PENOLOGIJA PREDAVANJA PROF DR HANA KORA V ASS

  • Slides: 20
Download presentation
PENOLOGIJA PREDAVANJA PROF. DR HANA KORAĆ V. ASS LEJLA ŠAĆIROVIĆ IV GODINA VIII SEMESTAR

PENOLOGIJA PREDAVANJA PROF. DR HANA KORAĆ V. ASS LEJLA ŠAĆIROVIĆ IV GODINA VIII SEMESTAR Izvršenje kazne zatvora, krivične sankcije prema maloljetnicima, kazna zatvora za žene

 Krivične sankcije se izvršavaju u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija ( zatvor za

Krivične sankcije se izvršavaju u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija ( zatvor za odrasle, maloljetnički zatvor, mjere sigurnosti obaveznog liječenja i čuvanja, alkoholičara i ovisnika, odgojne mjere i dr).

 Kazna zatvora je jedina kazna oduzimanja slobode koja se može izreći učiniocu krivičnoga

Kazna zatvora je jedina kazna oduzimanja slobode koja se može izreći učiniocu krivičnoga djela. Izriče se na pune godine i mjesece. Kazna zatvora je izrečena sudskom odlukom, a svoju svrhu i cilj ostvaruje tek njenim izvršenjem. Za izvršenje je potrebno da su ispunjeni uslovi: da za izvršenje ne postoje zakonske smetnje i da je presuda pravosnažna. U cilju zaštite prava osuđenika u izvršenju kazne zatvora neophodno je poštivanje ljudskih prava, tj. da se to lice lišava prava ili se ograničava u pravu samo u granicama nužnog za izvršenju krivičnih sankcija.

Postoji dva tipa kategorizacije KPZ-a: 1. Horizontalna (po objektivnim kriterijima, tipologiji prestupnika, stepenu sigurnosti

Postoji dva tipa kategorizacije KPZ-a: 1. Horizontalna (po objektivnim kriterijima, tipologiji prestupnika, stepenu sigurnosti i obezbjeđenja zavoda i visine izdržavane kazne), 2. Vertikalna (određena kriterijumima psihičkih svojstava i mogućnostima primjene tretmana).

Kategorizacija kaznenopopravnih ustanova prema preporuci Standardnih minimalnih pravila i evropskih zatvorskih pravila mogu se

Kategorizacija kaznenopopravnih ustanova prema preporuci Standardnih minimalnih pravila i evropskih zatvorskih pravila mogu se razvrstati prema sledećim kriterijumima: - Polu: opće usvojeno načelo je da muškarci i žene odvojeno izdržavaju kazne tako što su smešteni u odvojenim ustanovama ili u izolovanim odeljenjima istog doma, - Uzrastu osuđenika: odvajaju se maloljetni od punoljetnih lica, - Statusu lica lišenog slobode: osuđena lica smeštena su odvojeno od neosuđenih (lica u pritvoru), - Dužini kazne: dijele se na kaznenopopravne zavode (obično se radi o lakšim i kraćim kaznama, a izdržavaju se u posebnim ustanovama ili odvojenim odeljenjima), i zatvore (karakterišu ih duže i teže kazne), - Zdravstvenom stanju lica: tjelesno i duševno bolesna lica smeštaju se odvojeno od ostalih (za izvršenje mjera bezbjednosti obaveznog liječenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi i obaveznog liječenja alkoholičara, ovisnika o drogama i dr. ), - Prema nadležnosti, postoje: lokalni, okružni, federalni, državni zatvori, - Povratu: povratnici se zatvaraju odvojeno od ostale osuđeničke populacije

 U situaciji kada je pravosnažna sudska odluka o mjeri pritvora ili sudska odluka

U situaciji kada je pravosnažna sudska odluka o mjeri pritvora ili sudska odluka o kazni zatvora, krivično odjeljenje nadležnog suda pristupa upućivanju tih osoba u Zavod za izvršenje krivičnih sankcija. Izvršenje krivične sankcije može početi i prije nego što je postala pravomoćna odluka, ako je zakonom posebno predviđeno. Osuđena osoba se može, na njen zahtjev, uputiti na izdržavanju kazne zatvora i prije pravosnažnosti sudske odluke.

