Nauczyciel staysta na ciece awansu na stopie nauczyciela

  • Slides: 35
Download presentation
Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego procedury dotyczące stażu

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego procedury dotyczące stażu

Nauczyciel stażysta – zmiany po wrześniu 2019 r. Zmiany dotyczą: 1. Dla stażystów, którzy

Nauczyciel stażysta – zmiany po wrześniu 2019 r. Zmiany dotyczą: 1. Dla stażystów, którzy rozpoczęli staż 1 września 2019 r. , będzie on trwał już tylko 9 miesięcy (art. 9 c. ust. 1. KN). W szczególnej sytuacji znaleźli się nauczyciele stażyści, którzy rozpoczęli staż w roku szkolnym 2018/2019. Zakończyli go bowiem po 12 miesiącach, czyli 31 sierpnia 2019 r. 2. Nauczyciele stażyści piszą swoje plany w oparciu już o nowe rozporządzenie z 2018 r. 3. Powrócono do „starego” składu komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego. Nie będzie już egzaminu dla nauczycieli stażystów, ale rozmowa kwalifikacyjna.

Nauczyciel stażysta- zmiany 4. Nauczyciel stażysta ma 7 dni na przedłożenie sprawozdania z realizacji

Nauczyciel stażysta- zmiany 4. Nauczyciel stażysta ma 7 dni na przedłożenie sprawozdania z realizacji stażu (§ 4. 5. Rozp. ), również opiekun stażu, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu swojego podopiecznego, przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela (już nie opinii) za okres stażu, z uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań koniecznych do uzyskania odpowiednio stopnia nauczyciela kontraktowego (§ 5. 2. Rozp. ). 5. Dyrektor szkoły, w ciągu 21 dni przygotowuje ocenę dorobku zawodowego, w terminie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania. Ocena może być pozytywna lub negatywna (nie ma już oceny pracy nauczyciela) (art. 9 c ust. 5 a KN). 6. Stażysta składa wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu (art. 9 d ust. 7 KN).

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego przebieg stażu

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego przebieg stażu

Powinności nauczyciela stażysty § 6. 1. Rozp. Nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na

Powinności nauczyciela stażysty § 6. 1. Rozp. Nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego w okresie odbywania stażu powinien:

Realizacja stażu przez nauczyciela Art. 9 c ust. 1 KN. Nauczyciel stażysta realizuje staż

Realizacja stażu przez nauczyciela Art. 9 c ust. 1 KN. Nauczyciel stażysta realizuje staż przez 9 miesięcy. § 4 ust. 1 Rozp. Dyrektor szkoły zapewnia nauczycielowi odbywającemu staż warunki do: 1) obserwacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz innych zajęć prowadzonych w szkole, w szczególności zajęć prowadzonych przez nauczyciela tego samego przedmiotu lub rodzaju zajęć, w tej samej lub innej szkole 2) udziału w formach doskonalenia zawodowego, określonych w zatwierdzonym planie rozwoju zawodowego 3) korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej biblioteki pedagogicznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innych placówek oświatowych

Obserwacja dyrektora zajęć prowadzonych przez nauczyciela § 4 ust. 2 Rozp. W trakcie stażu

Obserwacja dyrektora zajęć prowadzonych przez nauczyciela § 4 ust. 2 Rozp. W trakcie stażu dyrektor szkoły obserwuje i omawia z nauczycielem co najmniej jedne zajęcia prowadzone przez niego. Jeśli opiekun jest na dłuższym urlopie (chorobowy, macierzyński), to wówczas dyrektor wyznacza innego opiekuna. Nauczyciel nie może pozostać bez opiekuna (§ 4 ust. 3 Rozp. ). Jeśli coś nie iskrzy między nauczycielami, za zgodą dyrektora może odbyć się zmiana opiekuna. Pamiętajmy, że opiekun otrzymuje pieniądze, dlatego jest to ważne.

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Końcówka stażu sprawozdanie

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Końcówka stażu sprawozdanie

Sprawozdanie § 4 ust. 5. Rozp. Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu

Sprawozdanie § 4 ust. 5. Rozp. Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu. Nauczyciel sam wybiera formę, w jakiej napisze sprawozdanie (tabelaryczna lub opisowa). Nauczyciel stażysta nie dokłada niczego do sprawozdania, np. arkuszy obserwacji zajęć. Przepisy prawa nie nakazują gromadzenia dokumentacji do celów awansu zawodowego. Dyrektor szkoły może jednak poprosić o to, by nauczyciel stażysta zbierał w okresie stażu określoną dokumentację. Stażysta powinien być poinformowany co ma zbierać, jakie dokumenty gromadzić i w jakiej formie. Jeśli nie ma w szkole tego zapisu, to nie ma obowiązku gromadzenia takich dokumentów.

