ORGANIZACJA KLAS VII DWUJZYCZNYCH Z J ANGIELSKIM Wioletta

  • Slides: 23
Download presentation
ORGANIZACJA KLAS VII DWUJĘZYCZNYCH Z J. ANGIELSKIM Wioletta Krzyżanowska dyrektor szkoły

ORGANIZACJA KLAS VII DWUJĘZYCZNYCH Z J. ANGIELSKIM Wioletta Krzyżanowska dyrektor szkoły

PODSTAWY PRAWNE NA ROK 2018/2019 Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

PODSTAWY PRAWNE NA ROK 2018/2019 Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. , poz. 1148 z zm. ); Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737) Uchwały Nr XLI/1062/2017 Rady m. st. Warszawy z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie składania wniosków o przyjęcie do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz szkół podstawowych prowadzonych przez m. st. Warszawę (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 1645)

NA CZYM POLEGA DWUJĘZYCZNOŚĆ? v. Nauczanie dwujęzyczne na poziomie klas siódmej i ósmej v.

NA CZYM POLEGA DWUJĘZYCZNOŚĆ? v. Nauczanie dwujęzyczne na poziomie klas siódmej i ósmej v. Nauczanie dwujęzyczne prowadzone jest w dwóch językach: polskim i obcym nowożytnym v. Język obcy nowożytny: 5 godzin tygodniowo v. W języku obcym prowadzone są co najmniej dwa zajęcia edukacyjne spośród zajęć obejmujących: biologię, chemię, fizykę, matematykę, część historii odnosząca się do historii powszechnej, część geografii odnosząca się do geografii ogólnej

DWUJĘZYCZNOŚĆ W NASZEJ SZKOLE v. Nauczanie dwujęzyczne w języku polskim i języku angielskim v.

DWUJĘZYCZNOŚĆ W NASZEJ SZKOLE v. Nauczanie dwujęzyczne w języku polskim i języku angielskim v. Klasy dwujęzyczne siódme i ósme z językiem angielskim v. W roku szkolnym 2020/ 2021 przedmioty nauczanie dwujęzycznie to: • matematyka • fizyka • chemia • biologia

ZASADY REKRUTACJI Rok szkolny 2020/2021

ZASADY REKRUTACJI Rok szkolny 2020/2021

v Do oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia

v Do oddziału dwujęzycznego w publicznej szkole podstawowej przyjmuje się w pierwszej kolejności ucznia tej szkoły, który: 1) otrzymał promocję do klasy VII; 2) uzyskał pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzonego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną. v W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunki, o których mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc w oddziale, o którym mowa w ust. 1, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria: 1) wynik sprawdzianu predyspozycji językowych, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 - max 58 punktów 2) wymienione na świadectwie promocyjnym do klasy VII szkoły podstawowej oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego – max 54 punkty, przy czym za oceny wyrażone w stopniu: a) celującym – przyznaje się po 18 punktów; b) bardzo dobrym – przyznaje się po 17 punktów; c) dobrym – przyznaje się po 14 punktów; d) dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów; e) dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty. 3) świadectwo promocyjne do klasy VII szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów.

v W przypadku równorzędnych wyników lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział, nadal dysponuje

v W przypadku równorzędnych wyników lub jeżeli po zakończeniu tego etapu oddział, nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy , tj. : 1) wielodzietność rodziny kandydata; 2) niepełnosprawność kandydata; 3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; 4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; 5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; 6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; 7) objęcie kandydata pieczą zastępczą. Kryteria o których mowa powyżej mają jednakową wartość. v W przypadku wolnych miejsc na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego, mogą być przyjęci kandydaci niebędący uczniami tej szkoły, którzy przystąpili do tego postępowania.

