KARDIOPULMONLNA RESUSCITCIA KPR Kardio srdce ako pumpa Pulmo

  • Slides: 13
Download presentation
KARDIOPULMONÁLNA RESUSCITÁCIA KPR Kardio - srdce ako pumpa Pulmo - pľúca Resuscitation - oživovanie

KARDIOPULMONÁLNA RESUSCITÁCIA KPR Kardio - srdce ako pumpa Pulmo - pľúca Resuscitation - oživovanie

§ 177 Trestného zákona (1) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí

§ 177 Trestného zákona (1) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. (2) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci je podľa povahy svojho zamestnania povinný takú pomoc poskytnúť, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky. § 178 Trestného zákona Vodič, ktorý po dopravnej nehode, na ktorej mal účasť, neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

ČO JE TO KPR? Obnovenie vedomia, dýchania a obehu (vitálnych funkcií) KPR ma určité

ČO JE TO KPR? Obnovenie vedomia, dýchania a obehu (vitálnych funkcií) KPR ma určité stupne: 1. základná KPR (bez pomôcok) 2. rozšírená KPR

Reťaz prežitia „REŤAZ ŽIVOTA“ Včasné rozpoznanie a privolanie pomoci Včasná KPR Včasná defibrilácia Prevencia

Reťaz prežitia „REŤAZ ŽIVOTA“ Včasné rozpoznanie a privolanie pomoci Včasná KPR Včasná defibrilácia Prevencia zastavenia obehu Nestrácať čas Poresuscitačná starostlivosť Navrátenie kvality života Reštart činnosti srdca (obehu)

KEDY NEZAČÍNAŤ KPR? a) posmrtné škvrny a posmrtný zápach b) posmrtná stuhnutosť c) posmrtné

KEDY NEZAČÍNAŤ KPR? a) posmrtné škvrny a posmrtný zápach b) posmrtná stuhnutosť c) posmrtné vysychanie rohoviek a slizníc d) znaky rozsiahleho poškodenia tkanív e) dekapitácia (odťatie hlavy)

KEDY SKONČIŤ KPR? a) ak sa obnoví spontánna cirkulácia a dýchanie b) ak KPR

KEDY SKONČIŤ KPR? a) ak sa obnoví spontánna cirkulácia a dýchanie b) ak KPR preberie iná osoba záchranného tímu c) ak nad skončením KPR prevezme zodpovednosť lekár d) ak je záchranca vyčerpaný tak, že nemôže ďalej efektívne resuscitovať

KEDY TREBA ZAČAŤ KPR? Diagnózu náhlej zástavy obehu je nutné stanoviť okamžite pri zistení:

KEDY TREBA ZAČAŤ KPR? Diagnózu náhlej zástavy obehu je nutné stanoviť okamžite pri zistení: bezvedomia zástave dýchania nenahmatateľného pulzu keď necítime na svojej koži prúd vydychovaného vzduchu keď nevidíme dýchacie pohyby hrudníka keď nepočujeme vdych ani výdych postihnutého

ZAHÁJENIE RESUSCITÁCIE Ak postihnutý nereaguje, dôležitým krokom je privolanie pomoci a aktivácia systému urgentnej

ZAHÁJENIE RESUSCITÁCIE Ak postihnutý nereaguje, dôležitým krokom je privolanie pomoci a aktivácia systému urgentnej prednemocničnej starostlivosti !!! Aby bola kardiopulmonálna resuscitácia efektívna, pacient musí ležať na chrbte, na pevnej a rovnej podložke, hlava pacienta musí byť minimálne v úrovni hrudníka, nikdy nie vyššie. Priebeh KPR musí byť plynulý, bez prerušení. Po skončení prvej minúty – kontrola pulzu a dychu.

POSTUP PRI KPR 1) Zisťovanie vedomia, dýchania, obehu a zisťovanie reakcií postihnutého na podnety.

POSTUP PRI KPR 1) Zisťovanie vedomia, dýchania, obehu a zisťovanie reakcií postihnutého na podnety. 2) Ak dýcha normálne, otočiť do stabilizovanej polohy. 3) Ak nedýcha normálne , zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest + záklon hlavy (trojhmat) čím skôr začať kompresie hrudníka. 4) Po 30 stlačeniach dať hlavu postihnutého do záklonu a dvakrát vdýchnuť. ( Kompresie hrudníka a dýchania striedať v pomere 30: 2 ) !!!VŽDY ZAČAŤ KOMPRESIAMI HRUDNÍKA!!! Pokračovať v KPR až do príchodu záchranárov.

POMOC NA LINKE 30 ALEBO 2

POMOC NA LINKE 30 ALEBO 2

ZÁKLADNÉ ROZDIELY POSTUPOV KPR MEDZI DOSPELÝMI A DEŤMI U detí starších ako 12 rokov

ZÁKLADNÉ ROZDIELY POSTUPOV KPR MEDZI DOSPELÝMI A DEŤMI U detí starších ako 12 rokov postupujeme s KPR ako u dospelých. V prípade, že je človek s dieťaťom sám, najprv ho minútu oživuje a až potom zavolá pomoc. Zakloniť hlavu len u detí starších ako jeden rok. Aplikovať päť vdychov na úvod, ak nedýcha, prejsť ku kontrole cirkulácie. Pomer v prípadoch KPR laikmi je 30: 2. V prípade KPR odborníkmi 15: 2. Pomer u novorodencov je 3: 1. U dojčiat sa stláča hrudník dvoma prstami – tlak dvomi palcami. U detí jednou alebo dvomi dlaňami.

ŠPECIÁLNE RESUSCITAČNÉ SITUÁCIE Medzi iné resuscitačné situácie patrí : Topenie Zasiahnutie elektrickým prúdom Otravy

ŠPECIÁLNE RESUSCITAČNÉ SITUÁCIE Medzi iné resuscitačné situácie patrí : Topenie Zasiahnutie elektrickým prúdom Otravy (intoxikácie) – drogy, alkohol Polytraumatizmus (trauma) Šok, bezvedomie

ĎAKUJEME ZA POZORNOSŤ © 2010, Alica Lehotská, Miriam Matúšová

ĎAKUJEME ZA POZORNOSŤ © 2010, Alica Lehotská, Miriam Matúšová