Priredila prof dr Ankica Simona Kovaevi PROCENA JE

  • Slides: 16
Download presentation
Priredila: prof. dr Ankica Simona Kovačević

Priredila: prof. dr Ankica Simona Kovačević

PROCENA JE. . § Procena predstavlja prepoznavanje i ocenu problema, situacije i uključenih osoba.

PROCENA JE. . § Procena predstavlja prepoznavanje i ocenu problema, situacije i uključenih osoba. § Procena podrazumeva strukturisan proces pri kome procenjivač ima prvi kontakt sa klijentom, pri tom treba da identifikuje problem kroz prikupljanje i procenjivanje podataka.

POSTUPCI PROCENE CENTRA ZA SOCIJALNI RAD U RADU SA DECOM I MLADIMA Prijemna procena

POSTUPCI PROCENE CENTRA ZA SOCIJALNI RAD U RADU SA DECOM I MLADIMA Prijemna procena Početna procena Usmerena procena Specijalizovana procena

SNAGE DETETA, PORODICE I SREDINE §- § Nova paradigma nastala je kao pomeranje fokusa

SNAGE DETETA, PORODICE I SREDINE §- § Nova paradigma nastala je kao pomeranje fokusa sa deficita na snage!

PRAKSA ZASNOVANA NA SNAGAMA Saleebey (2006) definiše klijentove snage preko tri međusobno povezana aspekta

PRAKSA ZASNOVANA NA SNAGAMA Saleebey (2006) definiše klijentove snage preko tri međusobno povezana aspekta – KPR: § K – kompetencije, kapacitet i kuražnost (hrabrost, odvažnost); § P – pouzdanost u obećanom, potencijali (mogućnosti) i pozitivna očekivanja; § R – rezilijencija, rezerve i resursi. §-

PRAKSA ZASNOVANA NA SNAGAMA ü Deci su potrebni porodično okruženje, zaštita, staranje i odnos

PRAKSA ZASNOVANA NA SNAGAMA ü Deci su potrebni porodično okruženje, zaštita, staranje i odnos privrženosti sa odraslima. ü Deci treba pomoći da ostanu sa svojim roditeljima ili da se vrate kod njih ukoliko su izdvojena. ü Ljudi mogu da se menjaju uz pomoć odgovarajućih usluga, edukacijom i podrškom. ü Porodice (biološke, srodničke, hraniteljske i usvojiteljske) treba tretirati kao partnere u procesu zaštite deteta. ü Porodični smeštaj se, kao i druge vrste smeštaja, koristi za podršku porodici. ü Detetove potrebe za privrženošću treba zadovoljiti jačanjem porodičnih resursa. ü Kombinovane i individualizovane usluge treba usmeriti na osnaživanje i unapređenje kompetencija porodice da se stara o detetu – razmatranjem porodičnih snaga i potreba u razvoju individualizovanog plana usluga za dete i porodicu. ü Usluge treba da budu kulturno kompetentne.

OBLASTI INTERVENCIJA CENTRA ZA SOCIJALNI RAD U ZAŠTITI DECE I MLADIH § U intervencije

OBLASTI INTERVENCIJA CENTRA ZA SOCIJALNI RAD U ZAŠTITI DECE I MLADIH § U intervencije i mere za jačanje porodičnih snaga se ubrajaju: ü pružanje materijalne pomoći (novčane ili u naturi), savetodavno usmeravanje deteta i roditelja, pružanje pravne pomoći (ZSZ, 2011, čl. 40. i 81– 111); ü upućivanje na usluge drugih odgovarajućih ustanova i službi u zajednici i posredovanje kod tih službi (PZ, 2005, čl. 80, st. 2, ZSZ, 2011, čl. 69. i 70); ü upozoravanje roditelja na nedostatke u vršenju roditeljskog prava (PZ, 2005, čl. 80, st. 1).