 Kriteriji za upućivanje pravomoćno osuđenih lica na izdržavanje kazne zatvora su: pol, životna

Kriteriji za upućivanje pravomoćno osuđenih lica na izdržavanje kazne zatvora su: pol, životna dob, dužina izrečene kazne, ranije izdržavanje kazne zatvora, mjesto prebivališta odnosno boravišta osuđenog, vrste mjere bezbjednosti i vrste odgojne mjere, dužina kazne.

Prema stepenu obezbeđenja i načinu postupanja sa osuđenim licima, razlikuju se sljedeći tipovi zavoda:

Prema stepenu obezbeđenja i načinu postupanja sa osuđenim licima, razlikuju se sljedeći tipovi zavoda: KPZ otvorenog tipa KPZ poluotvorenog KPZ zatvorenog tipa KPZ strogo zatvorenog tip

KPZ otvorenog tipa U zavodima otvorenog tipa ne postoje fizičke prepreke za bjekstvo niti

KPZ otvorenog tipa U zavodima otvorenog tipa ne postoje fizičke prepreke za bjekstvo niti materijalno – tehničke prepreko za to. Boravak i način postupanja sa osuđenicima je zasnovan na principu lične odgovornosti i samodisciplini osuđenika, tj. dobrovoljne discipline uz nadzor odgojitelja koji su dodijeljeni njegovoj grupi. Život u penološkoj ustanovi otvorenog tipa se zasniva na osnovama svjesne i voljne samodiscipline uz visoki stepen povjerenja između osuđenika i uposlenika ustanove, u smislu odolijevanja svim izazovima koje smanjen stepen kontrole osuđenika diktira.

KPZ poluotvorenog tipa U ovim zavodima postoji elastični način života osuđenika. Ne postoje fizičke

KPZ poluotvorenog tipa U ovim zavodima postoji elastični način života osuđenika. Ne postoje fizičke ni materijalno - tehničke prepreke za bjekstvo. U zavodu postoji naoružana straža, čiji je primarni zadatak održavanje reda i rada, discipline osuđenika i obezbjeđenja sigurnosti u njihovom boravku za vrijeme boravka u zavodu. U zavod otvorenog tipa ili poluotvorenog najčešće se raspoređuju nehatni učinioci krivičnih djela, prvi put osuđeni (primarni, situacioni i slučajni izvršioci), iz razloga što bi raspodjelom u zavod zatvorenog tipa ugrozili bezbjednost ostalih zatvorenika ili bi u vrijeme izdržavanja kazne zatvorenog tipa bitno narušili kućni red u zavodu i ne bi dali pozitivne rezultate. Kazneni zavod otvorenog tipa zbog svoje organizacije je podložan više nadzoru javnosti u odnosu na druge tipove kaznenih zavoda. Iz razloga njegove otvorenosti, razmjene sa oklolinom manja je mogućnost veće dezoorganizacije lica koja se upućuju na izdržavanje kazne zatvora.

KPZ zatvorenog tipa U ovim zavodima postoji fizičko i materijalno obezbjeđenje protiv eventualnog bjekstva

KPZ zatvorenog tipa U ovim zavodima postoji fizičko i materijalno obezbjeđenje protiv eventualnog bjekstva zatvorenika. Pored naoružane straže u ovim zavodima postoje ogradni zidovi, ogradne žice, tehnička sredstva i druga pomagala za obezbjeđenje a namijenjena su za onemogućavanje bjekstva. Prema obilježjima koje smo istakli, zatvori zatvorenog tipa u praksi predstavljaju svoju suprotnost.

