Rodzaje urlopw pracowniczych 1 Urlop wypoczynkowy 2 Urlop

  • Slides: 52
Download presentation
Rodzaje urlopów pracowniczych 1. Urlop wypoczynkowy 2. Urlop związany z rodzicielstwem 3. Urlop bezpłatny

Rodzaje urlopów pracowniczych 1. Urlop wypoczynkowy 2. Urlop związany z rodzicielstwem 3. Urlop bezpłatny 4. Urlop szkoleniowy 5. Urlop okolicznościowy

URLOP WYPOCZYNKOWY - zasady ogólne

URLOP WYPOCZYNKOWY - zasady ogólne

CECHY URLOPU WYPOCZYNKOWEGO • coroczny • nieprzerwany • płatny • udzielany w naturze •

CECHY URLOPU WYPOCZYNKOWEGO • coroczny • nieprzerwany • płatny • udzielany w naturze • niezbywalny • nie podlegający zrzeczeniu się

PODZIAŁ URLOPU GENERALNA ZASADA: Urlop powinien być wykorzystany w całości w roku kalendarzowym, w

PODZIAŁ URLOPU GENERALNA ZASADA: Urlop powinien być wykorzystany w całości w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo WYJĄTEK! Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zasada ta nie dotyczy pierwszego urlopu. powinna

PLANOWANIE URLOPÓW Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów.

PLANOWANIE URLOPÓW Art. 163. § 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się urlopu na żądanie. ØPracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. ØPlan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. ØNa wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU Może nastąpić z trzech sytuacjach: 1. Na wniosek pracownika umotywowany ważnymi

PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU Może nastąpić z trzech sytuacjach: 1. Na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami np. zmiana terminu urlopu małżonka, konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny, przesunięcie terminu wycieczki przez biuro podróży. 2. Z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, gdyby nieobecność pracownika spowodowała poważne zakłócenie pracy np. choroba innego pracownika, kontrola wymagająca obecności pracownika mającego zaplanowany urlop wypoczynkowy, pojawienie się nowego zamówienie które wymaga zmiany rytmu pracy. Czy pracodawca obowiązany jest zwrócić pracownikowi koszty jakie ten poniósł w związku z planowanym odpoczynkiem? – stanowisko departamentu prawnego GIP. 3. Z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.

OBLIGATORYJNE PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z

OBLIGATORYJNE PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy, 4) urlopu macierzyńskiego, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

NIEMOŻNOŚĆ WYKORZYSTANIA URLOPU Z POWODU USPRAWIEDLIWIONEJ NIEOBECNOŚCI POWSTAŁEJ W TRAKCIE URLOPU Część urlopu nie

NIEMOŻNOŚĆ WYKORZYSTANIA URLOPU Z POWODU USPRAWIEDLIWIONEJ NIEOBECNOŚCI POWSTAŁEJ W TRAKCIE URLOPU Część urlopu nie wykorzystaną z powodu: 1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, 2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 3) odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia przez czas do 3 miesięcy, wojskowego 4) urlopu macierzyńskiego pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

ODWOŁANIE Z URLOPU – ART. 167 K. P. 1. Pracodawca może odwołać pracownika z

ODWOŁANIE Z URLOPU – ART. 167 K. P. 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. 2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Forma polecenia powrotu do pracy! Czy można odwołać z urlopu „na żądanie”? Jak się skontaktować z pracownikiem w trakcie urlopu wypoczynkowego?

URLOP ZALEGŁY Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym

URLOP ZALEGŁY Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopowym należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego, nie dotyczy to urlopu „na żądanie”.

URLOP ZALEGŁY Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września mogą usprawiedliwić jedynie okoliczności, które uniemożliwiają

URLOP ZALEGŁY Nieudzielenie zaległego urlopu do 30 września mogą usprawiedliwić jedynie okoliczności, które uniemożliwiają wykorzystanie tego urlopu, np. choroba, urlop macierzyński, wychowawczy. Co w przypadku, gdy pracownik uporczywie odmawia udania się na urlop? Niestety, nawet w takim przypadku osoba odpowiedzialna w firmie za udzielanie urlopów może być ukarana mandatem (przez PIP) lub grzywną (przez sąd).

