POMOCNA POCHWAA I ZACHTA DZIECI KTRE CZSTO CHWALIMY

  • Slides: 11
Download presentation
POMOCNA POCHWAŁA I ZACHTĘA „DZIECI, KTÓRE CZĘSTO CHWALIMY SĄ OTWARTE, MAJĄ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI,

POMOCNA POCHWAŁA I ZACHTĘA „DZIECI, KTÓRE CZĘSTO CHWALIMY SĄ OTWARTE, MAJĄ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI, NIE BOJĄ SIĘ RYZYKA, KOCHAJĄ LUDZI I SIEBIE”

POMOCNA POCHWAŁA I ZACHĘTA Zdarza się, że dorośli dzielą zachowania dzieci na niewłaściwe i

POMOCNA POCHWAŁA I ZACHĘTA Zdarza się, że dorośli dzielą zachowania dzieci na niewłaściwe i …. normalne. Skutkuje to wytykaniem błędów, eksponowaniem niepowodzeń, podkreślaniem niedociągnięć i błędów itp. Często wydaje się nam, że jeśli nie skomentujemy negatywnego zachowania popełnimy błąd wychowawczy też będziemy winni zaniedbania wychowawczego. Jednocześnie czujemy się winni jeśli nie podkreślimy tego co w zachowaniu właściwe, gdyż uznajemy je za oczywiste („tak powinno być”). Dostrzegamy to co złe, natomiast zbyt łatwo przechodzimy do porządku dziennego nad tym co dobre – „po co chwalić, przecież to normalne”. Tymczasem……

POMOCNE POCHWAŁY I ZACHĘTY Pochwały – zachęty pomagają dziecku w kształtowaniu samooceny, dodają wiary

POMOCNE POCHWAŁY I ZACHĘTY Pochwały – zachęty pomagają dziecku w kształtowaniu samooceny, dodają wiary w siebie, we własne możliwości, pomagają lepiej radzić sobie z problemami, dają poczucie bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, iż sposób w jaki chwalimy nie jest obojętny. Źle sformułowana pochwała może budzić w dziecku różnego rodzaju napięcia, może również prowokować niewłaściwe zachowania (spoczęcie na laurach, pycha, nierealny, wywyższony obraz siebie). Jak właściwie chwalić?

JAK WSPIERAĆ U DZIECI ZGODNĄ Z PRAWDĄ SAMOOCENĘ – jak dobrze chwalić - I.

JAK WSPIERAĆ U DZIECI ZGODNĄ Z PRAWDĄ SAMOOCENĘ – jak dobrze chwalić - I. Opisz co widzisz - „Widzę czystą podłogę, pościelone łóżko, książki równo ułożone na półce. ” - II. Opisz co czujesz - „Przyjemnie wejść do takiego pokoju”. - III. Podsumuj godne pochwały zachowanie dziecka - „Uporządkowałeś ołówki, kredki, pióra i ułożyłeś w oddzielnych pudełkach. To się nazywa porządek!” - IV. Nazwij to jednym słowem - „O! Posprzątane!”

POMOCNE POCHWAŁY I ZACHĘTY Dobra pochwała składa się z dwóch części: naszych słów -

POMOCNE POCHWAŁY I ZACHĘTY Dobra pochwała składa się z dwóch części: naszych słów - opis tego co widzimy i czujemy, np. „bardzo mnie cieszy, że umyłeś po kolacji naczynia i poukładałeś je w szafce” wniosków dziecka – potrafi pochwalić samo siebie, prawdopodobnie dziecko myśli „umiem pomóc mamie”

POMOCNA POCHWAŁA I ZACHĘTA Pochwała opisowa: - nie odwołuje się do cech charakteru dziecka,

POMOCNA POCHWAŁA I ZACHĘTA Pochwała opisowa: - nie odwołuje się do cech charakteru dziecka, lecz do jego starań i osiągnięć - zachęca dziecko do powtarzania zachowania, które zostało docenione - daje odwagę do wypróbowywania swoich sił w nowych sytuacjach - daje dziecku świadomość tego co rzeczywiście potrafi - buduje w nim szacunek do samego siebie.

PUŁAPKI I SZANSE DOBREJ POCHWAŁY I. Dzieci przyzwyczajone przez dłuższy czas do ocen („dobrze”,

PUŁAPKI I SZANSE DOBREJ POCHWAŁY I. Dzieci przyzwyczajone przez dłuższy czas do ocen („dobrze”, „źle”, „ładnie”, „okropnie”) i etykiet („jesteś wspaniały”, „jesteś najlepszym pomocnikiem”) początkowo słysząc tylko opis dopominają się o ocenę („ale podoba ci się? ”, „ale jesteś zadowolona? ”). Warto wtedy zapytać dziecko: „A ty jesteś zadowolony? , „A tobie się podoba? ”, a czasem upewnić je: „Tak jestem bardzo zadowolona”, „Tak podoba mi się. ” II. Unikać pochwały, w której ukryte jest przypominanie wcześniejszych niepowodzeń dziecka: „No widzisz, jak chcesz to potrafisz tak się postarać, że dostaniesz czwórkę. ”, „Dzisiaj byłaś grzeczna, szkoda, że dwa dni temu nie byłaś taka grzeczna u babci”.

PUŁAPKI I SZANSE DOBREJ POCHWAŁY - cd III. Najlepszą pochwałę rujnuje wyraz „ale” –

PUŁAPKI I SZANSE DOBREJ POCHWAŁY - cd III. Najlepszą pochwałę rujnuje wyraz „ale” – „Cieszę się, że posprzątałeś łazienkę ale szkoda, że wanna jest niedomyta. ” IV. Lepiej unikać komunikatów: „Wiedziałam, że sobie poradzisz”, „Jestem z ciebie dumny” – dajemy wówczas bardziej wyraz własnej pewności niż chwalimy dziecko. Lepiej powiedzieć: „To był naprawdę trudny egzamin. Możesz być z siebie dumny, że go zdałeś”.

POMOCNE POCHWAŁY I ZACHĘTY To nieprawda, że są dzieci, których nie ma za co

POMOCNE POCHWAŁY I ZACHĘTY To nieprawda, że są dzieci, których nie ma za co chwalić. W każdym można dostrzec coś dobrego – trzeba tylko chcieć dostrzec „grudki złota”. Każdy z nas może nauczyć się dostrzegać dobro w drugim człowieku. „Najlepszym miejscem pod słońcem na ziemi jest dom, w którym dokłada się wszelkich starań, aby odkryć i nagrodzić oklaskami talenty i uzdolnienia każdego członka rodziny”

PROPOZYCJA ZAJĘCIA PSYCHOEDUKACYJNE „SZKOŁA DLA RODZICÓW”

PROPOZYCJA ZAJĘCIA PSYCHOEDUKACYJNE „SZKOŁA DLA RODZICÓW”