MARIA KONOPNICKA ycie twrczo inspiracje Maria Konopnicka 1842

  • Slides: 19
Download presentation
MARIA KONOPNICKA Życie, twórczość, inspiracje

MARIA KONOPNICKA Życie, twórczość, inspiracje

Maria Konopnicka 1842 -1910

Maria Konopnicka 1842 -1910

Dzieciństwo Marii Konopnickiej Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jako

Dzieciństwo Marii Konopnickiej Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jako córka Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z Turskich. Jej ojciec był prawnikiem, patronem trybunału cywilnego. We wrześniu 1849 roku rodzina Wasiłowskich sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo i młodość. W latach 1855 - 1856 Maria uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie. Wowczas poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową.

Małżeństwo Marii We wrześniu 1862 roku Maria wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego.

Małżeństwo Marii We wrześniu 1862 roku Maria wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z mężem z Kalisza na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie na terenie ówczesnej guberni kaliskiej. Zajmowała się wychowywaniem 6 dzieci, a źródłem utrzymania rodziny były dochody z niewielkiego dzierżawionego folwarku.

Twórczość Marii Konopnickiej Uznana została za najwybitniejszą poetkę swej epoki m. in. za "Poezje"

Twórczość Marii Konopnickiej Uznana została za najwybitniejszą poetkę swej epoki m. in. za "Poezje" t. I-IV 1881 -96. Ogromną popularność i szacunek zdobyła dzięki liryce patriotycznej i społecznej. Utwory te z gorzką ironią opisywały jaskrawe objawy nędzy i krzywdy ludzkiej, ujawniając równocześnie słabość pozytywistycznego programu społecznego. Zaliczamy do tych utworów m. in. "Wolny najmita", "W piwnicznej izbie", "Jaś nie doczekał".

Największe osiągnięcie literackie Marii Największym osiągnięciem poetyckim Konopnickiej były liryki o tematyce wiejskiej i

Największe osiągnięcie literackie Marii Największym osiągnięciem poetyckim Konopnickiej były liryki o tematyce wiejskiej i ludowej. Utwory oparte były na folklorze, z wyrazistą kreacją chłopskiego narratora, są to: „A jak poszedł król na wojnę", "Wsiałem ci ja w czarną rolę".

Rota Maria Konopnicka jest autorką „Roty” – pieśni patriotycznej, którą śpiewano w najbardziej doniosłych

Rota Maria Konopnicka jest autorką „Roty” – pieśni patriotycznej, którą śpiewano w najbardziej doniosłych momentach w historii polskiego kraju. Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy, Nie damy, by nas zniemczył wróg. . . - Tak nam dopomóż Bóg!

Nowelistyka Marii Największą sławę odniosły nowele Konopnickiej związane z tematyką społeczną i psychologiczną ("Mendel

Nowelistyka Marii Największą sławę odniosły nowele Konopnickiej związane z tematyką społeczną i psychologiczną ("Mendel gdański" 1893, "Miłosierdzie gminy"). Utwory wolne były od powierzchownej tendencyjności, miały precyzyjną konstrukcję. Stawiały Konopnicką w rzędzie czołowych twórców polskiej nowelistyki (zbiory: "Cztery nowele" 1888, "Na drodze" 1893, "Nowele" 1897, "Ludzie i rzeczy" 1898), .

Twórczość dla dzieci i dla dorosłych Maria zyskała rozgłos również dzięki utworom dla dzieci,

Twórczość dla dzieci i dla dorosłych Maria zyskała rozgłos również dzięki utworom dla dzieci, zwłaszcza dzięki popularnej opowieści "O krasnoludkach i sierotce Marysi" (1896). Tworzyła także dla dorosłych: jest autorką poematu z dziejów emigracji chłopskiej "Pan Balcer w Brazylii" (1910), cennych studiów historyczno-literackich ("Mickiewicz, jego życie i duch" 1899, "Trzy studia" 1902) i szkiców krytycznych oraz przekładów.

Wiersze dla dzieci Tęczowy duszek Dziadek przyjdzie Niezapominajki Pranie Stefek Burczymucha Zła zima Muchy

Wiersze dla dzieci Tęczowy duszek Dziadek przyjdzie Niezapominajki Pranie Stefek Burczymucha Zła zima Muchy samochwały Pan Zielonka Zmarzlak Tęcza Bocian Sposób na laleczkę Pojedziemy w cudny kraj Podróż na bocianie Jesienią Kukułeczka Jabłonka Nasz domek Ogródek Sanna

Maria Konopnicka dla dzieci

Maria Konopnicka dla dzieci

Inspiracje Marii Inspirację do pracy literackiej Maria czerpała początkowo z doświadczeń Prusa i Orzeszkowej.

Inspiracje Marii Inspirację do pracy literackiej Maria czerpała początkowo z doświadczeń Prusa i Orzeszkowej. Jednak później ukształtowała własny rodzaj twórczości, który kształtował się pod wpływem wydarzeń historycznych i politycznych.

Wojaże i romanse Marii W 1883 r. Konopnicka wyjechała za granicę już poza ziemie

Wojaże i romanse Marii W 1883 r. Konopnicka wyjechała za granicę już poza ziemie polskie: do Karlsbadu (dzisiejszych Karlowych Warów), Triestu i Wenecji. Od czasu tego wyjazdu zaczęła wojażować coraz częściej i już w 1884 r. ponownie odwiedziła Czechy, gdzie zawarła znajomość z Jaroslavem Vrchlickim. Podczas podróży do Florencji poznała Lenartowicza. Warszawa pozostała jednak jej głównym miejscem pobytu. Wracała do niej bardzo często. W tym mieście przeżywała kolejne romanse.

Działalność Marii W latach 1884– 86 w Warszawie Maria redagowała tygodnik dla kobiet „Świt”.

Działalność Marii W latach 1884– 86 w Warszawie Maria redagowała tygodnik dla kobiet „Świt”. Wydała tu również w 1887 r. trzecią serię „Poezji”, w której nadal obecny był społeczny radykalizm i nie milkły akcenty antyklerykalne. Również w Warszawie w 1887 r. wydała tom „Cztery nowele”. Warszawa ukształtowała Konopnicką, ale stała się zaledwie pierwszym etapem jej twórczości. Poetka była jedną z inicjatorek akcji protestacyjnych przeciw władzom pruskim.

Dworek Marii Konopnickiej

Dworek Marii Konopnickiej

Zdjęcia znajdujących się tam rzeczy

Zdjęcia znajdujących się tam rzeczy

Grób Marii Konopnickiej

Grób Marii Konopnickiej

Źródła wykorzystane w prezentacji: „Literatura i nauka o języku” – Encyklopedia szkolna PWN pod

Źródła wykorzystane w prezentacji: „Literatura i nauka o języku” – Encyklopedia szkolna PWN pod red. Krystyny Damm i Margarity Kardasz Maria Konopnicka- http: //nazapleczu. osdw. pl/autor/Konopnicka+Maria, !s 10 f 61 Konopnicka Maria-biography - www. info. kalisz. pl/biograf/konopnic. htm Wiersze i wierszyki-Maria Konopnicka- http: //wierszykidladzieci. pl/wierszykikonopnickiej. php Skandalistka Maria Konopnicka i kochliwa niewiasta - http: //www. polityka. pl/kultura/aktualnoscikulturalne/1509096, 1, skandalistka-maria-konopnicka. read

Informacje Prezentację przygotował: Adrian Sikora, klasa V Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach

Informacje Prezentację przygotował: Adrian Sikora, klasa V Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach Opiekun: Edyta Wróblewska