Wskaniki podnoci w cyklu miesiczkowym Jacek Keczek Instruktor

  • Slides: 22
Download presentation
Wskaźniki płodności w cyklu miesiączkowym Jacek Kłeczek Instruktor NPR

Wskaźniki płodności w cyklu miesiączkowym Jacek Kłeczek Instruktor NPR

Wskaźniki płodności w cyklu miesiączkowym Wskaźniki płodności dzielimy na: n główne n pomocnicze (dodatkowe)

Wskaźniki płodności w cyklu miesiączkowym Wskaźniki płodności dzielimy na: n główne n pomocnicze (dodatkowe)

Wskaźniki główne Główne wskaźniki płodności – objawy występujące u wszystkich płodnych, zdrowych kobiet w

Wskaźniki główne Główne wskaźniki płodności – objawy występujące u wszystkich płodnych, zdrowych kobiet w trakcie każdego cyklu owulacyjnego. Na podstawie obserwacji i interpretacji głównych wskaźników można wyznaczyć początek i koniec fazy płodnej w danym cyklu miesiączkowym.

Wskaźniki główne n PTC - podstawowa temperatura ciała (zmiany PTC), n śluz szyjkowy (zmiany

Wskaźniki główne n PTC - podstawowa temperatura ciała (zmiany PTC), n śluz szyjkowy (zmiany śluzu szyjkowego), n szyjka macicy (zmiany szyjki macicy).

Śluz szyjkowy – to wydzielina produkowana przez gruczoły śluzowe umieszczone w kryptach szyjki macicy.

Śluz szyjkowy – to wydzielina produkowana przez gruczoły śluzowe umieszczone w kryptach szyjki macicy. Śluz ten jest wydzielany przez cały czas trwania cyklu miesięcznego, ale jego ilość i jakość zmienia się w zależności od fazy cyklu.

Z Cieśń F Szyjka macicy F L F F F Pochwa G na całej

Z Cieśń F Szyjka macicy F L F F F Pochwa G na całej długości szyjki P F

Śluz i jego rola w zapłodnieniu Śluz szyjkowy (obok plemnika i komórki jajowej) pełni

Śluz i jego rola w zapłodnieniu Śluz szyjkowy (obok plemnika i komórki jajowej) pełni kluczową rolę w zapłodnieniu, ma funkcję: - ochronną - chroni spermę przed zabójczym dla niej kwaśnym środowiskiem pochwy, a także - funkcję transportową – pomaga plemnikom w przemieszczaniu się w macicy. Jeżeli śluz jest zbyt gęsty lub jest go niewiele, plemniki nie mogą się w nim poruszać, a tym samym nie są w stanie dotrzeć do celu swojej podróży w organizmie kobiety.

Rodzaje śluzu szyjkowego n Śluz typu G - wydzielina występująca w dniach niepłodnych (na

Rodzaje śluzu szyjkowego n Śluz typu G - wydzielina występująca w dniach niepłodnych (na początku i pod koniec cyklu), przypomina gęstą pastę i powstaje w najniższej części szyjki, tuż nad pochwą. Dla plemników stanowi on barierę nie do przebycia.

Rodzaje śluzu szyjkowego n Śluz typu L - powstaje w trakcie wzrostu poziomu estrogenu

Rodzaje śluzu szyjkowego n Śluz typu L - powstaje w trakcie wzrostu poziomu estrogenu w organizmie; - produkowany jest przez niższą część szyjki - jest bardziej płynny i towarzyszy mu uczucie wilgoci w pochwie. Plemnikom daje możliwość przetrwania i przemieszczania.

Rodzaje śluzu szyjkowego n Śluz typu S - powstaje w wyższych partiach szyjki na

Rodzaje śluzu szyjkowego n Śluz typu S - powstaje w wyższych partiach szyjki na kilka dni przed owulacją; - jest śliski, przejrzysty i rozciągliwy; - daje odczucie mokrości w pochwie. Śluz typu S powinien dać się rozciągnąć nawet na kilka centymetrów pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym.

Śluz szyjkowy zasady obserwacji n Zasady obserwacji: - w ciągu dnia, przy każdym pobycie

Śluz szyjkowy zasady obserwacji n Zasady obserwacji: - w ciągu dnia, przy każdym pobycie w toalecie, - używając papieru toaletowego lub umytych opuszków palców, - zwracając uwagę na odczucie i wygląd śluzu. Zasady zapisu: - obserwacje zapisuje się wieczorem, - zawsze rejestruje się najbardziej płodne cechy śluzu zaobserwowane w ciągu danego dnia. Po miesiączce często jest brak śluzu ( - ) i odczucie: sucho.

Czynniki zakłócające obserwację śluzu Nasienie męskie - podobne wyglądem i właściwościami do rozciągliwego śluzu

Czynniki zakłócające obserwację śluzu Nasienie męskie - podobne wyglądem i właściwościami do rozciągliwego śluzu szyjkowego, jednak różniące się specyficznym zapachem; Upławy - towarzyszą m. infekcjom oraz uczuciom pieczenia i świądu pochwy; upławom sprzyja też: ciasna i sztuczna bielizna, noszenie tamponów lub wkładek (non stop) i stosowanie niektórych środków do higieny; Leki - wszystkie preparaty stosowane dopochwowo, środki/syropy wykrztuśne i niektóre antybiotyki; Mechaniczne środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywy, kapturki dopochwowe itp. ) utrudniają dotarcie plemników do macicy i jajowodów. Tworzą mechaniczną barierę, uniemożliwiając zapłodnienie jak i obserwację śluzu. Niewystarczające wydzielanie śluzu w wyniku zaburzeń hormonalnych lub na skutek przebytych zabiegów w obrębie szyjki macicy.

Fazy cyklu

Fazy cyklu

Wskaźniki pomocnicze - ból owulacyjny (w prawym lub lewym boku w okresie owulacji), -

Wskaźniki pomocnicze - ból owulacyjny (w prawym lub lewym boku w okresie owulacji), - plamienie owulacyjne, - ból, napięcie w piersiach, - zmiany skórne, - objaw węzła chłonnego. Wskaźniki pomocnicze - dotyczą objawów, które - nie występują u wszystkich kobiet lub - występują u kobiet ale nie we wszystkich cyklach. Mogą być pomocne w interpretacji wskaźników głównych.

Dziękuję za uwagę

Dziękuję za uwagę