Klimato juostos 7 klas Tikslas n n Mokti

  • Slides: 21
Download presentation
Klimato juostos 7 klasė

Klimato juostos 7 klasė

Tikslas n n Mokėti įvardinti klimato juostas ir nusakyti joms būdingus bruožus; Savo sudarytose

Tikslas n n Mokėti įvardinti klimato juostas ir nusakyti joms būdingus bruožus; Savo sudarytose klimatogramose nurodykite kokioje klimato juostoje yra vietovė ir nurodykite kokiais požymiais rėmėtės tai nustatydami.

Klimato juostos n Klimato juostos, kuriose vyrauja viena oro masė vadinamos pagrindinėmis klimato juostomis.

Klimato juostos n Klimato juostos, kuriose vyrauja viena oro masė vadinamos pagrindinėmis klimato juostomis. Yra išskiriamos keturios klimato juostos: pusiaujo, atogrąžų, vidutinių platumų, arktinės (antarktinės).

Pagrindinės klimato juostos n Pusiaujo klimato juostoje ištisus metus aukšta temperatūra, dėl žemo atmosferos

Pagrindinės klimato juostos n Pusiaujo klimato juostoje ištisus metus aukšta temperatūra, dėl žemo atmosferos slėgio vyksta intensyvus garavimas, iškrinta daug kritulių. Čia vyrauja drėgni ir šilti orai.

Pagrindinės klimato juostos n Atogrąžų klimato juostoje susiformuoja aukštas atmosferos slėgis. Todėl nesusidaro debesys,

Pagrindinės klimato juostos n Atogrąžų klimato juostoje susiformuoja aukštas atmosferos slėgis. Todėl nesusidaro debesys, nevyksta kondensacija ir kritulių iškrinta labai mažai. Tai karšto ir sauso klimato sritis.

Pagrindinės klimato juostos n Vidutinių platumų klimato juostoje išsiskiria ryškūs metų laikai. Čia šiltos

Pagrindinės klimato juostos n Vidutinių platumų klimato juostoje išsiskiria ryškūs metų laikai. Čia šiltos vasaros ir šaltos žiemos, per metus iškrinta nemažas kiekis kritulių, tačiau jis pasiskirsto nevienodai.

Pagrindinės klimato juostos n Arktinėje ir antarktinėje klimato juostoje susiformuoja aukštas atmosferos slėgis, todėl

Pagrindinės klimato juostos n Arktinėje ir antarktinėje klimato juostoje susiformuoja aukštas atmosferos slėgis, todėl giedra, mažai kritulių, šalta ištisus metus. Vyrauja šalti ir sausi orai.

Pereinamosios klimato juostos n n Juostos, kuriose kiekvienu metų laiku skiriasi kritulių kiekis, vėjai

Pereinamosios klimato juostos n n Juostos, kuriose kiekvienu metų laiku skiriasi kritulių kiekis, vėjai ir vyrauja skirtingos oro masės - vadinamos tarpinėmis arba pereinamosiomis klimato juostomis. Jų yra trys: subarktinė (subantarktinė) subtropinė subekvatorinė)

Pereinamosios klimato juostos n Subekvatorinėje klimato vasarą vyrauja karšti ir drėgni, atslinkus atogrąžų oro

Pereinamosios klimato juostos n Subekvatorinėje klimato vasarą vyrauja karšti ir drėgni, atslinkus atogrąžų oro masėms, šilti. juostoje o žiemą, - sausi ir

Pereinamosios klimato juostos n Subtropinėje klimato juostoje vasarą vyrauja sausi ir karšti orai, o

Pereinamosios klimato juostos n Subtropinėje klimato juostoje vasarą vyrauja sausi ir karšti orai, o žiemą orą atvėsina ir atneša kritulius atslenkančios vidutinių platumų oro masės.

Pereinamosios klimato juostos Subarktinę ir subantarktinę klimato juostas vasarą pasiekia oro masės atslenkančios iš

Pereinamosios klimato juostos Subarktinę ir subantarktinę klimato juostas vasarą pasiekia oro masės atslenkančios iš vidutinių platumų. Vasaros čia būna vėsios ir trumpos, o žiemą vyrauja labai šalti ir sausi orai.

Lietuvos klimatas n Lietuva yra vidutinių platumų klimato juostoje. Čia vyrauja vidutinių platumų oro

Lietuvos klimatas n Lietuva yra vidutinių platumų klimato juostoje. Čia vyrauja vidutinių platumų oro masės, pietvakarių vėjai (vidutinis greitis 2 - 5 m/s), vidutinė metinė oro temperatūra +6°C, o per metus vidutiniškai iškrinta 680 mm kritulių.

Lietuvos klimatas n n Pagrindiniai veiksniai formuojantys Lietuvos klimatą: Saulės radiacija, oro masių judėjimas,

Lietuvos klimatas n n Pagrindiniai veiksniai formuojantys Lietuvos klimatą: Saulės radiacija, oro masių judėjimas, žemės paviršiaus formos, geografinė padėtis. Vienas pastoviausių veiksnių - Saulės radiacija. Įvairiose Lietuvos vietose į žemės paviršių patenka nevienodas Saulės radiacijos kiekis. Daugiausiai jos gauna Kuršių nerija ir pietvakarinė Lietuvos dalis.

