EWALUACJA WEWNTRZNA Arleta Szkudlarek Iwona Domaska Ewaluacja Reforma

  • Slides: 17
Download presentation
EWALUACJA WEWNĘTRZNA Arleta Szkudlarek Iwona Domańska

EWALUACJA WEWNĘTRZNA Arleta Szkudlarek Iwona Domańska

Ewaluacja Reforma systemu edukacji wymusiła zwiększone zainteresowanie metodami naprawy sytuacji oświaty. Jedną z nich

Ewaluacja Reforma systemu edukacji wymusiła zwiększone zainteresowanie metodami naprawy sytuacji oświaty. Jedną z nich jest obecna w praktyce wielu krajów ewaluacja. W publikacjach dotyczących problemów zarządzania w oświacie ewaluacja pojawia się jako synonim procedury mierzenia jakości pracy szkoły lub też rozumiane jest jako monitorowanie – planowa samoobserwacja każdej fazy procesu rozwoju organizacyjnego szkoły. W edukacji termin ten pojawia się też jako „proces diagnostyczno-oceniający, zawierający w sobie elementy pomiaru, osądu i decyzji: . W definicji B. Niemierki „Ewaluacja dydaktyczna jest systematycznym zbieraniem informacji o warunkach przebiegu i wynikach działań dydaktycznych w celu ulepszenia tych działań lub podjęcia decyzji o ich prowadzeniu”.

Ewaluacja Ewaluacji mogą podlegać wszelkie, mniej lub bardziej rozbudowane dziedziny życia szkoły. Spośród nich

Ewaluacja Ewaluacji mogą podlegać wszelkie, mniej lub bardziej rozbudowane dziedziny życia szkoły. Spośród nich jako najważniejsze jawią się wychowanie i kształcenie. Ewaluacja dysponuje procedurą, której skuteczność jest niezależna od tematyki, jaką się zajmuje. Ewaluacja polega przede wszystkim na dobrym zaprojektowaniu i przeprowadzeniu badania. Badanie ewaluacyjne to systematyczny, podporządkowany regułom metodologicznym, proces zbierania informacji o rzeczywistości, których uzyskanie pozwala na sformułowanie wniosków o jakości ewaluowanych obiektów i efektywności działań.

Etapy ewaluacji: I Przygotowanie ewaluacji obejmuje jej planowanie oraz projektowanie, którego efektem jest plan

Etapy ewaluacji: I Przygotowanie ewaluacji obejmuje jej planowanie oraz projektowanie, którego efektem jest plan i projekt ewaluacji. Planując ewaluację, powinno się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań – zwłaszcza: kto? kiedy? dla kogo? Projekt ewaluacji powinien zawierać: q q q obiekt (przedmiot) ewaluacji, kryteria ewaluacji, pytania kluczowe/ badawcze, metody i techniki, sposób monitorowania ewaluacji, sposób raportowania/ prezentacji danych.

Etapy ewaluacji: II Realizacja ewaluacji Prowadząc ewaluację, należy pamiętać o 3 zasadach: q Triangulacja,

Etapy ewaluacji: II Realizacja ewaluacji Prowadząc ewaluację, należy pamiętać o 3 zasadach: q Triangulacja, to potwierdzanie uzyskanych wyników poprzez korzystanie z różnych źródeł i typów danych, używanie różnych metod zbierania danych, zmienianie osób zbierających dane. q Rzetelność – realizowany projekt badawczy powinien być spójny. Osiąga się ją poprzez: właściwy dobór próby badawczej, posługiwanie się tymi samymi narzędziami, elementarne przeszkolenie osób realizujących ewaluację, autentyczność danych. q Trafność – ewaluacji powinno podlegać to, co rzeczywiście jest, co wymaga zbadania i o czym mamy wystarczającą wiedzę, by zadać trafne pytania.

Etapy ewaluacji: III Podsumowanie ewaluacji – analiza danych, wyciąganie wniosków, sporządzenie raportu i upowszechnienie

Etapy ewaluacji: III Podsumowanie ewaluacji – analiza danych, wyciąganie wniosków, sporządzenie raportu i upowszechnienie wyników. Warunki, które powinien spełniać raport: q q autentyczność zgodność z przedmiotem ewaluacji kontekst kulturowy, wiarygodność i wewnętrzna spójność

Metody i narzędzia w ewaluacji: q q q q książka raportowa, fotoocena, hospitacje koleżeńskie,

Metody i narzędzia w ewaluacji: q q q q książka raportowa, fotoocena, hospitacje koleżeńskie, cień/trop w trop, wywiad zoogniskowany (fokus), identyfikacja przeszkód, ankieta, profil szkoły,