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Ocena dorobku zawodowego

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Ocena dorobku zawodowego

Przygotowanie projektu oceny dorobku zawodowego przez opiekuna stażu § 5. 2. Rozp. Opiekun stażu,

Przygotowanie projektu oceny dorobku zawodowego przez opiekuna stażu § 5. 2. Rozp. Opiekun stażu, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, przedstawia dyrektorowi szkoły projekt oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, ze szczególnym uwzględnieniem obserwowanych zajęć prowadzonych przez nauczyciela oraz stopnia zaangażowania w realizację wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego albo stopnia nauczyciela mianowanego.

Ocena dorobku zawodowego Art. 9 c pkt. 5 a. Dyrektor szkoły ustala ocenę dorobku

Ocena dorobku zawodowego Art. 9 c pkt. 5 a. Dyrektor szkoły ustala ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, w terminie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania, z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela: 1) w przypadku nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego po zapoznaniu się z projektem oceny opracowanym przez opiekuna stażu i po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Art. 9 c pkt. 5 c. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena jest sporządzana na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania.

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Dokumentacja

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Dokumentacja

Wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego i pozostałe dokumenty nauczyciel zostawia w sekretariacie szkoły, w

Wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego i pozostałe dokumenty nauczyciel zostawia w sekretariacie szkoły, w której zdobywał staż.

Dokumentacja składana do wniosku przez nauczyciela § 9. 1. Rozp. Do wniosku o podjęcie

Dokumentacja składana do wniosku przez nauczyciela § 9. 1. Rozp. Do wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego, który nauczyciel stażysta składa w roku otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego (art. 9 d ust. 7 KN) dołącza się:

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Komisja kwalifikacyjna

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Komisja kwalifikacyjna

Nauczyciel stażysta – skład komisji Zmiany w składzie komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela kontraktowego (art.

Nauczyciel stażysta – skład komisji Zmiany w składzie komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela kontraktowego (art. 9 g. 1. KN) – powrót do wcześniejszego składu: W skład takiej komisji wejdzie: - dyrektor lub wicedyrektor szkoły - przewodniczący zespołu nauczycieli, a jeżeli taki zespół nie został powołany, to nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w szkole oraz - opiekun stażu W roli obserwatora może także uczestniczyć przedstawiciel organu prowadzącego szkołę oraz przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny szkoły.

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Rozmowa nauczyciela przed komisją kwalifikacyjną

Nauczyciel stażysta na ścieżce awansu na stopień nauczyciela kontraktowego Rozmowa nauczyciela przed komisją kwalifikacyjną

Postępowanie kwalifikacyjne § 12. 1. Rozp.

Postępowanie kwalifikacyjne § 12. 1. Rozp.

Formy prezentacji Prezentacja powinna być przygotowana zgodnie z wymaganiami § 6 ust. 2 Rozp.

Formy prezentacji Prezentacja powinna być przygotowana zgodnie z wymaganiami § 6 ust. 2 Rozp. zawartymi w planie rozwoju. Nauczyciel przedstawia spełnienie poszczególnych wymagań, prezentując zadania, które realizował w okresie stażu. Może być - wygłaszana z pamięci lub z wykorzystaniem własnych notatek, sprawozdania (nie czytać!!!) bez żadnych dodatkowych dokumentów - omawiana z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, video itp. - omawiana na podstawie materiałów przygotowanych dla członków komisji -„portfolio” - omawiana na podstawie materiałów przyniesionych przez nauczyciela (zaświadczenia, dyplomy, podziękowania, prace uczniów, testy, ankiety, scenariusze, inne) Najczęściej czas ten ustalony jest na 15 -20 minut.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 12 ust. 1 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 12 ust. 1 pkt. 1. Nauczyciel prezentuje dorobek zawodowy, adekwatnie do wymogów do nowego rozporządzenia. Nauczyciel ma udowodnić, że spełnia wymagania zapisane w: § 6 ust. 2 pkt. 1 Znajomość przepisów prawa dotyczących organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż. 1. Zapoznałam się z podstawowymi aktami prawnymi (ustawy, rozporządzenia……) 2. Poznałam wewnętrzne regulaminy i procedury szkolne, jak: Statut, Przedmiotowe zasady oceniania, Program wychowawczo – profilaktyczny, Regulamin pracy, Procedury udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, Regulamin pracowni itp. …. . …

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 2 Umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy programowej. 1. Prowadziłam zajęcia w obecności opiekuna/dyrektora/innych nauczycieli (daty……, temat zajęć ……. , cele ………, kryteria oceny ……. . , zastosowane metody pracy ………. 2. Prowadziłam zajęcia dodatkowe w ramach pomocy psychologicznopedagogicznej w obecności opiekuna stażu, np. …………….

