Zvukov karta o je to zvukov karta Zvukov

  • Slides: 35
Download presentation
Zvuková karta

Zvuková karta

Čo je to zvuková karta? § Zvuková karta (sound card) je zariadenie, ktoré slúži

Čo je to zvuková karta? § Zvuková karta (sound card) je zariadenie, ktoré slúži na počítačové spracovanie zvuku. § V závislosti na svojej kvalite zaisťuje kvalitný zvukový výstup z počítača vhodný i pre profesionálne účely.

Čo môžme pripojiť k zvukovej karte? § § § slúchadlá reproduktory zosilňovač mikrofón externé

Čo môžme pripojiť k zvukovej karte? § § § slúchadlá reproduktory zosilňovač mikrofón externé zdroje (rádio, magnetofón, gramofón) ak je karta vybavená rozhraním MIDI (Musical Instrument Digital Interface), je možné k nej pripojiť i elektronické hudobné nástroje vybavené rovnakým rozhraním (napr. elektronické varhany, syntetizátory apod. )

Schéma pripojenia zvukovej karty

Schéma pripojenia zvukovej karty

Reproduktory pripojiteľné ku zvukovým kartám Reproduktory 2+0 Reproduktory 2+1 Reproduktory 5+1 Reproduktory 7+1

Reproduktory pripojiteľné ku zvukovým kartám Reproduktory 2+0 Reproduktory 2+1 Reproduktory 5+1 Reproduktory 7+1

Záznam zvuku pomocou zvukovej karty Pri zázname zvuku pomocou zvukovej karty je nutné rozlíšiť

Záznam zvuku pomocou zvukovej karty Pri zázname zvuku pomocou zvukovej karty je nutné rozlíšiť dva základné prípady: § analogový signál - záznam je vykonávaný zo zdroja jako je mikrofón, rádio, magnetofón, audio CD. Takýto signál sa skladá z vĺn (kmitov), ktoré sú vytvárané vo vzduchu hlasivkami, hudobnými nástrojmi alebo prírodnými silami. § digitálny signál - záznam sa vykonáva zo zdroja napr. elektronické varhany pripojené cez MIDI rozhranie. V tomto prípade sa priamo zaznamenávajú jednotlivé bajty odosielané týmto rozhraním.

Analógový signál Pôvodný signál § V prípade príjmu analógového signálu je potrebné tento signál

Analógový signál Pôvodný signál § V prípade príjmu analógového signálu je potrebné tento signál previesť na signál digitálny. § Prevod sa uskutočňuje pomocou vzorkovania (sampling). To znamená, že v každom časovom intervale je zistený a zaznamenaný aktuálny stav signálu (vzorka). Vzorkovanie 20 Hz § Je zrejmé, že čím kratší je tento interval, tým vyššia je vzorkovacia frekvencia, tým viac vzoriek bude zaznamenaných a tým bude výsledný záznam kvalitnejší. § Kvalitu je možné tiež ovplyvniť počtom rozlíšiteľných úrovní (kvantových hladín) v každej vzorke. Po rekonštrukcii

Kvalita zvuku § Pri zázname zvuku sa využíva Shannonov teorém vzorkovania, ktorý hovorí :

Kvalita zvuku § Pri zázname zvuku sa využíva Shannonov teorém vzorkovania, ktorý hovorí : § Signál spojitý v čase je úplne určený postupnosťou vzorkov, odoberaných v rovnakých intervaloch, ak je ich frekvencia väčšia než je dvojnásobok najvyššej frekvencie, nachádzajúcej sa v signále. Kvalita digitálneho záznamu Vzorkovacia frekvencia Rozlíšenie, kanály Telefónna kvalita 11 025 Hz 8 bit - mono Rozhlasová kvalita 22 050 Hz 8 bit - mono CD-audio kvalita 44 100 Hz 16 bit - stereo DVD-audio kvalita 192 000 Hz 24 bit - 5. 1 surround sound

