Nadzr pedagogiczny dyrektora szkoy w roku szkolnym 20092010

  • Slides: 60
Download presentation
Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły w roku szkolnym 2009/2010 Narada z dyrektorami szkół i placówek

Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły w roku szkolnym 2009/2010 Narada z dyrektorami szkół i placówek 30. 08. 2010 r.

Ewaluacje

Ewaluacje

W roku szkolnym 2009/10 przeprowadzano ewaluacje wewnętrzne w obszarach określonych w Załączniku do rozporządzenia

W roku szkolnym 2009/10 przeprowadzano ewaluacje wewnętrzne w obszarach określonych w Załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7. 10. 2009 r. (Dz. U. 168, poz. 1324) n

Zakres ewaluacji Obszary najczęściej podlegające ewaluacji wewnętrznej: n Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej

Zakres ewaluacji Obszary najczęściej podlegające ewaluacji wewnętrznej: n Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej, w tym analiza wyników egzaminów zewnętrznych. n Procesy zachodzące w szkole, w tym procesy edukacyjne. n Funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym, rodzice jako partnerzy szkoły.

Kontrola Przedszkola Szkoły podstawowe Gimnazja Szkoły ponadgimnazjalne 2196 1943 808 797

Kontrola Przedszkola Szkoły podstawowe Gimnazja Szkoły ponadgimnazjalne 2196 1943 808 797

Dyrektor szkoły kontroluje n przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i

Dyrektor szkoły kontroluje n przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek.

Tematyka kontroli w przedszkolach

Tematyka kontroli w przedszkolach

BEZPIECZEŃSTWO 1. Przestrzeganie przez nauczycieli przepisów bezpieczeństwa w trakcie organizacji zajęć w przedszkolu i

BEZPIECZEŃSTWO 1. Przestrzeganie przez nauczycieli przepisów bezpieczeństwa w trakcie organizacji zajęć w przedszkolu i poza jego terenem.

PODSTAWA PROGRAMOWA 1. - - Realizacja nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego w poszczególnych grupach

PODSTAWA PROGRAMOWA 1. - - Realizacja nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego w poszczególnych grupach wiekowych: Dostosowanie szczegółowego rozkładu dnia do ustalonego przez dyrektora ramowego rozkładu dnia. Przestrzeganie proporcji zagospodarowania czasu w przedszkolu. Kontrola zgodności zapisów w planach miesięcznych, dziennikach zajęć z nową podstawą programową.

DOKUMENTACJA PRZEBIEGU NAUCZANIA, WYCHOWANIA I OPIEKI 1. - Dokumentowanie prowadzonych obserwacji pedagogicznych i diagnozy

DOKUMENTACJA PRZEBIEGU NAUCZANIA, WYCHOWANIA I OPIEKI 1. - Dokumentowanie prowadzonych obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej z określeniem działań służących wspieraniu rozwoju dziecka oraz zwiększaniu poziomu wiadomości i umiejętności: Gromadzenie informacji o dziecku i przekazanie wyników diagnozy rodzicom. Opracowanie indywidualnych programów wspomagania i korygowania rozwoju dziecka. Dokonanie diagnozy końcowej i przekazanie rodzicom wyników. Obserwowanie i prowadzenie pracy indywidualnej z dzieckiem.

DOKUMNETACJA PRZEBIEGU NAUCZANIA, WYCHOWANIA I OPIEKI 2. Prawidłowość prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i

DOKUMNETACJA PRZEBIEGU NAUCZANIA, WYCHOWANIA I OPIEKI 2. Prawidłowość prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki zgodnie z obowiązującym prawem: Poprawność zapisów tematyki w dziennikach zajęć. Prawidłowość zapisu danych o dziecku. Dokumentowanie obecności dzieci. Terminowość i prawidłowość przygotowywania miesięcznych planów pracy zgodnie z wymaganiami programowymi.