PRZEDAWNIENIE ROSZCZENIA O URLOP WYPOCZYNKOWY Zasadą jest, że roszczenia ze stosunku pracy, w tym

PRZEDAWNIENIE ROSZCZENIA O URLOP WYPOCZYNKOWY Zasadą jest, że roszczenia ze stosunku pracy, w tym o urlop wypoczynkowy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. 1. Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 KP), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 KP), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 KP) – wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2001 roku (I PKN 367/00). 2. Bieg przedawnienia roszczenia pracownika o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu (art. 291 § 1 k. p. w związku z art. 161 k. p. ), chyba że szczególne przepisy kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez zakład pracy urlopu w innych terminach – uchwała SN z dnia 20 lutego 1980 r. (V PZP 6/79).

PRZEDAWNIENIE ROSZCZENIA O URLOP WYPOCZYNKOWY Zasadą jest, że Roszczenia ze stosunku pracy, w tym

PRZEDAWNIENIE ROSZCZENIA O URLOP WYPOCZYNKOWY Zasadą jest, że Roszczenia ze stosunku pracy, w tym o urlop wypoczynkowy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. UWAGA! OD 1 PAŹDZIERNIKA 2013 ROKU WRAZ ZE ZMIANAMI DOTYCZĄCYMI URLOPÓW WYCHOWAWCZYCH DO KODEKSU PRACY ZOSTAŁ WPROWADZONY ART. 293(1): Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

URLOP W OKRESIE WYPOWIEDZENIA – ART. 167 (1) K. P. W okresie wypowiedzenia umowy

URLOP W OKRESIE WYPOWIEDZENIA – ART. 167 (1) K. P. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów. PAMIĘTAJ O PROPORCJONALNYM WYLICZENIU URLOPU!!! Jak należy dokonać zobowiązania do wykorzystania urlopu ?

WYMIAR URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

WYMIAR URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

URLOP WYPOCZYNKOWY - WYMIAR Wymiar urlopu wynosi: - 20 dni – jeżeli pracownik jest

URLOP WYPOCZYNKOWY - WYMIAR Wymiar urlopu wynosi: - 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat - 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się m. in. : 1. okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Uwaga! W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy. 2. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych; 3. odbywania czynnej służby wojskowej;

Okresy nauki – nie podlegające sumowaniu. 1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej -

Okresy nauki – nie podlegające sumowaniu. 1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, 2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, 3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat, 4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata, 5) szkoły policealnej - 6 lat, 6) szkoły wyższej (magisterka i licencjat) - 8 lat.

Jeżeli pracownik równocześnie pobiera naukę i pracuje, okres nauki wlicza się pracownikowi do okresu

Jeżeli pracownik równocześnie pobiera naukę i pracuje, okres nauki wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu tylko wówczas, gdy będzie to korzystniejsze dla pracownika. Przykład: Po zakończeniu nauki w szkole średniej pracownica podjęła pracę w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Następnie rozpoczęła studia 5 -letnie magisterskie. Studia ukończyła w terminie i nadal pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy. Przy wyliczaniu stażu pracy korzystniej byłoby określić go na podstawie lat nauki czy pracy?

URLOP UZUPEŁNIAJĄCY Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w

URLOP UZUPEŁNIAJĄCY Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Momentem nabycia prawa do urlopu uzupełniającego jest ostatni dzień okresu uprawniającego do urlopu w niższym wymiarze. Podwyższenie wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym może być konsekwencją: 1) upływu odpowiedniego okresu pracy (10 lat) - art. 154 k. p. ; 2) ukończenia szkoły w czasie zatrudnienia i zaliczenia okresu nauki do stażu pracy - art. 155 k. p. ; 3) przejścia pracownika w trakcie roku kalendarzowego do kolejnego pracodawcy, u którego obowiązują korzystniejsze wymiary urlopu niż ustalone w Kodeksie pracy. Zasada proporcjonalności dotyczy również urlopu uzupełniającego – jeżeli pracownik nabył prawo do 26 dni z dnie 30 czerwca a po miesiącu rozw. umowę to urlop liczymy w następujący sposób: 7/12 * 26 dni = 16 dni. Co jeżeli pracownik dostarczy dokument o ukończeniu studiów z opóźnieniem w trakcie zatrudnienia?

