EXOD Snina Horn Zempln Poloniny Snina Prv psomn

  • Slides: 29
Download presentation
EXOD Snina Horný Zemplín Poloniny

EXOD Snina Horný Zemplín Poloniny

Snina Prvá písomná zmienka o Snine je až z roku 1343, kedy nastala na

Snina Prvá písomná zmienka o Snine je až z roku 1343, kedy nastala na tomto území tzv. valašská kolonizácia Ruthénmi – Rusínmi, pastiersko-roľníckym ľudom. Mesto Snina ležalo na dôležitej obchodnej ceste z Uhorska do Haliče, vedúcej dolinou rieky Cirochy cez Ruské sedlo. Táto cesta bola známa pod názvom Ruská cesta Porta Rusica. Plastika Pozdrav (Víťazstvo mieru) z roku 1987 - dielo sochára Teodora Baníka. Niekde sa uvádza aj ako Pamätník víťazstva. Dielo je odliate do bronzu a nachádza sa v centre mesta na pešej zóne. Socha Herkula z r roku 1841

Andrej Smolak Gallery začala v Snine pôsobiť v roku 1993 ako filiálka Galérie MIRO.

Andrej Smolak Gallery začala v Snine pôsobiť v roku 1993 ako filiálka Galérie MIRO. Okrem súčasných slovenských a zahraničných autorov vystavovala diela slovenských klasikov ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Miloš A. Bazovský, Peter J. Kern, Cyprián Majerník, William Schiffer, Theodor Mousson, ale aj svetových umelcov ako Jurij Gorbačov, Christo a John Lenon.

Minizoo

Minizoo

Pravoslávny chrám je zasvätený veľkomoravskému kniežaťu, svätému Rastislavovi. Okrem strechy a veže, na stavbu

Pravoslávny chrám je zasvätený veľkomoravskému kniežaťu, svätému Rastislavovi. Okrem strechy a veže, na stavbu korpusu stavby nebol použitý ani jeden klinec. Postavený je z dubového dreva.

Historická expozícia kaštieľa

Historická expozícia kaštieľa

Rekreačná oblasť Sninské rybníky s biokúpaliskom

Rekreačná oblasť Sninské rybníky s biokúpaliskom

Zemplínske Hámre Ekomúzeum - ťažba, spracovanie železnej rudy, výroba dreveného uhlia, doprava dreva, spôsob

Zemplínske Hámre Ekomúzeum - ťažba, spracovanie železnej rudy, výroba dreveného uhlia, doprava dreva, spôsob života ľudí.

Vihorlatit nový nerast našli mineralógovia pri malej vieske neďaleko vrchu Vihorlat. Poruba pod Vihorlatom

Vihorlatit nový nerast našli mineralógovia pri malej vieske neďaleko vrchu Vihorlat. Poruba pod Vihorlatom sa preto stala typovou lokalitou, dala meno nerastu. Vihorlatit (Bi 24 Se 17 Te 4) je zlúčeninou bizmutu, selénu a telúru.

Vihorlatské vrchy – národná prírodná rezervácia Sninský kameň Morské oko

Vihorlatské vrchy – národná prírodná rezervácia Sninský kameň Morské oko

Drevené kostolíky Jedinečnosť drevených kostolíkov spočíva najmä v ich architektúre a technológii výstavby. Základná

Drevené kostolíky Jedinečnosť drevených kostolíkov spočíva najmä v ich architektúre a technológii výstavby. Základná konštrukcia všetkých týchto objektov je zrubová. Krytinou stavieb je drevený šindeľ. Najpoužívanejším stavebným materiálom býval červený smrek, ktorý remeselníci opracovávali sekerou (pílou až v 19. storočí). Stavitelia pravidelne spájali drevené hranoly dubovými klinmi. Stavba spočívala na jednoduchej kamennej podmurovke bez maltového spojiva. Uličské Krivé Ruský Potok Topoľa

Uličské Krivé Na kopci v obci Uličské Krivé postavil v 60. rokoch minulého storočia

Uličské Krivé Na kopci v obci Uličské Krivé postavil v 60. rokoch minulého storočia s pomocou miestnych obyvateľov tamojší rodák otec Ignatij Čokina tzv. skit. Ide o trojposchodový objekt na spôsob atoských mníchov. Na prízemí budovy je jedáleň, prvé poschodie tvorí spálňa a to najvyššie je súkromná kaplnka. Poslednú časť tvorí strecha s kupolou a krížom. Pravoslávna kaplnka mnícha Ihnatija Čokinu

Socha má výšku 7 metrov a znázorňuje Žofiu Maťašovskú, včelárku, ktorej med odoberali až

Socha má výšku 7 metrov a znázorňuje Žofiu Maťašovskú, včelárku, ktorej med odoberali až v Pardubiciach a Kolíne.

