OUJAK 2015 GODINE Priprema djeteta pred polazak u

  • Slides: 16
Download presentation
OŽUJAK, 2015. GODINE Priprema djeteta pred polazak u 1. razred

OŽUJAK, 2015. GODINE Priprema djeteta pred polazak u 1. razred

Jedan od najvažnijih trenutaka u životu svakog djeteta je polazak u prvi razred. To

Jedan od najvažnijih trenutaka u životu svakog djeteta je polazak u prvi razred. To je uzbudljiv trenutak, samo što je za neke praćen oduševljenjem a za neke strahom, jer mu prethodi bezbrižni predškolski život.

A za uspješnost prvašića u školi od velikog je značenja zrelost djeteta za polazak

A za uspješnost prvašića u školi od velikog je značenja zrelost djeteta za polazak u školu, koju utvrđuje povjerenstvo za pregled djece prije polaska u školu. A za uspješnost prvašića u školi od velikog je značenja zrelost djeteta za polazak u školu. Koji su elementi djetetove zrelosti ?

FIZIČKA ZRELOST EMOCIONALNA ZRELOST Težina i visina su preduvjeti Øprocjena djetetove sposobnosti podnošenja fizičkih

FIZIČKA ZRELOST EMOCIONALNA ZRELOST Težina i visina su preduvjeti Øprocjena djetetove sposobnosti podnošenja fizičkih napora. reagiranja na uskraćivanje želja i potreba Dobro su razvijeni vid, sluh i Øprocjena sposobnosti reagiranja na živčani sustav. školski sustav vrednovanja, kritike, pohvale, uspjeh i neuspjeh PSIHIČKA ZRELOST INTELEKTUALNA ZRELOST Dobro razvijen govor. Razvijena je namjerna pažnja i koncentracija. Razvijene su grafomotoričke vještine važne za pisanje i crtanje. SOCIJALNA ZRELOST Øsamostalnost u brizi o sebi Øusvajanje normi, sustava vrijednosti ponašanja, Øuspješna komunikaciju s vršnjacima, Øprihvaćanje autoriteta učitelja

Polazak djeteta u školu označava ulazak djeteta u njemu posve drukčiji svijet, svijet IGRE

Polazak djeteta u školu označava ulazak djeteta u njemu posve drukčiji svijet, svijet IGRE KOJA JOŠ UVIJEK TREBA ZAUZIMATI ODREĐENO MJESTO OBVEZA I ODGOVORNOSTI RADA I NOVE ORGANIZACIJE ŽIVOTA

Dijete polaskom u školu ulazi u sredinu koja ga izlaže sustavu vrednovanja, natjecanju, uz

Dijete polaskom u školu ulazi u sredinu koja ga izlaže sustavu vrednovanja, natjecanju, uz mogućnost neuspjeha i kritike.

Polazak u školu je za cijelu obitelj veliki događaj. Javlja se zabrinutost.

Polazak u školu je za cijelu obitelj veliki događaj. Javlja se zabrinutost.

Obitelj se mora organizirati u cilju osiguravanja zaštite djeteta i doma pri polasku ili

Obitelj se mora organizirati u cilju osiguravanja zaštite djeteta i doma pri polasku ili povratku iz škole. Potičite dijete da: Ø se samo obuče, obuje, opere zube, počešlja, upotrebljava WC Ø uzme jednostavni obrok Ø zaključa i otključa vrata (Mora znati kome smije otvoriti vrata kada je samo kod kuće. ) Ø koristi telefon Ø zapamti osnovne podatke o sebi i svojoj obitelji (adresa, ime roditelja, broj telefona i sl. ) Ø kaže što ga plaši ili brine u situacijama kada je samo Ø zna kome se može obratiti za pomoć i slično

Dijete bi prije polaska u školu radi uspješnijeg napredovanja u školi trebalo vladati i