NABYCIE PRAWA ORAZ ZASADY UDZIELANIA URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

NABYCIE PRAWA ORAZ ZASADY UDZIELANIA URLOPU WYPOCZYNKOWEGO

RÓŻNICA MIĘDZY PIERWSZYM A KOLEJNYM URLOPEM WYPOCZYNKOWYM Pierwszy urlop jest nabywany "z dołu" w

RÓŻNICA MIĘDZY PIERWSZYM A KOLEJNYM URLOPEM WYPOCZYNKOWYM Pierwszy urlop jest nabywany "z dołu" w wymiarze cząstkowym odpowiadającym każdemu miesiącowi pracy, natomiast kolejne urlopy wypoczynkowe nabywane są "z góry" w pełnym wymiarze lub wymiarze proporcjonalnym odpowiadającym okresowi zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

NABYCIE PRAWA DO URLOPU PIERWSZY URLOP Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku

NABYCIE PRAWA DO URLOPU PIERWSZY URLOP Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Czyli 1/12 * 20 = 1. 66 dnia Przepisy nie dają podstawy do zaokrąglenia. W praktyce spotyka się trzy metody udzielania „pierwszego” urlopu wypoczynkowego!

MIESIĄC PRACY Przyjmuje się, że miesiąc zatrudnienia upłynie: - z upływem ostatniego dnia miesiąca,

MIESIĄC PRACY Przyjmuje się, że miesiąc zatrudnienia upłynie: - z upływem ostatniego dnia miesiąca, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu od pierwszego dnia danego miesiąca (np. miesiąc zatrudnienia upłynie 31 marca, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło 1 marca) - z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy, jeżeli do nawiązania stosunku pracy dochodzi w trakcie miesiąca kalendarzowego (np. miesiąc upłynie 14 lutego, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło 15 stycznia), - z upływem 30 dni, jeżeli pracownik u każdego z pracodawców pozostawał w zatrudnieniu krócej niż miesiąc kalendarzowy lub obrachunkowy, np. miesiąc upłynie 31 marca, jeżeli pracownik pozostawał w zatrudnieniu od 1 lutego do 15 lutego i od 17 marca do 31 marca).

KOLEJNE URLOPY Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym z

KOLEJNE URLOPY Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym z dniem 1 stycznia. Jeżeli pracownik podejmuje zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, np. 1 marca, to dniem nabycia prawa do kolejnego urlopu jest dzień stanowiący początek zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

ZASADY UDZIELANIE URLOPU – ART. 154(2) K. P. 1. 2. 3. 4. Urlopu udziela

ZASADY UDZIELANIE URLOPU – ART. 154(2) K. P. 1. 2. 3. 4. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem punktu 4. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z punktem 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Punkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

URLOP NA ŻĄDANIE 1. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie

URLOP NA ŻĄDANIE 1. Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 2. Łączny wymiar urlopu na żądanie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. II PK 162/07 wyrok SN 2008. 02. 07 Zachowanie pracownika polegające na opuszczeniu miejsca pracy, po wystosowaniu żądania urlopu po kilku godzinach świadczenia pracy w tym właśnie dniu, należy traktować jako bezprawne, tj. naruszające podstawowy obowiązek pracowniczy w postaci konieczności przestrzegania ustalonego u pracodawcy czasu pracy.

URLOP NA ŻĄDANIE II PK 26/08 wyrok SN 2008. 09. 16 Rozpoczęcie urlopu "na

URLOP NA ŻĄDANIE II PK 26/08 wyrok SN 2008. 09. 16 Rozpoczęcie urlopu "na żądanie" (art. 167[2] k. p. ) przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k. p. I PK 128/06 wyrok SN 2006. 11. 15 1. Wniosek o udzielenie urlopu "na żądanie" (art. 167[2] k. p. ) powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. 2. Regulamin pracy albo przyjęta u pracodawcy praktyka zakładowa (zwyczaj) mogą przewidywać późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu "na żądanie".

