Panika i jej skutki Jak zachowuje si czowiek

  • Slides: 27
Download presentation
Panika i jej skutki

Panika i jej skutki

Jak zachowuje się człowiek podczas wypadków masowych lub katastrof?

Jak zachowuje się człowiek podczas wypadków masowych lub katastrof?

Reakcje emocjonalne u ofiar wypadków masowych i katastrof o o o reakcje reakcje prawidłowe,

Reakcje emocjonalne u ofiar wypadków masowych i katastrof o o o reakcje reakcje prawidłowe, paniki, depresyjne, nadmiernego pobudzenia, somatyczne.

Co to jest panika?

Co to jest panika?

Pojęcie paniki Panika jest to nagły, nieoczekiwany wybuch silnego i szybko rozprzestrzeniającego się zbiorowego

Pojęcie paniki Panika jest to nagły, nieoczekiwany wybuch silnego i szybko rozprzestrzeniającego się zbiorowego strachu. Najczęściej spowodowana jest urojonym lub wyolbrzymionym niebezpieczeństwem. Panika powoduje gwałtowną ucieczkę, której towarzyszy krótsze lub dłuższe zamroczenie świadomości ulegających jej osób.

Panika – fr. panigue, z gr. Panikos, związany z Panem; paniczny, budzący strach, będący

Panika – fr. panigue, z gr. Panikos, związany z Panem; paniczny, budzący strach, będący atrybutem Pana, od Pan w mitologii greckiej – dobry bożek arkadyjski przedstawiany z koźlimi nogami i rogami na głowie, którego przeraźliwy głos wywoływał w nocy uczucie nieopanowanego lęku.

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. o W wyniku masowej paniki, jaka wybuchła w tłumie ludzi, zgromadzonych

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. o W wyniku masowej paniki, jaka wybuchła w tłumie ludzi, zgromadzonych w tunelu prowadzącym na teren Love Parade, zginęło 19 osób, a 342 zostały ranne. Ochrona powstrzymywała prących w stronę wejścia ludzi i w pewnym momencie doszło do wybuchu paniki i chaosu. W wyniku zajścia 17 osób zostało stratowanych przez tłum, dwie kolejne zmarły w szpitalu.

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. o 378 zabitych w panice na moście. Dramat podczas obchodów święta

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. o 378 zabitych w panice na moście. Dramat podczas obchodów święta wody w stolicy Kambodży Phnom Penh. Na jednym z mostów wybuchła panika. Przerażeni ludzie tratowali się nawzajem i spychali do rzeki Nagle wybuchła panika. Świadkowie mówią, że wywołało ją omdlenie jednej z osób. Być może ludzie myśleli, że doszło do zamachu terrorystycznego. Zaczęli się przepychać, bić, spychać z mostu. Większość z ofiar utonęła zepchnięta do Mekongu. Jest też wielu zatratowanych.

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Nie doszło do jego przeniesienia

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Nie doszło do jego przeniesienia do Kościoła św. Anny z powodu oporu grupy osób określających się jako „obrońcy krzyża”. Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy obecności krzyża przed Pałacem Prezydenckim organizowali własne wiece i manifestacje.

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. Przykładem może być sytuacja, do jakiej doszło w Mińsku na Białorusi.

PRZYKŁADY ZACHOWAŃ PANICZNYCH. Przykładem może być sytuacja, do jakiej doszło w Mińsku na Białorusi. Kiedy kończył się koncert rockowy na wolnym powietrzu, rozpętała się burza. Ponad 2 tys. uczestników ruszyło w pośpiesznej ucieczce do stacji metra. Były wśród nich dziewczęta w pantofelkach na wysokich obcasach. Zginęło ponad 50 młodych ludzi, bo gdy ktoś upadł, już nie mógł się podnieść, tratowany przez tłum. Wielu zabitych i rannych miało na ciele głębokie rany kłute od wysokich szpilek.

Zdjęcia ze wstrząsającej chwili ataku terrorystycznego na World Trade Center.

Zdjęcia ze wstrząsającej chwili ataku terrorystycznego na World Trade Center.

Nowy Jork 11 września 2001 r.

Nowy Jork 11 września 2001 r.

Zachowania ludzi po wpływem ataku terrorystycznego na World Trace Center.

Zachowania ludzi po wpływem ataku terrorystycznego na World Trace Center.

Jakie czynniki wywołują panikę?

Jakie czynniki wywołują panikę?