KPZ strogo zatvorenog tipa U ovim zavodima postoji maksimalno obezbjeđenje, stalni nadzor, gdje zbog

KPZ strogo zatvorenog tipa U ovim zavodima postoji maksimalno obezbjeđenje, stalni nadzor, gdje zbog populacije zatvorenika postoji mogućnost bjekstva. Strogo čuvani zatvori se razlikuju od zavoda zatvorenog tipa po intenzitetu mjera objezbeđenja i načinu postupanja prema zatvorenicima. Taj segment se odnosi na broj službenika obezbjeđenja pod oružjem, pojačanoj kontroli kretanja zatvorenika, prema trajanju, kontaktima i dr. , savremenijoj tehničkoj opremi i td. Ovaj kriterij neki autori smatraju najznačajnijim jer je najopštiji i naročito uzima u obzir lične osobine zatvorenika. U klasičnoj podjeli KPZ-a su kategorisani prema objektivnim kriterijumima, prema prirodi i vrsti kazne. Prema toj podjeli možemo posmatrati: KPZ za prvoprestupnike, recidiviste, multirecidiviste – profesionalce, nehatne – slučajne krivce i maloljetnike.

Krivične sankcije za maloljetnike Maloljetnicima se za učinjena krivična djela mogu izreći: Odgojne mjere

Krivične sankcije za maloljetnike Maloljetnicima se za učinjena krivična djela mogu izreći: Odgojne mjere (postoje tri vrste: mjere upozorenja i usmjeravanja - u koje spada sudski ukor i posebne obaveze; mjere pojačanog nadzora – nije potrebno odvajanje iz dotadašnje sredine, gdje spadaju, pojačani nadzor od strane roditelja, usvojioca, staraoca, pojačan nadzor u drugoj porodici, pojačan nadzor od strane organa starateljstva i zavodske mjere ( kada je potrebno odvajanje iz dotadašnje sredine), a to su: upućivanje u odgojnu ustanovu; upućivanje u vaspitnopopravni dom i u posebnu ustanovu za liječenje i osposobljavanje), Mjere bezbjednosti (sve predviđene u čl. 79 KZ RS, osim zabrane vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti), Kazna maloljetničkog zatvora (samo prema starijim maloljetnicima i to izuzetno se izriče).

Odgojne mjere su: 1) mjere upozorenja i usmjeravanja, poznate kao disciplinske mjere su: sudski

Odgojne mjere su: 1) mjere upozorenja i usmjeravanja, poznate kao disciplinske mjere su: sudski ukor i posebne mjere; izriču se maloljetniku kojem nije potrebno izreći trajnije mjere preodgoja. Jedna veoma važna disciplinska odgojna mjera je upućivanje maloljetnika u disciplinski centar za maloljetnike. U izvršenju ove odgojne mjere značajan je individualni rad sa maloljetnim licem. Sprovodi se kroz tri oblika: na određeni broj sati u toku praznika; na određeni broj sati u toku dana, najduže jedan mjesec; na neprekidan boravak u trajanju najviše dvadeset dana i td. 2) mjere pojačanog nadzora, se izriču u slučajevima kada je maloljetniku potrebno aktivniji odgovarajući nadzor, ali nije potrebno potpuno odvajanje iz njegove sredine (od strane roditelja, staraoca, druge porodice, organa starateljstva i dr) 3) zavodske mjere, se izriču u situaciji kada je maloljetnika potrebno odvojiti iz sredine u posebne odgojne ustanove, sa težnjom da što kraće traje; sprovodi se i u posebne zdravstvene ustanove za liječenje određene populacije, npr. ovisnika o drogama i dr.

 Prema maloljetnim učiniocima krivičnih djela ne može se izreći sudska opomena i uslovna

Prema maloljetnim učiniocima krivičnih djela ne može se izreći sudska opomena i uslovna osuda. Kaznenopopravni zavod za maloljetnike predviđen je za maloljetnike kojima je izrečena kazna maloljetničkog zatvora, sa predviđenim posebnim odjeljenjima za one koji za vrijeme izvršenja kazne maloljetničkog zatvora postanu punoljetni (sa osamnaest godina starosti), kao i ona lica koja se smatraju mlađim punoljetnim osobama (21 ili 23 godine ovisno od zakonodavstva).

Kazna zatvora za žene Otvorene ustanove u zatvorima za žene su rijetkost. Prema ženama

Kazna zatvora za žene Otvorene ustanove u zatvorima za žene su rijetkost. Prema ženama se primenjuje tretman koji, po stepenu primenjene kontrole i obezbeđenja, stoji u apsolutnoj kontradikciji sa njihovom realnom društvenom opasnošću. On više predstavlja sredstvo reprodukcije ovisnosti, nego pripremu za normalan život na slobodi. Na taj način, izvršenjem kazne nad ženama u zatvoru ne ostvaruje se svrha kazne već se, naprotiv, stvaraju pogodni uslovi za njihovu dalju kriminalizaciju i/ili viktimizaciju.

