VZNAM A KCEN NELESN ZELEN VZNAM STROM PRO

  • Slides: 74
Download presentation
VÝZNAM A KÁCENÍ NELESNÍ ZELENĚ

VÝZNAM A KÁCENÍ NELESNÍ ZELENĚ

VÝZNAM STROMŮ PRO KVALITU ŽIVOTA Dřeviny mají klíčový význam pro kvalitu života obyvatel, zejména

VÝZNAM STROMŮ PRO KVALITU ŽIVOTA Dřeviny mají klíčový význam pro kvalitu života obyvatel, zejména ve městech. Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR opakovaně varuje před zhoršením zdraví populace, které může způsobit neuvážené kácení městské zeleně a následné zvýšení znečištění ovzduší: „Zeleň, zvláště vzrostlá, působí jako filtr, který zachycuje část jemných prachových částic. A právě jemné prachové částice (PM 2. 5, < 2. 5μm) představují největší zdravotní riziko: drážděním povrchu buněk vyvolávají oxidační poškození, na jejich povrchu jsou vázány karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky. Výsledky výzkumu prokazují vliv PM 2. 5 na zvýšení výskytu dýchacích onemocnění u dětí (bronchitidy, astma, oslabení imunity), zvýšení výskytu nemocí srdce a cév u dospělých, i zvýšení úmrtnosti“.

Zlepšují mikroklima Teplota ve stínu stromu bývá za slunečného letního dne až o 3

Zlepšují mikroklima Teplota ve stínu stromu bývá za slunečného letního dne až o 3 ˚C nižší než teplota ve stínu mrtvého předmětu (např. slunečníku). Strom odpařuje vodu a k tomu spotřebovává tepelnou energii. Jeli vzrostlý strom dobře zásoben vodou, odpaří za den až 400 litrů vody. Nejenže tím vyrovnává teplotní výkyvy, ale také přirozeně doplňuje vzdušnou vlhkost, která je v městském prostředí až o třetinu nižší než ve volné krajině. Stromy tím zlepšují kvalitu vzduchu z hlediska lidského zdraví (to je důležité zejména pro astmatiky). Zároveň některé dřeviny do svého okolí uvolňují silice (tzv. fytoncidy), které hubí nebezpečné choroboplodné zárodky. Tato pozitiva pro mikroklima a hygienu našeho prostředí vysoce převyšují některá negativa v souvislosti s alergenním působením pylu kvetoucích dřevin. Alergenní působení pylu je prokázáno u některých druhů větrosnubných dřevin a týká se jen omezeného období kvetení (u trav je toto období podstatně delší a jsou častějšími alergeny). Alergické působení stromů se navíc netýká poletujících plodů a chmýří ( jak se často uvádí), ale skutečně jen velmi malých mikroskopických částeček pylu.

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v Římské ulici na Praze 2. Bílá barva

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v Římské ulici na Praze 2. Bílá barva vlevo nahoře označuje asfalt rozpálený na 55, 7 stupně Celsia. Uprostřed snímku na kostkách je pak 44, 7 stupně. | Foto: Tomáš Halenka | Zdroj: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v ulici Anny Letenské na Praze 2. Bílá

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v ulici Anny Letenské na Praze 2. Bílá barva vlevo dole označuje kostky rozpálené na slunci na 41, 5 stupně Celsia. Tmavě modrá barva v horní části fotografie pak ukazuje stejný povrch pod stromy ochlazený na 24, 3 stupně. | Foto: Tomáš Halenka | Zdroj: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v ulici Anny Letenské na Praze 2. Bílá

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v ulici Anny Letenské na Praze 2. Bílá barva vlevo patří karoseriím aut rozpálených až na 57, 3 stupně. Nejchladnější místa na snímku mají tmavě modrou barvu a teplotu 23, 1 stupně. | Foto: Tomáš Halenka | Zdroj: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v parku na náměstí Míru. Vpravo nejteplejší povrch

Fotografie z termokamery, která ukazuje teploty v parku na náměstí Míru. Vpravo nejteplejší povrch z kostek. Vlevo dole vysušený trávník a vlevo nahoře trávník pod keři. | Foto: Tomáš Halenka | Zdroj: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&oq=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&gs_l=img. 12. . 0 i 24. 44973. 49765. . 51847. . . 0. 0. 84. 1535. 28. . . 0. . 1. . gws-wizimg. sf 0 f. A 6 Lf. Rn. Y&ved=0 ah. UKEwj. Tt-C 8 x. Nzj. Ah. URK 1 AKHZ 79 A 2 QQ 4 d. UDCAY#imgrc=Rr 7 wjhffer. Pa. XM:

Zachycují prach a škodliviny Stromy jsou účinným filtrem škodlivých látek emitovaných do ovzduší především

Zachycují prach a škodliviny Stromy jsou účinným filtrem škodlivých látek emitovaných do ovzduší především automobilovou dopravou. Vedle oxidu uhelnatého, oxidů dusíku a přízemního ozónu stromy pohlcují také jemný polétavý prach, který na sebe váže toxické látky a je zdrojem vážných onemocnění. Studie prováděná ve Velké Británii prokázala, že vysazováním stromů v blízkosti lidských sídel lze snížit znečištění ovzduší polétavým prachem až o čtvrtinu.