Kvalita zvuku § Ak si uvedomíme, že ľudské ucho vníma zvuky od frekvencií 16

Kvalita zvuku § Ak si uvedomíme, že ľudské ucho vníma zvuky od frekvencií 16 Hz - 20 Hz až do frekvencií 16 k. Hz - 20 k. Hz, je zrejmé, že frekvencia 44 k. Hz použitá pro CD kvalitu je dostačujúca. Kvalita digitálneho záznamu Vzorkovacia frekvencia Rozlíšenie, kanály Telefónna kvalita 11 025 Hz 8 bit - mono Rozhlasová kvalita 22 050 Hz 8 bit - mono CD-audio kvalita 44 100 Hz 16 bit - stereo DVD-audio kvalita 192 000 Hz 24 bit - 5. 1 surround sound § Prevod analógovej hodnoty na digitálnu a naopak zabezpečujú A/D, resp. D/A prevodníky 12 -bit, 16 -bit, 20 -bitové

Zvukové cykly • Pri tvorbe zvuku pomocou zvukovej karty sa vychádza zo skutočnosti, že

Zvukové cykly • Pri tvorbe zvuku pomocou zvukovej karty sa vychádza zo skutočnosti, že pri každom hudobnom nástroji má jeho zvuk podobu cyklu, tzv. obálky. • Obálka hudobného nástroja ( zafarbenie jeho tónu) je charakterizovaná niekoľkými časťami : Nástup (Attack) Pokles (Decay) Trvanie (Sustain) Doznievanie (Release)

Časti cyklu hudobných zvukov Konkrétne hodnoty jednotlivých fáz cyklu sú charakteristické pre každý hudobný

Časti cyklu hudobných zvukov Konkrétne hodnoty jednotlivých fáz cyklu sú charakteristické pre každý hudobný nástroj Zvuková karta tieto hodnoty čo možno najpresnejšie dodržiava. V opačnom prípade by zafarbenie tónov konkrétneho nástroja strácalo na vernosti.

Zvukové cykly Zvukový signál a jeho obálka, vyznačená červenou farbou

Zvukové cykly Zvukový signál a jeho obálka, vyznačená červenou farbou

Kvalita zvuku § Z toho vyplýva, že ak dôjde ku zníženiu vzorkovacej frekvencie, budú

Kvalita zvuku § Z toho vyplýva, že ak dôjde ku zníženiu vzorkovacej frekvencie, budú vo výslednom zázname chýbať vyššie frekvencie, čo sa pri prehrávaní záznamu prejaví ako strata výšok. § Ak je teda vzorkovacia frekvencia dostatočná, tak pri vysokej kvalite záznamu vznikajú veľmi veľké súbory. § Preto existujú algoritmy, ktoré dovoľujú urobiť stratovú kompresiu, ktorá kvalitu výsledného záznamu podstatne neovplyvní.

Kompresia zvuku § Kompresia zvuku využíva nedokonalosť ľudského sluchu, čo dovoľuje vypustiť niektoré zložky

Kompresia zvuku § Kompresia zvuku využíva nedokonalosť ľudského sluchu, čo dovoľuje vypustiť niektoré zložky frekvencií zvukového signálu bez počuteľného zníženia kvality § Táto kompresia sa môže vykonávať buď po vytvorení záznamu alebo v reálnom čase priamo pri zázname. ( MP 3 ) § Záznam v reálnom čase umožňujú kvalitnejšie karty, vybavené špeciálnymi procesormi, tzv. signálovými procesormi (DSP – Digital Signal Processor)

Kompresia zvuku WAV (waveform – audio formát - nekomprimovaný) § WAV bol vytvorený v

Kompresia zvuku WAV (waveform – audio formát - nekomprimovaný) § WAV bol vytvorený v spolupráci firiem Microsoft a IBM. Súbor WAV (waveform – audio formát) je najjednoduchší z formátov pre ukladanie audia. § WAV ukladá vzorkovaný zvuk v nezmenenej podobe, t. j. uchovává kompletnú zvukovú informáciu. Vlastnosti : § Dá sa prehrať na ktoromkoľvek počítači so zvukovou kartou (PC XT a lepšie). § Ponúka iba nekomprimovaný zvuk. § Vytvára príliš veľké súbory. § Tento formát je pre Web nevhodný.

