Krizov zen v R Orgny krizovho zen na

  • Slides: 27
Download presentation
Krizové řízení v ČR Orgány krizového řízení na úrovni státu a kraje a jejich

Krizové řízení v ČR Orgány krizového řízení na úrovni státu a kraje a jejich úkoly (5 – 13)

5. - 6. Stav nebezpečí § 3 Stav nebezpečí (1) Stav nebezpečí se jako

5. - 6. Stav nebezpečí § 3 Stav nebezpečí (1) Stav nebezpečí se jako bezodkladné opatření může vyhlásit, jsou-li v případě živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie, nehody nebo jiného nebezpečí ohroženy životy, zdraví, majetek, životní prostředí, pokud nedosahuje intenzita ohrožení značného rozsahu, a není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému. (2) Stav nebezpečí lze vyhlásit jen s uvedením důvodů, na nezbytně nutnou dobu a pro celé území kraje nebo pro jeho část. Rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí musí obsahovat krizová opatření a jejich rozsah. Změna krizových opatření musí být rovněž vyhlášena. (3) Stav nebezpečí pro území kraje nebo jeho část vyhlašuje hejtman kraje, v Praze primátor hlavního města Prahy. Hejtman, který stav nebezpečí vyhlásil, o tom neprodleně informuje vládu, Ministerstvo vnitra a sousední kraje, pokud mohou být krizovou situací dotčeny. (4) Stav nebezpečí lze vyhlásit na dobu nejvýše 30 dnů. Tuto dobu může hejtman prodloužit jen se souhlasem vlády.

5. - 6. Stav nebezpečí (5) Není-li možné účelně odvrátit vzniklé ohrožení v rámci

5. - 6. Stav nebezpečí (5) Není-li možné účelně odvrátit vzniklé ohrožení v rámci stavu nebezpečí, hejtman neprodleně požádá vládu o vyhlášení nouzového stavu. (6) Rozhodnutí o stavu nebezpečí se vyhlašuje stejně jako nařízení kraje. Rozhodnutí nabývá účinnosti okamžikem, který se v něm stanoví. Rozhodnutí se vyvěšuje na úřední desce krajského úřadu a na úředních deskách obecních úřadů na území, kde je stav nebezpečí vyhlášen. Krajský úřad zveřejní rozhodnutí též dalšími způsoby v místě obvyklými, zejména prostřednictvím hromadných informačních prostředků a místního rozhlasu. (7) Stav nebezpečí nelze vyhlásit z důvodu stávky vedené na ochranu práv a oprávněných hospodářských a sociálních zájmů. (8) Stav nebezpečí končí uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen, pokud hejtman nebo vláda nerozhodnou o jeho zrušení před uplynutím této doby. Vláda stav nebezpečí zruší též, pokud nejsou splněny podmínky pro jeho vyhlášení. (9) Rozhodnutí vlády o zrušení stavu nebezpečí se vyvěsí na úřední desce krajského úřadu a na úředních deskách obecních úřadů na území, kde byl stav nebezpečí vyhlášen, zveřejní se v hromadných informačních prostředcích a vyhlásí se ve Sbírce zákonů. Účinnosti nabývá okamžikem, který se v rozhodnutí stanoví.

1/2006 Rozhodnutí hejtmana Zlínského kraje o vyhlášení stavu nebezpečí Podle § 3 zákona č.

1/2006 Rozhodnutí hejtmana Zlínského kraje o vyhlášení stavu nebezpečí Podle § 3 zákona č. 240/2000 Sb. , o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) z důvodu vzniku povodně velkého rozsahu způsobené vzestupem hladiny řeky Moravy, z důvodu ohrožení životů a zdraví lidí a možnosti vzniku značných materiálních škod a z důvodu zabezpečení záchranných a likvidačních prací vyhlašuji od 23. 00 hod. dne 29. března 2006 stav nebezpečí pro část území Zlínského kraje ohraničeného správním obvodem obce s rozšířenou působností Uherské Hradiště. Čl. 1 Podle § 14 zákona č. 240/2000 Sb. , o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) nařizuji tato krizová opatření: 1. Ukládám starostům obcí provedení všech nezbytných opatření uvedených v zákoně č. 240/2000 Sb. , o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) s cílem záchrany životů a zdraví poškozených osob a s cílem ochrany jejich majetku. 2. Ukládám starostům obcí provést plošnou evakuaci postižených osob podle konkrétní situace. 3. Ukládám všem složkám Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje podílet se na záchranných a likvidačních pracích podle pokynů orgánů krizového řízení. 4. Podle § 30 zákona č. 240/2000 Sb. , o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) ukládám hromadným informačním prostředkům zveřejnit toto rozhodnutí neprodleně a bez úpravy obsahu a smyslu. Čl. 2 Toto rozhodnutí nabývá účinnosti dnem 29. března 2006. Libor Lukáš, v. r.