HARMONOGRAM REKRUTACJI Rok szkolny 2020/2021 Stan na dzień 14. 05. 2020

HARMONOGRAM REKRUTACJI Rok szkolny 2020/2021 Stan na dzień 14. 05. 2020

Od 18 maja v Kandydaci mają możliwość zapoznania się z ofertą szkół podstawowych, które

Od 18 maja v Kandydaci mają możliwość zapoznania się z ofertą szkół podstawowych, które będą prowadziły oddziały dwujęzyczne (bez możliwości rejestracji wniosków). v System rekrutacyjny dostępny pod adresem: www. podstawowe 2 jezyczne. edukacja. warszawa. pl UWAGA! Loginem jest pesel kandydata, kandydaci nie pobierają żadnych loginów i haseł ze szkoły. 25 maja – 2 czerwca do godz. 15. 00 Kandydaci, ubiegający się o przyjęcie do oddziału dwujęzycznego: v wypełniają wniosek on – line w systemie oraz tworzą listę preferencji szkół i oddziałów, v do 3 czerwca godz. 15. 00 - wydrukowany i podpisany przez rodziców wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów ustawowych składają w szkole podstawowej pierwszego wyboru oraz oświadczenie, uczniem, której szkoły jest kandydat. UWAGA! W przypadku niezłożenia w wymagalnym terminie wydrukowanego i podpisanego wniosku w szkole pierwszego wyboru, kandydat nie bierze udziału w rekrutacji do oddziału dwujęzycznego.

W związku z sytuacją epidemiczną można skorzystać z dwóch sposobów składania wniosku i dokumentów:

W związku z sytuacją epidemiczną można skorzystać z dwóch sposobów składania wniosku i dokumentów: 1. Wysłanie skanu/zdjęcia wniosku i pozostałych dokumentów drogą mailową na adres szkoły pierwszego wyboru : sp 323@edu. um. warszawa. pl 2. Dostarczenie dokumentów w wersji papierowej do szkoły pierwszego wyboru z zachowaniem zaostrzonych reguł sanitarnych: v płyn do dezynfekcji rąk, v ograniczenie kontaktu z pracownikami poprzez wystawienie specjalnej teczki do pozostawienia korespondencji papierowej, v zachowanie odpowiedniego – 2 metrowego dystansu między obecnymi w budynku. v ewentualne konsultacje dla kandydatów i ich rodziców będą udzielane wyłącznie telefonicznie i mailowo.

5 czerwca godz. 9. 00 lub 10. 00 w zależności od nazwiska kandydatasprawdzian predyspozycji

5 czerwca godz. 9. 00 lub 10. 00 w zależności od nazwiska kandydatasprawdzian predyspozycji językowych Kandydaci przystępują do sprawdzianu uzdolnień kierunkowych w szkole podstawowej, która prowadzi oddział dwujęzyczny umieszczony na pierwszym miejscu na liście preferencji. Jest to tzw. szkoła pierwszego wyboru. UWAGA! Tylko szkoła podstawowa pierwszego wyboru może wpisać kandydatowi wynik ze sprawdzianu uzdolnień kierunkowych w systemie. UWAGA! W celu zwiększenia bezpieczeństwa Kandydaci, których nazwiska rozpoczynają się na litery od A do K zgłoszą się do Państwa szkoły o godzinie 8. 30. Kandydaci, których nazwiska rozpoczynają się na litery od L do Z zgłoszą się do Państwa szkoły o godzinie 9. 30.

15 czerwca godz. 13. 00 Przekazanie informacji przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali

15 czerwca godz. 13. 00 Przekazanie informacji przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych. Wynik będzie widoczny również po zalogowaniu się do systemu na swoje konto. 16 czerwca – 17 czerwca godz. 15. 00 Kandydat może zmienić decyzję dotyczącą wyboru szkoły oraz kolejność grup rekrutacyjnych. Kandydaci, którzy z przyczyn losowych nie złożyli wniosku, wypełniają wniosek on – line w systemie 16 czerwca – 18 czerwca godz. 15. 00 Wydrukowany i podpisany przez rodziców wniosek wraz z dokumentami potwierdzającym spełnianie kryteriów ustawowych oraz oświadczenie, uczniem, której szkoły jest kandydat. UWAGA: dwa sposoby składania wniosku i dokumentów ze względu na sytuacje epidemiczną

22 czerwca godz. 9. 00 Przeprowadzenie sprawdzianu predyspozycji językowych dla kandydatów, którzy nie przystąpili

