Ewaluacja wewntrzna rok szkolny 201718 Przedszkole 243 w

  • Slides: 16
Download presentation
Ewaluacja wewnętrzna rok szkolny 2017/18 Przedszkole 243 w Warszawie Przedmiot ewaluacji: Procesy wspomagania rozwoju

Ewaluacja wewnętrzna rok szkolny 2017/18 Przedszkole 243 w Warszawie Przedmiot ewaluacji: Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

Celem badania eawaluacyjnego było: • zebranie informacji czy procesy wspomagania i rozwoju dzieci w

Celem badania eawaluacyjnego było: • zebranie informacji czy procesy wspomagania i rozwoju dzieci w przedszkolu mają charakter zorganizowany w sposób sprzyjający uczeniu się (są planowane, monitorowane, doskonalone); • pozyskanie informacji potrzebnych do planowania, monitorowania i podnoszenia efektywności procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci w sposób sprzyjający uczeniu się. • zebranie informacji o nowatorskich działaniach wspierających proces rozwoju i edukacji dzieci stosowanych w przedszkolu w celu modyfikacji lub poszerzenia oferty w tym obszarze.

Grupa badawcza obejmowała: • Dyrektora Przedszkola 243 • Nauczycieli Przedszkola 243 • Rodziców dzieci

Grupa badawcza obejmowała: • Dyrektora Przedszkola 243 • Nauczycieli Przedszkola 243 • Rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola 243 Narzędzia badawcze: • Kwestionariusz ankiety dla nauczycieli Przedszkola 243 • Kwestionariusz ankiety dla rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola 243 • Kwestionariusz wywiadu z Dyrektorem Przedszkola 243

ANALIZA ANKIET SKIEROWANYCH DO RODZICÓW • W badaniu ankietowym uczestniczyło 150 rodziców. Zwrotu uzupełnionych

ANALIZA ANKIET SKIEROWANYCH DO RODZICÓW • W badaniu ankietowym uczestniczyło 150 rodziców. Zwrotu uzupełnionych ankiet dokonało 102 osoby. • 100% rodziców wypowiedziało się odpowiadając na pytanie nr 1, iż przedszkole spełnia oczekiwania w zakresie oferty edukacyjnej dla dzieci.

 • 100% rodziców w odpowiedzi na pytanie nr 2 stwierdziło, że w przedszkolu

• 100% rodziców w odpowiedzi na pytanie nr 2 stwierdziło, że w przedszkolu panuje atmosfera sprzyjająca rozwojowi dziecka i uczeniu się. • Również wszyscy badani ( 100%) w odpowiedzi na pytanie nr 3 uważają, że nauczyciele informują o postępach lub trudnościach w rozwoju dziecka. • Na pytanie nr 4 dotyczące udziału dziecka w zajęciach dodatkowych organizowanych przez placówkę 17 (16%) osób odpowiedziało „tak” , a 85 ( 84%) udzieliło odpowiedzi negatywnej.

 • W odpowiedzi na pytanie nr 5 Czy przedszkole dostosowuje swoje działania do

• W odpowiedzi na pytanie nr 5 Czy przedszkole dostosowuje swoje działania do potrzeb rozwojowych dzieci: • - 6 (6%) rodziców odpowiedziało, że nie wie, • - 3(3%) osoby udzieliły odpowiedzi negatywnej. • - 93(91%) rodziców stwierdziło, że przedszkole dostosowuje swoje działania do potrzeb rozwojowych dzieci.