5. - 6. Stav nebezpečí l Ukončení: l l l buď je vyhlášen od

5. - 6. Stav nebezpečí l Ukončení: l l l buď je vyhlášen od – do (hlavní způsob) nebo nové rozhodnutí, pokud při vyhlášení nebylo časově omezeno (nešlo odhadnout dobu trvání) účinnost opět okamžikem, který se stanoví

7. Orgány krizového řízení Orgán krizového řízení Zřizuje Podle zákona Důvod zřízení Bezpečnostní rada

7. Orgány krizového řízení Orgán krizového řízení Zřizuje Podle zákona Důvod zřízení Bezpečnostní rada státu Čl. 9 ústavního zák. č. 110/1998 Sb. Stálý pracovní orgán pro koordinaci problematiky bezpečnosti ČR Ústřední krizový štáb § 4 zák. č. 240/2000 Sb. Pracovní orgán k řešení krizových situací Ministerstva Krizový štáb § 9 zák. č. 240/2000 Sb. Pracovní orgán k řešení krizových situací Česká národní banka Krizový štáb § 13 zák. č. 240/2000 Sb. Pracovní orgán k řešení krizových situací Vláda České republiky

7. Orgány krizového řízení Orgán krizového řízení Zřizuje Bezpečnostní rada kraje hejtman Krizový štáb

7. Orgány krizového řízení Orgán krizového řízení Zřizuje Bezpečnostní rada kraje hejtman Krizový štáb kraje Orgány kraje HZS kraje Policie ČR Orgány obce Starosta Obecní úřad Bezpečnostní rada obce Krizový štáb obce Podle zákona Důvod zřízení § 24 zák. č. 240/2000 Sb. Koordinační orgán pro přípravu na řešení krizových situací § 14 zák. č. 240/2000 Sb. Pracovní orgán k řešení krizových situací § 15 zák. č. 240/2000 Sb. § 16 zák. č. 240/2000 Sb. § 21 zák. č. 240/2000 Sb. § 23 zák. č. 240/2000 Sb. Plní úkoly kraje při přípravě na krizové situace, které nesouvisejí s bezpečností a pořádkem Plní úkoly kraje při přípravě na krizové situace, které souvisejí s bezpečností a pořádkem Koordinační orgán pro přípravu na řešení krizových situací Pracovní orgán k řešení krizových situací

7. Orgány krizového řízení Úkoly vlády při zajišťování připravenosti ČR na krizové situace: §

7. Orgány krizového řízení Úkoly vlády při zajišťování připravenosti ČR na krizové situace: § 4 Vláda při zajišťování připravenosti České republiky na krizové situace l ukládá úkoly ostatním orgánům krizového řízení, řídí a kontroluje jejich činnost, l určuje ministerstvo nebo jiný ústřední správní úřad pro koordinaci přípravy na řešení konkrétní krizové situace v případě, kdy příslušnost ke koordinující funkci nevyplývá z působností stanovených ve zvláštním právním předpisu, l zřizuje Ústřední krizový štáb jako svůj pracovní orgán k řešení krizových situací. Vláda při přípravě na krizové situace a při jejich řešení projednává s Českou národní bankou opatření, která se týkají působnosti této banky.

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu § 5 Za nouzového stavu

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu § 5 Za nouzového stavu nebo za stavu ohrožení státu lze na nezbytně nutnou dobu a v nezbytně nutném rozsahu omezit l l l právo na nedotknutelnost osoby a nedotknutelnost obydlí při evakuaci osoby z místa, na kterém je bezprostředně ohrožena na životě nebo zdraví, vlastnické a užívací právo právnických a fyzických osob k majetku, pokud jde o nucené omezení práva vlastníka nebo uživatele z důvodu ochrany života, zdraví, majetku nebo životního prostředí, které jsou ohroženy krizovou situací, přičemž je za toto omezení poskytnuta přiměřená náhrada, svobodu pohybu a pobytu ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací, právo pokojně se shromažďovat ve vymezeném prostoru území ohroženého nebo postiženého krizovou situací, právo provozovat podnikatelskou činnost, která by ohrožovala prováděná krizová opatření nebo narušovala, popřípadě znemožňovala jejich provádění, právo na stávku, pokud by tato stávka vedla k narušení, případně znemožnění záchranných a likvidačních prací.