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 3 Umiejętność rozpoznawania potrzeb uczniów oraz indywidualizowania nauczania. 1. Zapoznałam się z opiniami i orzeczeniami wystawionymi dla uczniów przez poradnię pedagogiczno-psychologiczną. 2. Prowadziłam diagnozę potrzeb i możliwości uczniów……. . 3. Przygotowałam razem z pedagogiem testy diagnozujące, karty obserwacji itp. 4. Prowadziłam rozmowy z uczniem i rodzicami. 5. Indywidualizowałam i dostosowywałam wymagania do potrzeb i możliwości uczniów.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 4 Umiejętność stosowania w pracy wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki. W wymaganiu tym nauczyciel powinien umieć: - wymienić ostatnio czytane pozycje z literatury fachowej - podać przykłady wykorzystania wiedzy z zakresu dydaktyki, psychologii i pedagogiki itd. 1. Brałam udział w pracach zespołu wychowawczego, ds. IPET, ds. planu pracy, ewaluacji… i in. 2. Organizowałam imprezy, konkursy itp. 3. Współpracowałam z pedagogiem, psychologiem celem……. . 4. Realizowałam projekt pt. ……. .

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 5 Umiejętność wykorzystania w pracy wiedzy i umiejętności zdobytych w trakcie doskonalenia zawodowego. W wymaganiu tym nauczyciel powinien umieć: - wymienić formy doskonalenia zawodowego i wskazać, w jaki sposób wykorzystuje wiedzę poznaną na kursie, szkoleniu - wybrać odpowiednią ilość szkoleń, tak aby była możliwość przemyślenia i wdrożenia wiedzy z nich 1. Ukończyłam formy doskonalenia zawodowego: - stacjonarne: ……. . - e-learningowe: ……. . - webinaria: ……. 2. Wykorzystałam zdobyte umiejętności w praktyce ……. .

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 6 Umiejętność korzystania w pracy, zwłaszcza w trakcie prowadzonych zajęć, z narzędzi multimedialnych i informatycznych. W wymaganiu tym nauczyciel powinien umieć: - wymienić narzędzia multimedialne i informatyczne, uzasadnić ich wybór - dostosować rodzaj i czas wykorzystania narzędzi do potrzeb uczniów i sprawnego przebiegu lekcji 1. Wykorzystałam tablicę multimedialną na zajęciach …. . 2. Korzystałam z e-podręcznika, aplikacji, Internetu, filmów edukacyjnych, np. …… 3. Korzystałam z aplikacji i programów do wspomagania nauki, np. …

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 7 Umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć. W okresie stażu obserwowane i omawiane były zajęcia…… 1. Wykorzystałam sugestie opiekuna w prowadzeniu zajęć …. . 2. Prowadziłam ewaluację własnych zajęć (obserwacja uczniów, kwestionariusz) i omówiłam ja z opiekunem.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt.

Prezentacja dorobku zawodowego nauczyciela stażysty na stopień nauczyciela kontraktowego § 6 ust. 2 pkt. 8 Znajomość środowiska uczniów i ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem lokalnym. W wymaganiu tym nauczyciel powinien umieć: - wymienić konkretne potrzeby rozwojowe uczniów - wskazać sposób, w jaki zostały one uwzględnione - wskazać problemy środowiska lokalnego 1. Przygotowałam imprezy we współpracy z innymi nauczycielami. 2. Rozwiązywałam problemy uczniów dostrzeżone w czasie bieżącej pracy, jak: ……. 3. Przeprowadziłam diagnozę środowiskową uczniów z mojej klasy.

Odpowiada na pytania członków komisji § 12 ust. 1 pkt. 2. Nauczyciel prezentuje swoją

Odpowiada na pytania członków komisji § 12 ust. 1 pkt. 2. Nauczyciel prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez: a) zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa. Przykłady: 1. Jakie działania należy podjąć w pracy z uczniami uzdolnionymi. W oparciu o jakie przepisy prawa? 2. Jakie działania należy podjąć w pracy z uczniami z trudnościami w nauce / z dysleksją / niepełnosprawnością intelektualną? Proszę podać odpowiednie przepisy prawa? 3. Jak Pani rozwiązała problem współpracy z rodzicami klas połączonych? Jakie przepisy prawa wykorzysta Pani?

