VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS GAMTOS MOKSL FAKULTETAS TECHNOLOGINIO UGDYMO

  • Slides: 20
Download presentation
VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS GAMTOS MOKSLŲ FAKULTETAS TECHNOLOGINIO UGDYMO KATEDRA II KURSO STUDENTĖ DAINORA MIKULSKAITĖ

VILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS GAMTOS MOKSLŲ FAKULTETAS TECHNOLOGINIO UGDYMO KATEDRA II KURSO STUDENTĖ DAINORA MIKULSKAITĖ PIETŲ STALAS

Garsus prancūzų gurmanas Anzelmas Brillat - Savarinas teigė: „Svečio pakvietimas į savo namus reiškia,

Garsus prancūzų gurmanas Anzelmas Brillat - Savarinas teigė: „Svečio pakvietimas į savo namus reiškia, kad tu esi atsakingas už jo laimę ir malonią viešnagę visą laiką, kol svečias yra tavo namuose". Kad viskas vyktų sklandžiai, reikia ne tik gardžiais valgiais pamaloninti svečio gomurį, bet pasirūpinti, kad maistas būtų pateikiamas estetiškai ir kuo patraukliau. Net jei pateikiamas maistas nėra ypatingas, galite padaryti jį tokiu. Tereikia pasistengti gražiai serviruoti stalą.

l l Viduramžiais, kai dar nebuvo naudojama šakutė, stalo serviravimo nereikėjo, kadangi kiekvienas svečias,

l l Viduramžiais, kai dar nebuvo naudojama šakutė, stalo serviravimo nereikėjo, kadangi kiekvienas svečias, ateidamas pietų ar vakarienės, atsinešdavo savo peilius. Stalo serviravimo papročiai ir technika pradėta plėtoti Viktorijos epochos metu, kai šeimos ir socialiniai pietūs tapo labai reikšmingais, ypač Anglijoje. Turtingųjų anglų pietų stalas buvo serviruojamas perdėtai sudėtingai.

l l l Visiems žinoma, kad tradiciškai stalas yra dengiamas audeklu. Staltiesės atsirado Romoje

l l l Visiems žinoma, kad tradiciškai stalas yra dengiamas audeklu. Staltiesės atsirado Romoje ir Viduramžiais simbolizavo turtą ir orumą. Prieš kelis šimtmečius ant stalo buvo dengiamos viena ant kitos net kelios staltiesės. Po kiekvieno valgio buvo nuimama po vieną.

Staltiesė ir servetėlės turi būti sniego baltumo ar bent jau pastelinių spalvų, kad neužgožtų

Staltiesė ir servetėlės turi būti sniego baltumo ar bent jau pastelinių spalvų, kad neužgožtų maisto.

Stiklo dirbiniai privalo būti švarūs ir nespalvoti, kad matytųsi gėrimo spalva.

Stiklo dirbiniai privalo būti švarūs ir nespalvoti, kad matytųsi gėrimo spalva.

Pietų lėkštės (elegantiškos ar skirtos kasdieniniam naudojimui) negali būti per daug išpuoštos, kadangi reikia

Pietų lėkštės (elegantiškos ar skirtos kasdieniniam naudojimui) negali būti per daug išpuoštos, kadangi reikia įvertinti ne tik patiekalo skonį, bet ir grožį.

Kuklios gėlės papuošia stalą. Tačiau nepaverskite savo pietų stalo džiunglėmis. Pasikvietęs svečių, norėsite pasikalbėti,

Kuklios gėlės papuošia stalą. Tačiau nepaverskite savo pietų stalo džiunglėmis. Pasikvietęs svečių, norėsite pasikalbėti, ir gėlės neturi virsti barjerais, skiriančiais Jus nuo svečių.

Žvakių šviesa pietų atmosferai suteikia jaukumo, intymumo. Žvakių dydis ir forma priklauso nuo skonio

Žvakių šviesa pietų atmosferai suteikia jaukumo, intymumo. Žvakių dydis ir forma priklauso nuo skonio ir pasirinkimo reikalas, tačiau nepersistenkite - nepaverskite savo valgomojo kambario pilies mene.

Nepaisant to, iš kokio metalo pagaminti stalo įrankiai, jie turi būti sudėti griežta tvarka.

Nepaisant to, iš kokio metalo pagaminti stalo įrankiai, jie turi būti sudėti griežta tvarka.

