mierdzca i trujca sprawa Niska emisja Autor Katarzyna

  • Slides: 10
Download presentation
Śmierdząca i trująca sprawa - Niska emisja Autor: Katarzyna Kowalczuk Szkoła Podstawowa w Starym

Śmierdząca i trująca sprawa - Niska emisja Autor: Katarzyna Kowalczuk Szkoła Podstawowa w Starym Strączu

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce to temat, który z roku na rok jest coraz częściej

Zanieczyszczenia powietrza w Polsce to temat, który z roku na rok jest coraz częściej poruszany. Wszystko przez zwiększającą się świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń jakie niosą za sobą podwyższone stężenia gazów. Ze względu na swoją specyfikę, mogą w krótkim czasie skazić powietrze w dużej odległości od źródła ich powstawania. W Polsce za zanieczyszczenia powietrza odpowiada przede wszystkim niska emisja, powstająca na skutek spalania w starego typu kotłach złej jakości węgla oraz śmieci. Przekłada się to nie tylko na degradację środowiska, ale także stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi narażonych na wdychanie trującego powietrza. Już od kilku lat Polska znajduje się w czołówce krajów mogących „pochwalić się” często przekroczonymi normami zanieczyszczeń powietrza.

Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza

Nasz kraj zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Dotyczy to zwłaszcza unoszących się w powietrzu drobnych pyłów o średnicy nie większej niż 2, 5 mikrometra (tysięcznej części milimetra), zwanych w skrócie PM 2, 5. Zawierają one m. in. związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak. Według WHO ich stężenie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny, norma europejska jest bardziej liberalna – 25 μg/m 3. Tymczasem w ostatnich latach w Polsce średni poziom tego rodzaju zanieczyszczeń to 27 μg/m 3 – gorzej od nas wypadła tylko Bułgaria. W wielu polskich miastach wskaźnik ten przekracza 30 (Kraków), a nawet 40 μg/m 3 (Żywiec, Pszczyna, Rybnik). I są to tylko wartości średnie, co oznacza, że okresowo zanieczyszczenie bywa jeszcze większe. Polska jest też liderem w innej dziedzinie – skażenia powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA), mającymi działanie rakotwórcze. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska średni poziom zaliczanego do tej grupy benzo(a)pirenu wynosi w Polsce przeciętnie 6 nanogramów na metr sześcienny, a w niektórych regionach – głównie chodzi o Kraków i Śląsk – bywa kilkakrotnie wyższy. Według norm europejskich wskaźnik ten powinien wynosić najwyżej 1 ng/m 3, ale tak czystym powietrzem może się pochwalić u nas niewiele miejsc – chlubnym wyjątkiem jest np. Słupsk.

Co to jest smog i jak powstaje? Przyczyny Smog, inaczej nazywany dymgłą lub dymomgłą,

Co to jest smog i jak powstaje? Przyczyny Smog, inaczej nazywany dymgłą lub dymomgłą, jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje jako skutek działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk naturalnych. Konkretnie, z jednej strony chodzi o zanieczyszczenia powietrza, a drugiej o zamglenie i brak wiatru. Stąd nazwa zjawiska. Smog, to połączenie dwóch angielskich wyrazów –„ smoke”, czyli dym oraz „fog”, czyli mgła. Choć zjawisko jest jedno, miejsca miejsce, warunki powstawania oraz skład chemiczny smogu są różne i z tego powodu wyróżnia się dwa jego rodzaje. *smog londyński – w składzie posiada dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadzę i trudno opadające pyły. Występuje przede wszystkim od listopada do stycznia, w umiarkowanej strefie klimatycznej. *smog typu Los Angeles, będący smogiem fotochemicznym lub troposferycznym, występuje głównie w miesiącach letnich i w strefach subtropikalnych. W składzie posiada tlenek węgla, tlenek azotu i węglowodorów.

