KOMENDA MIEJSKA POLICJI W SOPOCIE Do jakich metod

  • Slides: 24
Download presentation
KOMENDA MIEJSKA POLICJI W SOPOCIE

KOMENDA MIEJSKA POLICJI W SOPOCIE

 • • • Do jakich metod uciekają się przestępcy? Na czym polega oszustwo

• • • Do jakich metod uciekają się przestępcy? Na czym polega oszustwo „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika”? Jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami?

Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy… lub Dzień dobry, nazywam się Maria Nowicka i jestem funkcjonariuszem

Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy… lub Dzień dobry, nazywam się Maria Nowicka i jestem funkcjonariuszem biura śledczego policji. Oszuści chcą wykraść wszystkie pieniądze z Pani konta. My chcemy ich złapać. Pomoże nam Pani…? takie telefony może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą

Seniorze nie pozwól się oszukać! Poznaj metody przestępców i nie daj się nabrać. Jak

Seniorze nie pozwól się oszukać! Poznaj metody przestępców i nie daj się nabrać. Jak działają oszuści? 1. Dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę 2. Osoba , z którą rozmawiasz przekonuje Cię, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym, jego znajomym lub inną bliską osobą z Twojej rodziny 3. Osoba ta informuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy 4. Telefon dzwoni ponownie. Osoba informuje, że jest Policjantem/policjantem CBŚ/agentem CBA itp. I przekonuje, że przed chwilą dzwonił oszust, a TY musisz pomóc w tym aby go zatrzymać. 5. Oszust informuje Cię, że potrzebne są pieniądze, które masz przekazać nieznanej Ci osobie… PAMIĘTAJ, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, nigdy nie dzwoni z takim 5 żądaniem i nigdy nie informuje o swoich akcjach. POMOGŁEŚ? PRZEKAZAŁEŚ PIENIĄDZE?

PAMIĘTAJ! - Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy - Jeżeli odebrałeś taki telefon

PAMIĘTAJ! - Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy - Jeżeli odebrałeś taki telefon musisz wiedzieć, że na pewno rozmawiasz z oszustem - Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj żadnych dokumentów - po takiej rozmowie natychmiast zdzwoń na Policję lub bliskiego i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy - Zawsze w takiej sytuacji zadzwoń na numer alarmowy POLICJI- 997

Oszuści stają twarzą w twarz ze swoimi ofiarami i skutecznie pozbawiają ich pieniędzy. Choć

Oszuści stają twarzą w twarz ze swoimi ofiarami i skutecznie pozbawiają ich pieniędzy. Choć metody ich działania są często ujawniane w mediach, to przestępcy wciąż odnoszą sukcesy starannie dobierając ofiary.

Pomysłowość oszustów jest nieograniczona…

Pomysłowość oszustów jest nieograniczona…

Metody działania oszustów: „na kominiarza lub na opłatek” (oszust proponuje lokatorowi zakup kalendarza kominiarskiego,

Metody działania oszustów: „na kominiarza lub na opłatek” (oszust proponuje lokatorowi zakup kalendarza kominiarskiego, opłatka lub innego rodzaju gadżetów. Dostaje za te przedmioty pieniądze, często nieadekwatne do realnej wartości oferowanego towaru, jednak faktycznie jest ani kominiarzem ani osobą reprezentującą Kościół upoważnioną do sprzedaży opłatka)

Metody działania oszustów: „ na abonament radiowo – telewizyjny”, fałszywa faktura za energię, za

Metody działania oszustów: „ na abonament radiowo – telewizyjny”, fałszywa faktura za energię, za gaz (oszuści rozsyłają pisma, w których twierdzą, o powstaniu zaległości i wzywają do jej zapłaty)

Metody działania oszustów: „informacja dla sąsiada”

Metody działania oszustów: „informacja dla sąsiada”

Metody działania oszustów: na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników (przedstawiają się jako np.

Metody działania oszustów: na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników (przedstawiają się jako np. listonosz, hydraulik, policjant, pracownik: ZUS, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji)

Metody działania oszustów: „na handlarza” (oszuści pod pozorem podawania się za akwizytorów, proszą o

Metody działania oszustów: „na handlarza” (oszuści pod pozorem podawania się za akwizytorów, proszą o możliwość prezentacji przyniesionego ze sobą produktu np. kołdra z wełny, która rzekomo

Metody działania oszustów: „na litość” (sprawcy pukają do mieszkań, prosząc o coś do jedzenia

Metody działania oszustów: „na litość” (sprawcy pukają do mieszkań, prosząc o coś do jedzenia lub picia, jednocześnie informują o swojej trudnej sytuacji materialnej lub też rodzinnej)

Wejście oszusta do mieszkania ofiary często poprzedzone jest obserwacją. Oszuści udają miłych i pomocnych,

Wejście oszusta do mieszkania ofiary często poprzedzone jest obserwacją. Oszuści udają miłych i pomocnych, ale bywają bezczelni i bezlitośni. Gdy zostaną zdemaskowani mogą stać się agresywni i niebezpieczni.

Co mogę zrobić, aby nie stać się kolejną ofiarą oszusta?

Co mogę zrobić, aby nie stać się kolejną ofiarą oszusta?

ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA…, które wdrożone w życie utrudnią oszustom wyłudzenie od nas pieniędzy

ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA…, które wdrożone w życie utrudnią oszustom wyłudzenie od nas pieniędzy

1. NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRE TELEFONICZNIE PODAJĄ SIĘ ZA TWOICH KREWNYCH. Sprawcy oszustw,

1. NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRE TELEFONICZNIE PODAJĄ SIĘ ZA TWOICH KREWNYCH. Sprawcy oszustw, chcąc wyłudzić pieniądze, dzwonią do Ciebie i podają się za członka Twojej rodziny, np. wnuczka, siostrzeńca. Przedstawiają zmyśloną historię prosząc o pomoc finansową. W takim przypadku upewnij się czy osoba, za którą się podają, faktycznie potrzebuje pomocy. Oddzwoń do niej. Jeżeli nie możesz się z nią skontaktować, lepiej zrezygnuj z udzielenia pomocy. 2. NIE UFAJ WYJĄTKOWYM OKAZJOM. Pamiętaj, na świecie nie ma nic za darmo. Okazyjnie niska cena może oznaczać, że towar pochodzi z kradzieży. W pudełku ze złotem możesz znaleźć tombak, a w pliku banknotów pociętą gazetę. 3. ŻĄDAJ IDENTYFIKATORA OD ODWIEDZAJĄCYCH CIĘ PRACOWNIKÓW INSTYTUCJI. Każdy pracownik „gazowni”, „elektrowni” czy „kablówki” posiada identyfikator. Żądaj jego okazania. Jeżeli masz wątpliwości, zadzwoń do jego miejsca pracy. Telefon znajdziesz na rachunku lub w książeczce opłat. Ważne, aby nie prosić o numer telefonu osób, które chcą dostać się do Twojego mieszkania.

4. PRZED PODPISANIEM UMOWY ZASTANÓW SIĘ CZY JEST ONA ZROZUMIAŁA, A TOWAR JEST TOBIE

4. PRZED PODPISANIEM UMOWY ZASTANÓW SIĘ CZY JEST ONA ZROZUMIAŁA, A TOWAR JEST TOBIE NAPRAWDĘ POTRZEBNY. Jeżeli chcesz skorzystać z usługi, np. wymiany okien, zamów osobiście wizytę przedstawiciela. Zapoznaj się z warunkami umowy i przedyskutuj je z kimś bliskim. Zawieraj umowy tylko na piśmie. Do usług proponowanych przez akwizytorów podchodź z najwyższą ostrożnością. Zastanów się dwa razy czy proponowany towar/usługa jest Tobie potrzebna. 5. NIE PRZEKAZUJ INFORMACJI NA SWÓJ TEMAT OSOBOM NIEZNAJOMYM. Nie udzielaj osobom, których nie znasz, informacji o sobie, swojej rodzinie, posiadanych kosztownościach oraz oszczędnościach. Twoje dane osobowe są prawnie chronione i tylko od Ciebie zależy komu i w jakim celu je udostępnisz. 6. NIE OTWIERAJ DRZWI DO MIESZKANIA OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ. Nie otwieraj drzwi do mieszkania ani wejściowych na klatkę schodową osobom, których nie znasz lub sam nie zapraszałeś.

7. NA ZAKUPACH UNIKAJ MIEJSC ZATŁOCZONYCH, ZABIERAJ ZE SOBĄ ODLICZONĄ KWOTĘ PIENIĘDZY. Kradzieże kieszonkowe

7. NA ZAKUPACH UNIKAJ MIEJSC ZATŁOCZONYCH, ZABIERAJ ZE SOBĄ ODLICZONĄ KWOTĘ PIENIĘDZY. Kradzieże kieszonkowe są popełniane pod pozorem sztucznego tłoku, którego powinieneś unikać. Płacąc za zakupy nie ujawniaj całej zawartości portfela. Staraj się regulować należność odliczoną kwotą pieniędzy. Zabieraj tylko te dokumenty, które są niezbędne na zakupach. Jeżeli posiadasz kartę płatniczą, nie ujawniaj swojego numeru PIN ani nigdzie go nie zapisuj. Gdy utracisz swoje dokumenty, zastrzeż je, powiadom Policję (gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa) oraz zawiadom najbliższy organ gminy, by wyrobić nowy dokument. 8. UTRZYMUJ WIĘZI Z SĄSIADAMI, POMAGAJCIE SOBIE NAWZAJEM

Co robić w sytuacji kryzysowej? Padłeś ofiarą oszusta – nie ukrywaj tego! Twoja szybka

Co robić w sytuacji kryzysowej? Padłeś ofiarą oszusta – nie ukrywaj tego! Twoja szybka reakcja może uchronić kolejne osoby przed oszustem. Jak najszybciej powiadom Policję i najbliższą rodzinę. Dzwoniąc na numer alarmowy 112, postaraj się przekazać jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, n p. wygląd nieznajomej osoby (twarz, szczegóły ubioru, tatuaże, inne cechy).

A może być inaczej…

A może być inaczej…

Uważaj na oszustów! Pamiętaj o bezpieczeństwie Co powiedzieć komuś, kto być może próbuje nas

Uważaj na oszustów! Pamiętaj o bezpieczeństwie Co powiedzieć komuś, kto być może próbuje nas oszukać? Możesz użyć poniższych stwierdzeń: • • Wszystkie sprawy związane z elektrownią czy komunikacją załatwiam osobiście w biurze obsługi klienta. Nie załatwiam spraw związanych z pieniędzmi przez telefon. Nie przyjmuję niezapowiedzianych wizyt. Nie wpuszczam do domu obcych osób, jeśli nie uprzedzają mnie o wizycie. Proszę mnie nachodzić/nie niepokoić. Proszę mi nie przeszkadzać. Nie mam czasu rozmawiać. Nie będę rozmawiać. Jest u mnie syn/wnuk/siostrzeniec.

Dziękuję za uwagę

Dziękuję za uwagę