Zwyczaje Polskie Sylwester to wigilia Nowego Roku noc

  • Slides: 17
Download presentation
Zwyczaje Polskie

Zwyczaje Polskie

Sylwester to… …wigilia Nowego Roku, noc z 31 grudnia na 1 stycznia (imieniny Sylwestra).

Sylwester to… …wigilia Nowego Roku, noc z 31 grudnia na 1 stycznia (imieniny Sylwestra). W Kościele katolickim, jako wspomnienie liturgiczne papieża Sylwestra I), kiedy to świętuje się koniec starego roku i początek nowego, stanowiąca okres hucznych zabaw i bali, toastów, sztucznych ogni, petard.

Karnawał Inaczej zapusty jest to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się

Karnawał Inaczej zapusty jest to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Tłusty Czwartek Ten dzień czyli ostatni czwartek przed wielkim postem nazywany też jest zapustami.

Tłusty Czwartek Ten dzień czyli ostatni czwartek przed wielkim postem nazywany też jest zapustami. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ostatki Słowo to oznacza ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku kończące się zawsze we

Ostatki Słowo to oznacza ostatnie dni karnawału od tłustego czwartku kończące się zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem” (w Wielkopolsce jest to tzw. „podkoziołek”). Następny dzień – Środa Popielcowa – oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Obydwa święta są świętami ruchomymi. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy, bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości. Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem.

Pierwszy Dzień Wiosny Pierwszy dzień wiosny kalendarzowo ustalony jest na 21 marca. Astronomiczna wiosna

Pierwszy Dzień Wiosny Pierwszy dzień wiosny kalendarzowo ustalony jest na 21 marca. Astronomiczna wiosna związana jest jednak z przekroczeniem przez Słońce równika (dlatego czasem zaczyna się wcześniej niż 21, a czasami parę minut po północy 21 dnia marca). Astronomiczna wiosna kończy się 21/22 czerwca tzw. „letnim przesileniem”. Początek wiosny miał przed wiekami spore znaczenie dla społeczeństwa, stąd był hucznie obchodzony. Do dzisiaj przetrwał zwyczaj topienia Marzanny. Uczniowie w tym dniu urządzają sobie tzw. „Dzień Wagarowicza”, czyli zamiast iść do szkoły idą na „Wagary”.

Przebiśniegi-pierwsze kwiaty wiosenne

Przebiśniegi-pierwsze kwiaty wiosenne

Prima Aprilis Dzień żartów, obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach

Prima Aprilis Dzień żartów, obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, kłamaniu, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest jeszcze wyjaśnione.

Dożynki Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany

Dożynki Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje.

Andrzejki Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego

Andrzejki Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 r. za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Dziękujemy za uwagę Opracowali: Jakub Bracki Klaudia Hałaszczyk Miłosz Sobociński Zuzanna Kempa

Dziękujemy za uwagę Opracowali: Jakub Bracki Klaudia Hałaszczyk Miłosz Sobociński Zuzanna Kempa