Mikroekonomie I Domc produkt Ing Vojtch Jindra Katedra

  • Slides: 32
Download presentation
Mikroekonomie I Domácí produkt Ing. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)

Mikroekonomie I Domácí produkt Ing. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)

Hrubý a čistý domácí produkt

Hrubý a čistý domácí produkt

Domácí produkt je základním národohospodářským agregátem. Je ukazatelem, podle něhož můžeme posoudit výkonnost ekonomiky.

Domácí produkt je základním národohospodářským agregátem. Je ukazatelem, podle něhož můžeme posoudit výkonnost ekonomiky. Vypovídá o průměrné životní úrovni v zemi.

Domácí produkt je tok zboží a služeb, vyrobených v určité ekonomice za určité období.

Domácí produkt je tok zboží a služeb, vyrobených v určité ekonomice za určité období. Domácí produkt zahrnuje pouze nově vyrobené statky. Je třeba odlišit hrubý a čistý domácí produkt.

Rozdíl mezi hrubým a čistým domácím produktem představuje opotřebení. Růst domácího produktu tedy znamená

Rozdíl mezi hrubým a čistým domácím produktem představuje opotřebení. Růst domácího produktu tedy znamená nejen zvyšování množství vyráběných statků, ale i zlepšování jejich kvality, neboť se tím zvyšuje jejich užitek pro spotřebitele.

Nominální a reálný domácí produkt

Nominální a reálný domácí produkt

Domácí produkt se skládá z velkého množství statků – výrobků a služeb. Vyrobené množství

Domácí produkt se skládá z velkého množství statků – výrobků a služeb. Vyrobené množství každého statku násobíme jeho cenou a poté sečteme tyto násobky za všechny statky.

Problém nastává, chceme-li zjistit, jak se domácí produkt zvýšil oproti předchozímu roku. Ceny statků

Problém nastává, chceme-li zjistit, jak se domácí produkt zvýšil oproti předchozímu roku. Ceny statků obvykle rostou pod vlivem inflace. Domácí produkt měříme ve stálých cenách, tj. v cenách minulého období.

Nominální domácí produkt zjistíme, když vyjádříme produkci v běžných cenách (v cenách běžného roku).

Nominální domácí produkt zjistíme, když vyjádříme produkci v běžných cenách (v cenách běžného roku). Reálný domácí produkt zjistíme, když vyjádříme produkci ve stálých cenách (v cenách určitého minulého roku).

Nominální růst domácího produktu odráží růst produkce i cen, zatímco reálný růst domácího produktu

Nominální růst domácího produktu odráží růst produkce i cen, zatímco reálný růst domácího produktu ukazuje pouze růst produkce.

Abychom zjistili reálný růst domácího produktu, musíme vyjádřit domácí produkt běžného roku ve stálých

Abychom zjistili reálný růst domácího produktu, musíme vyjádřit domácí produkt běžného roku ve stálých cenách (v cenách minulého roku) a teprve pak jej vztáhnout k domácímu produktu minulého roku. Statistika obvykle volí ceny určitého zvoleného roku jako stálé ceny a v těchto stálých cenách měří domácí produkt dalších roků.

Domácí produkt jako přidaná hodnota

Domácí produkt jako přidaná hodnota

Domácí produkt se počítá metodou přidané hodnoty. Započítává se do něj pouze hodnota přidaná

Domácí produkt se počítá metodou přidané hodnoty. Započítává se do něj pouze hodnota přidaná zpracováním – přidaná hodnota z každého stupně výroby.

Od příjmů firem je nutno odečíst jejich nákupy mezistatků – surovin a materiálů, které

Od příjmů firem je nutno odečíst jejich nákupy mezistatků – surovin a materiálů, které firmy používají při své výrobě. Součet přidané hodnoty všech firem za dané období je domácí produkt. n přidaná hodnota firmy = příjem firmy – nákup mezistatků n domácí produkt = součet přidaných hodnot firem

Agregátní výdaje a domácí produkt

Agregátní výdaje a domácí produkt

Čtyři sektory ekonomiky : n sektor firem n sektor domácností n veřejný sektor n

Čtyři sektory ekonomiky : n sektor firem n sektor domácností n veřejný sektor n zahraniční obchod

Sektor domácností jako celek je čistým věřitelem, který půjčuje sektoru firem. Sektor firem jako

Sektor domácností jako celek je čistým věřitelem, který půjčuje sektoru firem. Sektor firem jako celek je čistým dlužníkem, který si půjčuje od sektoru domácností.