Zwracamy uwagę na niewłaściwe zapisy w tematyce kontroli 1. 2. 3. 4. Wykorzystanie literatury

Zwracamy uwagę na niewłaściwe zapisy w tematyce kontroli 1. 2. 3. 4. Wykorzystanie literatury dziecięcej oraz aktywizujących metod nauczania do upowszechniania i przestrzegania norm i zasad współżycia w grupie rówieśniczej oraz praw dziecka. Rozwijanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych. Wdrażanie norm społecznych podczas planowych zajęć edukacyjnych oraz zabaw swobodnych i wypoczynku dzieci. Pozyskiwanie wiedzy o umiejętnościach zdobytych przez dzieci z zakresu bezpieczeństwa.

Zwracamy uwagę na niewłaściwe zapisy w tematyce kontroli 1. Dokumentowanie form integracji i współpracy

Zwracamy uwagę na niewłaściwe zapisy w tematyce kontroli 1. Dokumentowanie form integracji i współpracy przedszkola ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym.

Tematyka kontroli w szkołach

Tematyka kontroli w szkołach

Prawidłowość prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania n Dokumentowanie obecności uczniów na lekcjach, tematy zajęć, potwierdzenia

Prawidłowość prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania n Dokumentowanie obecności uczniów na lekcjach, tematy zajęć, potwierdzenia odbycia zajęć podpisem nauczyciela. n Prawidłowe prowadzenie dzienników lekcyjnych, dziennika pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego, nauczyciela świetlicy, dzienników zajęć pozalekcyjnych oraz arkuszy ocen uczniów. n Kontrola realizacji zajęć i czynności określonych w art. 42 KN. n Kontrola liczby zrealizowanych zajęć lekcyjnych w stosunku do planowanych i do ramowego planu nauczania w klasach pierwszych gimnazjum.

Przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów: - kontrola oceniania sprawdzianów i prac klasowych,

Przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów: - kontrola oceniania sprawdzianów i prac klasowych, - kontrola trybu wystawiania ocen śródrocznych i końcowych, - zapoznanie uczniów i rodziców z wymaganiami edukacyjnymi oraz kryteriami oceniania zachowania, - prawidłowość ustalania ocen zachowania uczniów.

Bezpieczeństwo 1. Procedura powypadkowego. postępowania 2. Zgodność organizacji wycieczek szkolnych z procedurą szkolną. 3.

Bezpieczeństwo 1. Procedura powypadkowego. postępowania 2. Zgodność organizacji wycieczek szkolnych z procedurą szkolną. 3. Kontrola zgodności pełnienia dyżurów podczas przerw z regulaminem i harmonogramem.

Realizacja podstawy programowej 1. 2. 3. Podział godzin przeznaczonych na zajęcia edukacyjne edukacji wczesnoszkolnej.

Realizacja podstawy programowej 1. 2. 3. Podział godzin przeznaczonych na zajęcia edukacyjne edukacji wczesnoszkolnej. Kontrola zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Realizacja zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie”.

Zwracamy uwagę na niewłaściwe zapisy w tematyce kontroli Funkcjonowanie klasy integracyjnej. Obserwacje zajęć obowiązkowych,

Zwracamy uwagę na niewłaściwe zapisy w tematyce kontroli Funkcjonowanie klasy integracyjnej. Obserwacje zajęć obowiązkowych, pozalekcyjnych, uroczystości i imprez szkolnych.

Szkolenia dla nauczycieli Przedszkola Szkoła podstawowa Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna Szkoły specjalne 266 486 130

Szkolenia dla nauczycieli Przedszkola Szkoła podstawowa Gimnazjum Szkoła ponadgimnazjalna Szkoły specjalne 266 486 130 233 90

Tematyka szkoleń w przedszkolach

Tematyka szkoleń w przedszkolach

Gotowość szkolna n n Diagnoza dziecka z zastosowaniem Skali Gotowości Szkolnej. Metody i techniki

Gotowość szkolna n n Diagnoza dziecka z zastosowaniem Skali Gotowości Szkolnej. Metody i techniki diagnozy przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Dziecko 5 -letnie w świetle nowej reformy. Interpretacja diagnozy, przekazywanie informacji rodzicom, konstruowanie indywidualnych planów kompensacyjno-korekcyjnych dla dzieci.

Podstawa programowa n Praca nauczyciela wychowania przedszkolnego w kontekście nowej podstawy programowej. n Reforma

Podstawa programowa n Praca nauczyciela wychowania przedszkolnego w kontekście nowej podstawy programowej. n Reforma programowa a edukacja małego dziecka. Edukacja przedszkolna – nowe rozwiązania organizacyjne.

