Priznanje i ovrha stranih sudskih odluka Doc dr

  • Slides: 19
Download presentation
Priznanje i ovrha stranih sudskih odluka Doc. dr. sc. Dora Zgrabljić Rotar 2018.

Priznanje i ovrha stranih sudskih odluka Doc. dr. sc. Dora Zgrabljić Rotar 2018.

Pravni izvori HR: ZRSZ (čl. 86. . 96. ) međunarodni ugovori Pravo EU: Bruxelles

Pravni izvori HR: ZRSZ (čl. 86. . 96. ) međunarodni ugovori Pravo EU: Bruxelles I (44/2001) o nadležnosti i izvršenju sudskih odluka u građanskim i trgovačkim predmetima iz 2000. (Bruxelleska konvencija iz 1968. ) Uredba Bruxelles IIbis o nadležnosti sudskoj nadležnosti, priznanju i ovrsi sudskih odluka u bračnim predmetima i u postupku o roditeljskoj odgovornosti

Vremenska primjena • Priznanje i ovrha javnih isprava donesenih u postupcima koji su pokrenuti

Vremenska primjena • Priznanje i ovrha javnih isprava donesenih u postupcima koji su pokrenuti prije 2. srpnja 2013. – primjenjuje se ZRS *osim ako udovoljavaju pretpostavkama iz članka 66(2) • Priznanje i ovrha javnih isprava donesenih u postupcima koji su pokrenuti od 2. srpnja 2013. do 9. siječnja 2015. – primjenjuje se Uredba Bruxelles I iz 2000. • Javne isprave donesene u postupcima koji su pokrenuti nakon 10. siječnja – primjenjuje se Uredba Bruxelles I iz 2012.

Članak 66(2) BUI 1. Ova Uredba primjenjuje se samo na postupke pokrenute i javne

Članak 66(2) BUI 1. Ova Uredba primjenjuje se samo na postupke pokrenute i javne isprave sastavljene nakon njezina stupanja na snagu. 2. Međutim, ako je postupak u državi članici porijekla pokrenut prije stupanja na snagu ove Uredbe, sudske odluke donesene nakon tog datuma priznaju se i ovršavaju sukladno odredbama poglavlja III: (a)Ako je postupak u državi članici porijekla pokrenut nakon stupanja na snagu Bruxelleske konvencije ili Luganske konvencije u državi članici porijekla i u državi članici u kojoj se traži njeno priznanje i ovrha; (b) U svim drugim slučajevima, ako je nadležnost utemeljena na pravilima koja odgovaraju odredbama poglavlja II. Ili konvenciji sklopljenoj između države članice porijekla i države članice u kojoj se traži njeno priznaje i ovrha, a koja je bila na snazi u trenutku pokretanja postupka.

Priznati i ovršiti sudsku odluku znači prihvatiti je kao pravomoćnu i ovršnu. Čl. 86.

Priznati i ovršiti sudsku odluku znači prihvatiti je kao pravomoćnu i ovršnu. Čl. 86. st. 1. : “Strana sudska odluka izjednačuje se s odlukom suda Republike Hrvatske i ima pravni učinak u Republici Hrvatskoj samo ako je prizna sud Republike Hrvatske. ” Učinci strane sudske odluke izjednačuju se s učincima domaće. Egzekvatura: odluka o priznanju (exequatur) postupak priznanja Razlog priznanja: interesi stranaka ili interesi država?

Sustavi l l l Sustav ograničene kontrole Sustav neograničene kontrole Sustav revizije iz osnova

Sustavi l l l Sustav ograničene kontrole Sustav neograničene kontrole Sustav revizije iz osnova Prima facie evidence Sustav međunarodnih ugovora

Definicija strane sudske odluke Čl. 86. st. 2. i 3. ZRSZ: “Stranom odlukom, prema

Definicija strane sudske odluke Čl. 86. st. 2. i 3. ZRSZ: “Stranom odlukom, prema stavku 1. ovog članka, smatra se i nagodba sklopljena pred sudom (sudska nagodba). Stranom sudskom odlukom smatra se i odluka drugog organa koja je u državi u kojoj je donesena izjednačena sa sudskom odlukom odnosno sudskom nagodbom ako se njome reguliraju odnosi predviđeni u članku 1. ovog zakona. ”

BUI Članak 32: svaka odluka koju donese sud neke države članice, bez obzira na

BUI Članak 32: svaka odluka koju donese sud neke države članice, bez obzira na to kako se ta sudska odluka naziva, uključujući presudu, nalog, odluku ili nalog za izvršenje te odluku o utvrđivanju troškova koju izdaje sudski službenik.

