1200 otáčkami. To ušetrí energiu a čas pri sušení. Predpieranie Predpranie používajte len v prípade veľmi znečistenej bielizne, napríklad pri pracovných odevoch. Fľaky ošetrite pred praním špeciálnymi prostriedkami ako odstraňovače fľakov, bielidlá. Zvoľte správnu teplotu Moderné pracie prostriedky sú účinné už pri nízkych teplotách. Správna teplota prania pre farebnú bielizeň je 30 – 40 o. C. Bielizeň, ktorú možno vyvárať, je obvykle čistá už pri 60 o. C.

CH L A D N I Č K A Chladnička je jedna z najdôležitejších

CH L A D N I Č K A Chladnička je jedna z najdôležitejších a často prvých investícií v domácnosti. Predstavuje pomerne dlhodobú investíciu a zároveň energeticky najnáročnejšiu. Podiel spotreby energie chladničky na celkovej spotrebe domácnosti predstavuje až 26%. Chladiace zariadenia pracujú 24 hodín denne a 365 dní v roku. Ten, kto myslí na spotrebu energie už pri ich kúpe, šetrí každou minútou ich fungovania. Dôležité je zvoliť vhodnú veľkosť - priestor by mal byť zaplnený aspoň na 70%. Ideálna teplota na uchovanie potravín v chladničke je +5 C°, v mrazničke -18 C°. Zníženie teploty vnútri chladničky o 2 C° znamená zvýšenie spotreby energie o 15%. Chladničku otvárajte len na nevyhnutný čas. Spotreba elektrickej energie sa pri chladiacich a mraziacich zariadeniach za posledných 20 rokov znížila až o dve tretiny. Pretože mnohé zo zariadení už predstihli najvyššiu triedu energetickej spotreby A, vznikli ďalšie kategórie A+ a A++. Platí, že zariadenie triedy A+ spotrebuje o štvrtinu a zariadenie triedy A++ asi o 45% menej energie ako zariadenie triedy A.

Tipy na šetrenie pri chladení a mrazení potravín Chladnička má stáť na chlade. .

Tipy na šetrenie pri chladení a mrazení potravín Chladnička má stáť na chlade. . . Ak stojí chladnička alebo mraznička vedľa tepelného zdroja (radiátor, sporák, umývačka riadu, práčka), spotrebúva oveľa viac elektriny! Takže si na ich blízkosť treba dávať pozor, alebo aspoň medzi ne umiestniť izoláciu. Najlepšie je nejaké chladné miesto: pri každom stupni navyše spotrebuje chladnička asi o 4% viac elektriny! Chlaďte iba studené Potraviny vkladajte do chladničky len vychladené a zabalené. V opačnom prípade musí vaša chladnička s mrazničkou pracovať navyše. Urobte si prehľad V mraziacom boxe, či mrazničke sa oplatí mať zoznam, čo jednotlivé boxy obsahujú. Budete mať lepší prehľad a ušetríte si namáhavé hľadanie. Časté a dlhé otváranie dverí vás stojí energiu. Odmrazujte Moderné chladničky odmrazujú vnútorný priestor automaticky, keď kompresor nepracuje. Ale mraziaci box je možné odmraziť len vypnutím zariadenia. Mrazničky, ktoré nemajú automatické odmrazovanie, je potrebné odmraziť už pri vrstve ľadu viac ako jeden centimeter. V zariadeniach „No. Frost“ sa ľad nevytvára. Pri starších prístrojoch platí: odmrazujte pravidelne, pretože mrazničky s vrstvou ľadu spotrebujú viac energie.

Odstraňujte prach Vetraciu mriežku na zadnej strane zariadenia pravidelne utierajte od prachu. Je to

Odstraňujte prach Vetraciu mriežku na zadnej strane zariadenia pravidelne utierajte od prachu. Je to nevyhnutné pre cirkuláciu vzduchu pri ochladzovaní chladiacej kvapaliny.