ANALIZA ANKIET SKIEROWANYCH DO NAUCZYCIELI W celu sprawdzenia czy procesy wspomagania rozwoju i edukacji

ANALIZA ANKIET SKIEROWANYCH DO NAUCZYCIELI W celu sprawdzenia czy procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się przeprowadzono wśród nauczycieli ankietę. Badaniem zostało objętych 11 nauczycielek ze wszystkich oddziałów wiekowych. • Wszystkie nauczycielki uwzględniają w swojej pracy potrzeby ruchowe, emocjonalno-społeczne, samoobsługowe oraz poznawcze dzieci (w zakresie edukacji językowej, matematycznej, przyrodniczej). Większość nauczycielek zanotowała potrzebę bezpieczeństwa, kreatywności i rozwijania zainteresowań, potrzebę zabawy oraz odpoczynku. • Nauczycielki wymieniły następujące metody jakie stosują w swojej pracy: metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, metoda gimnastyki twórczej Rudolfa Labana, metoda C. Orffe’ a, zabawy badawcze, doświadczenia, obserwacje przyrodnicze, pedagogika zabawy , Metoda Dobrego Startu - M. Bogdanowicz, zabawy i zajęcia zainspirowane „dziecięcą matematyką” prof. E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, metoda aktywnego słuchania muzyki Batti Straus, burza mózgów, drama, edukacja przez ruch D. Dziamskiej, metoda projektów, gry dydaktyczne, metody I. Majchrzak, metoda projektów • Nauczycielki zwróciły uwagę na różnorodne potrzeby edukacyjne i rozwojowe dzieci , które uwzględniają w swojej pracy.

 • • Wśród podejmowanych przez siebie nowatorskich działań nauczycielki wymieniły: realizację projektów edukacyjnych,

• • Wśród podejmowanych przez siebie nowatorskich działań nauczycielki wymieniły: realizację projektów edukacyjnych, wdrażanie programów własnych przedszkola, wdrażanie innowacji pedagogicznych, stosowanie aktywizujących, atrakcyjnych metod pracy, udział dzieci w konkursach, festynach, konkurach, wycieczkach, współpracę ze SP nr 217 i SP nr 376, organizowanie zajęć poza terem przedszkola (np. w bibliotece), udział w akcjach charytatywnych, przygotowywanie prezentacji multimedialnych Elementy wpływające na tworzenie atmosfery sprzyjającej rozwojowi i uczeniu się to zdanie nauczycielek: efektywne komunikowanie się I współpracę w grupie, świadome I planowane wyznaczanych celów, zapewnianie poczucia bezpieczeństwa I akceptacji, zapewnianie dobrej zabawy, indywidualne podejście do dzieci, wykorzystywanie różnorodnych środków dydaktycznych, materiałów plastycznych, życzliwość, współpraca z rodzicami nad ujednoliceniem pracy z dzieckiem, troska o bezpieczeństwo, udział w spektaklach, wycieczkach, konsekwencja, ustalony rytm dnia.

OSTATECZNE WYNIKI EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ I WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY. Procesy wspomagania rozwoju i edukacji

OSTATECZNE WYNIKI EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ I WNIOSKI DO DALSZEJ PRACY. Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są podporządkowane indywidualnym potrzebom edukacyjnym i rozwojowym oraz możliwościom psychofizycznym dzieci. W przedszkolu różnicowane są wymagania względem dzieci z uwzględnieniem ich trudności i uzdolnień. W ustalonym rytmie dnia dziecka w przedszkolu w odniesieniu do ramowego rozkładu dnia przewidziany jest czas na aktywność i wyciszenie dzieci. Uwzględniony jest czas na odpoczynek dzieci, przewidziany jest czas na zabawy ruchowe, zabawy sprzyjające rozwojowi zainteresowań dzieci i ich aktywności, w tym na świeżym powietrzu. Sale dydaktyczne są czyste i przestronne oraz wyposażone w zabawki i pomoce dydaktyczne. Plac zabaw bezpieczny i wyposażony w sprzęt dla dzieci, ale wymagajmy renowacji. Dyrektor przedszkola zaplanowała remont placu zabaw w okresie wakacyjnym. Warunki lokalowe i wyposażenie placówki uwzględniają potrzeby rozwojowe i możliwości psychofizyczne dzieci i sprzyjają ich rozwojowi. W salach meble i zabawki dostosowane do wieku i wzrostu dzieci, wywieszone są adekwatne do wieku tablice edukacyjne. Stoliki i krzesełka dostosowane do wzrostu dzieci, każda sala dydaktyczna jest wyposażona w zabawki i pomoce dydaktyczne. Nauczyciele zwracają uwagę na niewystarczającą ilość pomocy multimedialnych.