Dijete bi prije polaska u školu radi uspješnijeg napredovanja u školi trebalo vladati i određenim navikama. (Neke navike će se razviti tijekom školovanja. ) NAVIKE KULTURNOG PONAŠANJA ZDRAVSTVENO HIGIJENSKE NAVIKE OPĆE ORGANIZIRANOSTI TOČNOSTI I REDA NAVIKE UČENJA INTELEKTUALNOG RADA NAVIKA FIZIČKOG RADA

Za uspješnost u školi roditelji trebaju dijete naučiti dnevnoj organiziranosti i učinkovitom obavljanju školskih

Za uspješnost u školi roditelji trebaju dijete naučiti dnevnoj organiziranosti i učinkovitom obavljanju školskih zadataka. Usredotočiti se na zadatak i ne dozvoliti da mu nešto ne odvuče pozornost. Odlazak na mjesto gdje treba obaviti zadatak i pripremiti sve što je potrebno da završi zadaću. Završiti započeti posao, pospremiti udžbenike i pribor, spremiti školsku torbu na uvijek isto mjesto, a tek onda se dijete može igrati i baviti čime želi.

NEKOLIKO SAVJETA ZA USPJEŠNO ŠKOLOVANJE DJECE. Ø Kod djeteta razvijajte osjećaj da je jedinstvena

NEKOLIKO SAVJETA ZA USPJEŠNO ŠKOLOVANJE DJECE. Ø Kod djeteta razvijajte osjećaj da je jedinstvena i važna osoba sebi i drugima. Ø Pokažite mu da ga cijenite i prihvaćate uvažavajući njegove sposobnosti i interese. Ø Koristite pozitivnu podršku i pohvalu za uložen trud te tako razvijajte osjećaj sigurnosti i samopouzdanja. Ø Nemojte od djeteta očekivati previše. (Ne mogu sva djeca biti odlikaši. ) Ø Izbjegavajte stalne kritike i kazne jer one samo produbljuju osjećaj nesigurnosti I neuspjeha. Ø Budite dosljedni u stvaranju radnih navika i zahtijevajte izvršavanje obveza. Ø U kući je važno osigurati mjesto na kojem će dijete stalno raditi te pospremati svoje stvari. Ø Zajedno možete kupiti torbu i školski pribor i urediti radni kutak. Ø U početku učite zajedno s djetetom, ali nikako ne umjesto njih. Ø Ukažite djetetu na pogreške i uputite ga u samostalno rješavanje.

NEKOLIKO SAVJETA ZA USPJEŠNO ŠKOLOVANJE DJECE. Ø Naučite ih da se nose s neuspjehom,

NEKOLIKO SAVJETA ZA USPJEŠNO ŠKOLOVANJE DJECE. Ø Naučite ih da se nose s neuspjehom, da je ocjena relativna i da se upornošću i trudom može ispraviti Ø Važno je prema školi zauzeti pozitivan stav, što znači ne govoriti pred djecom negativno o učitelj. Ici, nastavnim programima, udžbenicima i slično. Ø Ostavite im vremena za igru i ona moraju imati osjećaj slobode volje i duha.

Redovito pratite napredovanje svoga djeteta, uključite se u školske aktivnosti i ustanovite partnerski odnos

Redovito pratite napredovanje svoga djeteta, uključite se u školske aktivnosti i ustanovite partnerski odnos sa školom.

A PRVI DAN NASTAVE ŠKOLSKOJ GODINI 2013. /2014. Pripremite kućnu svečanost, pripremite jelo koje

A PRVI DAN NASTAVE ŠKOLSKOJ GODINI 2013. /2014. Pripremite kućnu svečanost, pripremite jelo koje dijete najviše voli, objedujte zajedno, radujte se i pokažite svome djetetu koliko ga uvažavate i volite. Učinite sve kako biste pokazali svome djetetu da je polazak u školu zaista poseban doživljaj.

SRETAN POČETAK!

SRETAN POČETAK!