Kompresia zvuku § MP 3 (Mpeg 1 – Layer 3) Formát MP 3 je

Kompresia zvuku § MP 3 (Mpeg 1 – Layer 3) Formát MP 3 je špecializovaný na spracovanie zvukových souborov. Je založený na kompresnom algoritme odvodenom z algoritmu MPEG pre kompresiu videa. MP 3 vzniklo skrátením MPEG 1 -Layer 3, čo je označenie kompresného algoritmu. § MP 3 skladba môže obsahovať tzv. ID 3 TAG ( etiketa, visačka), čo je blok dát pripojený na koniec súboru. Do nehosa ukladá plný názov skladby, meno interpréta alebo názov albumu, z ktorého skladba pochádza. Prehrávače vedia s týmito TAG-mi pracovať, čo uľahčuje orientáciu v rozsiahlych zvukových knižniciach. § Základná veličina, ktorá ovplyvňuje kvalitu mp 3 súboru je tzv. bitrate - rýchlosť dátového toku (kbps). Čím je bitrate vyšší, tým je lepšia kvalita. U AUDIO-CD je bitrate 1, 4 Mb/s, súbor mp 3 s kvalitou považovanou za vyhovujúcu má bitrate 128 kbps.

Ďalšie zvukové formáty §. AU je starčekom Internetu. Navrhla ho firma Sun Microsystems pre

Ďalšie zvukové formáty §. AU je starčekom Internetu. Navrhla ho firma Sun Microsystems pre svoje pracovné stanice. Vzhľadom k jej významu pri vytváraní a rozvoji Internetu se formát . au velmi rozšíril. §. OGG Vorbis - dokáže pri 96 kbps dosiahnúť kvalitu 128 kbps MP 3. Výhodou je, že je voľný a postupne ho začínajú podporovať všetky programy. Je to "systémový" codec, čiže sa dá rovnako MP 3 Fraunhofer Codec použiť v akomkoľvek programe či filme §. WMA - Windows Media Audio formát - ponúka dvojnásobné množstvo hudby než MP 3 bez zníženia kvality. Podpora pre streamovanie hudby vďaka technológii Fast Streaming.

Digitálny signál – rozhranie MIDI Takýto signál možno získať napr. z elektronických varhan, pripojených

Digitálny signál – rozhranie MIDI Takýto signál možno získať napr. z elektronických varhan, pripojených pomocou MIDI rozhrania. V takomto prípade sa už nevykonáva vzorkovanie, ale sa zaznamenávajú priamo bajty dát, zasielané cez dané rozhranie. MIDI (Musical Instrument Digital Interface) je komunikačný protokol definovaný konzorciom Audio Engineering Society v r. 1983 (verzia 1. 0). Jeho úlohou je prenášať informácie o hraných tónoch (nie hudbu samotnú) z jedného zariadenia do druhého. Komunikácia rozhraním MIDI prebieha prostredníctvom krátkych správ (informácií ) v podobe posielaných bajtov. Rýchlosť protokolu je 31 250 bitov za sekundu

Digitálny signál – rozhranie MIDI § Rozhranie ponúka 128 nástrojov („programov“) a 16 kanálov,

Digitálny signál – rozhranie MIDI § Rozhranie ponúka 128 nástrojov („programov“) a 16 kanálov, 128 rôznych tónov a 128 úrovní hlasitostí. § V r. 1991 vznikol štandard General MIDI (GM), ktorý priradil číselnú škálu pre konkrétne nástroje : (1 – akustický klavír, 14 – xylofón, 72 – klarinet, 128 – výstrel z revolvera) § Navyše, GM špecifikoval minimálne množstvo tónov, ktoré zariadenie muselo byť schopné naraz hrať (polyfónia) – 24 nástrojov § Komunikácia rozhraním MIDI je dátovo nenáročná, jedná sa o textové súbory, veľkosť súborov je teda extrémne malá (mnohominútové skladby môžu mať niekoľko desiatok k. B)