Tlumí hluk Zeleň funguje jako protihluková bariéra. Díky členitému povrchu může na frekventovaných ulicích

Tlumí hluk Zeleň funguje jako protihluková bariéra. Díky členitému povrchu může na frekventovaných ulicích snižovat hluk na přijatelnější míru. Už pás zeleně široký 3 m snižuje především v zástavbě a ulicích hladinu hluku o 25%. Nejvýznamnější tlumicí účinek mají volně rostoucí sestavy stromů a keřů doplněné travnatými plochami.

Zmírňují vítr a zachycují srážkovou vodu Souvislý pás stromů dokáže zpomalit rychlost větru až

Zmírňují vítr a zachycují srážkovou vodu Souvislý pás stromů dokáže zpomalit rychlost větru až o 90 %. Stromy tak omezují víření prachu vlivem silných poryvů větru. Největšího efektu je možné dosáhnout, pokud stromy rostou na zatravněné ploše – travnatý povrch zabraňuje dalšímu víření prachu. Zelené plochy se stromy také zachycují srážkovou vodu a zabraňují jejímu rychlému odtoku. Předcházejí tím vzniku povodní a zlepšují vodní bilanci v lokalitě.

Slouží jako biotop Stromy poskytují životní prostor živočichům a rostlinám, včetně ohrožených a zákonem

Slouží jako biotop Stromy poskytují životní prostor živočichům a rostlinám, včetně ohrožených a zákonem zvláště chráněných druhů. Staré a dožívající dřeviny jsou bohatým ekosystémem s pestrou paletou různých druhů organizmů. V zastavěném území obcí jsou stromy a křoviny často jediným útočištěm hmyzu, drobných živočichů, ptáků a netopýrů.

Zhodnocují bydlení V praxi se prokazuje, že zeleň zvyšuje atraktivitu měst a obcí a

Zhodnocují bydlení V praxi se prokazuje, že zeleň zvyšuje atraktivitu měst a obcí a také hodnotu nemovitostí. Cena bytů s výhledem do zeleně může být až o desítky procent vyšší, než je obvyklá cena v příslušné lokalitě. Parky a stromořadí zvyšují oblibu městských čtvrtí k bydlení.

https: //www. google. com/search? q=v%C 3%BDznam+s trom%C 5%AF+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&source=lnms& tbm=isch&sa=X&ved=0 ah.

https: //www. google. com/search? q=v%C 3%BDznam+s trom%C 5%AF+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&source=lnms& tbm=isch&sa=X&ved=0 ah. UKEwi. Pq 6 qfzdzj. Ah. WNYV AKHd 9 YAHAQ_AUIFCg. E&biw=877&bih=431#imgrc= F 5 x. Qd 1 opp. C 247 M:

Vyhláška č. 189/2013 Sb. ze dne 27. června 2013 o ochraně dřevin a povolování

Vyhláška č. 189/2013 Sb. ze dne 27. června 2013 o ochraně dřevin a povolování jejich kácení ve znění vyhlášky č. 222/2014 Sb.

Závažné důvody pro kácení dřevin jsou skutečnosti, které nelze účinně eliminovat přiměřenými a obvykle

Závažné důvody pro kácení dřevin jsou skutečnosti, které nelze účinně eliminovat přiměřenými a obvykle dostupnými prostředky nebo postupy jinak, než pokácením dřeviny. Vzhledem k rozdílnému funkčnímu a estetickému významu konkrétních dřevin na konkrétních stanovištích mohou být stejné důvody ke kácení uváděné v žádosti o kácení podané žadatelem posouzeny ze strany OOP odlišně. (Metodická instrukce MŽP) Funkční význam dřevin je výsledkem vyhodnocení souboru všech společenských a ekologických funkcí ovlivňujících životní prostředí. Estetický význam dřevin je pak dán jejich působením na vnímání člověka, tj. jak prostřednictvím všech smyslů dřevina působí na city člověka a jaké v něm vzbuzuje subjektivní dojmy (Metodická instrukce MŽP)

Pro účely této vyhlášky se rozumí a) zapojeným porostem dřevin soubor dřevin, v němž

Pro účely této vyhlášky se rozumí a) zapojeným porostem dřevin soubor dřevin, v němž se nadzemní části dřevin jednoho patra vzájemně dotýkají, prorůstají nebo překrývají, s výjimkou dřevin tvořících stromořadí, pokud obvod kmene jednotlivých dřevin měřený ve výšce 130 cm nad zemí nepřesahuje 80 cm; jestliže některá z dřevin v souboru přesahuje uvedené rozměry, posuzuje se vždy jako jednotlivá dřevina, b) společenskými funkcemi dřeviny soubor funkcí dřeviny ovlivňujících životní prostředí člověka, jako je snižování prašnosti, tlumení hluku či zlepšování mikroklimatu; mezi společenské funkce patří také funkce estetická, včetně působení dřevin na krajinný ráz a ráz urbanizovaného prostředí, c) stromořadím souvislá řada nejméně deseti stromů s pravidelnými rozestupy; chybí-li v některém úseku souvislé řady nejméně deseti stromů některý strom, je i tento úsek považován za součást stromořadí; za stromořadí se nepovažují stromy rostoucí v ovocných sadech, školkách a plantážích dřevin).