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu § 6 Vláda v době

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu § 6 Vláda v době trvání nouzového stavu je oprávněna za podmínek uvedených v § 5 l nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území, l zakázat vstup, pobyt a pohyb osob na vymezených místech nebo území, l rozhodnout o ukládání pracovní povinnosti, pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace, l rozhodnout o bezodkladném provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení veřejného ohrožení vyplývajícího z krizové situace.

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu Vláda v době trvání nouzového

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu Vláda v době trvání nouzového stavu je dále oprávněna l nařídit povinné hlášení přechodné změny pobytu osob, kterou se rozumí opuštění místa trvalého pobytu osoby, k němuž je hlášena v místě, ze kterého byla organizovaně evakuována nebo které o své vůli opustila z důvodu ohrožení svého života nebo zdraví, pokud tato změna pobytu bude delší než 3 dny, l přijmout opatření k ochraně státních hranic, k pobytu cizinců nebo osob bez státní příslušnosti, v oblasti zbraní, výbušnin, nebezpečných chemických látek a přípravků, jaderných zařízení a zdrojů ionizujícího záření, l nařídit přemístění osob ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody do jiné věznice nebo vyloučit volný pohyb těchto osob mimo věznici, l nařídit použití občanů povinných civilní službou a vojáků v činné službě k provádění krizových opatření, l nařídit vykonávání péče o děti a mládež, pokud tuto péči nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče nebo jiný zákonný zástupce, l zajistit přednostní zásobování dětských a zdravotnických zařízení a ozbrojených bezpečnostních a hasičských záchranných sborů, l zabezpečit náhradní způsob rozhodování o dávkách sociálního zabezpečení (péče), kterými se rozumí dávky nemocenského pojištění, důchodového zabezpečení, státní sociální podpory, dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky sociální péče, a o jejich výplatě. Povinnosti uvedené lze uložit pouze tehdy, pokud nelze tyto činnosti a věci zajistit smluvně, subjekt plnění klade zjevně finančně a časově nevýhodné podmínky nebo plnění odmítne a přitom hrozí nebezpečí z prodlení.

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu l l § 7 Vláda

8. Omezení za nouzového stavu nebo stavu ohrožení státu l l § 7 Vláda v době trvání stavu ohrožení státu podle tohoto zákona je vedle opatření uvedených v § 6 oprávněna nařídit omezení vstupu na území České republiky osobám, které nejsou občany České republiky, povinné hlášení místa trvalého pobytu, popřípadě i místa, kde se osoba dočasně zdržuje, omezení držení a nošení střelných zbraní a střeliva, zvýšenou kontrolní činnost na úseku zabezpečení skladovaných střelných zbraní, střeliva, munice, výbušnin, jaderných materiálů a zdrojů ionizujícího záření, nebezpečných chemických a jiných nebezpečných látek. § 8 Rozhodnutí o krizových opatřeních uvedených v § 6 a v § 7 se zveřejňují v hromadných informačních prostředcích a vyhlašují se stejně jako zákon. Účinnosti nabývají okamžikem, který se v rozhodnutí stanoví.

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 9 Ministerstva a

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 9 Ministerstva a jiné správní úřady k zajištění připravenosti na řešení krizových situací v oboru své působnosti l l l l zřizují pracoviště krizového řízení, zpracovávají plán, který obsahuje souhrn krizových opatření a postupů k řešení krizových situací, (dále jen "krizový plán"); krizový plán schvaluje ministr nebo vedoucí správního úřadu, zřizují krizový štáb jako pracovní orgán k řešení krizových situací, jehož složení a úkoly určí ministr nebo vedoucí správního úřadu, zajišťují na základě vyžádání jiného správního úřadu provedení odborných prací vyplývajících z jejich působnosti, poskytují na požádání podklady ministerstvům, krajským úřadům a obecním úřadům obcí s rozšířenou působností, vyžadují prostřednictvím Ministerstva vnitra potřebné podklady od krajských úřadů a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností, stanovují podřízeným územním správním úřadům povinnost poskytovat na vyžádání podklady pro zpracování krizových plánů krajů

