ANDREA HUDKOV INTEGRACE X INKLUZE INTEGRACE SOVK M

  • Slides: 25
Download presentation
ANDREA HUDÁKOVÁ INTEGRACE X INKLUZE

ANDREA HUDÁKOVÁ INTEGRACE X INKLUZE

INTEGRACE

INTEGRACE

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Defekty: orgánové (vady)

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Defekty: orgánové (vady) a funkční (poruchy) Příčiny orgánových defektů: vývojové vady (anomálie, popř. zrůdy), nemoci, úrazy

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Defektní jedinec: „Pouze

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Defektní jedinec: „Pouze určité okolnosti mohou způsobit, že člověk postižený (. . . ) defektem se stane člověkem defektním. To bývá tehdy, když defekt přestává být záležitostí osobní a stává se záležitostí společenskou (. . . ) defekt zde nabývá sociální dimenze. “ (s. 9) Defektivita: „… narušení celistvosti člověka čili porucha, popř. vývojový nedostatek vztahů ke společnosti, tj. narušení vztahů k výchově, vzdělávání, popř. k práci. Z toho plyne, že charakteristikou defektního člověka je jeho defektivita, tj. především narušení vztahů k výchově, vzdělání, popř. práci. “ (s. 11)

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. § Defektologie: „…

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. § Defektologie: „… nauka, která zkoumá, co je příčinou i podstatou defektů (na rozdíl od příznaků nemocí), jaký vliv i důsledky má defekt na psychiku i na společenské vztahy postiženého člověka a jaké jsou možnosti odstraňovat nebo alespoň omezovat důsledky defektů, popř. jim předcházet“ (s. 8) Speciální pedagogika: „nauka o zákonitostech rozvoje, výchovy a vzdělávání defektních jedinců (dětí, mládeže i dospělých), tj. jedinců stižených různými nedostatky tělesnými, smyslovými nebo rozumovými, popř. poruchami chování“ (s. 7).

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Vztah speciální pedagogiky

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Vztah speciální pedagogiky a defektologie: Defektologie je „biologická základna speciální pedagogiky“ (s. 13). Zatímco defektologie jako nedílná základna speciální pedagogiky se zabývá především předmětem péče, tj. defektním člověkem, zaměřuje se speciální pedagogika hlavně na metody péče, a to na základě poznání předmětu péče. “ (s. 14)

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Součásti speciální pedagogiky:

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Součásti speciální pedagogiky: psychopedie, etopedie, logopedie, surdopedie (akupedie) – od r. 1983, tyflopedie, (oftalmopedie, optopedie), somatopedie

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Cíl speciální pedagogiky:

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. Cíl speciální pedagogiky: „dosáhnout pokud možno nejvyššího a všestranného rozvoje osobnosti jedince a jeho co nejširšího a nejúspěšnějšího uplatnění pracovního, společenského a osobního“ (s. 24) „Základním problémem, který speciální pedagogika řeší, je problém socializace a problém segregace (…) a jejich vzájemného poměru. “ (s. 25)

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. „Míra zapojení do

SOVÁK, M. NÁRYS SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKY. 6. VYD. PRAHA : SPN, 1986. „Míra zapojení do pracovního i do společenského života není u všech defektních osob stejná. Záleží na tom, do jaké míry se podaří defektního člověka zbavit jeho defektivity. Lze rozeznávat několik stupňů socializace…“ (s. 25) Míra zapojení – socializace: integrace, adaptace, utilita, inferiorita Metody speciální pedagogiky: reedukace, kompenzace, rehabilitace

INKLUZE

INKLUZE

WWW. INKLUZE. CZ Inkluzívní škola přijímá všechny děti bez ohledu na jejich sociální situaci,

WWW. INKLUZE. CZ Inkluzívní škola přijímá všechny děti bez ohledu na jejich sociální situaci, vyznání, rodinnou konstelaci, postižení, rasu, příslušnost k menšině a vzdělává je individuálně podle jejich potřeb. Existence různorodosti je přitom vnímána jako obohacení a přínos. Inkluzívní vzdělávání má své principy, kterými se liší od vzdělávání dětí se znevýhodněním v běžných školách formou integrace. Předmětem snahy zúčastněných není pouze umístění znevýhodněného dítěte do běžné školy, ale spíše přizpůsobení školy potřebám dítěte. Důraz je kladen na kvalitu vzdělávání a zdůrazňuje prospěch pro obě strany.