W szczególnym przypadku!!!! „Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może

W szczególnym przypadku!!!! „Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy”. (wyrok SN z 28 października 2009 r. , II PK 123/09, LEX 551056)

URLOP NA ŻĄDANIE – UDZIELANIE W równoważnym systemie czasu pracy, w niepełnym wymiarze, przy

URLOP NA ŻĄDANIE – UDZIELANIE W równoważnym systemie czasu pracy, w niepełnym wymiarze, przy nierównomiernym zaplanowaniu godzin pracy: -, , Ściągamy’’ 1 dzień z puli urlopów, - , , Ściągamy’’ liczbę dni z wymiaru urlopu. stanowisko PIP i MPi. PS Zaległy urlop na żądanie!!! Urlop na żądanie a urlop niepełnoetatowca!!! Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego GIP, pracownikowi niepełnoetatowemu, który pracuje od poniedziałku do piątku po cztery godziny, przysługuje 4 dni urlopu na żądanie, co w sumie da 16 godzin tego urlopu. Zatem, z puli urlopu odejmujemy taką ilość godzin, jaka była zaplanowana do przepracowania w danym dniu.

NABYCIE, ZASADY UDZIELANIA ORAZ ZMIANA WYMIARU URLOPU PRACOWNIKA ZATRUDNIONEGO W NIEPEŁNYM WYMIARZE.

NABYCIE, ZASADY UDZIELANIA ORAZ ZMIANA WYMIARU URLOPU PRACOWNIKA ZATRUDNIONEGO W NIEPEŁNYM WYMIARZE.

1. Wymiar pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić proporcjonalnie do wymiaru

1. Wymiar pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. 2. Nabycie pierwszego urlopu : Obliczamy wymiar urlopu proporcjonalnie 20 dni * ½ = 10 dni ( wymiar urlopu) do wymiaru Obliczamy wymiar urlopu przysługujący po 1 miesiącu zatrudnienia: 10 * 1/12 = 0, 83 dnia Przepisy nie dają podstawy do zaokrąglenia. etatu:

Wymiar urlop niepełnoetatowca Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala

Wymiar urlop niepełnoetatowca Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu 20 lub 26 dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. 1/2 × 20 dni = 10 dni (10 dni × 8 godzin = 80 godzin) 1/2 × 26 dni = 13 dni (13 dni × 8 godzin = 104 godzin) 3/4 × 20 dni = 15 dni (15 dni × 8 godzin = 120 godzin) 3/4 × 26 dni = 20 dni (20 dni × 8 godzin = 160 godzin) 7/8 x 20 dni = 18 dni (18 dni x 8 godzin = 144 godziny) 7/8 x 26 dni = 23 dni (23 dni x 8 godzin = 184 godziny) 1/3 × 20 dni = 7 dni (7 dni × 8 godzin = 56 godzin) 1/3 × 26 dni = 9 dni (9 dni × 8 godzin = 72 godzin) 1/5 × 20 dni = 4 dni (4 dni × 8 godzin = 32 godzin) 1/5 × 26 dni = 6 dni (6 dni × 8 godzin = 48 godzin)

Przykład: Pracodawca zatrudnia wielu długoletnich pracowników na ¼ etatu. Zgodnie z rozkładem czasu pracy

Przykład: Pracodawca zatrudnia wielu długoletnich pracowników na ¼ etatu. Zgodnie z rozkładem czasu pracy świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu po 2 godziny dziennie. Wówczas przy założeniu, że wymiar urlopu to 26 dni dokonujemy następujących obliczeń: ¼ * 26= 7 dni * 8 h = 56 godzin. Jeżeli w każdym dniu pracownik będzie świadczył pracę po 2 godziny, to udzielając mu 8 dni urlopu, pracodawca będzie musiał , , zdjąć’’ z puli urlopów 16 godzin .

ZMIANA WYMIARU URLOPU NIEPEŁNOETATOWCA W CIĄGU ROKU Załóżmy, że: Pracownikowi zatrudnionemu na ½ etatu

ZMIANA WYMIARU URLOPU NIEPEŁNOETATOWCA W CIĄGU ROKU Załóżmy, że: Pracownikowi zatrudnionemu na ½ etatu przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 marca 2013 r. zmienia się wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Obliczanie wymiaru urlopu: Od stycznia do lutego (20 dni * ½ )* 2/12 = 1, 66 Od marca do grudnia (20 dni* ¾) * 10/12 = 12, 5 UWAGA!! Zgodnie ze stanowiskiem PIP należy zaokrąglić dwa razy, tj. I – II = 2 dni urlopu, a za III – XII = 13 dni urlopu.