V A R E N I E Pri varení je vhodné používať pokrievku. Varenie

V A R E N I E Pri varení je vhodné používať pokrievku. Varenie bez pokrievky znamená 150 – 300 -percentné zvýšenie spotreby energie. To platí rovnako pre elektrický i plynový sporák. Dná hrncov majú byť rovné, najmä pri varení na elektrickom sporáku. Nerovné dno zvýši spotrebu energie až o 40 %. Veľkosť dna hrnca má byť rovnaká ako veľkosť varnej platne elektrického sporáka. Ak je hrniec menší, napríklad o 3 cm, strata energie je až 30 %. V rámci možností je vhodné využívať tlakové hrnce, najmä pri dlhšie trvajúcej príprave jedál (15 až 50% úspora energie). Tajomstvo úspory spočíva v skrátení času varenia a v tom, že po dosiahnutí zodpovedajúceho tlaku možno znížiť príkon. Variť treba v primeranom množstve vody. Jej nadmerné množstvo znamená nielen vyššiu spotrebu vody, ale aj energie. Pri zohrievaní jedného litra vody tam, kde stačí štvrť litra, je spotreba energie vyššia o 25 %. Elektrický sporák treba zapínať, až keď je hrniec na platni a vypínať ešte pred koncom varenia. Energeticky výhodné je používať moderné domáce elektrospotrebiče – rýchlovarné kanvice, mikrovlnné rúry, kávovary a pod.

P E Č E N I E Rúru otvárajte pri pečení iba vtedy, keď

P E Č E N I E Rúru otvárajte pri pečení iba vtedy, keď je to nevyhnutné. Pripravované jedlo kontrolujte cez priehľadné sklo rúry. Otvorením dvierok vyhriatej rúry na niekoľko sekúnd klesne jej vnútorná teplota o 20 až 30 °C. Rúru môžete vypnúť 5 až 10 minút pred ukončením pečenia. Jedlo sa dopečie zostatkovým teplom rúry. Na pečenie používajte špeciálne sklenené alebo keramické nádoby. Udržujú teplo lepšie než nádoby z kovu a pripravované jedlo je v nich preto rýchlejšie hotové.

Tipy na šetrenie pri varení a pečení Menej vody pri varení. . . Aj

Tipy na šetrenie pri varení a pečení Menej vody pri varení. . . Aj pri varení vajec môžete ušetriť: na dno hrnca postačí množstvo vody na hrúbku prsta - vajcia sa uvaria vo vodnej pare. Bez problémov to funguje aj so zemiakmi či brokolicou. Variť na plyne. . . Je to lacnejšie a šetríte tým prírodu. Straty energie sú vďaka priamemu spaľovaniu viditeľne menšie a plyn sa ľahšie reguluje. Vodu na cestoviny nechať zovrieť v rýchlovarnej kanvici. . . Najrýchlejšie zovrie voda v rýchlovarnej kanvici alebo za pomoci ponorného variča. Preto ak máte elektrický sporák, oplatí sa nechať vodu najprv zovrieť a až potom vliať do hrnca.

SVIETIDLÁ Skôr ako si zabezpečíte osvetlenie v miestnosti, mali by ste si ujasniť, aké

SVIETIDLÁ Skôr ako si zabezpečíte osvetlenie v miestnosti, mali by ste si ujasniť, aké sú vaše priority: koľko chcete mať svetla, akú atmosféru chcete dosiahnuť, spotrebu energie a bezpečnosť. S nákladmi na nákup a výmenu svetelných zdrojov priamo súvisí ich životnosť. Vo všeobecnosti platí, že čím sú svetelné zdroje drahšie, tým sú spravidla úspornejšie a majú dlhšiu životnosť. Pri vhodnej kombinácii zdrojov môžete dosiahnuť značné úspory. Jedným z najdôležitejších parametrov je merný výkon. Čím je výkon väčší, tým je zdroj účinnejší (z rovnakého množstva elektriny sa vyrobí viac svetla). V domácnostiach používame najčastejšie klasické žiarovky alebo modernejšie žiarivky. Žiarivky majú až pätnásťkrát dlhšiu životnosť ako žiarovky a spotrebujú pritom o 80 % menej elektrickej energie. Používanie žiariviek teda zabezpečuje šetrenie elektrickej energie.