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací Správní úřady l l

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací Správní úřady l l vedou přehled možných zdrojů rizik, provádějí analýzy ohrožení a v rámci prevence podle zvláštních právních předpisů odstraňují nedostatky, které by mohly vést ke vzniku krizové situace, rozhodují o činnostech k řešení krizových situací a ke zmírnění jejich následků, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak, organizují okamžité opravy nezbytných veřejných zařízení pro přežití obyvatelstva a k zajištění funkčnosti veřejné správy, vytvářejí podmínky pro nouzovou komunikaci ve vztahu k jiným správním úřadům, obcím, právnickým a fyzickým osobám.

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 10 Ministerstvo vnitra

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 10 Ministerstvo vnitra koordinuje přípravu na krizové stavy a jejich řešení. Ministerstvo vnitra: l sjednocuje postupy ministerstev, krajských úřadů, obecních úřadů, právnických osob a podnikajících fyzických osob, l organizuje instruktáže, školení a další přípravu k získání zvláštní odborné způsobilosti pracovníků orgánů krizového řízení; k tomu účelu zřizuje vzdělávací zařízení, l provádí kontrolu krizových plánů zpracovaných ostatními ministerstvy a ve spolupráci s příslušným ministerstvem kontrolu krizových plánů krajů, l vede ústřední evidenci údajů o přechodných změnách pobytu osob. Ministerstvo vnitra odpovídá za přípravu a řešení krizových situací souvisejících s vnitřní bezpečností a veřejným pořádkem a přitom určuje a kontroluje postupy Policie České republiky. Ministerstvo vnitra řeší rozpory v oblasti krizového řízení.

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 11 Ministerstvo zdravotnictví

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 11 Ministerstvo zdravotnictví je oprávněno na území, kde je vyhlášen krizový stav, vyhlásit opatření proti šíření přenosných nemocí. Ministerstvo zdravotnictví je v době krizového stavu oprávněno l stanovit opatření k ochraně veřejného zdraví a koordinovat činnost orgánů ochrany veřejného zdraví, l zajistit nákup a distribuci potřebných imunobiologických přípravků, a to i neregistrovaných podle zvláštního právního předpisu; v tomto případě neplatí povinnost oznámení a zveřejnění výjimky podle tohoto zvláštního právního předpisu, l zajistit mezinárodní spolupráci k ochraně veřejného zdraví, l koordinovat činnost zdravotnických zařízení podle zvláštního právního předpisu v souladu s koncepcí krizového řízení zdravotnictví.

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 12 Ministerstvo dopravy

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací § 12 Ministerstvo dopravy v době krizového stavu je oprávněno uložit provozovateli dráhy, drážní dopravy, silniční dopravy, letadel, letišť, vnitrozemské vodní dopravy a veřejných přístavů, jakož i vlastníku a provozovateli ostatních objektů, zařízení a dopravních cest sloužících dopravě povinnosti k zabezpečování dopravních potřeb. V případě nebezpečí z prodlení může být tato povinnost uložena rozhodnutím jiného správního úřadu podle zvláštního právního předpisu. V rozhodnutí se stanoví povinný provozovatel, předmět a rozsah veřejného závazku, způsob jeho plnění, doba platnosti rozhodnutí a poučení o následcích jeho neplnění

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací l § 12 a

9. Úkoly ministerstev k zajištění připravenosti na řešení krizových situací l § 12 a Ministerstvo informatiky – zrušeno, je v krizovém zákoně Ministerstvo informatiky je v době krizového stavu oprávněno uložit podnikateli zajišťujícímu veřejnou komunikační síť nebo poskytujícímu veřejně dostupnou službu elektronických komunikací povinnost zabezpečovat veřejně dostupnou službu elektronických komunikací. l V případě nebezpečí z prodlení může být tato povinnost podle odstavce 1 uložena rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu podle zvláštního právního předpisu. Na uložení této povinnosti se nevztahuje správní řád. l V rozhodnutí se stanoví povinný podnikatel, předmět a rozsah veřejného závazku, způsob jeho plnění, doba platnosti rozhodnutí a poučení o následcích jeho plnění