Metodyka nauczania n n n Rozwój mowy i myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym.

Metodyka nauczania n n n Rozwój mowy i myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym. Metody i formy pracy z dzieckiem związane z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego. Metody relaksacyjne oraz zabawy muzyczno- ruchowe stosowane w pracy z dziećmi przedszkolnymi. Samodzielność dziecka – kształtowanie czynności samoobsługowych. Emocje i uczucia w życiu przedszkolaka w świetle praw dziecka.

Metodyka nauczania n Integracja sensoryczna. n Wartości etyczne i umiejętności społeczne w wychowaniu dziecka.

Metodyka nauczania n Integracja sensoryczna. n Wartości etyczne i umiejętności społeczne w wychowaniu dziecka. n Zabawy dydaktyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym uwzględniające nowatorskie metody i formy pracy. n n Obudzić w dziecku olbrzyma – metody rozwijania zdolności dzieci. Budzenie uczuć patriotycznych sposobem na wychowanie ucznia.

Dostosowywanie wymagań edukacyjnych n n Wczesne rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych dziecka , praca z dzieckiem

Dostosowywanie wymagań edukacyjnych n n Wczesne rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych dziecka , praca z dzieckiem z dysfunkcjami rozwojowymi. Konstruowanie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych wspierających edukację przedszkolną i wczesnoszkolną zgodnie z nową podstawą programową. Zastosowanie metody Weroniki Sherborne w pracy z dziećmi z nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami emocjonalnymi. Metody pracy stosowane z dziećmi niepełnosprawnymi.

Współpraca z rodzicami n n n Jak radzić sobie z rodzicami, którzy ignorują dobro

Współpraca z rodzicami n n n Jak radzić sobie z rodzicami, którzy ignorują dobro dziecka? Współpraca przedszkola ze środowiskiem rodzinnym w zakresie wspierania rozwoju dziecka. Rola domu rodzinnego w kształtowaniu gotowości szkolnej dziecka – wspomaganie kompetencji szkolnych dziecka.

Bezpieczeństwo n n Pierwsza pomoc przedmedyczna. Rola nauczyciela w procesie adaptacji dziecka w przedszkolu.

Bezpieczeństwo n n Pierwsza pomoc przedmedyczna. Rola nauczyciela w procesie adaptacji dziecka w przedszkolu. Jestem bezpieczny – realizacja zagadnień z zakresu bezpieczeństwa w przedszkolu. Przygotowanie dzieci w wieku przedszkolnym do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Tematyka szkoleń w szkołach

Tematyka szkoleń w szkołach

Prawo oświatowe n Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny. n Procedury przeprowadzania sprawdzianu zewnętrznego, obowiązki przewodniczących

Prawo oświatowe n Nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny. n Procedury przeprowadzania sprawdzianu zewnętrznego, obowiązki przewodniczących i członków zespołów nadzorujących. n Diagnoza gotowości szkolnej SGS-5 n Ewaluacja w rozwoju szkoły – procedury ewaluacji zewnętrznej i planowanie ewaluacji wewnętrznej.

Reforma programowa n Nowa podstawa programowa w kontekście programów nauczania, podręczników i oceniania. n

Reforma programowa n Nowa podstawa programowa w kontekście programów nauczania, podręczników i oceniania. n Formy i metody pracy z dzieckiem związane z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego. n Konstruowanie programów wspierających edukację szkolną i przedszkolną zgodnie z nową podstawą programową.

Współpraca z rodzicami n Motywowanie rodziców do współpracy ze szkołą. n Jak rozmawiać z

Współpraca z rodzicami n Motywowanie rodziców do współpracy ze szkołą. n Jak rozmawiać z rodzicami trudnych uczniów? n Rozwiązywanie problemów wychowawczych i praca nad absencją uczniów z wykorzystaniem zasobów szkoły i środowiska szkolnego. n Praca z rodziną i dzieckiem z zaburzeniami zachowania, zachowania samobójcze – szkoła bezradna. n Rodzice – nauczyciele – uczniowie, wzajemne relacje w procesie wychowania i kształcenia.