Sudska odluka • • • mora se raditi o odluci nekog organa odluka mora

Sudska odluka • • • mora se raditi o odluci nekog organa odluka mora regulirati pravne odnose iz čl. 1. prema stavu doktrine, odluka je podobna za priznanje samo ako je meritorna nevažan je naziv odluke nevažan je postupak u kojemu je odluka donesena

Pozitivne pretpostavke za priznanje 1. ovjereni prijevod odluke (prema članku 87. ZRS) 2. potvrda

Pozitivne pretpostavke za priznanje 1. ovjereni prijevod odluke (prema članku 87. ZRS) 2. potvrda o pravomoćnosti (prema članku 87. ZRS) 3. Potvrda o ovršnosti (prema članku 96. ZRS)

Negativne pretpostavke za priznanje 1. 2. 3. 4. 5. 6. isključiva nadležnost domaćeg suda

Negativne pretpostavke za priznanje 1. 2. 3. 4. 5. 6. isključiva nadležnost domaćeg suda (čl 89. ) povreda prava na saslušanje (čl 88. ) res iudicata (čl 90. ) Litispendencija (čl 90. ) javni poredak (čl 91. ) uzajamnost

Postupak priznanja i ovrhe 1. Delibacijski postupak: izvanparnični postupak u kojemu se odlučuje o

Postupak priznanja i ovrhe 1. Delibacijski postupak: izvanparnični postupak u kojemu se odlučuje o priznanju i izvršenju kao o glavnoj stvari 2. Priznanje kao prethodno pitanje: ako o priznanju strane odluke nije doneseno posebno rješenje, svaki sud može o priznanju te odluke rješavati u postupku kao o prethodnom pitanju, ali samo s učinkom za taj postupak (čl. 101. st. 5. ZRSZ).

Priznanje i ovrha presuda • • Strana presuda se izjednačuje s domaćom Sustav ograničene

Priznanje i ovrha presuda • • Strana presuda se izjednačuje s domaćom Sustav ograničene kontrole Pravni izvor pravo EU se primjenjuje samo na presude donesene u drugoj državi članici (nakon pristupanja! C-514/2010 Wolf Naturprodukte Gmb. H v SEWAR spol. s r. o. ), ako stvar spada u polje primjene relevantne uredbe (npr. Bruxelles I, Bruxelles IIbis…) – ZRSZ se primjenjuje na sve ostale situacije (presude iz trećih zemalja i presude u predmetima koji ne ulaze u polje primjene uredaba)

Priznanje i ovrha prema Uredbi BI Članak 32 BUI (članak 2 BUIbis): svaka odluka

Priznanje i ovrha prema Uredbi BI Članak 32 BUI (članak 2 BUIbis): svaka odluka koju donese sud neke države članice, bez obzira na to kako se ta sudska odluka naziva, uključujući presudu, nalog, odluku ili nalog za izvršenje te odluku o utvrđivanju troškova koju izdaje sudski službenik. • Nisu obuhvaćene odluke: – sudova država nečlanica (uklj. tzv. dvostruku egzekvaturu) – nedržavnih (privatnih) sudova – međunarodnih sudova

Priznanje i ovrha prema Uredbi BI • Sustav se temelji na automatskom priznanju odluka

Priznanje i ovrha prema Uredbi BI • Sustav se temelji na automatskom priznanju odluka (čl. 33 Uredbe BI; čl 36 Uredbe BUIbis) Odluke donesene u državi članici priznaju se u drugim državama članicama; za to se ne traži nikakav poseban postupak.

Razlozi odbijanja priznanja i ovrhe § čl. 34. § protivnost javnom poretku § povreda

Razlozi odbijanja priznanja i ovrhe § čl. 34. § protivnost javnom poretku § povreda prava na saslušanje; upuštanje tuženika u postupak § nespojivost s domaćom odlukom § nespojivost s prethodnom stranom odlukom § čl. 35. § povreda pravila o nadležnosti u predmetu osiguranja § povreda pravila o nadležnosti u predmetu potrošačkih ugovora § povreda pravila o isključivoj nadležnosti § slučaj predviđen dvostranim međunarodnim ugovorom • (članak 4 BUIbis)

 • Razlozi za odbijanje priznanja i ovrhe navedeni su taksativno. • Sud na

• Razlozi za odbijanje priznanja i ovrhe navedeni su taksativno. • Sud na te razloge pazi po službenoj dužnosti. • Teret dokaza je na stranci koja se protivi priznanju. • Ne primjenjuju se norme unutarnjeg prava, čak i onda kada su povoljnije za priznanje.

Prekid postupka priznanja • Uredba daje diskrecijsko pravo sudu da prekine postupak priznanja, ako

Prekid postupka priznanja • Uredba daje diskrecijsko pravo sudu da prekine postupak priznanja, ako je u državi porijekla protiv odluke uložen redovni pravni lijek (čl. 37). • Ovo pravo može se ostvariti i u deklaratornom i incidentalnom postupku priznanja. • Prema praksi Suda EZ, redovni pravni lijek je: – pravni lijek koji može dovesti do ukidanja ili izmjene odluke, – koji je vezan određenim rokom, – koji je dio redovnog tijeka postupka i s kojim stranka predvidljivo uvijek može računati (C-43/77, Industrial Diamond Supplies v Riva)

Ovrha Ukidanje egzekvature u Uredbi Bruxelles Ibis prema članku 36 „Sudska odluka donesena u

Ovrha Ukidanje egzekvature u Uredbi Bruxelles Ibis prema članku 36 „Sudska odluka donesena u nekoj državi članici koja je ovršna u toj državi članici bit će ovršna i u svakoj drugoj državi članici bez ikakvog posebnog proglašenja ovršnosti”