 Zatvori za žene su, uglavnom, zatvorene ustanove, a kontrola zatvorenica u nesrazmeri je

Zatvori za žene su, uglavnom, zatvorene ustanove, a kontrola zatvorenica u nesrazmeri je sa njihovom društvenom opasnošću. Tretman, koji se prema njima primenjuje, pogodniji je za održavanje njihove ekonomske zavisnosti i društvene nemoći, nego za njihovo osposobljavanje za normalan život na slobodi.

 Zatvorenice imaju pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće, porođaja i materinstva, shodno

Zatvorenice imaju pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće, porođaja i materinstva, shodno općim propisima. Žene trudnice moraju imati specijalni režim ishrane, bebe ne smiju biti rođene unutar zatvora pa se premještaju u bolnice izvan zatvora. Zdravstvena njega im mora biti dostupna.

Neke od teškoća sa kojima se suočavaju žene zbog svoga pola za vrijeme boravka

Neke od teškoća sa kojima se suočavaju žene zbog svoga pola za vrijeme boravka u zatvoru su: razni oblici diskriminacija; neodgovarajući smještaj u odnosu na smještaj koji je namijenjen muškarcima, diskriminacija u odnosu na osnovne uslove: nedostatak mogućnosti za obrazovanja zbog pola, nedostatak otvorenih terena za rekreaciju, nepristupačnost biblioteke, seksualne zloupotrebe u većem broju slučajeva u odnosu na muškarce, nemogućnost uprava zatvora da obezbjedi odgovarajuće uslove za zdravo materinstvo (u nekim zatvorima je dozvoljeno ženama koje imaju malu djecu da budu sa njima dok se one nalaze na izdržavanju zatvorske kazne, ali uslovi nisu na zadovoljavajućem nivou). Ovo je jedna veoma važna činjenica i problem koji je neophodno da nadležna ministarstva promjene, neobezbjeđenost sigurnosti žena - zatvorenica, tj. nesigurni uslovi boravka zahvaljujući propustima uprava zatvora da fizički i sigurnosno

 odvoji potencijalno rizične i opasne zatvorenice od onih koje su manje opasne i

odvoji potencijalno rizične i opasne zatvorenice od onih koje su manje opasne i od onih koje su riziko grupa (žrtve, potencijalne žrtve), što je učinjeno kada je u pitanju osobe muškog pola, žene se često drže na određenim lokacijama izdvojeno što državu sasvim sigurno skupa košta, u radu sa osuđenicama, potrebno je da osoblje oba pola bude ravnomjerno zastupljeno. Ukoliko se desi da parovi su oboje zatvorenici, onda treba nastojati da budu zajedno smješteni u zatvorima, žene trudnice moraju imati specijalan režim ishrane, bebe ne bi trebalo da se rađaju unutar zatvora pa se trudnice premještaju u bolnice izvan zatvora, zdravstvena njega mora biti kvalitetno obezbjeđena i svakodnevno dostupna veoma česti propusti uprava zatvora da riješe i/ili uzmu u obzir u ozbiljno razmatranje žalbe koje se odnose na seksualne zloupotrebe i seksualno nasilje (naročito ako se žalbe odnose na seksualno nasilje od strane uposlenika zatvora, ali isto tako od strane „uticajnih“ zatvorenika i slično), neodgovarajuća, tj. minimalna zdravstvena zaštita (ginekološka zaštita skoro da i ne postoji, nedostatak osnovnog tretmana za seksualno prenosive bolesti), neodgovarajuća psihička zaštita (neobučenost odgajatelja i pedagoško psihološke službe prema određenim krivičnim djelima, npr: incesta i drugi oblici seksualnih delikata). Uprava zatvora je dužna obezbijediti poštivanje međunarodnih standarda, koji mogu uticati na živote žena u zatvorima.