Broura za mobilnost studenata Visoka poslovna kola strukovnih

Brošura za mobilnost studenata Visoka poslovna škola strukovnih studija Novi Sad www. vps. ns. ac. rs

O BROŠURI S cilјem povećanja informisanosti studenata o raznim stipendijama za studiranje u inostranstvu, nadamo se da će ova brošura biti od koristi studentima i da će ih motivisati da učestvuju u programima mobilnosti. UVOD Svrha ove brošure je višestruka. Pre svega, oni koji traže stipendiju biće upoznati sa stipendijom kao vidom finansijske pomoći, zatim i procesom prijave za istu (npr. korisnim savetima za pisanje efektne biografije i motivacionog pisma, kako da dobijete pisma preporuke i prepise (transkripte) ocena, praćenje stipendija i konačnim podsetnikom). Molimo vas da ne zaboravite da su vam kancelarije za međunarodnu saradnju vaših matičnih institucija, kao i koordinatori, tj. saradnici za međunarodnu saradnju vaše institucije na raspolaganju i pomoći će vam ukoliko ne razumete neki aspekat prijave. Takođe, možete kontaktirati i davaoca stipendije za koju se prijavlјujete.

Koja dokumenta su vam potrebna? 1. Biografija (Curriculum Vitae, CV) Radna biografija (CV) je jedan od osnovnih dokumenata kada se prijavlјujete ze stipendiju. Iako ne postoji jedan ispravan način kako se piše radna biografija, postoji niz preporuka i saveta kako da vašu biografiju učinite što bolјom. Ukoliko konkurišete za neku instituciju u Evropi, preporučlјivo je da koristite evropski format CV-ja. Potrudite se da navedete sve relevantne informacije vezane za obrazovanje, radno iskustvo, volonterske, vannastavne aktivnosti, kao i veštine koje posedujete.

, 2. Motivaciono pismo Ne postoji standardna forma (kao za CV) ali su neke stvari preporučlјive : • Motivaciono pismo ne treba da bude duže od jedne strane A 4 formata. • Treba da bude precizno, pisano razumlјivim i logičnim jezikom • Treba da bude lično, da pokaže ko ste vi, šta možete i šta želite da postignete (spomenite razlog zbog kojeg se prijavlјujete za taj program, koje koristi ćete imati od stipendije i programa …); pokušajte da povežete cilјeve institucije kojoj šalјete pismo sa svojim cilјevima • Osim profesionalnih kvalifikacija koje posedujete i koje se traže u programu za koji se prijavlјujete, trebalo bi da predstavite sebe kao racionalnu, optimističnu i motivisanu osobu koja je spremna da uči i unapređuje se.

. Osnovna tema motivacionog pisma je vaš cilј. Možete da kažete šta studirate, i kako to što studirate može da se uklopi u program za koji se prijavlјujete. Pokušajte da predstavite sebe kao osobu, baš onakva kakvu komisija koja bira želi za određeni program ili stipendiju. Ne zaboravite da će vaše motivaciono pismo biti među stotinama drugih, pa stoga izdvoji dovolјno vremena za pisanje.

Tvoje ime i prezime adresa Broj telefona email Ime i prezime profesora/ službenika koji vrši selekciju naziv univerziteta odsek za koji se prijavlјujute Grad, datum Dear Madam/Sir, Kratak uvod - Navedite razlog obraćanja, naziv smera za koji prijavlјuješ Kratko upoznavanje - ali ne i prepričavanje CV-a: naziv Univerziteta i fakulteta koji si završio/la, gde ste radili tokom studija/ posle studija (projekti na fakultetu, studentska istraživanja, konkursi nagrade, studijska putovanja itd. ) Srednji deo je i najvažniji - ovde navodiš primer najrelevantnijeg iskustva, zaklјučke do kojih si došao/la u toj oblasti, tvoj stav prema grani nauke koju ćeš studirati. Trebalo bi da se potrudiš i preneseš im svoju motivaciju kao i da obrazložiš razloge zbog kojih se prijavlјuješ za studije baš na njihovom fakultetu, šta je to što ti oni mogu pružiti, šta je to što očekuješ. Ovo je prilika da sebe predstaviš kao sjajnog budućeg studenta, dobrog istraživača, osobu koja poseduje dobre komunikacione i radne veštine. Kratko lјubazno zatvaranje - ponovi još jednom značaj njihove stipendije/ pozitivnog odgovora na tvoju prijavu, tvoj profesionalni cilј u sledećih par godina, planove po povratku u zemlјu posle studija. Zahvali se na izdvojenom vremenu, poziv da ti se obrate ukoliko bude bilo dodatnih pitanja itd. Potpis.

