COVID19 CO TO JEST COVID19 Jest to ostra

  • Slides: 33
Download presentation
COVID-19

COVID-19

CO TO JEST COVID-19 Jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez nowego

CO TO JEST COVID-19 Jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana przez nowego koronawirusa SARS-Co. V-2. Została po raz pierwszy rozpoznana i opisana w grudniu 2019 roku, w środkowych Chinach (miasto Wuhan, w prowincji Hubei).

KORONAWIRUSY To duża rodzina wirusów, o których wiadomo, że wywołują choroby od zwykłego przeziębienia

KORONAWIRUSY To duża rodzina wirusów, o których wiadomo, że wywołują choroby od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS).

CZY TO NOWY RODZAJ ZAGROŻENIA? Naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę

CZY TO NOWY RODZAJ ZAGROŻENIA? Naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę pojawia się nowy koronawirus u ludzi. Wywołują one rozmaite choroby układu oddechowego.

Budowa SARS-Co. V-2

Budowa SARS-Co. V-2

OBJAWY CHOROBY

OBJAWY CHOROBY

PRZEBIEG CHOROBY § § § Może być różnorodny. 81% pacjentów może przechodzić bezobjawowo lub

PRZEBIEG CHOROBY § § § Może być różnorodny. 81% pacjentów może przechodzić bezobjawowo lub mieć łagodne objawy przypominające inne choroby układu oddechowego. 14% pacjentów może mieć ostrą ostać choroby. 5% pacjentów może mieć krytyczną postać choroby.

ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ Zakażenie rozprzestrzenia się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, zazwyczaj w wyniku kaszlu lub

ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ Zakażenie rozprzestrzenia się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, zazwyczaj w wyniku kaszlu lub kichania. Okres wylęgania choroby najczęściej wynosi od 2 do 14 dni. Średnia długość – 5 - 6 dni. Osoby chore mogą zarażać na 24 – 48 h przed wystąpieniem objawów choroby.

DROGI ZAKAŻENIA Kropelkowa Kontakt bezpośredni z wydzielinami

DROGI ZAKAŻENIA Kropelkowa Kontakt bezpośredni z wydzielinami

DIAGNOSTYKA Rozpoznanie jest możliwie tylko na podstawie samych objawów. Wykorzystuje się dwa rodzaje testów

DIAGNOSTYKA Rozpoznanie jest możliwie tylko na podstawie samych objawów. Wykorzystuje się dwa rodzaje testów - Testy molekularne (genetyczne) - Testy serologiczne (immunologiczne) Aktualnie jedyną metodą potwierdzającą rozpoznanie są testy molekularne oparte na metodzie reakcji łańcuchowej polimerazy. Testy molekularne badają bezpośrednią obecność wirusa SARS-Co. V-2 w organizmie. Wykonuje się wymaz z gardła i błon śluzowych nosa.

CEL WYKONYWANIA BADAŃ Szybkie „wyłapywanie” osób, które stanowią źródło zakażenia w populacji oraz ich

CEL WYKONYWANIA BADAŃ Szybkie „wyłapywanie” osób, które stanowią źródło zakażenia w populacji oraz ich odizolowanie na czas choroby, żeby nie zarażały kolejnych osób.

KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY? Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są

KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY? Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

OKRES WYLĘGANIA Trwa od 2 do 14 dni. Średnio od 5 do 6 dni.

OKRES WYLĘGANIA Trwa od 2 do 14 dni. Średnio od 5 do 6 dni.

MAPA ZAKAŻEŃ NA ŚWIECIE W POLSCE

MAPA ZAKAŻEŃ NA ŚWIECIE W POLSCE

KWARANTANNA - - Trwa 14 dni i nakładana jest na: Osoby zdrowe, które miały

KWARANTANNA - - Trwa 14 dni i nakładana jest na: Osoby zdrowe, które miały styczność z osobami chorymi osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem osoby powracające z zagranicy

ZASADY KWARANTANNY § § § Jeżeli wracasz z zagranicy – kwarantannę odbywasz pod adresem,

ZASADY KWARANTANNY § § § Jeżeli wracasz z zagranicy – kwarantannę odbywasz pod adresem, który podałeś w karcie lokalizacyjnej Nie opuszczaj domu Nie wychodź do sklepu Nie spotykaj się z innymi osobami Nie zapraszaj ludzi do domu Przekaż opiekę nad zwierzętami domowymi rodzinie lub znajomym Osoby, które z tobą mieszkają również zostają objęte kwarantanną!

MYJ RĘCE! Wirusy mogą przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin

MYJ RĘCE! Wirusy mogą przetrwać do 3 godzin w formie aerozolu, do 24 godzin na powierzchni kartonowej i do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku.

MYCIE RĄK

MYCIE RĄK

DEZYNFEKCJA RĄK

DEZYNFEKCJA RĄK

PANDEMIA COVID-19 Oznacza epidemię choroby COVID-19 na całym świecie. W jej zwalczaniu konieczne jest

PANDEMIA COVID-19 Oznacza epidemię choroby COVID-19 na całym świecie. W jej zwalczaniu konieczne jest współdziałanie wszystkich dotkniętych nią krajów. 12 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa można już określić jako pandemię.

