Didysis Kanjonas Grand Canyon tai stai lait tarpeklis

  • Slides: 26
Download presentation

Didysis Kanjonas (Grand Canyon) – tai stačių šlaitų tarpeklis, kurį suformavo Kolorado upė ir

Didysis Kanjonas (Grand Canyon) – tai stačių šlaitų tarpeklis, kurį suformavo Kolorado upė ir jos intakai Arizonos valstijoje. Kolorado upė (Colorado River) - upė Šiaurės Amerikoje, JAV ir Meksikoje. Ji teka daugiausiai pusdykumėmis ir dykumomis, kerta Kolorado plynaukštę ir sudaro gilius kanjonus, tarp jų ir garsųjį, pretenduojantį tapti vienu iš 7 Naujų Gamtos stebuklų, Didįjį Kanjoną. Upė įteka į Ramiojo vandenyno Kalifornijos įlanką ir sudaro deltą. Kolorado upės vanduo intensyviai naudojamas drėkinimui. Beveik visas Didysis Kanjonas nutįsęs daugiau nei 400 km, priklauso Didžiojo Kanjono nacionalinio parko teritorijai, kuri yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Kanjono gylis – apie 1600 -2000 m. Tai spalvingas ir kvapą gniaužiantis reginys, susiformavęs per 6 milijonus metų. Kadaise tarpeklyje indėnai buvo įkūrę savo gyvenvietes. Pirmasis europietis, aptikęs Didįjį Kanjoną 1540 m. , buvo ispanas Garcia Lopez de Cardenas. Kanjono apačioje oro temperatūra yra keliolika laipsnių aukštesnė negu viršuje, dėl to čia beveik niekas neauga, plyti dykumos. Temperatūrų skirtumai kartais būna tokie dideli, kad kanjono viršuje pilna sniego, o apačioje-galima pasišildyti kaitrioje saulėje.

Didžiajame Kanjone, JAV pietvakariuose, atidaryta aukščiausia ir įspūdingiausia pasaulyje apžvalgos platforma. Stiklinis „Skywalk“ kaip

Didžiajame Kanjone, JAV pietvakariuose, atidaryta aukščiausia ir įspūdingiausia pasaulyje apžvalgos platforma. Stiklinis „Skywalk“ kaip didžiulė pasaga išsikiša 22 metrus nuo prarajos krašto, kur tarpeklis leidžiasi į 1200 metrų gylį iki Kolorado (Colorado) upės. Šis objektas yra Hualapai genties teritorijoje, vakarinėje Didžiojo Kanjono dalyje, 200 km nuo Las Vegas. 450 km ilgio ir iki 1800 m gylio tarpeklis Arizonos valstijoje yra vienas garsiausių pasaulio gamtos stebuklų. Daugiau kaip 5 mln. žmonių kasmet atvyksta čia pamatyti įspūdingų uolų, kurias Kolorado upė suformavo giliai įsirėžusiame slėnyje. Bebaimiai žmonės daugelyje vietų čia šokinėja nuo prarajų krašto tįstine, tačiau dabar atsirado dar viena visiems prieinama atrakcija – pasivaikščiojimas tarp dangaus ir žemės stikliniu taku „Skywalk“. Stiklas yra 55 mm storio. „Skywalk“ įrengtas maždaug 4 kartus didesniame aukštyje nei Vilniaus televizijos bokštas. Jo stiklinės atramos ir stiklo grindys atveria panoraminį vaizdą į milžinišką Kolorado upės tarpeklį. Stiklas yra visiškai skaidrus ir nedažytas, pagamintas Vokietijoje. Stiklines grindis pagamino firma „Kinon Porz“ iš Kiolno (Köln), o stiklines atramas –„Glas Döring“ firma iš Berlyno.

40 mln. dol. vertės statybos projektas buvo verslininko ir architekto Davido Jin’o iš Las

40 mln. dol. vertės statybos projektas buvo verslininko ir architekto Davido Jin’o iš Las Vegaso idėja. Kartu su hualapais indėnais ši kaban-čio stiklo terasos svajonė per 3 statybos metus tapo realybe. 482 tonų sunkumo „Skywalk“ yra taip sukonstruotas, jog gali atlaikyti 160 km per valandą visų krypčių vėjo greitį, 8 balų žemės drebėjimą 80 km spinduliu. Vienu metu ant platformos daugiausia gali būti 120 žmonių. Pereiti šia platforma nėra jokios problemos, sako Didžiojo kanjono turizmo agentūros atstovė V. Wilkerson. Stiklo konst-rukcija tokia sunki, kaip keturi „Boeing-757“ lėktuvai, pritvirtinta prie kanjono krašto gerai apgalvota įrenginių sistema. Keturiose vietose ji turi atramas, kur metaliniai lynai įtvirtinti giliai uolienose. Platforma beveik 25 m išsikiša virš tarpeklio krašto. Pirmuoju stikline platforma žengė Edwinas Aldrinas, kuris po Neilo Armstrongo buvo antrasis žmogus, savo kojomis palietęs Mėnulį. Kiekvienas lankytojas gauna sunumeruotų batų porą tvirtu gerai prie stiklo prilimpančiu padu, kad nepaslystų ant stiklinio grindų paviršiaus.

Naujasis balkonas yra įdomiausia atrakcija JAV ir apibūdinama dau-giau nei saugi. Prognozuojama, kad per

Naujasis balkonas yra įdomiausia atrakcija JAV ir apibūdinama dau-giau nei saugi. Prognozuojama, kad per šiuos metus čia apsilankys apie 500 tūkst. turistų. Artimiausioje ateityje prie „Skywalk“ numatoma įrengti didžiulį lankytojų centrą. Tačiau 200 km atstumu nuo Las Vegas nutolęs apžvalgos takas virš Kolorado Kanjono nėra toks jau visiškai nekaltas. Dalis hualapai indėnų, kurių teritorijoje šis statinys atsirado, džiaugiasi „Skywalk“ kaip nauju pajamų šaltiniu, kiti ne itin žavisi šiuo projektu. Hualapai, skurdi indėnų gentis, kurioje apie 2200 narių, davė sutikimą privačiai bendrovei statyti stiklinį tiltą savo teritorijoje. Jie teigia, kad „Skywalk“ priklauso jiems ir investuotojas Davidas Jinas privalo jiems mokėti dalį pajamų. Už ėjimą šia platforma indėnai prašo 25 dolerių. „Didysis Kanjonas yra atrakcija, o ši vieta yra dalis rezervacijos, kurioje mes gyvename ir kurią saugome, todėl norime iš to turėti naudos“, – aiškina Hualapai genties vadas Charlie Vaugh. Tačiau dvasinis Hualapai vadovas Frankas Mapatis teigia, kad „čia ne visur galima lankytis. Reikia labai atsargiai elgtis su šia žeme. Ji yra gyva būtybė ir jaučia vykstančius dalykus“. (Rytas Šalna)

Pėda (angl. foot, ft) - nesisteminis ilgio vienetas, lygus 0, 3048 m.

Pėda (angl. foot, ft) - nesisteminis ilgio vienetas, lygus 0, 3048 m.

Nijolė Muzika: Blank & Jones Driftin'

Nijolė Muzika: Blank & Jones Driftin'