 We wszystkich grupach prowadzi się obserwacje rozwoju dziecka, natomiast w grupie dzieci 6

We wszystkich grupach prowadzi się obserwacje rozwoju dziecka, natomiast w grupie dzieci 6 letnich dokonuje się diagnozy pedagogicznej gotowości szkolnej. Uzyskane wyniki wykorzystuje się do ustalania wniosków do dalszej pracy oraz określenia słabych i mocnych stron dziecka, w tym indywidualizacji pracy z dziećmi. Nauczyciele stosują wydłużony czas pracy oraz indywidualizują pracę z dzieckiem przez stopniowanie trudności. W przedszkolu podejmowane są stałe działania w celu wsparcia indywidualnych potrzeb edukacyjnych, rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych dzieci. Dla dzieci potrzebujących wsparcia prowadzone są dodatkowe zajęcia z zakresu logopedii oraz zajęcia w ramach indywidualnego programu edukacyjno – terapeutycznego. Nauczyciele na bieżąco dostosowują prowadzone przez siebie działania do potrzeb i możliwości wszystkich dzieci. Współpracują z logopedą i psychologiem. Dzieci szczególnie uzdolnione mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy w trakcie zajęć, występów, konkursów, uroczystości przedszkolnych. Wszystkie dzieci uczestniczą w zajęciach j. angielskiego oraz rytmiki. Przedszkole modyfikuje ofertę zajęć dodatkowych zgodnie z oczekiwaniami rodziców i potrzebami dzieci. Obecnie dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach karate odbywających się w przedszkolu w godz. popołudniowych. Dzieci mają możliwość odkrywania i rozwijania zainteresowań i talentów, m. in. teatralnych, plastycznych, tanecznych, wokalnych. Dzieci są zachęcane do udziału w przeglądach i konkursach. Rodzice informowani są o postępach swoich dzieci. Rodzice są informowani o tym, jak rozwijają się ich dzieci. Nauczyciele informują rodziców o aktualnym poziomie rozwoju i edukacji ich dzieci oraz włączają rodziców w ten proces. Rodzice na bieżąco mogą śledzić tematykę zajęć (zadania wychowawczo- dydaktyczne na dany miesiąc umieszczane są na tablicy w szatni) oraz relacje z imprez, uroczystości (strona internetowa przedszkola). Najczęściej informacje o rozwoju i edukacji dzieci są przekazywane rodzicom w kontaktach indywidualnych oraz podczas zebrań grupowych.

 • Procesy wspomagania rozwoju i edukacji są planowane, monitorowane, doskonalone. Procesy wspomagania rozwoju