INKLUZE – DALŠÍ ZDROJE Férová škola Inkluzivní škola

INKLUZE – DALŠÍ ZDROJE Férová škola Inkluzivní škola

INTEGRACE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR

INTEGRACE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR

INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR vyhláška MŠMT ČR č. 399/1991 Sb. ,

INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR vyhláška MŠMT ČR č. 399/1991 Sb. , o speciálních školách a speciálních mateřských školách

INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR vyhláška MŠMT ČR č. 127/1997 Sb. ,

INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR vyhláška MŠMT ČR č. 127/1997 Sb. , o speciálních školách a speciálních mateřských školách opakovaně použit termín integrace – ve spojitosti s SPC směrnice MŠMT k integraci dětí a žáků se speciálními potřebami do škol s školských zařízení (1991) a dále metodický pokyn k integraci dětí a žáků se zdravotním postižením do škol a školských zařízení ve školním roce 1997/1998, č. j. 18 996/97 -2

INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR naše dosavadní školská legislativa používala termín INTEGRACE

INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR naše dosavadní školská legislativa používala termín INTEGRACE novela školského zákona (§ 16) a navazující legislativní normy – stejně jako zahraniční dokumenty – používají termín INKLUZE Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání Národní akční plán inkluzivního vzdělávání 2010– 2013 Akční plán inkluzivního vzdělávání na období 2016– 2018 Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, čl. 24: Vzdělávání: „Při uskutečňování tohoto práva státy, které jsou smluvní stranou této úmluvy, zajistí aby (…) osoby se zdravotním postižením měly na rovnoprávném základě s ostatními přístup k inkluzívnímu, kvalitnímu a bezplatnému základnímu vzdělávání a střednímu vzdělávání v místě, kde žijí“

TERMÍNY INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR užívány synonymně inkluze je „vyšší stadium

TERMÍNY INKLUZE X INKLUZE VE VZDĚLÁVÁNÍ V ČR užívány synonymně inkluze je „vyšší stadium integrace“ integrace a inkluze je úplně něco jiného, protože vychází z naprosto jiných principů

ANDREA. HUDAKOVA@FF. CUNI. CZ

ANDREA. HUDAKOVA@FF. CUNI. CZ

INTEGRACE integer = celý, neporušený „… tj. naprosté zapojení a plné splynutí defektního jedince

INTEGRACE integer = celý, neporušený „… tj. naprosté zapojení a plné splynutí defektního jedince se společností lidí zdravých, a to ve výchově a vzdělávání, v pracovním uplatnění i ve společenském soužití. Jedinec se stává zcela nezávislým a samostaným, neboť byl úplně zbaven defektivity a dokázal se subjektivně vyrovnat se svou vlastní vadou, s přetrvávajícím defektem. “ (s. 25)

ADAPTACE „… tj. přizpůsobení defektního jedince společenskému prostředí, které je však možné pouze za

ADAPTACE „… tj. přizpůsobení defektního jedince společenskému prostředí, které je však možné pouze za určitých podmínek. Jsou nutné jisté ohledy na individuální vlastnosti, schopnosti i potřeby jedince. Jedinec, který nebyl zbaven defektivity beze zbytku, je samostatný pouze za určitých okolností a ohledů k jeho defektu. “ (s. 25)

UTILITA utilis = užitečný, potřebný „… tj. sociální upotřebitelnost defektního jedince, jehož možnosti rozvoje

UTILITA utilis = užitečný, potřebný „… tj. sociální upotřebitelnost defektního jedince, jehož možnosti rozvoje jsou omezené. Jeho pracovní i společenské uplatnění se může realizovat pouze za dohledu a řízení ze strany osob jiných. Takový jedinec, jehož defektivita nebyla z valné části odstraněna, není úplně samostatný, neboť ve svém pracovním uplatnění i ve společenských vztazích je závislý na osobách jiných. “ (s. 25)

INFERIORITA inferior = nižší „Tady už jde o sociální nepoužitelnost s vyčleněním ze společnosti.

INFERIORITA inferior = nižší „Tady už jde o sociální nepoužitelnost s vyčleněním ze společnosti. Zbývá tedy místo uplatnění pouze sociální zabezpečení v jakési formě, popř. péče azylová. Jde o individua zcela nesamostatná, odkázaná na péči jiných. Defektivita je tu takového stupně, že nelze mluvit jenom o poruše, ale o nevytvoření, popř. ztrátě sociálních vztahů. Zde pak nejde o socializaci, ale o segregaci (vyčlenění). “ (s. 25)

REEDUKACE „… souhrn speciálně pedagogických postupů, kterými se zlepšuje a v mezích daných možností

REEDUKACE „… souhrn speciálně pedagogických postupů, kterými se zlepšuje a v mezích daných možností zdokonaluje výkonost v oblasti postižené funkce. Reedukační metody se tedy zaměřují přímo na porušenou funkci“ (s. 31)

KOMPENZACE „… souhrn speciálně pedagogických postupů, jimiž se zlepšuje a zdokonaluje výkonnost jiných funkcí

KOMPENZACE „… souhrn speciálně pedagogických postupů, jimiž se zlepšuje a zdokonaluje výkonnost jiných funkcí než funkce postižené “ (s. 32)

REHABILITACE habilis = schopný, tedy: uschopnění „… souhrn speciálně pedagogických postupů, jimiž se upravují

REHABILITACE habilis = schopný, tedy: uschopnění „… souhrn speciálně pedagogických postupů, jimiž se upravují společenské vztahy i možnosti pracovního uplatnění a subjektivního uspokojení postiženého jedince“ (s. 33) „Zatímco reedukace a kompenzace se zaměřují na příčiny defektivity, tj. na vady a poruchy, rehabilitace odstraňuje (potlačuje) důsledky defektivity, tj. poruchy sociálních vztahů“ (s. 35)