Czynniki wywołujące panikę o określone, niespodziewane zdarzenia (pożar, zamach terrorystyczny, katastrofa naturalna); o „paniczne”

Czynniki wywołujące panikę o określone, niespodziewane zdarzenia (pożar, zamach terrorystyczny, katastrofa naturalna); o „paniczne” zachowanie się pojedynczych osób niewytrzymujących psychicznie istniejącej sytuacji; o „zbyt nerwowe”, niepokojące zachowania się organów kierowniczych i porządkowych na miejscu wypadku; o różnego rodzaju przykre, najczęściej słuchowe bodźce, np. „pali się!”, „toniemy!”

Czynniki sprzyjające panice o o o nieznajomość sytuacji; nowość zdarzeń i zjawisk; duża liczba

Czynniki sprzyjające panice o o o nieznajomość sytuacji; nowość zdarzeń i zjawisk; duża liczba osób zabitych lub poszkodowanych; niedostatek podstawowych środków potrzebnych do życia (wody, żywności); utrata wiary w sens i powodzenie własnych działań; rozprzestrzenianie się fałszywych lub przesadnych informacji i plotek; bierność i bezradność ekip ratowniczych; chaos, bezwład organizacyjny, brak pomocy lub jednostki przywódczej; zły stan psychiczny połączony z długotrwałym stresem i zmęczeniem; przedłużające się zagrożenie potęgowane przez niepewność nowej sytuacji; okoliczności upośledzające postrzeganie słuchowe (trzask, szum) oraz wzrokowe (zadymienie, mgła, noc), złe warunki atmosferyczne; niepokój o losy osób bliskich

Przeciwdziałanie panice o stała i dokładna informacja dotyczącą sytuacji grupy i zasad postępowania; o

Przeciwdziałanie panice o stała i dokładna informacja dotyczącą sytuacji grupy i zasad postępowania; o okazywanie zainteresowania i pomoc osobom cierpiącym; o odwracanie uwagi poszkodowanych od sytuacji, w jakiej się znaleźli, przez wyznaczanie im zadań do wykonania; o odpowiednia postawa i spokojny głos przy wielokrotnym głośnym powtarzaniu poleceń; o oddziaływanie na poczucie bezpieczeństwa poszkodowanych.

Indywidualne zachowania ludzi podczas paniki. o paniczna bezsensowna ucieczka „przed siebie”; o znieruchomienie, patologiczna

Indywidualne zachowania ludzi podczas paniki. o paniczna bezsensowna ucieczka „przed siebie”; o znieruchomienie, patologiczna obojętność wobec tego, co się dzieje wokół; o zawężenie pola świadomości; o wybuchy gniewu; o stany depresyjne; o częściowa lub całkowita amnezja; o drgawki przypominające napad padaczkowy; o utrata czucia; o zaburzenia widzenia; o utrata poczucia tożsamości.

Jak przeżyć w tłumie objętym paniką. o o o o przychodząc na imprezę, zorientuj

Jak przeżyć w tłumie objętym paniką. o o o o przychodząc na imprezę, zorientuj się, gdzie znajdują się wyjścia awaryjne i które z nich mogłyby być mniej oblężone podczas ewakuacji; stosuj się do komunikatów służb zarządzania kryzysowego; staraj się zachować zimną krew, nie ulegaj emocjom; pamiętaj, że zachowanie tłumu może przeczyć zdrowemu rozsądkowi; myśl samodzielnie i zaufaj swojemu rozumowi, nie instynktowi stada; nie daj się porwać owczemu pędowi; gdy widzisz, że emocje rosną wycofaj się; jeśli możesz – opuść swoje miejsce pięć minut przed końcem imprezy; w chwili zagrożenia szukaj wyjść awaryjnych, unikając wchodzenia w ciasne przestrzenie wraz z dużą grupą ludzi; jeśli zostałeś porwany przez tłum – nie próbuj przepychać się pod prąd, raczej przesuwaj się systematycznie w obszary najmniejszego zagęszczenia; nie stawaj przy ścianie, barierkach; lepiej znaleźć się w ścisku, niż dać się przycisnąć do twardego muru; dąż jednak do pozostania na obrzeżach tłumu, a nie w jego środku; rób wszystko, aby się nie przewrócić; krzycz, wrzeszcz, by cię chwycono i postawiono, łap za ubrania innych ludzi; skorzystaj z pierwszej okazji, aby wyrwać się z tłumu, podczas ucieczki w tłumie daj się nieść fali ludzkiej, niejako płynąc z nią, zaczerpnąwszy głębokiego oddechu, unieś przed siebie ręce i trzymając łokcie na wysokości ramion, za wszelką cenę staraj się nie upaść, bo zostaniesz stratowany.