Tipy na šetrenie pri svietení Používajte správne tienidlá Reflexné tienidlá na lampy znásobujú intenzitu

Tipy na šetrenie pri svietení Používajte správne tienidlá Reflexné tienidlá na lampy znásobujú intenzitu svetla a zvyšujú svetelnú výťažnosť. Potom nám často stačí aj žiarovka so slabším výkonom a úsporné svietidlá. Odstraňujte prach Aby sme zachovali svetelnú výťažnosť lámp a svietidiel, je potrebné ich tienidlá častejšie čistiť. Zabezpečíme tak zvýšenie výkonu svietenia. Používajte jasné farby Aj farby osvetľujú priestory. Správny výber farby stien a stropov ušetrí niekoľko wattov a nahrádza svietidlá. Maximálne využitie denného svetla Nainštalujte vonkajšie a vnútorné osvetlenie tak, aby sa zapínalo podľa množstva denného svetla. Vhodná intenzita svetla Prispôsobte si intenzitu osvetlenia, ušetríte tak až 30% elektrickej energie. Využitie pohybových snímačov V šatniach a na toaletách nainštalujte pohybové snímače.

SPOTREBA ELEKTRINY VYBRANÝCH AKO MÔŽEME VYUŽIŤ 1 k. Wh ÚSPORNÝCH ELEKTRICKÝCH SPOTREBIČOV ELEKTRICKEJ ENERGIE

SPOTREBA ELEKTRINY VYBRANÝCH AKO MÔŽEME VYUŽIŤ 1 k. Wh ÚSPORNÝCH ELEKTRICKÝCH SPOTREBIČOV ELEKTRICKEJ ENERGIE V DOMÁCNOSTI?

ODPAD A JEHO TRIEDENIE Produkujeme viac ako 4 tony na obyvateľa SR ročne. 75%

ODPAD A JEHO TRIEDENIE Produkujeme viac ako 4 tony na obyvateľa SR ročne. 75% odpadu produkujeme v domácnostiach, 25% v podnikateľskej sfére) Hmotnostné zloženie priemernej odpadovej nádoby podľa jednotlivých zložiek odpadu vyzerá nasledovne: • 45% tvorí biologicky rozložiteľný odpad (využiteľný kompostovaním), • 20% papier (dobre recyklovateľný), • 12% sklo (dobre recyklovateľné), • 7% plasty (recyklovateľné v obmedzenej miere), • 4% textil (recyklovateľný v obmedzenej miere), • 4% kovy (dobre recyklovateľné), • 4% anorganický odpad (dobre recyklovateľný), • 3% drevo, guma, koža (recyklovateľné v obmedzenej miere), • 1% nebezpečný odpad (recyklovateľný v obmedzenej miere).

Hmotnostné zloženie odpadu: 4% 4% biologicky rozložiteľný odpad 3% 1% papier 4% sklo 7%

Hmotnostné zloženie odpadu: 4% 4% biologicky rozložiteľný odpad 3% 1% papier 4% sklo 7% plasty recyklovateľné 45% textil 12% kovy anorganický odpad drevo, guma 20% nebezpečný odpad

Triedenie odpadu - šetrenie energiou Táto schéma vyjadruje „život vecí“ vo všeobecnosti. Výroba, spotreba

Triedenie odpadu - šetrenie energiou Táto schéma vyjadruje „život vecí“ vo všeobecnosti. Výroba, spotreba aj následné zneškodňovanie odpadu sú prirodzenou súčasťou „životného cyklu“ všetkých vecí. Najbežnejšie spôsoby zneškodňovania odpadu sú – skládkovanie, spaľovaním a skladovaním. Existujú však aj iné, „zelené“, možnosti Prijateľnejšími spôsobmi zneškodňovania odpadu sú znovupoužívanie a recyklácia. Pri znovupoužívaní sa vracajú „odpady“ (po úpravách či opravách) naspäť k spotrebiteľovi. Recyklácia zase umožňuje návrat druhotných surovín do výroby, čím sa šetrí energia, práca, ale aj prvotné suroviny.

Nevyhadzujeme dobré veci, ktoré môžu ešte niekomu poslúžiť. . .

Nevyhadzujeme dobré veci, ktoré môžu ešte niekomu poslúžiť. . .

. . a takto sme deťom urobili radosť.

. . a takto sme deťom urobili radosť.

a pripravujeme ďalšie prekvapenie pre deti

a pripravujeme ďalšie prekvapenie pre deti