EPIDEMIA Ma zasięg lokalny (miasto, kraj lub kilka sąsiednich państw). To wzrost liczby zachorowań

EPIDEMIA Ma zasięg lokalny (miasto, kraj lub kilka sąsiednich państw). To wzrost liczby zachorowań na danym obszarze w stosunku do liczby przypadków tej choroby występujących zazwyczaj. W okresie zagrożenia masowo występującą, groźną lub nową chorobą zakaźną, rząd może wprowadzić stan epidemii.

ZAPOBIEGANIE Częste i dokładne mycie rąk Utrzymanie dystansu fizycznego Unikanie dotykania twarzy nieumytymi dłońmi

ZAPOBIEGANIE Częste i dokładne mycie rąk Utrzymanie dystansu fizycznego Unikanie dotykania twarzy nieumytymi dłońmi Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

ZAPOBIEGANIE – ZALECENIA WHO Mycie dłoni powinno trwać min. 20 sekund. Dezynfekcja dłoni środkami

ZAPOBIEGANIE – ZALECENIA WHO Mycie dłoni powinno trwać min. 20 sekund. Dezynfekcja dłoni środkami dezynfekcyjnymi zawierającymi nie mniej niż 60% alkoholu, jeżeli woda i mydło nie są dostępne. Częste mycie i dezynfekcja powierzchni – klamki, włączniki światła, stoły, blaty, drzwi. Unikanie dotykania oczu, nosa, ust przed dokładnym umyciem dłoni. Zachowanie dystansu przynajmniej 1 m od osób kaszlących lub kichających. Osoby mające objawy grypopodobne powinny zostać w domu. Ograniczenie kontaktu z innymi.

PIERWSZY CHORY W POLSCE 4 marca 2020 roku pierwszy w Polsce przypadek osoby zakażonej

PIERWSZY CHORY W POLSCE 4 marca 2020 roku pierwszy w Polsce przypadek osoby zakażonej wirusem SARS-Co. V-2. Pacjent z województwa lubuskiego. Leczony na Oddziale Chorób Zakaźnych w Zielonej Górze.

PORADŹ SIĘ TELEFONICZNIE! Jeśli masz pytania związane z koronawirusem, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu

PORADŹ SIĘ TELEFONICZNIE! Jeśli masz pytania związane z koronawirusem, zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 Jeżeli jesteś za granicą, to dzwoń pod numer 22 125 66 00

PODEJRZEWASZ ZAKAŻENIE? Skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie Odrzańskim. 68 383 80

PODEJRZEWASZ ZAKAŻENIE? Skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie Odrzańskim. 68 383 80 77 Całodobowo – 601 273 908

CO ZROBIĆ? Skontaktuj się z lekarzem za pośrednictwem teleporady lub e-wizyty. Zgłoś się własnym

CO ZROBIĆ? Skontaktuj się z lekarzem za pośrednictwem teleporady lub e-wizyty. Zgłoś się własnym transportem bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie korzystaj z komunikacji publicznej, żeby nie zakażać innych Jeżeli twój stan jest ciężki – NIE CZEKAJ. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa.

CZY WYNALEZIONO JUŻ LEK? Na razie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi SARS-Co. V-2. Niedostępne

CZY WYNALEZIONO JUŻ LEK? Na razie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi SARS-Co. V-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa. Lekarze stosują dotychczas znane leki, które pomogą zwalczyć objawy choroby wirusowej (leczenie objawowe).

PRACE NAD LEKIEM W POLSCE Trwają badania, których celem jest stworzenie leku na COVID-19

PRACE NAD LEKIEM W POLSCE Trwają badania, których celem jest stworzenie leku na COVID-19 na bazie osocza ozdrowieńców. Badania odbywają się m. in. w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie. Farmaceutyk zostanie stworzony na bazie immunoglobulin (Ig. G), czyli przeciwciał wobec SARS-Co. V-2. Lek ma być gotowy za kilka miesięcy.

CZY ZWIERZĘTA PRZENOSZĄ KORONAWIRUSA? Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe i gospodarskie

CZY ZWIERZĘTA PRZENOSZĄ KORONAWIRUSA? Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe i gospodarskie przenoszą koronawirusa, ani na to, że mogą się nimi zakazić i zachorować.

CZY PRZEZ WŁASNY TELEFON MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ? Telefon komórkowy jest jednym z najczęściej dotykanych

CZY PRZEZ WŁASNY TELEFON MOŻNA SIĘ ZAKAZIĆ? Telefon komórkowy jest jednym z najczęściej dotykanych przedmiotów w ciągu dnia. Dotykanie go brudnymi rękoma, pozostawia na jego powierzchni chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon, na przykład stosując płyn dezynfekujący po każdym powrocie do domu. Nie korzystaj z niego podczas jedzenia.

A CO Z MONETAMI I PIENIĘDZMI? Pieniądze przechodzą z rąk do rąk. WHO zaleca

A CO Z MONETAMI I PIENIĘDZMI? Pieniądze przechodzą z rąk do rąk. WHO zaleca zrezygnowanie z gotówki i płacenie bezgotówkowo, za pomocą karty.

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ ANIA KULIK KLASA IC Źródła: www. klrwp. pl www. gov. pl

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ ANIA KULIK KLASA IC Źródła: www. klrwp. pl www. gov. pl gis. gov. pl www. who. int pacjent. gov. pl wikipedia