PROIECT DIDACTIC Realizator Iancu Ana Maria lavinia SecIa

  • Slides: 15
Download presentation
PROIECT DIDACTIC Realizator: Iancu Ana Maria lavinia Sec’ŢIa: românĂ-englezĂ

PROIECT DIDACTIC Realizator: Iancu Ana Maria lavinia Sec’ŢIa: românĂ-englezĂ

Obiectul: Literatură romană • Data: 23. 03. 2006 • Clasa: a XI-a A •

Obiectul: Literatură romană • Data: 23. 03. 2006 • Clasa: a XI-a A • Obiectul: Limba si literatura romană • Perioada marilor clasici

Tema: Comedia şi comicul • Subiectul: ”O scrisoare pierdută”, de Ion Luca Caragiale

Tema: Comedia şi comicul • Subiectul: ”O scrisoare pierdută”, de Ion Luca Caragiale

TIPUL LECŢIEI: DE CONSOLIDARE A CUNOŞTIINŢELOR OBIECTIVE OPERAŢIONALE 1. Să prezinte universul operei lui

TIPUL LECŢIEI: DE CONSOLIDARE A CUNOŞTIINŢELOR OBIECTIVE OPERAŢIONALE 1. Să prezinte universul operei lui Caragiale in contextul epocii. 2. Să evidenţieze trăsăturile stilului folosit de marele autor. 3. Să recunoasca sursele si tipurile comicului in opera studiată.

STRATEGII DIDACTICE Metode si procedee: - conversaţia euristică - comparaţia -explicaţia Materiale didactice: -bibliografie(opera

STRATEGII DIDACTICE Metode si procedee: - conversaţia euristică - comparaţia -explicaţia Materiale didactice: -bibliografie(opera si critica) -materiale confecţionate Mijloace de invaţământ: -fişe de extras -retroproiector (imagini scanate)

SCENARIU DIDACTIC • In funcţie de evenimentul didactic particular în timpul orei de curs,

SCENARIU DIDACTIC • In funcţie de evenimentul didactic particular în timpul orei de curs, profesorul solicită participarea elevilor prin diferite metode de instruire: Prezentarea unor imagini scanate “Caragiale si personajele lui”

1. ORGANIZAREA CLASEI Li se cere elevilor să recunoasca şi să comenteze scenele urmatoare.

1. ORGANIZAREA CLASEI Li se cere elevilor să recunoasca şi să comenteze scenele urmatoare.

MOMENTUL CULMINANT AL PIESEI DE TEATRU “Confruntarea” Tipătescu -Trahanache

MOMENTUL CULMINANT AL PIESEI DE TEATRU “Confruntarea” Tipătescu -Trahanache

2. DIRIJAREA INVĂŢĂRII pe baza fragmentului vizualizat • Profesorul le cere elevilor să precizeze

2. DIRIJAREA INVĂŢĂRII pe baza fragmentului vizualizat • Profesorul le cere elevilor să precizeze care este traseul scrisorii şi cum influenţează desfaşurarea acţiunii. • Profesorul le cere elevilor să identifice tipurile de comic caracteristice operei lui Caragiale. • Analizarea conţinutului scrisorii ce poate răsturna viaţa linistită a comunităţii. • Elevii refac traseul scrisorii şi evidenţiază importanţa scrisorii pe baza intâmplarilor generate de apariţia ei. • Elevii se implică activ in activităţile cerute de profesor.

COMICUL DE SITUAŢIE • Construiut pe o hilaritate spontană, cu intenţii moralizatoare

COMICUL DE SITUAŢIE • Construiut pe o hilaritate spontană, cu intenţii moralizatoare

COMICUL DE CARACTERE • Personaje definite prin monomanie: ipocritul, demagogul, avarul, confidentul etc.

COMICUL DE CARACTERE • Personaje definite prin monomanie: ipocritul, demagogul, avarul, confidentul etc.

COMICUL DE LIMBAJ -greşeli de vocabular, nonsens, ticuri verbale, truisme “Vreau ceea ce mi

COMICUL DE LIMBAJ -greşeli de vocabular, nonsens, ticuri verbale, truisme “Vreau ceea ce mi se “Trebuie s-o cuvine in orasul ăsta iscălesti: o de gogomani unde dam sunt cel dintâi…. ” anonima!” “Familia mea de la patuzopt “Aveţi in camera…” puţintică răbdare!”

COMICUL DE MORAVURI -satirizarea unor moravuri degradate. Moravurile sunt de neînvins; ele vor fi

COMICUL DE MORAVURI -satirizarea unor moravuri degradate. Moravurile sunt de neînvins; ele vor fi duse mai departe de alte personaje fictionale sau reale.

3. CONCLUZIILE ELEVILOR AUTOR OPERA • Caragiale este, în literatura română, cel mai mare

3. CONCLUZIILE ELEVILOR AUTOR OPERA • Caragiale este, în literatura română, cel mai mare geometru datorită simetriei în tehnica compoziţională. • “O scrisoare pierdută” se ridică la amploarea epopeică a unui epos eroi-comic prin autenticitatea surprinzatoare. • Caragiale este etern prin imprimarea înţelepciunii sale obţinută din experienţă. • Efectul hilar este de natură individuală, devenind tipiccolectiv prin particularitate.

4. ASIGURAREA RETENŢIEI Tema pentru acasa • Întocmirea unui eseu cu tema “Caragiale si/in

4. ASIGURAREA RETENŢIEI Tema pentru acasa • Întocmirea unui eseu cu tema “Caragiale si/in Posteritate(a)”. • Conştientizarea importanţei autorului ca realist al epocii. • Identificarea operei cu perenitatea si “OGLINDA VEŞNICĂ A UMANITĂŢII”.