T Wielki Post czas nawrcenia i przemiany Historia

  • Slides: 20
Download presentation
T: Wielki Post – czas nawrócenia i przemiany

T: Wielki Post – czas nawrócenia i przemiany

Historia Wielkiego Postu Pierwsze wzmianki pochodzą z II w. Trwał 40 godzin – 2

Historia Wielkiego Postu Pierwsze wzmianki pochodzą z II w. Trwał 40 godzin – 2 dni: piątek i sobotę przed Zmartwychwstanie. Był to czas postu i żałoby po śmierci Jezusa. W III w. trwał cały Wielki Tydzień. Od IV w. Trwa 40 dni przed Wielkanocą.

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) Pierwszy dzień WP. Dzień pokuty przypadający

Środa Popielcowa Popielec, Środa Popielcowa (staropolska Wstępna Środa) Pierwszy dzień WP. Dzień pokuty przypadający 40 dni (nie licząc niedziel, które są pamiątką Zmartwychwstania Jezusa) przed Wielkanocą. Kapłan czyni popiołem znak krzyża na głowie wiernego (w Polsce praktykowane jest posypanie głowy popiołem), mówiąc jednocześnie: Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, co ma przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i nieuchronnej śmierci. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII w. W XI w. papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa – święto ruchome 2010 17 lutego 2011 9 marca 2012 22 lutego

Środa Popielcowa – święto ruchome 2010 17 lutego 2011 9 marca 2012 22 lutego 2013 13 lutego 2014 5 marca 2015 18 lutego 2016 10 lutego 2017 1 marca 2018 14 lutego 2019 6 marca

Środa Popielcowa - post W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14.

Środa Popielcowa - post W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie ilość posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.

Post ścisły – czy tak?

Post ścisły – czy tak?

Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? Jezus modlił się i pościł na pustyni 40

Dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? Jezus modlił się i pościł na pustyni 40 dni. W ST Mojżesz pościł 40 dni na Górze Synaj. Prorok Eliasz pościł na Górze Horeb. 40 lat wędrował naród wybrany do Ziemi Obiecanej.

Kuszenie na pustyni

Kuszenie na pustyni

Jaki jest cel Wielkiego Postu? Przygotowanie do obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przygotowanie katechumenów do

Jaki jest cel Wielkiego Postu? Przygotowanie do obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przygotowanie katechumenów do przyjęcia chrztu świętego. Dla pokutników czas intensywnej pokuty. Rozważanie Męki Pańskiej w piątki WP. Wezwanie do odrzucenia grzechu. Doskonalenie w sobie łaski dziecięctwa Bożego. Post, modlitwa, jałmużna. Rekolekcje wielkopostne.

Jak dobrze przeżyć Wielki Post? Gorliwa pokuta. Czynienie dobra. Modlitwa. Częste uczestnictwo we Mszy

Jak dobrze przeżyć Wielki Post? Gorliwa pokuta. Czynienie dobra. Modlitwa. Częste uczestnictwo we Mszy Świętej. Częste przyjmowanie Eucharystii. Czytanie i słuchanie Słowa Bożego. Podejmowanie różnych form pokuty. Uczestniczenie w Drodze Krzyżowej. Uczestniczenie w Gorzkich Żalach. Postanowienia. Jałmużna. Sakrament pokuty.

Droga Krzyżowa Nabożeństwo Drogi Krzyżowej swój początek bierze z Jerozolimy. Z czasem zaczęto w

Droga Krzyżowa Nabożeństwo Drogi Krzyżowej swój początek bierze z Jerozolimy. Z czasem zaczęto w całym kościele wznosić stacje męki Pańskiej. Wierni obchodząc je rozważają cierpienie Zbawiciela.

Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa

Gorzkie żale modlitwa mająca najczęściej charakter nabożeństwa adoracyjnego odprawiane-go w okresie WP w niedziele,

Gorzkie żale modlitwa mająca najczęściej charakter nabożeństwa adoracyjnego odprawiane-go w okresie WP w niedziele, ale również, zależnie od zwyczajów, w inne dni np. w Triduum Paschalne. Gorzkie żale są tradycją wyłącznie polską. Nabożeństwo powstało przy kościele św. Krzyża w Warszawie i stąd rozpowszechniło się na całą Polskę. Pierwszy raz zostało wydane drukiem w 1707.

Jak się wyspowiadać?

Jak się wyspowiadać?

Jak się wyspowiadać? Spowiedź to nie obowiązkowa pańszczyzna. Każdy grzech może być odpuszczony. Zerwij

Jak się wyspowiadać? Spowiedź to nie obowiązkowa pańszczyzna. Każdy grzech może być odpuszczony. Zerwij z grzechem. Rachunek sumienia musi być dokładny i szczery. Pomyśl o korzeniach zła. Korzystaj z pytań do rachunku sumienia. Grzechy wyznaj z prostotą. Nie przeciągaj spowiedzi. Słuchaj pouczeń. Napraw wyrządzone zło. Spowiadaj się systematycznie.

Jaki skutek przyniesie dobrze przeżyty Wielki Post? Nowe życie. Więź z Bogiem. Radość i

Jaki skutek przyniesie dobrze przeżyty Wielki Post? Nowe życie. Więź z Bogiem. Radość i pokój serca. Żywa nadzieja zbawienia.

WIELKI TYDZIEŃ

WIELKI TYDZIEŃ