Jak rozmawia z dzieckiem o koronawirusie Dzieci czsto

  • Slides: 19
Download presentation
Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Dzieci często mają trudności ze zrozumieniem treści, które zobaczą w Internecie, w telewizji, lub

Dzieci często mają trudności ze zrozumieniem treści, które zobaczą w Internecie, w telewizji, lub usłyszą od innych ludzi. Może się zdarzyć, że będą smutne, zestresowane lub niespokojne. Otwarta, wspierająca rozmowa z dzieckiem może mu pomóc zrozumieć i poradzić sobie z tą niecodzienną

Rodzicu/ prawny opiekunie dziecka upewnij się, że zadbałeś o warunki do swobodnej rozmowy. Wspólne

Rodzicu/ prawny opiekunie dziecka upewnij się, że zadbałeś o warunki do swobodnej rozmowy. Wspólne rysowanie, opowiadanie historyjek lub inne aktywności, mogą pomóc we wprowadzeniu do rozmowy z dzieckiem w delikatny sposób. Zapraszamy dziecko do rozmowy na temat koronawirusa. Badamy ile dziecko już wie na ten temat. Jeśli dziecko jest małe i jeszcze nie słyszało o epidemii nie poruszamy tego tematu. Dziecko uniknie w ten sposób niepotrzebnego stresu. Przypominamy o prawidłowych zasadach higieny.

 https: //www. youtube. com/watch? v=9 tbe 0 Gr. He. Jo

https: //www. youtube. com/watch? v=9 tbe 0 Gr. He. Jo

Jeśli jednak dziecko posiada wiedzę o COVID-19 zachęć do dyskusji na ten temat

Jeśli jednak dziecko posiada wiedzę o COVID-19 zachęć do dyskusji na ten temat

1. PYTAJ WPROST I SŁUCHAJ UWAŻNIE Najważniejsze, żeby nie bagatelizować obaw dziecka. Zaakceptuj jego

1. PYTAJ WPROST I SŁUCHAJ UWAŻNIE Najważniejsze, żeby nie bagatelizować obaw dziecka. Zaakceptuj jego uczucia i zapewnij, że to naturalne, jeżeli się boi. Poświęć dziecku pełną uwagę, pokazując że słuchasz. Zapewnij, że może porozmawiać z tobą lub nauczycielami, kiedy poczuje taką potrzebę.

2. Bądź szczery: wyjaśnij sytuację w sposób przyjazny dziecku Używaj języka odpowiedniego dla wieku,

2. Bądź szczery: wyjaśnij sytuację w sposób przyjazny dziecku Używaj języka odpowiedniego dla wieku, obserwuj reakcje i bądź wrażliwy na pojawiające się przejawy lęku. Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie dziecka, nie próbuj zgadywać. Wykorzystaj sytuację, jako okazję do wspólnego szukania odpowiedzi. Strony internetowe organizacji międzynarodowych, takich jak UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia są wspaniałymi źródłami informacji. Wyjaśnij, że niektóre informacje w Internecie mogą nie być prawdziwe i że najlepiej jest zaufać ekspertom.

3. Uświadom dziecko jak może chronić siebie i swoich przyjaciół Zachęć dziecko do regularnego

3. Uświadom dziecko jak może chronić siebie i swoich przyjaciół Zachęć dziecko do regularnego mycia rąk. Wykorzystaj metodę nauki poprzez zabawę. Możesz przy tym śpiewać czy tańczyć, aby nauka była przyjemnością. https: //www. youtube. com/watch? v=NSzw. TFmn. Ub 4 Naucz też dziecko kichać oraz kasłać, zasłaniając twarz łokciem. Wyjaśnij, że najlepiej nie zbliżać się do osób, które mają objawy choroby. Poproś dziecko, aby poinformowało Cię, jeśli zacznie odczuwać gorączkę, kaszel lub trudności w oddychaniu.

4. Zapewnij bezpieczeństwo Pomóż swojemu dziecku poradzić sobie ze stresem, umożliwiając mu zabawę i

4. Zapewnij bezpieczeństwo Pomóż swojemu dziecku poradzić sobie ze stresem, umożliwiając mu zabawę i relaks. Postaraj się utrzymać dotychczasową rutynę waszego dnia lub postaraj się wprowadzić nową, jeśli wymaga tego obecna sytuacja. Wytłumacz dziecku, że w obecnym czasie najbezpieczniejsze dla niego, jak również jego przyjaciół będzie pozostanie w domu i izolacja. Zapewnij, że wiesz, że czasami jest to trudne ale przestrzeganie zasad pomoże zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

5. Zadbaj o siebie Jeśli chcesz być wsparciem dla dziecka. Dzieci widzą w jaki

5. Zadbaj o siebie Jeśli chcesz być wsparciem dla dziecka. Dzieci widzą w jaki sposób reagujemy na wiadomości, dlatego jeśli będziemy opanowani i spokojni, dzieci również będą się czuły bezpiecznie. Jeśli czujesz niepokój lub zdenerwowanie, zadbaj o siebie. Skontaktuj się z osobami, którym ufasz. Zrelaksuj się i zregeneruj siły.

6. Spokojnie zakończ rozmowę Należy zwrócić uwagę, czy nie zostawiamy dziecka z uczuciem niepokoju,

6. Spokojnie zakończ rozmowę Należy zwrócić uwagę, czy nie zostawiamy dziecka z uczuciem niepokoju, obserwujemy mowę ciała dziecka, ton głosu oraz czy oddycha spokojnie. Przypominamy dziecku, że może zwrócić się do ciebie w każdym momencie i z każdym problemem.

Jak wesprzeć dziecko podczas pandemii COVID-19?

Jak wesprzeć dziecko podczas pandemii COVID-19?

Bądź spokojny Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo

Bądź spokojny Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu. Objawy są często bardzo podobne do przeziębienia lub grypy.

Trzymaj się rutyny Najlepiej zaplanować dzień dziecka tak, aby najpierw zacząć od obowiązków a

Trzymaj się rutyny Najlepiej zaplanować dzień dziecka tak, aby najpierw zacząć od obowiązków a następnie przeznaczyć czas na zabawę.

Pozwól dziecku odczuwać emocje Zmiany łamią rutynę. Wspierajmy dziecko kiedy czuje się smutne, złe,

Pozwól dziecku odczuwać emocje Zmiany łamią rutynę. Wspierajmy dziecko kiedy czuje się smutne, złe, przestraszone - wykażmy się empatią. Bądźmy przy dziecku.

Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu

Kontroluj swoje zachowanie „Tę sytuację można porównać do jazdy samochodem, gdzieci to pasażerowie, a

Kontroluj swoje zachowanie „Tę sytuację można porównać do jazdy samochodem, gdzieci to pasażerowie, a my prowadzimy auto. Nawet, jeśli odczuwamy niepokój, nie możemy pozwolić, aby udzielił się on najmłodszym“ dr Lisa Damour

Polecane bajki o koronawirusie: https: //www. youtube. com/watch? v=H 0 mx 90 Nbvu. M

Polecane bajki o koronawirusie: https: //www. youtube. com/watch? v=H 0 mx 90 Nbvu. M https: //www. youtube. com/watch? v=vg. Oja. F_ZZgg

Dziękuję za uwagę Psycholog szkolny Karolina Rambowska-Lis

Dziękuję za uwagę Psycholog szkolny Karolina Rambowska-Lis