PROIECT DIDACTIC Disciplina Informatic PROFESOR Selaru Luciana CLASA

  • Slides: 15
Download presentation
PROIECT DIDACTIC Disciplina: Informatică PROFESOR: Selaru Luciana CLASA: a IX - a E Profil

PROIECT DIDACTIC Disciplina: Informatică PROFESOR: Selaru Luciana CLASA: a IX - a E Profil : Matematică - Informatică Unitatea de învăţare: Algoritmi Tema: Algoritmi de determinare a cmmdc a doua numere a şi b Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe , priceperi şi deprinderi Locul de desfăşurare: LABORATORUL DE INFORMATICA

OBIECTIVE EDUCAŢIONALE a) OBIECTIVE COGNITIVE: Să definească corect noţiunile de cel mai mare divizor

OBIECTIVE EDUCAŢIONALE a) OBIECTIVE COGNITIVE: Să definească corect noţiunile de cel mai mare divizor comun a două numere; Să identifice modurile de determinare a cmmdc. Să analizeze modul de funcţionare ale programelor b) OBIECTIVE AFECTIVE: Să argumenteze corect alegerea unei variante Să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII: Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite. Să implementeze algoritmi de determinare a cmmdc in limbajul de programare C.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: • Să definească corect noţiunile de determinare cmmdc; • Să definească corect

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: • Să definească corect noţiunile de determinare cmmdc; • Să definească corect variabilele folosite în elaborarea algoritmului • Să definească corect structurile de control şi instrucţiunile • folosite în elaborarea programului • Să-şi însuşească modurile prin care pot determina cmmdc • Să trateze corect cazurile şi excepţiile care • apar în execuţia algoritmului • Să analizeze corect fiecare problemă

STRATEGII DIDACTICE: Principii didactice: Principiul participării şi învăţării active; Principiul asigurării progresului gradat al

STRATEGII DIDACTICE: Principii didactice: Principiul participării şi învăţării active; Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturarea treptată a punctelor de sprijin; Principiul conexiunii inverse; METODE DE ÎNVĂŢĂM NT: metoda de comunicare orală: conversaţia, explicaţia, problematizarea metode bazate pe acţiune exerciţiul

PROCEDEE DE INSTRUIRE: Conversaţia de consolidare; Problematizare prin crearea situaţiilor problemă; Exerciţii de consolidare;

PROCEDEE DE INSTRUIRE: Conversaţia de consolidare; Problematizare prin crearea situaţiilor problemă; Exerciţii de consolidare; FORME DE ORGANIZARE: Frontală; Individuală; Pe grupe; FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII: Dirijată de profesor sau prin materiale didactice; Independentă; RESURSE MATERIALE: Fişe de lucru; Set de aplicaţii; Calculator; Videoproiector

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE: individuală FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE: individuală FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂM NT: fişele elevilor, testul formativ cu proba, tabla, videoproiector, prezentare Power. Point. MATERIALE BIBLIOGRAFICE: MARIANA MILOŞESCU, Informatică – Profilul real, Editura DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ, 2004. RESURSE PSIHOLOGICE ALE DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII Capacitatea de învăţare a clasei elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice predate la capitolul – PRINCIPIILE PROGRAMĂRII STRUCTURATE;

Diagnosticul motivaţiei : Interesul pentru însuşirea cunoştinţelor necesare prelucrării datelor este acelaşi la întregul

Diagnosticul motivaţiei : Interesul pentru însuşirea cunoştinţelor necesare prelucrării datelor este acelaşi la întregul colectiv de elevi; se vor conştientiza elevii de necesitatea cunoaşterii metodelor de determinare a cmmdc a două numere a şi b METODE DE EVALURE: Evaluare sumativă; Evaluare continuă pe parcursul lecţiei; Evaluare formativă.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Moment organizatoric Pregătirea clasei Organizarea şi pregătirea clasei: Captarea atenţiei elevilor pentru

