Korijeni Cilj projekta jaanje povezanosti i suradnje osnovnih

  • Slides: 13
Download presentation
Korijeni √ Cilj projekta: jačanje povezanosti i suradnje osnovnih škola koje pohađaju Hrvati izvan

Korijeni √ Cilj projekta: jačanje povezanosti i suradnje osnovnih škola koje pohađaju Hrvati izvan RH s osnovnim školama u RH Nositelj projekta: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Sudionici pilot projekta: učenici i učitelji Prva osnovna škola Široki Brijeg Hrvatska škola Sveti

Sudionici pilot projekta: učenici i učitelji Prva osnovna škola Široki Brijeg Hrvatska škola Sveti Jeronim u Chicagu Hrvatska škola u Hrvatskom kulturnom centru Chicago Hrvatska škola Sacred heart Chicago Osnovna škola „Dragutin Tadijanović” u Vukovaru Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Vrijeme provođenja pilot projekta : rujan 2017. - srpanj 2019.

Pravni okvir projekta: Člankom 10. stavkom 2. Ustava RH utvrđeno je da se dijelovima

Pravni okvir projekta: Člankom 10. stavkom 2. Ustava RH utvrđeno je da se dijelovima hrvatskog naroda u drugim državama jamči osobita skrb i zaštita Republike Hrvatske Zakon o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske Strategija o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske

 Kako je jezik jedan od temeljnih odrednica identiteta naroda, a institucionalna skrb RH

Kako je jezik jedan od temeljnih odrednica identiteta naroda, a institucionalna skrb RH u odnosu na učenje hrvatskog jezika u prekooceanskim državama je mnogo slabija nego u europskim, razvidna je potreba da se školama hrvatskog jezika u SAD-u, Kanadi i Australiji i Novom Zelandu pruži dodatna podrška. Umrežavanje škola, kao projekt Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, središnjeg tijela državne uprave za odnose RH s Hrvatima izvan Hrvatske, oslanja se na primjere dobre prakse koju su razvile države s dugogodišnjom, uspješnom javnom politikom prema dijaspori.

Ciljevi: 1. Jačanje svijesti o nedjeljivosti hrvatskog naroda i poticanja njegovog zajedništva. 2. Svladavanje

Ciljevi: 1. Jačanje svijesti o nedjeljivosti hrvatskog naroda i poticanja njegovog zajedništva. 2. Svladavanje komunikacijskih barijera između Hrvata u RH i izvan nje. 3. Pomoć hrvatskim školama u inozemstvu koje njeguju višedesetljetne tradicije učenja i poučavanja hrvatskog jezika.

KAKO JE ZAMIŠLJEN PROJEKT: Glavni nositelji : ravnatelji, informatičari te učitelji nacionalne grupe predmeta

KAKO JE ZAMIŠLJEN PROJEKT: Glavni nositelji : ravnatelji, informatičari te učitelji nacionalne grupe predmeta (hrvatski jezik, likovna kultura, glazbena kultura, povijest, geografija i vjeronauk), knjižničari i učitelji primarnog obrazovanja. Provođenje : zajednički susreti putem videokonferencija. Teme koje se obrađuju: Vukovar i njegova uloga u Domovinskom ratu, Grad Vukovar kao simbol povijesnih migracija hrvatskog naroda te kao simbol multikulturalnosti i suživota u Hrvatskoj što ga čini bliskim kako Hrvatima u iseljeništvu, tako i Hrvatima u BIH. Planirane aktivnosti: obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, Međunarodni dan materinskog jezika i dane kulturne baštine (organiziran u veljači 2018. ), videokonferencija učitelja i ravnatelja kako bi se iznijeli izazovi i moguća rješenja u radu hrvatskih škola u iseljeništvu. Plan je tijekom školske godine 2017. /18. godine: umrežiti šest vukovarskih osnovnih škola s hrvatskim školama iz Australije, Kanade i SAD-a te BIH. Aktivnosti zajednički osmišljavaju nositelj i sudionici projekta te je predviđeno da se pojedini dijelovi programa odvijaju i na engleskom jeziku, pri čemu djeca iz RH i BIH koriste prednost izloženosti izvornim govornicima engleskog jezika.