URLOP PROPORCJONALNY

URLOP PROPORCJONALNY

Istota: Wymiar urlopu pracownika jest uzależniony od okresu przepracowanego u danego pracodawcy w danym

Istota: Wymiar urlopu pracownika jest uzależniony od okresu przepracowanego u danego pracodawcy w danym roku kalendarzowym. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop: 1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze, 2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze: a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

I. II. Urlop proporcjonalny stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego

I. II. Urlop proporcjonalny stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie: 1) urlopu bezpłatnego, 2) urlopu wychowawczego, 3) odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, 4) tymczasowego aresztowania, 5) odbywania kary pozbawienia wolności, 6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze – przepis ten został zmieniony od 1 października 2013 roku.

ZASADY PRZY USTALANIU URLOPU PROPORCJONALNEGO 1. Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada

ZASADY PRZY USTALANIU URLOPU PROPORCJONALNEGO 1. Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie art. 154 § 1 k. p. 2. Niepełny miesiąc urlopu zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i podjęcie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia w górę dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca; 3. Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego nie uwzględnia się niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego lub innego okresu niewykonywania pracy, w ciągu którego nie nabywa się prawa do urlopu. W przypadku kiedy wyżej wymienione okresy obejmują części miesięcy kalendarzowych, za miesiąc uważa się 30 dni; 4. Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego przysługującego pracownikowi w roku, w którym nabył on u tego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się urlop, uwzględniając wyższy jego wymiar.

EKWIWALENT ZA NIEWYKORZYSTANY URLOP WYPOCZYNKOWY (ART. 171 K. P. ) ZASADA 1. W przypadku

EKWIWALENT ZA NIEWYKORZYSTANY URLOP WYPOCZYNKOWY (ART. 171 K. P. ) ZASADA 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. WYJĄTEK 2. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w pkt 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Uwaga! Od 21 marca 2011 roku obowiązują nowe zasady wydawania świadectw pracy w przypadku umów terminowych!

URLOP BEZPŁATNY

URLOP BEZPŁATNY

URLOP BEZPŁATNY W ramach urlopów bezpłatnych udzielanych na podstawie przepisów Kodeksu pracy wyróżniamy: -

URLOP BEZPŁATNY W ramach urlopów bezpłatnych udzielanych na podstawie przepisów Kodeksu pracy wyróżniamy: - urlop bezpłatny udzielany na zasadach ogólnych; - urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy; - urlop bezpłatny pracownika młodocianego udzielany w okresie ferii szkolnych. Natomiast, do drugiej grupy urlopów bezpłatnych należą: - urlop bezpłatny w celu wykonywania działalności związkowej; - urlop w celu pełnienia funkcji radnego; - urlop w celu pełnienia funkcji posła lub senatora; - urlop udzielany w związku z pełnieniem służby konsularno - dyplomatycznej; - urlop na czas trwania dziennych studiów doktoranckich.

URLOP BEZPŁATNY I. Urlop bezpłatny na zasadach ogólnych (art. 174 k. p. ). 1.

URLOP BEZPŁATNY I. Urlop bezpłatny na zasadach ogólnych (art. 174 k. p. ). 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. 2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

URLOP BEZPŁATNY II. Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. 1. Za

URLOP BEZPŁATNY II. Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w pkt. 1, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

URLOP „OKOLICZNOŚCIOWY” (zwolnienie od pracy w zw. z określoną okolicznością) Zwolnienia te przysługują: 1.

URLOP „OKOLICZNOŚCIOWY” (zwolnienie od pracy w zw. z określoną okolicznością) Zwolnienia te przysługują: 1. w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy - w wymiarze 2 dni ; 2. w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką - w wymiarze 1 dnia. Ile dni urlopu „okolicznościowego” przy urodzeniu bliźniaków?