Digitálny signál – rozhranie MIDI Tabuľka druhov nástrojov a ich číselné označenie podľa General

Digitálny signál – rozhranie MIDI Tabuľka druhov nástrojov a ich číselné označenie podľa General MIDI Level 1

Digitálny signál – rozhranie MIDI Tieto bajty obsahujú informácie ako sú napr : §

Digitálny signál – rozhranie MIDI Tieto bajty obsahujú informácie ako sú napr : § druh nástroja (piano, husle, varhany, flauta. . . ) § výška tónu ( podľa stupnice ) § dĺžka tónu ( celá, pólová, štvrťová, osminová nota ) § dynamika úderu na klávesu § hlasitosť § úpravy na kanáloch § perkusie § časový kód na synchronizáciu Pre prehratie takého záznamu je nevyhnutné, aby zvuková karta bola schopná podľa týchto informácií sama vytvárať jednotlivé potrebné tóny.

Digitálny signál – rozhranie MIDI súbor – textový zápis jednotlivých taktov melódie Príklad príkazu

Digitálny signál – rozhranie MIDI súbor – textový zápis jednotlivých taktov melódie Príklad príkazu : HRAJ [ I 24 T 80 L 8 02 d c 2 c. P ef# g# a h 03 c 02 h ] kde I 24 - akustická gitara ( označenie nástroja ) T 80 – tempo 80 ¼ nôt/min L 8 – osminová dĺžka noty . . . atď. 1 min skladba MIDI . . . 10 k. B 1 min skladba Wav . . . 10 MB

Zvukové karty Sound Blaster AWE 32

Zvukové karty Sound Blaster AWE 32

Zvukové karty Sound Blaster AWE 64

Zvukové karty Sound Blaster AWE 64

Zvukové karty Gravis ultrasound

Zvukové karty Gravis ultrasound

Vytváranie zvuku Existujú dve metódy : • FM syntéza: realizovaná tzv. FM syntetizátorom (obvod

Vytváranie zvuku Existujú dve metódy : • FM syntéza: realizovaná tzv. FM syntetizátorom (obvod OPL 2, OPL 3 nebo OPL 4). Táto metóda vychádza zo skutočnosti, že každé vlnenie je možno zostaviť zložením vybranej série sínusových frekvencií o vhodnej frekvencii a amplitúde. • Wave Table syntéza: používaná u drahších zvukových kariet. Táto metóda používá priamo navzorkovaný signál skutočného nástroja, uložený vo svojej vlastnej pamäti (ROM ). Pretože nie je možné, aby v pamäti boli uchované vzorky všetkých výšok tónov od všetkých nástrojov, je v pamäti vždy uložený jeden tón od každého nástroja. Rôzne výšky tohto tónu sa dosahujú rôznou rýchlosťou prehrania tohto vzorku ( interpolácia )

Novinky medzi zvukovými kartami • Sound Blaster Audigy 2 • Sound Blaster Live •

Novinky medzi zvukovými kartami • Sound Blaster Audigy 2 • Sound Blaster Live • Creative Sound Blaster - Fi Elite Pro X • Creative USB Sound Blaster X-Fi Surround Sound 5. 1 § nová generácia zvukových kariet od firmy Creative Technology názvem Sound Blaster Audigy. § Srdcom karty je rovnomenný signálový procesor so vstavanou efektovou jednotkou. Algoritmy DSP sú prispôsobené pre komplexné výpočty audio efektov a priestorového ozvučenia. § Medzi SW vybavenie, ktoré naplno využíva Audigy, patrí EAX Advanced HD ( Environmental Audio e. Xtensions )

Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro

Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro

Creative USB Sound Blaster X-Fi Surround Sound 5. 1

Creative USB Sound Blaster X-Fi Surround Sound 5. 1

3 -D Sound vs. Surround Sound 3 -D sound – 3 D zvuk §

3 -D Sound vs. Surround Sound 3 -D sound – 3 D zvuk § poskytuje rýchlo sa meniaci dynamický zvuk, prichádzajúci z rôznych strán, ktorý sa mení na základe pozície poslucháča v priestore ( 3 D hry ) § Umožňuje realisticky stvárnený postup zvukových vĺn okolo alebo cez prekážky Surround sound - obklopujúci zvuk § Využíva takisto zvuk prichádzajúci z rôznych strán, ale zvuk sa nemení pri zmene polohy poslucháča v priestore. Toto sa využíva napr. v domácich kinách Reproduktorový systém domáceho kina