Výsledkem těchto spotřebitelských a investičních rozhodování je celkový tok spotřebních a investičních výdajů, kterému

Výsledkem těchto spotřebitelských a investičních rozhodování je celkový tok spotřebních a investičních výdajů, kterému říkáme agregátní výdaje. Agregátní výdaje se rovnají hrubému domácímu produktu. Tomuto měření HDP říkáme výdajová metoda.

C + I = HDP n C jsou výdaje na spotřebu n I jsou

C + I = HDP n C jsou výdaje na spotřebu n I jsou výdaje na investice Investicemi zde rozumíme nikoli nákupy aktiv (cenných papírů, pozemků aj. ), nýbrž investice firem do fixního kapitálu a do zásob a investice domácností do bytové výstavby.

Úspory z HDP

Úspory z HDP

HDP je množství statků vyrobených v daném roce. Nespotřebovaná část HDP se nazývá úspory.

HDP je množství statků vyrobených v daném roce. Nespotřebovaná část HDP se nazývá úspory. S = HDP – C I=S S jsou úspory, C je spotřeba a I jsou investice.

Úspory firem jsou odpisy a nerozdělené zisky. Úspory domácností zjistíme, když od důchodů domácností

Úspory firem jsou odpisy a nerozdělené zisky. Úspory domácností zjistíme, když od důchodů domácností odečteme výdaje na spotřebu. Všechny úspory jsou investovány.

Veřejný sektor

Veřejný sektor

Veřejným sektorem rozumíme stát a obce. Peněžní toky mezi veřejným sektorem a oběma soukromými

Veřejným sektorem rozumíme stát a obce. Peněžní toky mezi veřejným sektorem a oběma soukromými jsou v zásadě trojí : n daně n výdaje na zboží a služby n transfery obyvatelstvu

Nepřímé daně (daň z přidané hodnoty, spotřební daň) odvádějí firmy do veřejných rozpočtů v

Nepřímé daně (daň z přidané hodnoty, spotřební daň) odvádějí firmy do veřejných rozpočtů v okamžiku prodeje zboží. Přímé daně jsou jednak daně ze zisku firem (daně z příjmu právnických osob) a jednak daně z osobních důchodů (daně z příjmu fyzických osob).

Veřejné výdaje na zboží a služby jsou nákupy zboží a služeb od soukromého sektoru.

Veřejné výdaje na zboží a služby jsou nákupy zboží a služeb od soukromého sektoru. Transfer znamená, že stát či obec někomu vyplácí peníze, aniž by získal jakoukoli protihodnotu.

Domácnost ze svých důchodů zaplatí daně a přičte k nim transfery. Výsledkem je její

Domácnost ze svých důchodů zaplatí daně a přičte k nim transfery. Výsledkem je její disponibilní důchod, který použije na spotřebu a úspory. disponibilní důchod domácnosti = důchod domácností – daně + transfery = spotřeba + úspory.

Daně snižují výdaje na spotřebu a na investice. Transfery zvyšují výdaje na spotřebu. Veřejné

Daně snižují výdaje na spotřebu a na investice. Transfery zvyšují výdaje na spotřebu. Veřejné výdaje na zboží a služby zvyšují agregátní výdaje, protože představují další složku agregátních výdajů vedle spotřeby a investic.

C + I + G = HDP n C – spotřeba n I –

C + I + G = HDP n C – spotřeba n I – investice n G – veřejné výdaje na zboží a služby

Zahraniční obchod

Zahraniční obchod

Vývoz znamená příliv poptávky ze zahraničních trhů na český trh. Zvyšuje agregátní výdaje na

Vývoz znamená příliv poptávky ze zahraničních trhů na český trh. Zvyšuje agregátní výdaje na našem trhu, a tím zvyšuje náš nominální HDP. Dovoz naopak znamená odliv poptávky z českého trhu na zahraniční trhy. Snižuje agregátní výdaje na našem trhu, a tím snižuje i náš nominální HDP.

C + I + G + (Ex – Im) = HDP n Ex je

C + I + G + (Ex – Im) = HDP n Ex je vývoz n Im je dovoz Rozdíl mezi vývozem a dovozem (Ex – Im) nazýváme čistý vývoz = zahraničně obchodní bilance. Kladný čistý vývoz zvyšuje agregátní výdaje a tím i nominální HDP.