• Procesy wspomagania rozwoju i edukacji są planowane, monitorowane, doskonalone. Procesy wspomagania rozwoju i edukacyjne są przez wszystkich nauczycieli planowane, monitorowane i doskonalone. Wszyscy nauczyciele planują działania edukacyjne w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego. Na jej podstawie tworzone są miesięczne plany pracy wychowawczo – dydaktycznej. Nauczyciele planują współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym, planują uroczystości grupowe i przedszkolne, wyjścia, wycieczki, konkursy, przeglądy. W planowaniu swoich działań uwzględniają zainteresowania i potrzeby dzieci. Nauczyciele starają się także przy planowaniu uwzględniać informacje otrzymane od rodziców. Przy wyborze programów wychowania przedszkolnego nauczyciele analizują przede wszystkim ich zgodność z podstawą programową, dostosowanie do możliwości i potrzeb dzieci, spójność z koncepcją pracy przedszkola. Monitorowanie procesów edukacyjnych odbywa się poprzez obserwację zachowania dziecka w różnych sytuacjach, analizę prac dzieci, obserwację rozwoju dziecka w grupach młodszych i diagnozę w grupach starszych. Obserwację sytuacji wychowawczych, udział dzieci w uroczystościach, turniejach, konkursach, informacje pozyskane od rodziców rozmowy indywidualne z rodzicami i dziećmi. Dwa razy w ciągu każdego roku szkolnego formułowane są wnioski z obserwacji dzieci, wnioski dotyczące realizacji pracy opiekuńczo- wychowawczo-dydaktycznej, wnioski ze współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Wnioski przekładają się na zadania do wykonania w określonym czasie, są wyznacznikiem do dalszej pracy. Monitorowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Monitorując procesy edukacyjne nauczyciele zwracają uwagę czy program jest właściwie dobrany do potrzeb i możliwości dzieci, jaki jest poziom umiejętności dzieci w poszczególnych sferach rozwojowych, czy wszystkie dzieci w grupie osiągnęły taki sam poziom rozwoju, które umiejętności należy nadal rozwijać u dzieci, jakie podjąć działania wspólnie z innymi nauczycielami aby wspierać rozwój dziecka, jaki wystąpił problem, który można poddać ewaluacji wewnętrznej, w jaki sposób wspierać dzieci i rodziców w rozwijaniu potrzebnych umiejętności.

 • Wnioski z monitorowania są wykorzystywane w planowaniu i realizowaniu tych procesów. Wnioski

• Wnioski z monitorowania są wykorzystywane w planowaniu i realizowaniu tych procesów. Wnioski z monitorowania (wnioski z obserwacji, wnioski z nadzoru pedagogicznego oraz ewaluacji wewnętrznej) są wykorzystywane w planowaniu i realizowaniu procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci w przedszkolu m. in. do: • planowania i realizacji pracy wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi, • planowania i realizacji pracy indywidualnej z dziećmi, • rozwijania zainteresowań dzieci, • zorganizowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla dzieci wymagających pracy nad nabywaniem pożądanych umiejętności społecznych i wspomagania rozwoju intelektualnego oraz dzieci zdolnych, • współpracy z rodzicami nad ujednoliceniem pracy wychowawczo – dydaktycznej domu i przedszkola. • aktualizacji oferty zajęć dodatkowych Wdrażanie wniosków z monitorowania procesów wspomagania rozwoju i edukacji dzieci ma wpływ na podnoszenie efektywności tych procesów.

 • • Stosowane metody pracy są dostosowane do potrzeb dzieci i grupy przedszkolnej.

• • Stosowane metody pracy są dostosowane do potrzeb dzieci i grupy przedszkolnej. Wszystkie metody, które wykorzystuje się w trakcie zajęć są dostosowywane do potrzeb przedszkolaków (indywidualnie) oraz umiejętności całej grupy. Nauczyciele stosują różnorodne metody i formy pracy: • Metody czynne - metoda samodzielnych doświadczeń - metoda kierowania własną działalnością dziecka - metoda zadań stawianych dziecku • Metody oglądowe - obserwacja i pokaz - osobisty przykład nauczyciela - udostępnianie sztuki – dzieła plastyczne, przedstawienia teatralne, ilustrowane artystycznie utwory literackie, koncerty muzyczne • Metody słowne - rozmowy, - opowiadania, - zagadki, - objaśnienia i instrukcje, - sposoby społecznego porozumiewania się, - metody żywego słowa, • Metody aktywizujące - burza mózgów - metoda projektów - gry dydaktyczne • Metody i formy pracy dobierane są pod względem możliwości psychofizycznych oraz potrzeb edukacyjnych przedszkolaków, uwzględniając przy tym wiek i zainteresowania dzieci ( np. w pracy z dziećmi trzyletnimi nauczyciele częściej stosują zabawy ilustrowane ruchem i śpiewem, w pracy z dziećmi starszymi częściej pojawiają się różnorodne zabawy dydaktyczne, gry, drama).

