Maj jest dla Polski szczeglnym miesicem W jego

  • Slides: 32
Download presentation

Maj jest dla Polski szczególnym miesiącem. W jego pierwszych trzech dniach są obchodzone następujące

Maj jest dla Polski szczególnym miesiącem. W jego pierwszych trzech dniach są obchodzone następujące święta:

1 maja – Święto Pracy

1 maja – Święto Pracy

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja – uchwalenie Konstytucji 3 maja

3 maja – uchwalenie Konstytucji 3 maja

1 maja Święto to obchodzone jest 1 maja od 1890 roku. Wprowadziła je w

1 maja Święto to obchodzone jest 1 maja od 1890 roku. Wprowadziła je w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Właśnie w pierwszych dniach maja 1886 roku odbył się strajk będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy.

Wiec w Sztokholmie, 1899 r.

Wiec w Sztokholmie, 1899 r.

1 maja Święto ma na celu głównie podkreślenie wartości i znaczenia pracy ludzkiej. W

1 maja Święto ma na celu głównie podkreślenie wartości i znaczenia pracy ludzkiej. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Wiec pierwszomajowy w Warszawie, 1925 r.

Wiec pierwszomajowy w Warszawie, 1925 r.

Pochód pierwszomajowy w Szczecinie, 1978 r.

Pochód pierwszomajowy w Szczecinie, 1978 r.

2 maja Polskie święto wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

2 maja Polskie święto wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje patriotyczne. Na przykład, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 r. ponad 500 osób utworzyło biało -czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to wtedy prawdopodobnie największa flaga w Polsce utworzona z okazji tego święta. Potem padały kolejne rekordy.

Bytom 2009 r. – flaga z parasolek

Bytom 2009 r. – flaga z parasolek

Gdańsk 2018 r. – „żywa” flaga

Gdańsk 2018 r. – „żywa” flaga

Gliwice 2018 r. – flaga z samochodów

Gliwice 2018 r. – flaga z samochodów

Kraków 2018 r. – flaga o długości 2057, 7 m

Kraków 2018 r. – flaga o długości 2057, 7 m

2 maja Przesłaniem Święta Flagi jest okazanie szacunku dla tego symbolu kraju. W ostatnich

2 maja Przesłaniem Święta Flagi jest okazanie szacunku dla tego symbolu kraju. W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej, czyli wstążki lub rozetki w biało-czerwonych barwach.

3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Oficjalna nazwa: Święto Narodowe Trzeciego Maja.

3 maja Uchwalenie Konstytucji 3 maja. Oficjalna nazwa: Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Znaczenie Konstytucji 3 maja 1791 r. - w czasie obrad Sejmu Czteroletniego - uchwalono

Znaczenie Konstytucji 3 maja 1791 r. - w czasie obrad Sejmu Czteroletniego - uchwalono polską konstytucję. Była to jednocześnie pierwsza konstytucja w Europie, a druga – po amerykańskiej - na świecie. Poprzedziła też konstytucję francuską, uchwaloną 3 września 1791 r.

Okoliczności uchwalenia Konstytucji Sejm walny obradujący w latach 1788 -1792 nazwano Sejmem Czteroletnim. Określano

Okoliczności uchwalenia Konstytucji Sejm walny obradujący w latach 1788 -1792 nazwano Sejmem Czteroletnim. Określano go też Sejmem Wielkim, a to głównie ze względu na doniosłość proponowanych wówczas reform, które miały uratować osłabioną mocno – po II rozbiorze - Polskę. W marcu 1791 r. sejm uchwalił ustawę, niekorzystną zwłaszcza dla magnatów, którzy utracili możliwość uzyskiwania przewagi na sejmikach.

Okoliczności uchwalenia Konstytucji W kwietniu podjęto uchwały dotyczące praw mieszczaństwa oraz ustroju miast królewskich.

Okoliczności uchwalenia Konstytucji W kwietniu podjęto uchwały dotyczące praw mieszczaństwa oraz ustroju miast królewskich. Mieszczanie uzyskali: nietykalność osobistą, możliwość nabywania dóbr ziemskich, dostęp do niższych urzędów, stopni oficerskich i godności duchownych. Mogli też – za szczególne zasługi – otrzymać tytuł szlachecki. Miastom przyznano też prawo wyboru 24 przedstawicieli, którzy mogli w sejmie prezentować sprawy mieszczan, ale nie mogli głosować.

Okoliczności uchwalenia Konstytucji Jednak najważniejsze zmiany wprowadziła konstytucja, nazywana oficjalnie Ustawą Rządową. Jej treść

Okoliczności uchwalenia Konstytucji Jednak najważniejsze zmiany wprowadziła konstytucja, nazywana oficjalnie Ustawą Rządową. Jej treść przygotowywali w tajemnicy przed stronnictwem hetmańskim między innymi: Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj i sam król Stanisław August Poniatowski. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku, wykorzystując fakt, że większość posłów sprzeciwiających się reformom wyjechała do domu na święta wielkanocne.

Co dała nam Konstytucja 3 maja? Konstytucja 3 maja zniosła liberum veto - czyli

Co dała nam Konstytucja 3 maja? Konstytucja 3 maja zniosła liberum veto - czyli prawo do zrywania obrad sejmu - i wolną elekcję, która dawała szlachcie prawo do wyboru króla. Konstytucja usprawniła rządy w Polsce, zgodnie z teorią Monteskiusza podzielono władzę na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Rzeczpospolita miała być odtąd monarchią konstytucyjną.

3 maja Dzień 3 maja 1791 roku został uznany za święto już 5 maja

3 maja Dzień 3 maja 1791 roku został uznany za święto już 5 maja 1791. Jednak jego obchody były zakazane podczas rozbiorów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Święto ponownie zostało zdelegalizowane podczas II wojny światowej.

3 maja Po wojnie wszelkie próby manifestowania były często tłumione przez milicję, a w

3 maja Po wojnie wszelkie próby manifestowania były często tłumione przez milicję, a w 1951 r. święto zostało zniesione przez władze komunistyczne. Dopiero w 1981 roku znów pozwolono świętować to historyczne wydarzenie, a od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Pierwsza od 1830 roku legalna manifestacja patriotyczna w Warszawie w 1916 r.

Pierwsza od 1830 roku legalna manifestacja patriotyczna w Warszawie w 1916 r.

Kielce 2014 r.

Kielce 2014 r.

Kraków 2017 r.

Kraków 2017 r.

Kamień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 i ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja

Kamień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 i ustanowienie Święta Narodowego Trzeciego Maja został odsłonięty w 1994 r. staraniem Kręgu Pamięci Narodowej. Znajduje się w Parku Traugutta w Warszawie.

Święto Konstytucji 3 maja opisywane jest nie tylko przez historyków; nawiązywano do niego również

Święto Konstytucji 3 maja opisywane jest nie tylko przez historyków; nawiązywano do niego również w literaturze i np. w malarstwie.

Obraz Kazimierza Wojniakowskiego „Uchwalenie Konstytucji 3 maja przez Sejm Czteroletni”

Obraz Kazimierza Wojniakowskiego „Uchwalenie Konstytucji 3 maja przez Sejm Czteroletni”

Obraz Jana Matejki „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”

Obraz Jana Matejki „Uchwalenie Konstytucji 3 maja”

Źródła: zdjęcia, grafiki i wiadomości bieżące pobrane zostały z zasobów internetowych [dostęp 24 kwietnia

Źródła: zdjęcia, grafiki i wiadomości bieżące pobrane zostały z zasobów internetowych [dostęp 24 kwietnia 2021 r. ] Dziękuję za uwagę! Milena Czubacka