PIETŲ STALO SERVIRAVIMAS

PIETŲ STALO SERVIRAVIMAS

l l Pietų meniu paprastai sudaro trys arba keturi patiekalai. Trijų patiekalų pietums patiekiama

l l Pietų meniu paprastai sudaro trys arba keturi patiekalai. Trijų patiekalų pietums patiekiama sriuba, karštasis patiekalas ir desertas. Kiekvienam asmeniui dedama lėkštė antrajam patiekalui, o ant jos – lėkštė sriubai. Sriuba patiekiama lėkštėse arba bendroje sriubos vazoje.

l l l Pertrintos, saldžiosios, šaltosios, nacionalinės sriubos ir sultiniai į stalą patiekiami sultinio

l l l Pertrintos, saldžiosios, šaltosios, nacionalinės sriubos ir sultiniai į stalą patiekiami sultinio indeliuose arba puodeliuose. Puodeliai gali būti su viena arba dviem ąselėm. Jei ąselė viena – ji pasukama į kairę pusę.

l l l Kairėje pagrindinės lėkštės pusėje dedama duonos lėkštė. Dešinėje pagrindinės lėkštės pusėje

l l l Kairėje pagrindinės lėkštės pusėje dedama duonos lėkštė. Dešinėje pagrindinės lėkštės pusėje ašmenimis į lėkštės kraštą dedamas peilis, o už jo – šaukštas. Kairėje lėkštės pusėje danteliais į viršų dedama šakutė.

l l Stiklinaitė sultims ar kitam gėrimui statoma už peilio. Už pagrindinės lėkštės koteliu

l l Stiklinaitė sultims ar kitam gėrimui statoma už peilio. Už pagrindinės lėkštės koteliu į dešinę dedamas deserto šaukštas ir/arba deserto šakutė saldžiajam patiekalui valgyti. Deserto lėkštutė padedama ten pat, kur buvo pagrindinė lėkštė, baigus valgyti pagrindinį patiekalą. Ji reikalinga net jei bus valgomi tik sausainiai.

l l l Keturių patiekalų pietums patiekiama užkandis, sriuba, karštasis patiekalas ir desertas. Užkandžių

l l l Keturių patiekalų pietums patiekiama užkandis, sriuba, karštasis patiekalas ir desertas. Užkandžių lėkštė dedama ant pagrindinės lėkštės. Jei užkandžių bus keletas, tarp jų specifinį kvapą turintys patiekalai (grybų, silkių valgiai), lėkštė, jų pavalgius, būtinai pakeičiama.

l l Pavalgius užkandžius, lėkštė nuimama ir ant likusios pagrindinio patiekalo lėkštės dedama sriubos

l l Pavalgius užkandžius, lėkštė nuimama ir ant likusios pagrindinio patiekalo lėkštės dedama sriubos lėkštė ar sultinio puodelis su sriuba. Sriubos ir žuvies patiekalai – nekartojami. Pavalgius, pirmiausia nuimami indai, kuriuose buvo sriubos priedai, paskui – sriubos lėkštės. Duona, druska paliekama ant stalo iki deserto.

l Valgant antrąjį patiekalą pirmiausia iš bendrų indų įsidedama mėsos, paskui daržovių, bulvių ir

l Valgant antrąjį patiekalą pirmiausia iš bendrų indų įsidedama mėsos, paskui daržovių, bulvių ir galiausiai užpilama padažo.

LITERATŪRA l l Etiketo taisyklių reikalavimus atitinkantis stalas. Iš: Kulinarija [interaktyvus]. [žiūrėta 2010 lapkričio

LITERATŪRA l l Etiketo taisyklių reikalavimus atitinkantis stalas. Iš: Kulinarija [interaktyvus]. [žiūrėta 2010 lapkričio 24 d. ]. Prieiga per internetą: <http: //kulinarija. net/etiketo-taisykliu-reikalavimus-atitinkantis-stalast 346. html> Pietų stalas. Iš: Mantvile [interaktyvus]. [žiūrėta 2010 lapkričio 23 d. ]. Prieiga per internetą: <http: //www. mantvile. lt/? page; 14; group; 7> Sederevičiūtė Ž. Stalo serviravimas. Elgesys prie stalo. Vilnius: Kronta, 2003. 111 p. Stalo serviravimas. Iš: Asa [interaktyvus]. [žiūrėta 2010 lapkričio 24 d. ]. Prieiga per internetą: <http: //lt. allconstructions. com/portal/block/29/article/4563>