 • W przedszkolu stosuje się nowatorskie rozwiązania służące rozwojowi dzieci. Nowatorskie rozwiązania, stosowane

• W przedszkolu stosuje się nowatorskie rozwiązania służące rozwojowi dzieci. Nowatorskie rozwiązania, stosowane przez nauczycieli, to: praca m. in. z wykorzystaniem Pedagogiki Zabawy „Klanzy”, Metody Dobrego Startu, , metod twórczych ( gimnastyki twórczej R. Labana, twórczych działań plastycznych, dramy, zabaw parateatralnych, improwizacji tanecznych i muzycznych), metody C. Orffa, metody projektu, muzykoterapii, aktywnego słuchania muzyki poważnej Batti Strauss, nauczania matematyki wg. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej. W trakcie pracy z dziećmi cześć nauczycieli wykorzystywane również nowoczesne środki dydaktyczne: komputer, projektor. Nauczyciele realizują programy własne i innowacje: • „Bezpieczny przedszkolak” • Program ekologiczny • „Czyste powietrze wokół nas” • „Książka oknem na świat” oraz projekt „Miś w świecie literatury” • Innowacja pedagogiczna „Savoir – vivre znam, więc dobre maniery mam” • Innowacja pedagogiczna „Zabawa na sportowo”

 • Nauczyciele pracują w zespołach zadaniowych. Wspólnie planują przebieg procesów edukacyjnych. Nauczyciele pracują

• Nauczyciele pracują w zespołach zadaniowych. Wspólnie planują przebieg procesów edukacyjnych. Nauczyciele pracują zespołowo. Dyrektor powołuje zespoły zadaniowe. Wspólne działania w zakresie pracy zespołowej służą rozwiązaniom dydaktycznym i wychowawczym, podejmowanym w celu podniesienia jakości pracy przedszkola. Praca rady pedagogicznej nastawiona jest na współpracę, dzielenie się wiedzą, wymianę doświadczeń, ciągłe doskonalenie umiejętności zawodowych. Dobra atmosfera w placówce sprzyja twórczemu działaniu, wzajemnemu pobudzaniu do doskonalenia, do realizacji aspiracji zawodowych, autorefleksji i umiejętności pracy w grupie, korzystaniu z doświadczeń grupy, a także dzieleniu się doświadczeniami indywidualnymi na rzecz grupy i dbałości całego personelu o wizerunek placówki. Zespoły nauczycielskie realnie wpływają na działania przedszkola poprzez modyfikowanie oferty przedszkola, a nauczyciele są zaangażowani w pracę zespołów, szczególnie podczas organizowania wspólnych przedsięwzięć, np. imprez i uroczystości przedszkolnych, konkursów, wycieczek i wyjazdów.

Wnioski i rekomendacje. Raport z ewaluacji wewnętrznej w obszarze „Procesy wspomagania rozwoju i edukacji

Wnioski i rekomendacje. Raport z ewaluacji wewnętrznej w obszarze „Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się” wypadł pozytywnie. W celu poprawy jakości pracy placówki należy: • W dalszym ciągu planować, monitorować i doskonalić procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci. • Wnioski z monitorowania wykorzystywać w planowaniu i realizowaniu tych procesów. • Stosować metody pracy dostosowane do potrzeb dzieci i grupy przedszkolnej, wzbogacać pracę o nowatorskie rozwiązania. • Dokonać remontu placu zabaw, wyposaży ogród przedszkolny w sprzęt odpowiedni do wieku i rozwoju psychofizycznego dzieci. • Wzbogacić bazę przedszkola w pomoce multimedialne oraz doposażyć placówkę w pomoce dydaktyczne rozwijające zainteresowania dzieci ( np. różnego rodzaju zabawy badawcze) • Zaktualizować ofertę zajęć dodatkowych