ELEMENTI V PERIODNEM SISTEMU V prvem delu je

  • Slides: 11
Download presentation
ELEMENTI V PERIODNEM SISTEMU V prvem delu je kratka ponovitev, Nova snov so alkalijske

ELEMENTI V PERIODNEM SISTEMU V prvem delu je kratka ponovitev, Nova snov so alkalijske kovine. To snov prepiši v zvezek in reši naloge na koncu predstavitve. Preglej tudi nalogo prejšnje ure.

Viri elementov in spojin Naravne snovi – snovi, ki jih najdemo v naravi in

Viri elementov in spojin Naravne snovi – snovi, ki jih najdemo v naravi in so pomembni viri elementov in spojin. Najpomembnejši viri spojin so: - Zrak: je pomemben vir plinov, ki so pomembni v kemijski industriji (dušik, kisik, žlahtni plini, ogljikov dioksid) - Voda: pomembna za pitje, morske vode pridobivajo natrijev klorid, jod, brom in magnezij. - Zemeljska skorja: v njej najdemo rude in minerale, ki so pomemben vir različnih elementov (kisik, silicij, magnezij, aluminij, železo, kalcij, natrij, zlato, …) V zemeljski skorji redko najdemo čiste kovine, to so največkrat žlahtne kovine (zlato), ki so nereaktivne. Številne kovine so reaktivne in jih najdemo v naravi v obliki mineralov in rud.

■ Rudnina ali mineral (iz latinske besede za rudnino: minerallis) je naravna spojina z

■ Rudnina ali mineral (iz latinske besede za rudnino: minerallis) je naravna spojina z značilno kristalno zgradbo, nastala s pomočjo geoloških procesov. ■ Ruda je naravni mineralni, ki vsebuje kovinsko ali kakšno drugo surovino v taki količini, da se jo splača gospodarsko izkoriščati

Kalcijev karbonat (Ca. CO 3(s) ) - druga najbolj razširjena snov v naravi, najdemo

Kalcijev karbonat (Ca. CO 3(s) ) - druga najbolj razširjena snov v naravi, najdemo kot apnenec, kredo in marmor. Iz apnenca pridobivamo žgano in gašeno apno. Uporaba: v industriji, gradbeništvu, poljedelstvu, . .

Kovine in nekovine https: //eucbeniki. sio. si/kemija 8/951/index. html

Kovine in nekovine https: //eucbeniki. sio. si/kemija 8/951/index. html

Lastnosti kovin in nekovin

Lastnosti kovin in nekovin

Alkalijske kovine - 1. sk. PSE ■ so v 1. sk. PSE, in imajo

Alkalijske kovine - 1. sk. PSE ■ so v 1. sk. PSE, in imajo en zunanji elektron ■ so sive barve ■ so dobri prevodniki toplote in električnega toka ■ so mehke (režemo jih z nožem) ■ imajo nizka tališča, majhno gostoto (Li, NA, K – plavajo na vodi) ■ so najbolj reaktivne kovine, reaktivnost po skupini navzdol narašča ■ v naravi so samo v obliki spojin, (npr. Na. Cl, KOH, Na 2 CO 3, . . )

Reaktivnost alkalijskih kovin ■ so zelo reaktivne, po skupini reaktivnost po skupini navzdol narašča

Reaktivnost alkalijskih kovin ■ so zelo reaktivne, po skupini reaktivnost po skupini navzdol narašča ■ hranimo jih v petroleju ■ na zraku se prevlečejo z oksidno plastjo, ALKALIJSKA KOVINA + KISIK → KOVINSKI OKSID ■ 4 Li(s) + O 2(g) → 2 Li 2 O(s) litij + kisik → litijev oksid z vodo burno reagirajo, pri tem nastanejo hidroksidi, ALKALIJSKA KOVINA + VODA → KOVINSKI HIDROKSID + VODIK 2 Li(s) + 2 H 2 O(l) → 2 Li. OH(aq) litij ■ + + voda → litijev hidroksid + H 2(g) vodik reagirajo s kislinami, pri tem nastane sol in vodik ALKALIJSKA KOVINA + KISLINA VODIK 2 Li(s) + 2 HCl(aq) litij + klorovodikova kislina → → SOL KISLINE + 2 Li. Cl(aq) + H 2(g) litijev klorid + vodik

Pomembnejše spojine alkalijskih kovin: ■ Alkalijske kovine se spajajo z elementi VII. sk. PSE.

Pomembnejše spojine alkalijskih kovin: ■ Alkalijske kovine se spajajo z elementi VII. sk. PSE. Pri tem nastanejo ionski kristali. V vodi so dobro topni. Primer: natrijev klorid (Na. Cl) je bistvena sestavina naše prehrane. ■ Pri reakciji alkalijskih kovin z vodo nastanejo hidroksidi, ki so močne baze: natrijev hidroksid (Na. OH) je ena najpomembnejših surovin v kemijski industrij, kalijev hidroksid (KOH), je elektrolit v baterijah. ■ Karbonati alkalijskih kovin npr. natrijev karbonat (Na 2 CO 3), uporablja se za proizvodnjo stekla, v papirni industriji in za mehčanje vode. ■ Natrijev hidrogen karbonat, imenovan tudi soda bikarbona, se uporablja pri peki testa. Pri segrevanju nastane natrijev karbonat in izhaja ogljikov dioksid.

Reši naloge ■ delovni zvezek – str. 65/3, 4 – str. 69/9, da boš

Reši naloge ■ delovni zvezek – str. 65/3, 4 – str. 69/9, da boš lahko rešil nalogo si poglej poskus – str. 70/10, 11 poglej poskus

Rešitve nalog v dz str. 64, 65/1, 2. Preveri in popravi.

Rešitve nalog v dz str. 64, 65/1, 2. Preveri in popravi.