Odpowiada na pytania członków komisji 5. Jakie działania należy podjąć w sytuacji problemów z

Odpowiada na pytania członków komisji 5. Jakie działania należy podjąć w sytuacji problemów z dyscypliną na zajęciach. W oparciu o jakie przepisy prawa? 6. Jakie działania należy podjąć po analizie wyników egzaminów zewnętrznych ? Proszę wskazać, jakie działania Pani podjęła i jakich użyła Pani przepisów prawa? 7. Pracuje Pani w klasie łączonej, proszę powiedzieć, jak rozwiązuje Pani kwestie metodyczne/dydaktyczne? W oparciu o jakie przepisy prawa? 8. Jakie działania należy podjąć przygotowując wycieczkę z uczniami? Jakie dokumenty trzeba przygotować, w oparciu o jakie przepisy prawa? 9. Uczeń pobił kolegę, jakie procedury/ przepisy prawa Pani zastosuje? Jak można rozwiązać ten problem? 10. Jak Pani rozwiązuje problem niskiego czytelnictwa? Jakie przepisy Pani wykorzystuje?

Spotkanie z komisją - zadania z użyciem narzędzi multimedialnych § 12 ust. 1 pkt.

Spotkanie z komisją - zadania z użyciem narzędzi multimedialnych § 12 ust. 1 pkt. 2. Nauczyciel prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez: b) wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych. Przykłady: 1. Posługuje się Pani prezentacją, proszę dodać slajd, wstawić hiperłącze itp. 2. Wskazała Pani, że korzysta z aplikacji Learning Apps. Proszę stworzyć krótkie ćwiczenie. 3. Korzysta Pani z Kahoota. Proszę stworzyć krótkie pytanie testowe. 4. Założyła Pani chmurę do pracy z uczniami, proszę zamieścić tam przykładowe zadanie. 5. Wykorzystuje Pani platformę Moodle do pracy z uczniami, proszę zamieścić tam…….

Spotkanie z komisją - zadania z użyciem narzędzi multimedialnych 6. Zamieszcza Pani na stronie

Spotkanie z komisją - zadania z użyciem narzędzi multimedialnych 6. Zamieszcza Pani na stronie szkoły materiały edukacyjne. Proszę zamieścić tam krótki wpis. 7. Wykorzystuje Pani na lekcji wirtualne muzea……, proszę wskazać, jakie i w jaki sposób? 8. Uczniowie korzystają na zajęciach z encyklopedii multimedialnej / programu. . . / ………. . . Proszę wskazać, w jaki sposób? 9. Uczniowie wykorzystują na zajęciach filmiki w języku angielskim, proszę wskazać jeden z nich i powiedzieć, w jakiej sytuacji został wykorzystany. 10. Prowadzi pani FB klasowego/bloga. Proszę dodać wiadomość/ wpis.

Spotkanie z komisją - odpowiedzi na pytania członków komisji § 12 ust. 1 pkt.

Spotkanie z komisją - odpowiedzi na pytania członków komisji § 12 ust. 1 pkt. 3. Odpowiada na pytania członków komisji dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego albo stopnia nauczyciela mianowanego. Przykłady: 1. Proszę omówić, w jaki sposób opracowała Pani przedmiotowy system oceniania. Jakie modyfikacje Pani do niego wprowadziła? Dlaczego? 2. Jak dokumentuje Pani prowadzenie zajęć dodatkowych? 3. Jak ocenia Pani efektywność tych zajęć? Co Pani planuje w nich zmienić? 4. Jakie działania Pani podjęła w ramach pracy w zespole przedmiotowym? 5. W jakim dokumencie sprawdzi Pani, jak zapewnić pomoc uczniowi z dysleksją?

Spotkanie z komisją - odpowiedzi na pytania członków komisji 6. Proszę podać przykładowe cele

Spotkanie z komisją - odpowiedzi na pytania członków komisji 6. Proszę podać przykładowe cele i kryteria sukcesu jednej lekcji. 7. Która metoda pracy na zajęciach wydaje się Pani najskuteczniejsza? 8. W jaki sposób pomogła Pani uczniowi w trudnej sytuacji materialnej/emocjonalnej/innej……. . ? 9. W jaki sposób uczniowie współdecydowali o tematyce lekcji wychowawczych? 10. W jaki sposób organizowanie imprez klasowych wpłynęło na integrację dzieci i rodziców ze szkołą? 11. Proszę wskazać przykład, jak informacje zwrotne otrzymane od opiekuna wpłynęły na modyfikację Pani lekcji.

Odpowiedzi nauczyciela stażysty Na pytania członków komisji powinny być: - konkretne i rzeczowe, ściśle

Odpowiedzi nauczyciela stażysty Na pytania członków komisji powinny być: - konkretne i rzeczowe, ściśle związane z pytaniem - nie za długie - płynne (biorąc pod uwagę, że nie jest to przecież odpowiedź przygotowana wcześniej) - można poprosić o chwilę czasu na uporządkowanie toku myślenia - ściśle powiązane z praktyką szkolną i rzeczywistym wykorzystaniem umiejętności i wiadomości w pracy