Działania wychowawcze n Znaczenie wychowawcze nagród i kar. n Uczeń z ADHD – dydaktyczna

Działania wychowawcze n Znaczenie wychowawcze nagród i kar. n Uczeń z ADHD – dydaktyczna porażka czy wyzwanie. n Praca wychowawcy i nauczyciela z klasą jako grupą w procesie wychowawczym. n Zachowania agresywne – sposoby pracy z trudnym dzieckiem. n Rozwijanie umiejętności dziecka ukierunkowane na różne obszary jego aktywności. n Zażywanie substancji psychoaktywnych przez młodzież. Przeciwdziałanie narkomanii w szkole.

Działania wychowawcze n Błędy wychowawcze nauczycieli i ich wpływ na osobowość i zachowania dziecka.

Działania wychowawcze n Błędy wychowawcze nauczycieli i ich wpływ na osobowość i zachowania dziecka. n Sposoby rozwiązywania konfliktów w pracy z uczniami i rodzicami. n Metody pracy z uczniem o wysokiej absencji i zagrożonym wykluczeniem społecznym. n Nauczyciel jako osoba wspierająca ucznia w dokonywaniu wyboru zawodu i podejmowaniu decyzji. n Praca z uczniem niepełnosprawnym w szkole ogólnodostępnej w klasie integracyjnej.

Metodyka i dydaktyka nauczania n Tablice i programy multimedialne jako element służący aktywizacji uczniów

Metodyka i dydaktyka nauczania n Tablice i programy multimedialne jako element służący aktywizacji uczniów na lekcji. n Tablice interaktywne w procesie dydaktycznym szkoły. n Innowacyjne techniki nauczania na odległość. n Drama w rozwijaniu kreatywności językowej dzieci w wieku gimnazjalnym.

Bezpieczeństwo n n n Ratujemy i uczymy ratować. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo n n n Ratujemy i uczymy ratować. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo w sieci. Wycieczki szkolne – planowanie, dokumentowanie, bezpieczeństwo. Ochrona danych osobowych w szkole. Szkoła bez przemocy – wieloaspektowe zapobieganie agresji i przemocy.

Egzaminy zewnętrzne n n n n Procedury organizowania i przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu. Stosowanie

Egzaminy zewnętrzne n n n n Procedury organizowania i przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu. Stosowanie EWD w analizie egzaminu. Edukacyjna wartość dodana. Analiza i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych – tworzenie programu naprawczego. Zastosowanie zasad pomiaru dydaktycznego w analizie wyników egzaminów zewnętrznych. Analiza i interpretacja wyników egzaminów zewnętrznych. Procedury egzaminów zewnętrznych. Korelacja planu wynikowego z podstawą programową i standardami egzaminacyjnymi.

Dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb uczniów n n n n Dysleksja rozwojowa – rola

Dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb uczniów n n n n Dysleksja rozwojowa – rola i zadania nauczyciela. Zasady pracy z dzieckiem nadpobudliwym ruchowo. Jak pracować z dzieckiem z autyzmem. Konstruowanie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych. Diagnozowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych uczniów. Jak należy dokumentować pracę z uczniem mającym orzeczenie PPP? Analiza opinii PPP oraz dostosowanie programów nauczania i wymagań do zaleceń i wniosków zawartych w tych opiniach. Innowacje i programy autorskie w szkole, indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne dla dzieci z upośledzeniem.

Wnioski z nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora szkoły

Wnioski z nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora szkoły

Przedszkola

Przedszkola

ü Poszerzać wiadomości i umiejętności w zakresie planowania pracy i realizacji zadań zgodnie z

ü Poszerzać wiadomości i umiejętności w zakresie planowania pracy i realizacji zadań zgodnie z nową podstawą programową. ü Doskonalić sposoby diagnozowania gotowości szkolnej dzieci 5 - i 6 -letnich oraz obserwacji pedagogicznych dzieci młodszych. ü Indywidualizować pracę dydaktyczno-wychowawczą z dziećmi. ü Włączać rodziców do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i zachęcać ich do współdecydowania w sprawach przedszkola. ü Stwarzać warunki sprzyjające bezpieczeństwu i higienicznemu pobytowi dzieci na terenie przedszkola. ü Prezentować efekty pracy dzieci, ich osiągnięcia i sukcesy na forum przedszkola i w środowisku. ü Prawidłowo prowadzić dokumentację pedagogiczną.