10. Úkoly hejtmana kraje l l § 14 Hejtman řídí a kontroluje přípravná opatření,

10. Úkoly hejtmana kraje l l § 14 Hejtman řídí a kontroluje přípravná opatření, činnosti k řešení krizových situací a činnosti ke zmírnění jejich následků prováděné územními správními úřady s krajskou působností, obcemi, právnickými a fyzickými osobami, zřizuje k řešení krizových situací krizový štáb kraje jako svůj pracovní orgán

10. Úkoly hejtmana kraje l l l Za stavu nebezpečí hejtman koordinuje záchranné a

10. Úkoly hejtmana kraje l l l Za stavu nebezpečí hejtman koordinuje záchranné a likvidační práce, poskytování zdravotnické pomoci, provádění opatření k ochraně veřejného zdraví a bezodkladných pohřebních služeb, organizuje a koordinuje evakuaci, nouzové ubytování, nouzové zásobování pitnou vodou, potravinami a dalšími nezbytnými prostředky k přežití obyvatelstva, zajišťuje ochranu majetku a podílí se na zajištění veřejného pořádku na území, kde byla provedena evakuace, organizuje a koordinuje humanitární pomoc, chrání práva a oprávněné zájmy bezprostředně ohrožených osob, které jsou povinny strpět záchranné práce prováděné v zájmu ochrany životů a zdraví osob. Hejtman je povinen vykonávat tyto činnosti tak, aby byly přiměřené a odpovídající svým obsahem a rozsahem účelu a podmínkám konkrétní krizové situace.

10. Úkoly hejtmana kraje Hejtman je za stavu nebezpečí oprávněn l rozhodnout o ukládání

10. Úkoly hejtmana kraje Hejtman je za stavu nebezpečí oprávněn l rozhodnout o ukládání pracovní výpomoci nebo povinnosti poskytnout věcné prostředky k řešení krizové situace, l nařídit bezodkladné provádění staveb, stavebních prací, terénních úprav nebo odstraňování staveb za účelem zmírnění nebo odvrácení ohrožení. Hejtman je za stavu nebezpečí dále oprávněn l nařídit hlášení přechodné změny pobytu osob, l nařídit použití občanů povinných civilní službou k realizaci krizových opatření, l nařídit vykonávání péče o děti a mládež, pokud tuto péči nemohou v krizové situaci vykonávat rodiče nebo jiný zákonný zástupce, l zajistit přednostní zásobování dětských a zdravotnických zařízení a ozbrojených bezpečnostních a hasičských záchranných sborů, l zabezpečit náhradní způsob rozhodování o dávkách sociálního zabezpečení (péče) a jejich výplatě. Povinnosti uvedené v odstavci lze uložit pouze tehdy, pokud nelze tyto činnosti a věci zajistit smluvně, subjekt plnění klade zjevně finančně a časově nevýhodné podmínky nebo plnění odmítne a přitom hrozí nebezpečí z prodlení. Opatření se využijí jen v tom rozsahu, který je nezbytný pro překonání krizové situace. Hejtman je v době nouzového stavu a stavu ohrožení státu podle tohoto zákona povinen zajistit provedení stanovených krizových opatření v podmínkách kraje.

10. Úkoly hejtmana kraje Zákon 241/2000 Sb. , !!! § 21 Za stavu nebezpečí

10. Úkoly hejtmana kraje Zákon 241/2000 Sb. , !!! § 21 Za stavu nebezpečí může krajský hejtman, starosta obce s rozšířenou působností nebo starosta určené obce v území, pro které byl vyhlášen stav nebezpečí, uložit právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě, mající místo podnikání nebo sídlo podniku nebo organizační složky v příslušném územním obvodu, povinnost l dodávat výrobky, práce nebo služby, které jsou předmětem jejich činnosti nebo podnikání, a to v přiměřeném množství, l skladovat ve svých prostorách materiál určený pro překonání stavu nebezpečí a odstranění jeho následků nebo toto skladování strpět, l přemístit dopravní a mechanizační prostředky, jakož i výrobní nebo provozní prostředky movité povahy a zásoby na určené místo. l Za stavu nebezpečí může krajský hejtman zavést regulaci prodávaného zboží v obchodní síti a stanovit 1. způsob, jakým bude regulováno množství zboží prodávané spotřebiteli, 2. maximální množství zboží, na něž vznikne spotřebiteli nárok, 3. okruh spotřebitelů, kterým budou vybrané položky zboží dodávány přednostně, l přijmout regulační opatření, kterými se mění způsob řízení a organizace dopravy