3. Pisma preporuke Razmišlјajte o ovim pismima kao sastavnim delovima paketa koji će pružiti tačnu i kompletnu sliku vas i vaših kvalifikacija. Ukoliko jedno pismo preporuke piše neko od vaših profesora u kojem govori o vašim akademskim kvalitetima, drugo bi trebalo da govori o vašim liderskim sposobnostima i posvećenosti zajednici – ukoliko se ne traži drugačije!Prvo i osnovno, imajte u vidu da pisanje pisma preporuke nije jednostavan zadatak. Tražićete od nekoga da se prilično potrudi da napiše dobro pismo koje će vas predstavlјati. Ako sami pišete pismo preporuke: • Vodite računa o imenu, tituli i poziciji osobe koja vas preporučuje. Ne zaboravite da stavite njen/njegov kontakt u slučaju da komisija za program ili stipendiju želi da kontaktira sa njim/njom. • Pomenite koliko dugo vas ta osoba zna, kakvu vrstu saradnje ste imali (student-profesor, rad na zajedničkom projektu…).

. • Pismo treba da pruži informacije o vašem znanju, sposobnostima, aktivnostima, radnim navikama, ličnim karakteristikama). • Poslednji paragraf treba da sadrži uverenje da ste vi prava osoba za stipendiju/program za koji se prijavlјujete. • Ne zaboravite da stavite datum. • Koristite standardni font (Ariel ili Times New Roman), veličine 10 -12. • Pokažite pismo osobi u čije ime ste pisali, tako da on/ona ima priliku da ga pročita.

4. Transkript ocena • Mnoge institucije rade transkript ocena za svakog studenta na kraju svakog semestra ili godine. Ovo je važan dokument za studenta i za instituciju. On obezbeđuje da studenti imaju tačne i ažurirane ocene o njihovom napretku, broj ECTS kredita koji su postigli i ocene kojima su nagrađeni. Transkript ocena je sertifikat koji ima određen format. To je ozbilјan zvanični dokument koji pruža dokaz o uspehu i priznanjima. • Za studente koji su išli u inostranstvo, matična institucija najpre izdaje transkript ocena i šalјe ga instituciji-domaćinu, obezbeđujući informacije o obrazovnim komponentama koje je student već završio, ali i postignutim rezultatima. • Zatim institucija-domaćin izdaje sledeći transkript ocena za svakog studenta koji dolazi i šalјe ga matičnoj instituciji na kraju perioda studiranja, i tako daje zvaničnu potvrdu o ocenama tokom perioda studiranja u inostranstvu.

. • Ovo je bitan dokument koji sadrži podatke o napretku studenata i postignućima tokom studija, pa je stoga izuzetno važno da se odredi ko i na kakav način ga izdaje i kako ga isporučuje. 5. Ugovor o učenju (Program studija) Ukoliko se prijavlјujete za program razmene, biće vam potreban ugovor o učenju (Learning Agreement), koji sadrži listu kurseva, modula, predmeta koje planirate da pohađate u drugoj instituciji, zajedno sa brojem ECTS kredita za svaki predmet. ECTS ugovor o učenju se pravi na semestralnom ili godišnjem nivou, mora da bude potpisan od strane matične institucije, institucije-domaćina i studenta. Ugovor o učenju zajedno sa prepisom ocena predstavlјa garanciju za priznavanje programa studiranja u instituciji-domaćinu.

. Model strandardnog ugovora o učenju može da se nađe na Internetu. Institucije mogu da usvoje standardnu formu (sa njihovim logom i drugim specifičnim informacijama), ali treba da osiguraju da on sadrži sve elemente. 6. Potvrda o znanju stranog jezika Za sve potrebne informacije vezano za znanje jezika možete se obratiti Centru za strane jezike Visoke poslovne škole strukovnih studija (Škole). RESURSI ZA PRETRAŽIVANJE STUDIJSKIH PROGRAMA/STIPENDIJA Ključna stvar kada se odlučite da nastavite studije u inostranstvu je pretraga, istraživanje i prikupljanje informacija o mogućnostima koje stoje na raspolaganju. Odakle početi u prikupljanju potrebnih informacija? Najpre pristupite aktuelnim konkursima na sajtu vaše Škole.

. FINALNA ČEK-LISTA Finalna ček-liste može da vam posluži u procesu traženja stipendije. Koristite je na svom putovanju kroz proces prijavlјivanja! • Tražite stipendije putem sajta Škole ili kontaktirajte Kancelariju za međunarodnu saradnju u svojoj Školi • Proverite da li zadovolјavate uslove za prijavlјivanje • Vodite računa o rokovima • Istražite univerzitet za koji želite da se prijavite i nađite svoju oblast studiranja • Naučite sve o procesu prijavlјivanja • Prikupite sva neophodna dokumenta • Proverite greške u pisanju u dokumentima koje šalјe (gramatičke, greške u kucanju i sl. ) • Proverite da li su sva dokumenta potpisana • Postarajte se da imate sva dokumenta na engleskom (ili na jeziku koji se traži) • Šalјite dokumenta u PDF formatu • Čuvajte originale, biće vam potrebni ako dobijete stipendiju • Nađite nekoga ko će proveriti sva dokumenta još jednom • Pošalјite svoju prijavu sa svim neophodnim dokumentima
- Slides: 12