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Moment organizatoric Pregătirea clasei Organizarea şi pregătirea clasei: Captarea atenţiei elevilor pentru activitate didactică ce urmează Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale Cunoaşterea treptată a textului; dirijarea procesului de învăţare Captarea atenţiei elevilor;

Reactualizarea cunoştinţelor: Se realizează un set de întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor teoretice de mai

Reactualizarea cunoştinţelor: Se realizează un set de întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor teoretice de mai jos: 1. Care sunt structurile învăţate pana acum ? Structura liniara, structura alternativa simpla (if…then …else), structura alternativă generalizată (in case …) , structura repetitivă cu număr cunoscut de paşi (for…), structura cu număr necunoscut de paşi condiţionată anterior ( while. . ), structura cu număr necunoscut de paşi condiţionată posterior(repeat …. until) 2. Cum se clasifică datele in funcţie de fluxul de informaţie? Date de intrare, date intermediare, date de iesire 3. Care sunt tipurile de date folosite? Intreg, real, logic, sir de caractere. 4 Care sunt operatorii matematici de determinare a restului împărţiri a doua numere, a câtului , si a rezultatului unei împărţiri reale. Mod, div , /,

Comunicarea noilor cunoştinţe: Cel mai mare divizor comun a doua numere a si b

Comunicarea noilor cunoştinţe: Cel mai mare divizor comun a doua numere a si b ( sau mai multe) este cel mai mare numar care divide ambele numere. Se noteaza cu : cmmdc

Pentru a gasi cel mai mare divizor comun se decompun numerele in factori primi

Pentru a gasi cel mai mare divizor comun se decompun numerele in factori primi si se face produsul factorilor primi comuni, luati o singura data, la puterea cea mai mica. Exemplu.

Pentru calcularea celui mare divizor comun a doua numere a şi b se folosesc

Pentru calcularea celui mare divizor comun a doua numere a şi b se folosesc următorul algoritm: Foloseşte Algoritmul lui Euclid (prin impărţiri succesive), care pentru două numere a şi b atribuie lui b restul împărţirii lui a la b, iar lui a vechea valoare a lui b. Rezolvarea problemei se bazează pe condiţia b≠ 0. Se repetă procesul de împărţire « până când » r=0.

Paşii algoritmului sunt: P 1) Se împarte a la b şi se obţine restul

Paşii algoritmului sunt: P 1) Se împarte a la b şi se obţine restul r (r a mod b) P 2) Se execută operaţiile de atribuire a b; b c; P 3) Dacă b ≠ 0, atunci se revine la pasul 1, altfel cmmdc a.

Exemplu: dacă a =36 şi b=24, calculul se desfăşoară astfel: 1. 2. 3. 4.

Exemplu: dacă a =36 şi b=24, calculul se desfăşoară astfel: 1. 2. 3. 4. 5. 6. se calculează restul r 36 mod 24 ; => r 12; se fac atribuirile a 24, b 12 cum b ≠ 0 se calculează din nou restul r 24 mod 12; => r 0; se fac atribuirile a 12, b 0, cum b=0 => cmmdc a; =>cmmdc 12 (ultimul rest nenul) Concluzie : cmmdc a doua numere a şi b este ultimul rest nenul.

Algorithm EUCLID; Integer a, b, r, cmmdc begin write ('Alg. Euclid: metoda impartirilor succesive')

Algorithm EUCLID; Integer a, b, r, cmmdc begin write ('Alg. Euclid: metoda impartirilor succesive') read (a); read(b); while (b<>0) r a mod b; a b; {impartitorul devine deimpartit} b r; {restul devine impartitor} endwhile cmmdc a; write ( 'c. m. d. c. =', cmmdc ) End Semnificatia variabilelor folosite: a, b – variabile de intrare, de tip intreg; r – variabila intermediara de tip intreg; cmmdc – variabila de iesire de tip intreg;