Poloniny – Riaba skala

Poloniny – Riaba skala

Pútnické miesto Tri studničky. Každoročne sa v areáli vzdialenom od dediny približne dva kilometre

Pútnické miesto Tri studničky. Každoročne sa v areáli vzdialenom od dediny približne dva kilometre stretávajú veriaci, aby si uctili pamiatku Panny Márie, ktorá sa údajne zjavila deväťročnému chlapcovi Jurajovi Regulovi v roku 1927 pri pasení kráv. Runina

Hodošík najvyššie položený vojenský cintorín z 1. svetovej vojny.

Hodošík najvyššie položený vojenský cintorín z 1. svetovej vojny.

Gazdoráň – Starinská priehrada Vodárenská nádrž Starina je najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu

Gazdoráň – Starinská priehrada Vodárenská nádrž Starina je najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku, zároveň je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.

Drevené kostolíky Kalná Roztoka Ruská Bystrá Gréckokatolícky drevený Chrám sv. Mikuláša – biskupa bol

Drevené kostolíky Kalná Roztoka Ruská Bystrá Gréckokatolícky drevený Chrám sv. Mikuláša – biskupa bol postavený na začiatku 18. storočia medzi rokmi 1720 – 1730. Je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa z roku 1750. Tento chrám je jedinečný tým, že jeho drevené steny sú zvonka i z vnútra omietnuté a natreté vápnom v snahe uchrániť chrám pred nepriaznivým počasím. Je v tzv. kožuchu.

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle – Park tmavej oblohy Dnes druhý najväčší ďalekohľad na

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle – Park tmavej oblohy Dnes druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom hlavného zrkadla 1 m.

Národný park Poloniny Kremenec (1 208 m n. m. ) – najvyšší vrchol Bukovských

Národný park Poloniny Kremenec (1 208 m n. m. ) – najvyšší vrchol Bukovských vrchov a najvýchodnejší bod Slovenskej republiky. Poloniny – divoké horské lúky. Veľká Rawka (1304 m n. m. ) – najvyšší vrch Polonín v Poľsku.

Ulič

Ulič

Kosatec sibírsky Hostovické lúky - Najväčší masový výskyt kosatca sibírskeho (Iris sibirica) na Slovensku.

Kosatec sibírsky Hostovické lúky - Najväčší masový výskyt kosatca sibírskeho (Iris sibirica) na Slovensku.

Osadné - kostnica Krypta Osadné je krypta 1025 vojakov z Prvej svetovej vojny, ktorá

Osadné - kostnica Krypta Osadné je krypta 1025 vojakov z Prvej svetovej vojny, ktorá sa nachádza pod oltárnou časťou pravoslávneho chrámu Vznesenia Hospodinovho. Je najväčším takýmto podchrámovým pohrebiskom na Slovensku.

Medzilaborce Chrám Svätého Ducha je pravoslávny chrám postavený v staroruskom renesančnom slohu v roku

Medzilaborce Chrám Svätého Ducha je pravoslávny chrám postavený v staroruskom renesančnom slohu v roku 1949 ako pomník padlým v prvej svetovej vojne. K internej výzdobe patrí až 350 ikon.

Múzeum A. Warhola Narodil sa ako Andrew Warhola americkým prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny

Múzeum A. Warhola Narodil sa ako Andrew Warhola americkým prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková pri Stropkove.

Krásny Brod - Monastier - kláštor mníchov východného obradu s Krásnobrodskou Madonou Monastier Zostúpenia

Krásny Brod - Monastier - kláštor mníchov východného obradu s Krásnobrodskou Madonou Monastier Zostúpenia Svätého Ducha je jeden z najstarších a najvýznamnejších monastierov Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Bol založený v 14. storočí. Patrí medzi tie monastiery na slovenskom území, ktoré priamo nadväzujú na cyrilometodskú tradíciu. Aj preto sa o Krásnom Brode často hovorí ako o „rusnáckom Devíne“.

Humenné Zámok Drugetovcov Dobrý vojak Švejk s dobromyseľným úsmevom a neodmysliteľnou fajkou pri studni,

Humenné Zámok Drugetovcov Dobrý vojak Švejk s dobromyseľným úsmevom a neodmysliteľnou fajkou pri studni, z ktorej pri jeho pamätnej návšteve v Humennom na začiatku 20. storočia tiekla , , znamenitá železitá voda“. Pôvodne renesančný kaštieľ z roku 1610, ktorý koncom 19. storočia prestavali podľa vzoru francúzskych barokových zámkov.

Vihorlatské vrchy – národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1986, patrí k najlesnatejším pohoriam

Vihorlatské vrchy – národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1986, patrí k najlesnatejším pohoriam na Slovensku. Pôvodný prírodný les s tristoročnými jedľami a bukmi spolu s jedinečnými predstaviteľmi živočíšnej ríše vytvárajú nedotknuté zelené ostrovy, aké dnes už de facto nikde na Zemi nejestvujú. Vihorlat Rozchodník ročný Rosička okrúhlolistá

Ďakujeme za pozornosť. S. Oriňaková Mgr. I. Cenknerová Mgr. J. Štefaniová

Ďakujeme za pozornosť. S. Oriňaková Mgr. I. Cenknerová Mgr. J. Štefaniová