MERE ZA ZAŠTITU DETETA § 1. Izdvajanje deteta § 2. Nalaženje odgovarajućeg smeštaja §

MERE ZA ZAŠTITU DETETA § 1. Izdvajanje deteta § 2. Nalaženje odgovarajućeg smeštaja § 3. Preduzimanje mera starateljske zaštite § 4. Pripremu deteta i roditelja za smeštaj te planiranje usluga i mera § 5. Praćenje stanja i potreba deteta na smeštaju, rad sa roditeljima i stvaranje uslova za bezbedan povratak

STALNOST JE. . § Deca koja ne znaju gde im je dom!!! § Stalnost

STALNOST JE. . § Deca koja ne znaju gde im je dom!!! § Stalnost podrazumeva da se pronadje i podrži doživotna porodica za dete.

KONCEPT STALNOSTI Stalnost je višedimenzionalni koncept sa najmanje tri noseće dimenzije: 1. Relaciona stalnost

KONCEPT STALNOSTI Stalnost je višedimenzionalni koncept sa najmanje tri noseće dimenzije: 1. Relaciona stalnost (ljubav, emocionalna podrška, pripadanje, bezbednost, stabilnost i doživotna posvećenost kontinuitetu odnosa); 2. Fizička stalnost (porodična nega, stalna raspoloživost i „dobrodošlost“ u domu, stalna sigurnosna mreža i „sigurna luka“) i 3. Zakonska stalnost (zakonski odnosi roditelja i dece, usvojenje, starateljstvo i sl. ).

PLANIRANJE STALNOSTI Planiranje stalnosti za dete je centralni zadatak u ciklusu rada na slučaju

PLANIRANJE STALNOSTI Planiranje stalnosti za dete je centralni zadatak u ciklusu rada na slučaju i on pomaže da se dostignu sledeći ciljevi: ü podržavati bezbednost deteta u roditeljskoj porodici kad god je to moguće; ü dostići stalnost i stabilnost za dete u skladu sa njegovom životnom situacijom; ü očuvati porodične odnose i veze, osim ukoliko to nije u interesu deteta; ü smanjiti dužinu boravka dece na smeštaju i ü smanjiti broj dece koja ponovo ulaze na smeštaj.

PODRŠKA Pravilnikom CSR je definisano sledeće: „ Ako se cilj ne može dostići kroz

PODRŠKA Pravilnikom CSR je definisano sledeće: „ Ako se cilj ne može dostići kroz smeštaj i stalni životni aranžman kod srodnika, usluge i intervencije će se usmeriti na formiranje mreže značajnih osoba, kako bi se detetu, odnosno mladoj osobi obezbedio osećaj pripadnosti i podrška kroz život“ (čl. 72, st. 3).

REUNIFIKACIJA § Reunifikacija je ponovno ujedinjenje porodice. § Odluka da se dete vrati u

REUNIFIKACIJA § Reunifikacija je ponovno ujedinjenje porodice. § Odluka da se dete vrati u roditeljsku porodicu se može doneti u bilo koje vreme kada voditelj slučaja u saradnji sa timom i supervizorom odredi da je postignut odgovarajući napredak, odnosno da su otklonjeni ili u dovoljnoj meri ublaženi problemi i okolnosti koji su doveli do smeštaja deteta.

REUNIFIKACIJA § Reunifikacija deteta nije jednokratni dogadjaj, to je proces koji uključuje reintegraciju deteta

REUNIFIKACIJA § Reunifikacija deteta nije jednokratni dogadjaj, to je proces koji uključuje reintegraciju deteta u porodično okruženje koje se možda značajno promenila od vremena kada je dete izdvojeno iz porodice. § Kao model donošenja odluka za reunifikaciju posebno je pogodna porodična konferencija ili porodično donošenje odluka.

PITANJA?

PITANJA?

HVALA NA PAŽNJI! -

HVALA NA PAŽNJI! -