URLOP „OKOLICZNOŚCIOWY” (zwolnienie od pracy w zw. z określoną okolicznością) Ważne! Ze względu na

URLOP „OKOLICZNOŚCIOWY” (zwolnienie od pracy w zw. z określoną okolicznością) Ważne! Ze względu na pojawiające się często wątpliwości należy wyjaśnić, że przez teściową i teścia rozumie się rodziców biologicznych małżonka lub też osoby, które go przysposobiły (adoptowały). Ojczymem lub macochą zaś będą małżonkowie rodziców, którzy nie dokonali przysposobienia. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane, osoby te będą traktowane jak ojciec lub matka. Celem omawianych zwolnień jest umożliwienie pracownikowi wzięcia udziału w ważnych wydarzeniach rodzinnych lub załatwienie niezbędnych spraw wiążących się z takimi wydarzeniami.

URLOP „OKOLICZNOŚCIOWY” (zwolnienie od pracy w zw. z określoną okolicznością) 1. PODSTAWA PRAWNA: ROZP.

URLOP „OKOLICZNOŚCIOWY” (zwolnienie od pracy w zw. z określoną okolicznością) 1. PODSTAWA PRAWNA: ROZP. MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DZ. U. Nr 60, poz. 281 ze zm. ). 2. JEST TO NIEOBECNOŚĆ USPRAWIEDLIWIONA PŁATNA 3. PRACOWNIK POWINIEN PRZEDSTAWIĆ DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY WYSTĄPIENIE OKREŚLONEJ OKOLICZNOŚCI, W CELU USPRAWIEDLIWIENIA NIEOBECNOŚCI. 4. Kiedy udzielić urlopu okolicznościowego?

URLOP SZKOLENIOWY Definicja Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i

URLOP SZKOLENIOWY Definicja Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

URLOP SZKOLENIOWY Pracownikowi przysługują: podnoszącemu kwalifikacje zawodowe 1. urlop szkoleniowy, 2. zwolnienie z całości

URLOP SZKOLENIOWY Pracownikowi przysługują: podnoszącemu kwalifikacje zawodowe 1. urlop szkoleniowy, 2. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

URLOP SZKOLENIOWY Wymiar urlopu okolicznościowy : 1. 6 dni – dla pracownika przystępującego do

URLOP SZKOLENIOWY Wymiar urlopu okolicznościowy : 1. 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, 2. 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego, 3. 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, 4. 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

URLOP SZKOLENIOWY Czy studia podyplomowe kwalifikują pracownika do 21 dni urlopu szkoleniowego? • NIE

URLOP SZKOLENIOWY Czy studia podyplomowe kwalifikują pracownika do 21 dni urlopu szkoleniowego? • NIE - gdyż zmianie uległo rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu z dnia 1 września 2011 r. (Dz. U. Nr 196, poz. 1167). W zakresie sposobu kończenia studiów podyplomowych, zmiany te mają przełożenie również na zasady podnoszenia kwalifikacji w formie studiów podyplomowych. Obecnie warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie określonych w programie kształcenia tych studiów efektów kształcenia i co najmniej 30 punktów ECTS, złożenie egzaminów oraz złożenie pracy końcowej lub egzaminu końcowego, jeżeli przewiduje to program kształcenia studiów podyplomowych.

URLOP SZKOLENIOWY Kiedy przysługiwać będzie 6 dni urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego

URLOP SZKOLENIOWY Kiedy przysługiwać będzie 6 dni urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodowe? Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy: „Urlop szkoleniowy nie przysługuje, jeżeli przepisy nie wiążą z ukończeniem danej formy kształcenia obowiązku potwierdzenia uzyskania kwalifikacji zawodowych w formie egzaminu. Zatem urlop szkoleniowy przewidziany w nowych przepisach nie przysługuje, jeżeli organizator podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika sam zadecyduje, że dana forma kształcenia kończy się „egzaminem”, nazwanym przez niego „eksternistycznym” lub „potwierdzającym kwalifikacje zawodowe”. Niestety ukończenie „Kursu personalnego” i zdanie egzaminu nie uprawnia do 6 dni urlopu szkoleniowego , ale ….

URLOP SZKOLENIOWY umowa o podnoszeniu kwalifikacji Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę

URLOP SZKOLENIOWY umowa o podnoszeniu kwalifikacji Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Umowa, nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy niniejszego rozdziału. Nie ma obowiązku zawarcia umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.