Co to jest profil szkoły? q Jest to szybki, tani, bezpośredni sposób badania szkoły

Co to jest profil szkoły? q Jest to szybki, tani, bezpośredni sposób badania szkoły przez zwrócenie się o opinie do osób, które wiedzą o niej najwięcej i są najbardziej zainteresowane poprawą jej działania. Pozwala na pogłębione spojrzenie na szkołę z różnych punktów widzenia oraz wyłonienie jej mocnych stron i problemów. q Taka ocena pracy szkoły może być wykorzystana do planowania pracy w szkole. Sporządzone w ten sposób plany mogą liczyć na akceptację i zaangażowanie całej społeczności szkolnej. Rozporządzenie MEN z 14 września 2009 roku o nadzorze zobowiązuje szkołę do samooceny. Wyniki profilu mogą być wykorzystane przez zewnętrznych ewaluatorów w ewaluacji zewnętrznej.

Cel Główny cel tej metody to zachęcenie społeczności szkolnej do rozmów na temat: q

Cel Główny cel tej metody to zachęcenie społeczności szkolnej do rozmów na temat: q q Jaka jest nasza szkoła w różnych obszarach i jakie mamy na to dowody? Co w pracy szkoły jest ważne dla naszej grupy odniesienia (uczniowie, nauczyciele, rodzice, obsługa szkoły)? Co widać z naszego punktu widzenia? Jakie są mocne strony i problemy naszej szkoły?

Profil szkoły Uczestnicy: Nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi. Cel warsztatów: q q

Profil szkoły Uczestnicy: Nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi. Cel warsztatów: q q q znają metodę samooceny: Profil szkoły, potrafią przygotować i przeprowadzić Profil szkoły (w całości lub w wybranym obszarze), potrafią wykorzystać wyniki samooceny do planowania pracy szkoły i planowania zmiany.

Profil szkoły Podczas naszego spotkania określimy, jaką szkołę chcemy stworzyć, rozpoznamy mocne i słabe

Profil szkoły Podczas naszego spotkania określimy, jaką szkołę chcemy stworzyć, rozpoznamy mocne i słabe strony swej pracy oraz ustalimy działania, które należy podjąć, aby szkoła stała się lepsza w omawianym obszarze. Do dyskusji i realizacji pomysłów nauczyciele wcielą się w role rodzica, ucznia oraz pracownika administracji i obsługi.

CZY DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SĄ SPÓJNE I ADEKWATNE DO POTRZEB UCZNIÓW.

CZY DZIAŁANIA WYCHOWAWCZE SĄ SPÓJNE I ADEKWATNE DO POTRZEB UCZNIÓW.

Przebieg panelu dyskusyjnego q q q Losowanie ról. Dyskusja – cztery konferencje Przedmiot dyskusji:

Przebieg panelu dyskusyjnego q q q Losowanie ról. Dyskusja – cztery konferencje Przedmiot dyskusji: Jaka jest sytuacja szkoły w z perspektywy naszej grupy? Jaka jest dynamika zmian w danym zakresie? Po czym możemy poznać jaki jest stan aktualny? Jakie dowody świadczą za dokonaną oceną? Wypełnianie „profilu” Ocena sytuacji, dynamika zmian, dowody. Podsumowanie – wnioski.

Ćwiczenie 1 q Dobra szkoła to szkoła, w której. . .

Ćwiczenie 1 q Dobra szkoła to szkoła, w której. . .

Ćwiczenie 2 q Praca w grupach dyskusyjnych: nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie.

Ćwiczenie 2 q Praca w grupach dyskusyjnych: nauczyciele, rodzice, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie.

Opis problemu q Nauczyciele uważają , że skutecznie przezwyciężają pojawiające się w szkole trudności

Opis problemu q Nauczyciele uważają , że skutecznie przezwyciężają pojawiające się w szkole trudności wychowawcze. q Rodzice zgłaszają problemy dotyczące sytuacji wychowawczych. q Pracownicy szkoły uważają , że są uczniowie , którzy sporadycznie sprawiają kłopoty wychowawcze. q Uczniowie uważają, że postępują właściwie, a problemy wynikają z braku zrozumienia przez nauczycieli, rodziców i rówieśników.

Podsumowanie warsztatów W parach: q Czego się nauczyłam/dowiedziałam i co może być przydatne w

Podsumowanie warsztatów W parach: q Czego się nauczyłam/dowiedziałam i co może być przydatne w planowaniu pracy szkoły?