Szkoły podstawowe Gimnazja Szkoły ponadgimnazjalne

Szkoły podstawowe Gimnazja Szkoły ponadgimnazjalne

Prawo oświatowe ü ü Przestrzegać zasad WSO w zakresie: § Stosowania kryteriów oceniania zachowania.

Prawo oświatowe ü ü Przestrzegać zasad WSO w zakresie: § Stosowania kryteriów oceniania zachowania. § Przestrzegania procedur wystawiania ocen semestralnych i rocznych. § Konstruowania pytań i zadań do prac klasowych uwzględniających wymagania na poszczególne oceny. § Dbania o rytmiczność i różnorodność form oceniania uczniów. Aktualizować zapisy w statutach szkół.

Prawo oświatowe ü ü Prowadzić szkolenia dla nauczycieli z zakresu procedur przeprowadzania egzaminów zewnętrznych.

Prawo oświatowe ü ü Prowadzić szkolenia dla nauczycieli z zakresu procedur przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Informować uczniów i rodziców o zasadach i procedurach egzaminów zewnętrznych. Prawidłowo prowadzić dokumentację szkolną. Monitorować realizację godzin wynikających z art. 42 ustawy KN oraz sposób ich wykorzystania/przeznaczenia.

Podstawa programowa ü Systematycznie monitorować realizację podstawy programowej. ü Wykorzystywać dostępną bazę dydaktyczną szkoły

Podstawa programowa ü Systematycznie monitorować realizację podstawy programowej. ü Wykorzystywać dostępną bazę dydaktyczną szkoły podczas zajęć edukacyjnych. ü Realizować wnioski wynikające z analizy wyników sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych.

Dostosowywanie form i metod pracy do możliwości uczniów ü Dostosować formy i metody pracy

Dostosowywanie form i metod pracy do możliwości uczniów ü Dostosować formy i metody pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym właściwie realizować zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznych

BEZPIECZEŃSTWO ü Podejmować działania zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć na

BEZPIECZEŃSTWO ü Podejmować działania zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć na terenie szkoły i poza nią poprzez: • • • utrzymywanie właściwej dyscypliny na zajęciach edukacyjnych, rzetelne pełnienie dyżurów na korytarzach szkolnych, w szatni i w łazienkach, bezwzględne przestrzeganie terminowości rozpoczynania zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

BEZPIECZEŃSTWO ü Kontynuować działania profilaktyczne mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa uczniów oraz zapobieganie uzależnieniom

BEZPIECZEŃSTWO ü Kontynuować działania profilaktyczne mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa uczniów oraz zapobieganie uzależnieniom i przemocy wśród dzieci i młodzieży. ü Dbać o przestrzeganie procedur organizowania i przeprowadzania wycieczek i wyjazdów szkolnych.

Współpraca ü Doskonalić współpracę nauczycieli uczących w danym oddziale. ü Systematycznie włączać rodziców w

Współpraca ü Doskonalić współpracę nauczycieli uczących w danym oddziale. ü Systematycznie włączać rodziców w realizację szkolnych przedsięwzięć. ü Prowadzić edukację pedagogiczną rodziców dziecka.

Dydaktyka i wychowanie ü Aktywizować uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych i tematycznych oraz

Dydaktyka i wychowanie ü Aktywizować uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych i tematycznych oraz olimpiadach. Prezentować ich wyniki na forum szkoły i środowiska. ü Zwiększyć ofertę zajęć dodatkowych. ü Doskonalić metody pracy z uczniem zdolnym i uczniem mającym trudności w szkole.

Dydaktyka i wychowanie ü Doskonalić przeprowadzanie szkolnej diagnozy wiedzy i umiejętności „na wejściu” i

Dydaktyka i wychowanie ü Doskonalić przeprowadzanie szkolnej diagnozy wiedzy i umiejętności „na wejściu” i „na wyjściu”. ü Podejmować działania mające na celu uzyskiwanie wyższych wyników ze sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych. ü Zwiększyć rolę świetlicy szkolnej. ü Podejmować działania w celu zorganizowania zajęć z pedagogiem, psychologiem i logopedą.