11. Úkoly HZS kraje při přípravě na krizové situace § 15 Hasičský záchranný sbor

11. Úkoly HZS kraje při přípravě na krizové situace § 15 Hasičský záchranný sbor kraje plní úkoly kraje při přípravě na krizové situace, které nesouvisejí s vnitřní bezpečností a veřejným pořádkem a s jejich řešením. l l l Hasičský záchranný sbor kraje: organizuje součinnost mezi správními úřady a obcemi v kraji, zabezpečuje zpracování krizového plánu kraje, který schvaluje hejtman, plní při řešení krizových situací úkoly stanovené vládou, ministerstvy a jinými správními úřady. Hasičský záchranný sbor kraje je oprávněn za účelem přípravy na krizové situace vyžadovat, shromažďovat a evidovat údaje o kapacitách zdravotnických, ubytovacích a stravovacích zařízení, předmětu a rozsahu činnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob v oblasti výroby a služeb, výrobních programech a výrobních kapacitách, rozsahu zásob surovin, polotovarů a hotových výrobků, počtech zaměstnanců a jejich kvalifikaci, počtech zaměstnanců ve výrobních provozech a počtech osob bydlících v místech předpokládané evakuace, množství, složení a umístění vyráběných, používaných nebo skladovaných nebezpečných látek, množství zadržené vody ve vodních nádržích, počtech a typech dopravních, mechanizačních a výrobních prostředků ve vlastnictví právnických nebo fyzických osob a druzích vyrobené nebo zachycené přírodní energie, uspořádání vnitřních prostorů výrobních objektů , popřípadě jiných objektů důležitých pro řešení krizových situací, vodovodech, kanalizacích, produktovodech a energetických sítích, stavbách určených k ochraně obyvatelstva při krizových situacích, k zabezpečení záchranných prací, ke skladování materiálu civilní ochrany a k ochraně a ukrytí obsluh důležitých provozů, výměrách pěstovaných zemědělských plodin a druhu a počtu zemědělských zvířat chovaných právnickými nebo fyzickými osobami, pokud tyto údaje jsou nezbytné pro zpracování krizových plánů pro přípravu a řešení krizových situací.

12. Úkoly HZS ve vztahu k samosprávě (kraj, obec) l l l § 15

12. Úkoly HZS ve vztahu k samosprávě (kraj, obec) l l l § 15 Hasičský záchranný sbor kraje ukládá obcím, které určí, povinnost rozpracovat vybrané úkoly krizového plánu kraje, poskytuje obcím na vyžádání podklady nezbytné pro rozpracování úkolů krizového plánu kraje, seznamuje obce, právnické a fyzické osoby s charakterem možného ohrožení, s připravenými krizovými opatřeními a se způsobem jejich provedení, koordinuje pro účely krizového řízení sběr dat od územních správních úřadů, vytváří podmínky pro činnost krizového štábu kraje.

(12. ) Pracoviště krizového řízení (podle koncepce operační přípravy státního území) Pracoviště krizového řízení

(12. ) Pracoviště krizového řízení (podle koncepce operační přípravy státního území) Pracoviště krizového řízení Hlavní (krajský úřad) Záložní Chráněná (suterén budovy 21) Nechráněná Stacionární (zatím KOPIS HZS, koncepčně dodávací příkaz) Mobilní (PPKŠ)

13. Úkoly HZS kraje za stavu nebezpečí l § 15 Za stavu nebezpečí hasičský

13. Úkoly HZS kraje za stavu nebezpečí l § 15 Za stavu nebezpečí hasičský záchranný sbor kraje provádí obdobně činnosti uvedené v § 9 odst. 2, tj. l l l vede přehled možných zdrojů rizik, provádí analýzy ohrožení a v rámci prevence podle zvláštních právních předpisů odstraňuje nedostatky, které by mohly vést ke vzniku krizové situace, rozhoduje o činnostech k řešení krizových situací a ke zmírnění jejich následků, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak, organizuje okamžité opravy nezbytných veřejných zařízení pro přežití obyvatelstva a k zajištění funkčnosti veřejné správy, vytváří podmínky pro nouzovou komunikaci ve vztahu k jiným správním úřadům, obcím, právnickým a fyzickým osobám zabezpečuje varování a vyrozumění, organizuje zjišťování a označování nebezpečných oblastí, provádění dekontaminace a dalších ochranných opatření.