22 czerwca godz. 9. 00 Przeprowadzenie sprawdzianu predyspozycji językowych dla kandydatów, którzy nie przystąpili do sprawdzianu w terminie 23 czerwca godz. 13. 00 Ogłoszenie wyników sprawdzianu predyspozycji językowych, przeprowadzonego w dodatkowym terminie. 25 czerwca - 29 czerwca do godz. 12. 00 1. Kandydaci wprowadzają samodzielnie do systemu oceny z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego. 2. Kandydaci posiadający świadectwo promocyjne do klasy VII z wyróżnieniem wprowadzają tę informację samodzielnie do systemu. 3. Kandydaci składają kserokopię świadectwa promocyjnego do klasy VII w szkole pierwszego wyboru (29 czerwca do godz. 15. 00) WAŻNE! W przypadku niezłożenia w wymagalnym terminie kserokopii świadectwa w szkole podstawowej pierwszego wyboru kandydat nie bierze udziału w rekrutacji do oddziału dwujęzycznego. UWAGA: dwa sposoby składania wniosku i dokumentów ze względu na sytuacje epidemiczną

2 lipca godz. 13. 00 Ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

2 lipca godz. 13. 00 Ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych 2 lipca po godz. 13. 00 – 3 lipca godz. 15. 00 Potwierdzenie przez rodziców kandydata woli uczęszczania do danego oddziału dwujęzycznego poprzez złożenie oryginału świadectwa promocyjnego do klasy VII. WAŻNE! W przypadku niezłożenia oryginału świadectwa w terminie kandydat nie zostanie przyjęty do oddziału dwujęzycznego 6 lipca godz. 13. 00 Ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Od 6 lipca po godz. 13. 00 Procedura odwoławcza i postepowanie uzupełniające. Opublikowanie w systemie rekrutacyjnym wykazu wolnych miejsc w oddziałach dwujęzycznych.

ZASADY PRZEPROWADZANIA SPRAWDZIANU PREDYSPOZYCJI

ZASADY PRZEPROWADZANIA SPRAWDZIANU PREDYSPOZYCJI

v Sprawdzian predyspozycji językowych przeprowadza się na zasadach ustalonych przez Radę Pedagogiczną v Sprawdzian

v Sprawdzian predyspozycji językowych przeprowadza się na zasadach ustalonych przez Radę Pedagogiczną v Sprawdzian odbywa się w terminie ogłoszonym przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy – 5 czerwca 2018 r. god v Sprawdzian trwa 90 min. v Sprawdzian przeprowadza się w warunkach lokalowych i technicznych, zapewniających prawidłowy jego przebieg, przede wszystkim zapewniających samodzielność pracy zdającego: a) przygotowanie oddzielnego stolika (ławki) dla każdego ucznia, b) ustawienie stolików w jednym kierunku, w odległości zapewniającej samodzielność pracy v Dodatkowe rozwiązania organizacyjne: a) liczba sal zapewniająca miejsca dla wszystkich zdających, b) w każdej sali zegar oraz tablica do zapisania czasu rozpoczęcia i zakończenia sprawdzianu v Obowiązuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych przez zdających. v Za przebieg sprawdzianu w danej sali odpowiada zespół nadzorujący w składzie: przewodniczący i członek v Zdający musi mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go przewodniczącemu zespołu nadzorującego.

v Zdający zajmują wyznaczone miejsca. Do sali egzaminacyjnej wnoszą jedynie dozwolone materiały: pióro lub

v Zdający zajmują wyznaczone miejsca. Do sali egzaminacyjnej wnoszą jedynie dozwolone materiały: pióro lub długopis. v Po wejściu wszystkich zdających do sali przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina o podpisaniu testu. v Sprawdzian rozpoczyna się od rozdania testów punktualnie o godzinie ustalonej przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy. v Po rozdaniu zdającym testów uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej, ale zdający kończy pracę z testem o czasie zapisanym na tablicy (planszy). v Zdający podpisują swoje testy zgodnie z instrukcją przewodniczącego zespołu nadzorującego; członek zespołu sprawdzają poprawność podpisania. v Zespół nadzorujący udziela odpowiedzi wyłącznie na pytania zdających związane z organizacją i zasadami przeprowadzania sprawdzianu. Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać żadnych wyjaśnień dotyczących zadań testowych ani ich komentować.