Audio efekty pre ozvučenie počítačových hier: § EAX Advanced HD Audio Effects - prednastavené

Audio efekty pre ozvučenie počítačových hier: § EAX Advanced HD Audio Effects - prednastavené efekty a charakteristiky rozmanitých akustických prostredí. § Multi-Environment - možnosť súčasnej simulácie štyroch akustických prostredí v reálnom čase § Environment Morphing - pre prirodzený prechod medzi jednotlivými prostrediami s plynulým prelínaním ich akustických charakteristík v reálnom čase. § Environment Panning - plne priestorová simulácia vzdialeného prostredia § Environment Reflections - simulácia odrazov zvukov známych z reálneho prostredia § Environment Filtering - využíva high-pass filtre presnú simuláciu zvuku v interiéri a exteriéri

Zvukové efekty hudobných nahrávok § Audio Clean-Up - odstraňuje nežiadúci šum a praskanie z

Zvukové efekty hudobných nahrávok § Audio Clean-Up - odstraňuje nežiadúci šum a praskanie z nahrávok vo formáte MP 3 § Time Scaling - zmena rýchlosti nahrávky bezo zmeny výšky tónu a kvality § Dream - patentovaný algoritmus pre vytvorenie priestorovej Surround nahrávky z ľubovolného stereo audio souboru

Ďalšie komponenty zvukovej karty Digital Signal Processor (DSP) – digitálny signálový procesor § je

Ďalšie komponenty zvukovej karty Digital Signal Processor (DSP) – digitálny signálový procesor § je to špecializovaný procesor pre spracovanie zvukových signálov. Jeho úlohou je odľahčiť hlavný CPU uskutočňovaním výpočtov pre digitálnu a analógovú konverziu. § DSP vie súčasne spracovávať viackanálové zvuky v reálnom čase, čo súvisí s prehrávaním videa v reálnom čase Pamäť – Podobne ako grafická karta aj zvuková karta používa vlastnú pamäť na zrýchlenie spracovania dát

Ďalšie komponenty zvukovej karty Vstupné a výstupné konektory § slúžia na pripojenie mikrofónu, slúchadiel,

Ďalšie komponenty zvukovej karty Vstupné a výstupné konektory § slúžia na pripojenie mikrofónu, slúchadiel, MIDI zariadení, joysticku, reproduktorov, zosilňovačov výst. signálu, audio vstup z CD-ROM § viacnásobné konektory pre 3 D-zvuk a surround zvuk Sony/Philips Digital Interface (S/PDIF) § využíva prenosový súborový protokol pre audio dáta § používa buď koaxiálne alebo optické pripojenie vstupu a výstupu zvuk. karty Musical Instrument Digital Interface (MIDI) § slúži k pripojeniu syntezátorov alebo iných hudobných elektronických nástrojov k počítaču Fire. Wire a USB konektor § pripája digitálny audio alebo videorekordér ku zvuk. karte

Spolupráca zvukovky s aplikáciami § Jednotlivé aplikácie ovládajú zvukovú kartu pomocou driverov, ktoré uľahčujú

Spolupráca zvukovky s aplikáciami § Jednotlivé aplikácie ovládajú zvukovú kartu pomocou driverov, ktoré uľahčujú operačnému systému prístup ku samotnému hardwéru zvukovej karty. APIs - Application Program Interfaces – je to sada pravidiel alebo štandardov, ktoré tieto drivery zvukovej karty musia spĺňať § Najčastejšie tieto API zahrňajú produkty od firiem : - Microsoft : Direct. Sound - Creative : Environmental Audio Extensions (EAX) a Open AL (Audio Language ) - Sensaura : Macro. FX - QSound Labs : QSound