Alkohol od strony chemicznej Alkohole s pochodnymi wglowodorw

  • Slides: 14
Download presentation
Alkohol od strony chemicznej Alkohole są pochodnymi węglowodorów, które mają w cząsteczkach grupę funkcyjną

Alkohol od strony chemicznej Alkohole są pochodnymi węglowodorów, które mają w cząsteczkach grupę funkcyjną – OH, zwaną grupą hydroksylową (wodorotlenową)

Wzór ogólny alkoholi Cn. H 2 n+1 -OH lub R-OH n jest kolejną liczbą

Wzór ogólny alkoholi Cn. H 2 n+1 -OH lub R-OH n jest kolejną liczbą naturalną określającą liczbę atomów węgla w cząsteczce alkoholu R to alkil (grupa węglowodorowa uzyskana z cząsteczki węglowodoru po oderwaniu od niej jednego atomu wodoru)

Metanol Alkohol metylowy CH 3 OH, jest pierwszym członem szeregu homologicznego alkoholi.

Metanol Alkohol metylowy CH 3 OH, jest pierwszym członem szeregu homologicznego alkoholi.

Właściwości metanolu Czysty metanol jest bezbarwną, łatwo rozpuszczalną w wodzie cieczą o charakterystycznym zapachu.

Właściwości metanolu Czysty metanol jest bezbarwną, łatwo rozpuszczalną w wodzie cieczą o charakterystycznym zapachu. o Spala się bladoniebieskim płomieniem. Reakcja spalania metanolu: 2 CH 3 OH+3 O 2 2 CO 2+4 H 2 O ¨ Metanol jest silną trucizną. Picie lub wdychanie par metanolu grozi śmiercią. ¨ 8 -10 g metanolu powoduje ślepotę, większa ilośćśmierć. ¨

Zastosowanie metanolu Metanol służy jako surowiec do produkcji formaliny, w przemyśle barwników, tworzyw sztucznych,

Zastosowanie metanolu Metanol służy jako surowiec do produkcji formaliny, w przemyśle barwników, tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, w przemyśle farmaceutycznym oraz jako rozpuszczalnik farb i lakierów.

Otrzymywanie Metanol otrzymuje się jako uboczny produkt suchej destylacji drewna- stąd nazwa „spirytus drzewny”.

Otrzymywanie Metanol otrzymuje się jako uboczny produkt suchej destylacji drewna- stąd nazwa „spirytus drzewny”. Można go też otrzymać z tlenku węgla(II) i wodoru (tzw. gaz do syntez), stwarzając odpowiednie warunki procesu. Reakcja: CO+2 H 2 CH 3 OH Katalizatorami w tej reakcji są: Zn. O, Cr 2 O 3, Mn. O 2

Etanol-alkohol etylowy C 2 H 5 OH- jest drugim członem szeregu homologicznego alkoholi.

Etanol-alkohol etylowy C 2 H 5 OH- jest drugim członem szeregu homologicznego alkoholi.

Otrzymywanie etanolu Etanol otrzymuje się metodą biochemiczną w procesie fermentacji alkoholowej. Proces ten zachodzi

Otrzymywanie etanolu Etanol otrzymuje się metodą biochemiczną w procesie fermentacji alkoholowej. Proces ten zachodzi pod wpływem enzymów- np. zymazy zawartej w drożdżach. Enzym jest to substancja wytwarzana przez organizm żywy, regulująca przebieg procesu biochemicznego. Fermentacja alkoholowa polega na przemianie cukru prostego (glukozy).

Właściwości Etanol jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym zapachu i ostrym smaku. Etanol jest lotną

Właściwości Etanol jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym zapachu i ostrym smaku. Etanol jest lotną cieczą. Białko jajka ścina się pod wpływem etanolu. Łatwo spala się jasnoniebieskim płomieniem. Reakcja: C 2 H 5 OH+3 O 2 2 CO 2+3 H 2 O

 Przy ostrożnym wlewaniu etanolu do wody widać wyraźną granicę pomiędzy cieczami. Po wymieszaniu

Przy ostrożnym wlewaniu etanolu do wody widać wyraźną granicę pomiędzy cieczami. Po wymieszaniu granica zanika. Etanol bardzo dobrze miesza się z wodą. Po wstrząśnięciu następuje zmniejszenie objętości roztworu. Zjawisko nosi nazwę kontrakcji. Uniwersalny papierek wskaźnikowy, zanurzony w wodnym roztworze etanolu, nie zmienia swojego zabarwienia. Odczyn alkoholu jest obojętny.

95 -procentowy wodny roztwór alkoholu etylowego zwany jest popularnie spirytusem. W języku potocznym, gdy

95 -procentowy wodny roztwór alkoholu etylowego zwany jest popularnie spirytusem. W języku potocznym, gdy mówi się o alkoholu, ma się na myśli alkohol etylowy zawarty w napojach alkoholowych, tzw. wysokoi niskoprocentowych, np. wódce, winie, koniaku, piwie.

Zastosowanie

Zastosowanie