Źródła zanieczyszczeń powietrza w Polsce Oprócz niskiej emisji, na wzrost zanieczyszczeń powietrza ma wpływ

Źródła zanieczyszczeń powietrza w Polsce Oprócz niskiej emisji, na wzrost zanieczyszczeń powietrza ma wpływ również przemysł, transport, energetyka oraz rolnictwo. W naszym kraju czystość powietrza na tle całej Unii Europejskiej wypada bardzo źle. Wiele lat rażących zaniedbań w kwestii ochrony środowiska i permanentne łamanie wspólnotowego prawa dotyczącego dopuszczalnych norm jakości powietrza, sprawiły że znajdujemy się w niechlubnej czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Smog i zanieczyszczenie powietrza – wpływ na zdrowie Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, o którym

Smog i zanieczyszczenie powietrza – wpływ na zdrowie Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, o którym możemy usłyszeć coraz częściej. Jest zjawiskiem nienaturalnym, bezpośrednio związanym z działalnością człowieka. Jak powstaje smog? Na jakość powietrza, a co za tym idzie powstawanie smogu, mają wpływ: ● spalanie w przydomowych piecach paliw słabej jakości, ● transport, ● działalność produkcyjna.

Smog a zdrowie Szkodliwy wpływ smogu dotyczy niemal całego organizmu człowieka. Szczególnie narażeni na

Smog a zdrowie Szkodliwy wpływ smogu dotyczy niemal całego organizmu człowieka. Szczególnie narażeni na zachorowanie w wyniku zanieczyszczenia powietrza są seniorzy oraz dzieci i młodzież, a także osoby chorujące przewlekle, kobiety w ciąży i palacze tytoniu. Według szacunków w Polsce zanieczyszczenie powietrza co roku przyczynia się do śmierci około 26 -48 tysięcy osób. Równocześnie niska jakość powietrza skraca oczekiwaną długość życia Polaków – nawet o rok. Udowodniono, że zanieczyszczenie powietrza odbija się negatywniem. in na układzie oddechowym, sercowonaczyniowym, nerwowym oraz rozrodczym.

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza w Polsce Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nadchodzą pierwsze mrozy, poziom

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza w Polsce Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nadchodzą pierwsze mrozy, poziom zanieczyszczeń powietrza gwałtownie wzrasta. Wszystko przez rosnące potrzeby grzewcze, kotły starego typu, tak zwane „kopciuchy” oraz bezlitośnie wysokie koszty ogrzewania. Wśród najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń powietrza możemy wymienić: ● ● ● ● tlenki azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, pyły węglowe, ozon troposferyczny, ołów, pyły. Do ich występowania przyczynia się nie tylko niska emisja, ale także, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu, przemysł i transport.

Jak chronić się przed smogiem? ● Unikaj przebywania na zewnątrz wieczorami i nocą kiedy

Jak chronić się przed smogiem? ● Unikaj przebywania na zewnątrz wieczorami i nocą kiedy stężenie pyłów jest najwyższe. ● W dni, kiedy przekroczone są poziomy alarmowe, unikaj opuszczania domu, powstrzymaj się od ruchu na zewnątrz na rzecz ćwiczeń na siłowni czy na basenie. ● Staraj się wietrzyć pomieszczenia w czasie kiedy stężenie pyłu jest niskie – popołudniami i późnym rankiem. ● Jeśli jesteś osobą szczególnie narażoną na wpływ smogu – seniorem, osobą ze zdiagnozowaną astmą, POCh. P możesz rozważyć zakup maski antysmogowej. Pamiętaj o wybraniu modelu, który ma jakość potwierdzoną certyfikatem. Maska dobrej jakości zapewni Ci ochronę i komfort użytkowania. ● Jeśli używasz maski antysmogowej nie zaniedbuj regularnego wymieniania filtrów. ● Dbaj o zdrową i zbilansowaną dietę. Udowodniono, że niektóre składniki – warzywa, owoce, pestki, oleje zmniejszają negatywny wpływ smogu na organizm.

Dziękuję za uwagę. Zanieczyszczenia powietrza w Polsce to temat z roku na rok coraz

Dziękuję za uwagę. Zanieczyszczenia powietrza w Polsce to temat z roku na rok coraz częściej poruszany. Wszystko przez rosnącą świadomość społeczeństwa i popularyzację ekologicznych rozwiązań.