Organizacja pracy szkoły ü Doskonalić system komunikowania się między wszystkimi organami szkoły. ü Zaktywizować

Organizacja pracy szkoły ü Doskonalić system komunikowania się między wszystkimi organami szkoły. ü Zaktywizować Samorząd Uczniowski poprzez zwiększanie zadań i odpowiedzialności. ü Systematycznie unowocześniać bazę szkoły, nabywać brakujące pomoce dydaktyczne.

Promocja szkoły Systematycznie współpracować z organizacjami i instytucjami funkcjonującymi w środowisku lokalnym poprzez włączanie

Promocja szkoły Systematycznie współpracować z organizacjami i instytucjami funkcjonującymi w środowisku lokalnym poprzez włączanie ich w organizację lub udział w uroczystościach szkolnych, środowiskowych, konkursach itp. ü Przygotowywać i realizować projekty edukacyjne. ü Prezentować efekty pracy szkoły, osiągnięcia i sukcesy na forum szkoły i w środowisku lokalnym.

Szkoły specjalne

Szkoły specjalne

Organizacja zajęć dydaktycznych ü Stworzyć specjalistyczne warunki edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów z głębszym stopniem niepełnosprawności.

Organizacja zajęć dydaktycznych ü Stworzyć specjalistyczne warunki edukacyjno-terapeutyczne dla uczniów z głębszym stopniem niepełnosprawności. ü Pełniej wykorzystywać w czasie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych internet i środki multimedialne. ü Wzmóc kontrolę frekwencji uczniów. ü Terminowo składać dokumentację zgodnie z procedurami.

Działania dydaktyczne ü Wdrażać uczniów do większej aktywności na lekcjach i odpowiedzialności za powierzone

Działania dydaktyczne ü Wdrażać uczniów do większej aktywności na lekcjach i odpowiedzialności za powierzone zadania. ü Dbać o wszechstronny rozwój każdego wychowanka. ü Zwiększyć pracę nad uczeniem czynności koniecznych życiowo, samodzielności i obsługi na zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych.

Działania dydaktyczne ü Wdrażać do umiejętnego wykorzystania i stosowania zdobytej wiedzy w codziennych sytuacjach

Działania dydaktyczne ü Wdrażać do umiejętnego wykorzystania i stosowania zdobytej wiedzy w codziennych sytuacjach praktycznych i życiu społecznym. ü Pracować nad udoskonalaniem technik czytania, pisania i wykonywania podstawowych działań matematycznych. ü Indywidualizować pracę z uczniem.

Działania wychowawcze ü Zwracać uwagę na właściwe wywiązywanie się z obowiązków szkolnych. ü Pracować

Działania wychowawcze ü Zwracać uwagę na właściwe wywiązywanie się z obowiązków szkolnych. ü Pracować nad eliminowaniem wulgaryzmów i niepożądanych zachowań wśród uczniów. ü Zadbać o szerszą gamę organizowanych konkursów i imprez sportowo-kulturalnych dla środowiska lokalnego.

Działania wychowawcze ü Rozbudzać w uczniach wzajemną tolerancję, pomoc słabszym. ü Opracować i realizować

Działania wychowawcze ü Rozbudzać w uczniach wzajemną tolerancję, pomoc słabszym. ü Opracować i realizować nowe formy współpracy z rodzicami. ü Udzielać pomocy wychowankom dzięki utrzymywaniu ścisłej współpracy nauczycieli, rodziców i wychowawców internatu. Otoczyć szczególną opieką i wsparciem uczniów z rodzin patologicznych.

Współpraca z rodzicami ü Otoczyć szczególną opieką dzieci pochodzące z rodzin niewydolnych społecznych. ü

Współpraca z rodzicami ü Otoczyć szczególną opieką dzieci pochodzące z rodzin niewydolnych społecznych. ü Wspierać uczniów w pokonywaniu trudności szkolnych poprzez uczestnictwo w zajęciach rewalidacji indywidualnej. ü Wspierać młodzież w rozwijaniu zainteresowań poprzez ciekawe koła zainteresowań. ü Wnikliwie rozpoznawać środowisko ucznia.