Higiena pracy przy komputerze i bezpieczestwo w sieci
Higiena pracy przy komputerze i bezpieczeństwo w sieci
Komputer nie jest zwyczajnym elementem wyposażenia! W dzisiejszych czasach spędzamy coraz więcej wolnego czasu przed komputerem, żeby kontaktować się z przyjaciółmi i pisać emaile, surfować po Internecie, korzystać z portali społecznościowych i oglądać telewizję online. Komputer stwarza liczne możliwości dla każdego, ale wpływa też na nasze zdrowie.
UWAGA! Ważne jest rozsądne korzystanie z komputera i zachowanie środków ostrożności!
Miejsce pracy Pomieszczenie w którym mamy komputer powinno być często wietrzone. Dobrze jeżeli stoją w nim kwiaty doniczkowe. Temperatura powinna mieścić się w granicach od 22 do 24 stopni Celsjusza.
oświetlenie Monitor komputera powinien być tak ustawiony, by nie odbijało się w nim światło naturalne ani sztuczne. Lampy w okolicy komputera najlepiej zamontować tak, by snop światła padał z góry, w odległości około 30 cm od naszego wzroku.
Prawidłowa postawa Plecy oparte o fotel, dolna część kręgosłupa dosunięta do oparcia, ciało mocno spoczywa na pośladkach które są lekko wysunięte do tyłu, głowa wysunięta lekko do góry „podnosi” cały szkielet, oczy na linii horyzontu- oto prawidłowa postawa podczas siedzenia. Przy pracy z komputerem warto aby monitor był na linii oczu.
NIE GARB SIĘ!
Klawiatura Kolejnym ważnym punktem prawidłowej postawy przy komputerze jest kwestia czy nasze ręce są odpowiednio podparte. Klawiatura powinna leżeć bezpośrednio przed nami, a my powinniśmy mieć wgląd na nią przy spojrzeniu w dół. Oczywiście, klawiatura nie może być również zbyt wysoko, ponieważ wtedy nadwyrężałoby to nasze ręce przy próbach długotrwałej pracy w takiej pozycji.
Ułożenie nóg Cierpnące nogi nie są zbyt przyjemnym doświadczeniem, a profilaktyczne ułożenie nóg pod kątem prostym pozwala uniknąć wszelkich nieprzyjemnych wrażeń. Idealną sytuacją jest posiadanie podstawki na stopy, dzięki czemu nasza wygoda i komfort pracy jeszcze wzrasta.
Meble Krzesło i biurko powinny być dostosowane do Twojego wzrostu. Krzesło z regulowaną wysokością oparcia i podłokietnikami. Biurko odpowiedniej wielkości i na stabilnych nogach.
Twoje stanowisko pracy
Jednym z najważniejszych elementów pracy przy komputerze jest odpowiednie ustawienie monitora i dbanie o nasz wzrok. Odległość użytkownika od ekranu powinna wynosić około 70 cm (minimalna odległość wynosi od 40 do 50 cm). Górny brzeg ekranu monitora powinien być nieco niżej od poziomu oczu pracownika, ale nie powyżej tego poziomu.
Zbyt bliska odległość od monitora prowadzi do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – do problemów z akomodacją i powoduje pogorszenie wzroku.
ćwiczenia Trzeba również pamiętać, iż istnieją ćwiczenia, które można wykorzystywać podczas pracy. Oto kilka z nich: 1) Patrzenie na obiekt znajdujący się bardzo daleko i na bliski obiekt na przemian.
2) Zmęczone oczy można odprężyć ćwiczeniem kierowania wzroku góra – dół, lewo – prawo oraz obracanie wzroku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i odwrotnie.
3) zamykanie i otwieranie oczu
Czas pracy i przerwy Skutki zbyt długiego przesiadywania przed ekranem kończą się na wadach postawy i wzroku. Ma to także wpływ na rozwój psychiczny, a niekiedy może doprowadzić do uzależnień.
Dzieci od 7 do 12 lat przed komputerem mogą spędzać nie więcej niż 60 min. dziennie! Nastolatkowie do 16 roku życia maksymalnie 90 min. dziennie. Nieprzerwana praca przy monitorze powinna trwać nie dłużej niż 30 do 45 minut.
Podczas przerwy od komputera poruszaj się! zrób kilka przysiadów, podskoków, wyjdź na świeże powietrze!
higiena Zarówno przed jak i po pracy przy komputerze dokładnie umyj dłonie
Nie wolno!!! Nie jedz i nie pij podczas korzystania z komputera!
1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
3. Zachowajcie dystans Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.
Nigdy nie ufaj osobom poznanym przez Internet! Nie masz pewności kim ta osoba jest!
4. Bądźcie uprzejmi Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
5. Uważajcie na wirusy Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie lub być obraźliwa.
6. Zachowajcie bezpieczeństwo Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.
7. Zachowajcie prywatność!!! Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
8. Bądźcie kreatywni Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Utwórzcie nick i hasło unikatowe! Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!
WAŻNE! I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić.
DZIĘKUJE ZA UWAGĘ
- Slides: 34