Dugoročni ciljevi projekta: • Omogućiti virtualni prostor na kojem bi se plasirale prezentacije, radovi

Dugoročni ciljevi projekta: • Omogućiti virtualni prostor na kojem bi se plasirale prezentacije, radovi i kratki filmovi o sudionicima projekta i ostalim sadržajima važnim za hrvatski identitet (od zabavnog do edukativnog sadržaja). • Učenici predmetne nastave koji sudjeluju u projektu dobili bi prijatelje za dopisivanje putem elektroničke pošte (izgled grupe: jedan učenik iz iseljeništva, jedan iz RH, jedan iz BIH). • Omogućiti susret umreženih škola u Hrvatskoj u ljetnim mjesecima (ovdje je logično mjesto susreta grad Vukovar koji ima potrebnu infrastrukturu– učenički dom, športske terene i slično) • Omogućiti nastavnom osoblju iz RH i BIH koji pomažu hrvatskim učiteljima u iseljeništvu određenu stručnu pomoć i nagradu za rad (seminari i slično).

Konferencije su se do sada održale: Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine,

Konferencije su se do sada održale: Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, 18. studenoga 2017. , održana je prva videokonferencija Sadržaj konferencije: Tijekom videokonferencije djeca iz Chicaga su pokazala što znaju o domovini, dok su učenici iz Vukovara održali zanimljivo predavanje o Gradu heroju, o mjestu koje je vrijedno svakog pijeteta. Učenici iz Širokog Brijega naglasili su da je najvažnije zajedništvo našeg naroda, ma gdje bili, jer nas veže jedna ljubav prema istoj hrvatskoj domovini.

Konferencije su se do sada održale: 24. veljače 2018. , održana je druga videokonferencija

Konferencije su se do sada održale: 24. veljače 2018. , održana je druga videokonferencija na kojoj je sudjelovalo pet škola: Sadržaj konferencije: Učenici iz Vukovara svoje male prijatelje u Chicagu poučili su o Ivani Brlić-Mažuranić i ispričali im priču Šuma Striborova, dok su ih učenici iz Širokog Brijega upoznali sa značajnim povijesnim ličnostima i događajima svoga kraja. Održali su izvrsnu dvojezičnu prezentaciju o utjecajnim širokobriješkim ličnostima kojom su objasnili povijest toga kraja (iz kojeg potječe veliki dio hrvatske zajednice u Chicagu) te su, između ostaloga, izveli i dirljivu recitaciju tradicionalne, narodne hercegovačke poezije. Jedna od tema ove konferencije bila je hrvatska kulturna baština, a kako tradiciju od zaborava čuvaju mlade generacije Hrvata u iseljeništvu, pjesmom i plesom, pokazali su polaznici dopunskih škola diljem Chicaga.

 Održavanje treće videokonferencije planira se u mjesecu svibnju 2018. te će na njoj

Održavanje treće videokonferencije planira se u mjesecu svibnju 2018. te će na njoj sudjelovati samo ravnatelji i učitelji. Cilj: iznijeti izazove s kojima se susreću hrvatske škole iz iseljeništva te zajedničko osmišljavanje mogućih rješenja. Na temelju iznesenih sadržaja na trećoj videokonferenciji kreirat će se program projekta za školsku godinu 2018. /2019.

Tijekom školske godine 2018. /2019. planirano je uključivanje preostalih pet vukovarskih osnovnih škola na

Tijekom školske godine 2018. /2019. planirano je uključivanje preostalih pet vukovarskih osnovnih škola na temelju postojećeg okvira tzv. Prve mreže Cilj: sudionicima prve generacije projekta organizirao bi se zajednički susret u gradu Vukovaru. Sadržaj susreta: radionice jezika, kulture, povijesti, športa, drame, folklora, glazbe, u suradnji s nastavnicima koji sudjeluju u projektu Korijeni. Predviđena dobna granica učenika je deset godina.

 • SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA HRVATE IZVAN RH SMATRA DA JE POTREBNO OVAKVA

• SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA HRVATE IZVAN RH SMATRA DA JE POTREBNO OVAKVA TROSTRUKA UMREŽAVANJA ORGANIZIRATI PRIMARNO U SAD-U, ISELJENIČKIM ZAJEDNICAMA KANADI I OCEANIJI, A KASNIJE, AKO SE POKAŽE USPJEŠNIM U OSTALIM ZEMLJAMA. PROJEKTOM MOGU BITI OBUHVAĆENE I HRVATSKE ŠKOLE U EUROPSKIM DRŽAVAMA U KOJIMA ŽIVI HRVATSKA NACIONALNA MANJINA.