Lietuvos klimatas n Saulės radiacijos kiekis keičiasi priklausomai nuo metų laiko. Daugiausia Saulės radiacijos

Lietuvos klimatas n Saulės radiacijos kiekis keičiasi priklausomai nuo metų laiko. Daugiausia Saulės radiacijos gaunama vasarą, kai Saulė yra pakilusi aukščiausiai virš horizonto. Rudens ir žiemos mėnesiais jos gaunama mažiausiai.

Lietuvos klimatas n Lietuvos klimatą lemia ir atslenkančios oro masės. Didžiausią įtaką turi vidutinių

Lietuvos klimatas n Lietuvos klimatą lemia ir atslenkančios oro masės. Didžiausią įtaką turi vidutinių platumų oro masės, atslenkančios nuo Atlanto vandenyno (jūrinės oro masės) ir iš Rytų Europos lygumos (žemyninės oro masės).

Lietuvos klimatas n n Jūrines vidutinių platumų oro mases į Lietuvą atnešą ciklonai. Dėl

Lietuvos klimatas n n Jūrines vidutinių platumų oro mases į Lietuvą atnešą ciklonai. Dėl jų vasarą vyrauja lietingi ir vėsūs orai, o žiemą - krituliai ir teigiama arba artima nuliui temperatūra. Žemyninės vidutinių platumų oro masės iš Rytų Europos lygumos į Lietuvą dažniausiai atslenka su anticiklonais. Todėl vasarą čia vyrauja giedri, sausi, šilti orai, o žiemą - sausi ir šalti.

Lietuvos klimatas n n Be vidutinių platumų oro masių į Lietuvą kartais įsiveržia arktinės

Lietuvos klimatas n n Be vidutinių platumų oro masių į Lietuvą kartais įsiveržia arktinės oro masės. Vasarą jos atneša giedrą ir vėsų orą, o žiemą - labai šaltą ir speiguotą orą. Rečiausiai (dažniausiai vasarą) į Lietuvą atslenka tropinės oro masės. Joms įsiveržus įsivyrauja giedri, sausi ir karšti orai.

Lietuvos klimatas n Žiema apima tris mėnesius: gruodį, sausį, vasarį. Jos metu dienos trumpos,

Lietuvos klimatas n Žiema apima tris mėnesius: gruodį, sausį, vasarį. Jos metu dienos trumpos, naktys ilgos. Žiemos nelabai šaltos, dažniausiai nuo -5° iki -10°C. Dažni rūkai, pūgos, plikšalos (ypač žiemos pradžioje ir pabaigoje). Įšąla dirva, dažniausia iki 50 cm, tačiau kartais pasitaiko ir šaltesnių žiemų. Giliausiai žemė buvo įšalusi 1968 - 1969 metais Lazdijų rajone ir siekė 150 cm. Žemiausia oro temperatūra užfiksuota 1956 metais vasario 2 dieną Utenoje. Ji siekė 42, 9°C.

Lietuvos klimatas n Pavasaris prasideda vasario mėnesį, o baigiasi gegužės mėnesį. Pavasarį oras atšyla,

Lietuvos klimatas n Pavasaris prasideda vasario mėnesį, o baigiasi gegužės mėnesį. Pavasarį oras atšyla, sniegą keičia lietūs. Kartais pasitaiko šlapdribų. Pradeda žaliuoti augalija, pražysta šalpusnis, snieguolės, žibuoklės. Anksčiausiai pavasaris prasideda pietiniuose Lietuvos rajonuose. Tai nulemia Saulės padėtis virš horizonto. Druskininkuose sodai pradeda žydėti dviem savaitėmis anksčiau negu Lietuvos šiaurėje. Pavasarį dažnos šalnos (ypatingai Rytų Lietuvoje). Tirpstant sniegui prasideda potvyniai. Didžiausi jie būna Šilutės rajone, Nemuno žemupyje.

Lietuvos klimatas n Vasara (birželis, liepa, rugpjūtis). Tai šilčiausias metų laikas. Šilčiausias metų mėnuo

Lietuvos klimatas n Vasara (birželis, liepa, rugpjūtis). Tai šilčiausias metų laikas. Šilčiausias metų mėnuo - liepa. Vidutinė liepos mėnesio temperatūra +16 - 18°C. Krituliai dažniausiai iškrinta pirmoje vasaros pusėje (apie 400 - 500 mm). Antroji vasaros pusė pasižymi sausais ir šiltais orais. Tuomet nusenka ežerai, upės. Kartais net prasideda sausros, išdega pievos, laukai. Didžiausia sausra Lietuvoje buvo 1994 metais. Tuomet Rytų Lietuvoje nelijo apie 40 dienų, o Vakarų Lietuvoje 50 55 dienas.

Lietuvos klimatas n Ruduo. Rudens mėnesiai rugsėjis, spalis, lapkritis. Anksčiausiai ruduo ateina į Rytų

Lietuvos klimatas n Ruduo. Rudens mėnesiai rugsėjis, spalis, lapkritis. Anksčiausiai ruduo ateina į Rytų Lietuvą. Rudens požymiai: prasideda šalnos, nukrinta temperatūra, pradeda gelsti lapai, o vėliau ir nukrinta, paukščiai išskrenda į šiltuosius kraštus. Vidutinė rugsėjo temperatūra dar siekia +10 - 13°C, o lapkritį nuo 3° iki -1°C. Orai atvėsta, prasideda darganos, lietūs. Lapkričio viduryje susidaro pirmoji, nestora sniego danga.