v Po czynnościach organizacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy w widocznym miejscu, czas

v Po czynnościach organizacyjnych przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy w widocznym miejscu, czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z testem. v Czas trwania sprawdzianu liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia pracy i jest równy 90 minut. v W czasie trwania sprawdzianu zdający nie mogą opuszczać sali egzaminacyjnej. Przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić, w szczególnie uzasadnionej sytuacji, na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami (nie dotyczy sytuacji, w której konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej). v Jeśli zdający ukończył pracę przed czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki. Odkłada test na brzegu stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego tego zespołu, w obecności zdającego, sprawdza poprawność podpisania. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.

v Po upływie czasu przeznaczonego na sprawdzian przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających o zakończeniu

v Po upływie czasu przeznaczonego na sprawdzian przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających o zakończeniu sprawdzianu i poleca zamknięcie testów i odłożenie ich na brzeg stolika. Zdający pozostają na swoich miejscach i czekają na sygnał opuszczenia sali. v Członkowie zespołu nadzorującego zbierają testy ze stołów i układają je alfabetycznie. Tak przygotowane materiały przewodniczący zespołu nadzorującego przekazuje przewodniczącemu komisji rekrutacyjnej. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej sprawdza kompletność materiałów i zabezpiecza je do czasu rozpoczęcia sprawdzania przez komisję rekrutacyjną. v Przewodniczący komisji rekrutacyjnej podejmuje decyzję o unieważnieniu sprawdzianu w przypadku: a) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego b) wniesienia przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez zdającego z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej, c) zakłócania przez zdającego prawidłowego przebiegu sprawdzianu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.

OPIS SPRAWDZIANU Sprawdzian składa się z kilkunastu ćwiczeń Nie sprawdza on wiedzy kandydatów, lecz

OPIS SPRAWDZIANU Sprawdzian składa się z kilkunastu ćwiczeń Nie sprawdza on wiedzy kandydatów, lecz odwołuje się do ich, szeroko rozumianych, umiejętności językowych. Tak więc do testu nie można się przygotować. Sprawdzian przeprowadzany jest w języku polskim, zawiera też zadania w językach sztucznych i mało znanych. Badana jest pamięć, rozumienie tekstu oraz relacji składniowych (np. ćwiczenia na uzupełnianie luk, kolejność zdań „rozsypanego” tekstu), rozumienie leksyki (stawianie hipotez co do znaczenia słów nieznanych znajdujących się w znanym kontekście tekstowym), wyobraźnię i domysł językowy, selekcję informacji (wyciąganie wniosków z podanych, różnorodnych informacji), rozumowanie przez analogię oraz dedukcję językową (ćwiczenia na korpusach języków sztucznych i teksty w różnych językach). Autorami sprawdzianu są pracownicy naukowi Wydziału lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego

PUNKTACJA SPRAWDZIANU Max. Liczba punktów: 200 punktów Max. Liczba punktów przeliczeniowych: 58 punktów (200

PUNKTACJA SPRAWDZIANU Max. Liczba punktów: 200 punktów Max. Liczba punktów przeliczeniowych: 58 punktów (200 pkt. x 0, 29 = 58 pkt) Próg przeliczeniowy ustalony w szkole : 33 punkty Próg punktowy ustalony w szkole : 115

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA v. Na wolne miejsca. v. Początek: 6 lipca godz. 15. 00 v.

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA v. Na wolne miejsca. v. Początek: 6 lipca godz. 15. 00 v. Przyjmowanie dokumentów, wprowadzanie do systemu informacji o przyjęciu. v. Usuwanie uczniów, którzy zrezygnowali. v. Dopuszcza się możliwość obniżenia progu przeliczeniowego

INFORMACJE DODATKOWE v. Planowane jest utworzenie dwóch klas VII dwujęzycznych z j. angielskim. v.

INFORMACJE DODATKOWE v. Planowane jest utworzenie dwóch klas VII dwujęzycznych z j. angielskim. v. Drugi język do wyboru: hiszpański, niemiecki v. Każda klasa liczy do 27 uczniów. v 2 lub 3 września – zebranie z rodzicami Dziękuję za uwagę