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&oq=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&gs_l=img. 12. . 0 i 24. 44973. 49765. . 51847. . . 0. 0. 84. 1535. 28. . . 0. . 1. . gws-wizimg. sf 0 f. A 6 Lf. Rn. Y&ved=0 ah. UKEwj. Tt-C 8 x. Nzj. Ah. URK 1 AKHZ 79 A 2 QQ 4 d. UDCAY#imgrc=p. BIlp. Dljd 4 r. OXM:

Pozor, tvoří-li dřeviny stromořadí, potřebujeme k jejich kácení povolení bez ohledu na jejich velikost

Pozor, tvoří-li dřeviny stromořadí, potřebujeme k jejich kácení povolení bez ohledu na jejich velikost – platí tedy i pro mladé stromky.

Kácet ovocné dřeviny lze bez povolení v případě, že rostou na pozemcích v zastavěném

Kácet ovocné dřeviny lze bez povolení v případě, že rostou na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň. Ovocnými dřevinami jsou zpravidla myšleny dřeviny, které záměrně vysazujeme a pěstujeme za primárním účelem sklizně a konzumace jejich plodů.

Dřevina Latinský název Angrešt, Rybíz Ribes Broskvoň Persica vulgaris Hrušeň Pyrus Jabloň Malus Temnoplodec

Dřevina Latinský název Angrešt, Rybíz Ribes Broskvoň Persica vulgaris Hrušeň Pyrus Jabloň Malus Temnoplodec Aronia melanocarpa Jeřáb obecný moravský (sladkoplodý) Sorbus aucuparia subsp. moravica Kdouloň Cydonia oblonga Líska obecná Corylus avellana Mandloň obecná Amygdalus communis Meruňka Armeniaca vulgaris Morušovník Morus sp. Ořešák vlašský Junglans regia Maliník, Ostružiník Rubus Slivoň Prunus domestica Třešeň Cerasus avium Višeň Cerasus vulgaris

Významný krajinný prvek je v § 3 odst. 1 písm. b) zákona č. 114/1992

Významný krajinný prvek je v § 3 odst. 1 písm. b) zákona č. 114/1992 Sb. , o ochraně přírody a krajiny, definován jako „ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotná část krajiny, která utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability.

Významné krajinné prvky „ze zákona“ 114/1992 Sb. Les Rašeliniště Vodní tok Rybník Jezero Údolní

Významné krajinné prvky „ze zákona“ 114/1992 Sb. Les Rašeliniště Vodní tok Rybník Jezero Údolní niva

Dále jsou významnými krajinnými prvky i jiné části krajiny, které podle § 6 tohoto

Dále jsou významnými krajinnými prvky i jiné části krajiny, které podle § 6 tohoto zákona příslušný orgán ochrany přírody zaregistruje jako významný krajinný prvek, zejména mokřady, stepní trávníky, remízky, meze, trvalé travní porosty, naleziště nerostů a zkameněliny, umělé i přirozené skalní útvary, výchozy a odkryvy. Mohou to být i cenné plochy porostů, sídelních útvarů, včetně historických zahrad a parků.

Další podmínkou je, že ovocné dřeviny nejsou součástí významného krajinného prvku. Významné krajinné prvky

Další podmínkou je, že ovocné dřeviny nejsou součástí významného krajinného prvku. Významné krajinné prvky definuje zákon o ochraně přírody (114/1992 Sb. , § 3 odst. b) a může se stát, že dřeviny, které chcete kácet, rostou například v blízkosti vodního toku nebo rybníka. V tom případě byste měli také požádat o povolení.

Stejně tak je potřeba před kácením zvážit, zda se na vaší dřevině nemůže vyskytovat

Stejně tak je potřeba před kácením zvážit, zda se na vaší dřevině nemůže vyskytovat některý zvláště chráněný druh živočicha. Pokud ano, nejprve byste měli získat povolení ke škodlivému zásahu do jeho biotopu. Výskyt zvláště chráněných druhů je typický pro staré, dožívající dřeviny s výskytem dutin nebo dřevních hub na kmeni nebo větvích. Může se jednat např. o dřevní brouky, jako je např. zlatohlávek skvostný, zdobenci, páchník hnědý nebo roháč obecný. Na ovocných dřevinách mohou žít i housenky chráněného martináče hrušňového. Z ptáků je na porosty ovocných dřevin v blízkosti člověka vázán strakapoud jižní.

Saproxylický hmyz Kovařík rezavý (Elater ferrugineus) https: //www. google. com/search? q=elater+ferrugineus&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0 ah. UKEwixsb 3

Saproxylický hmyz Kovařík rezavý (Elater ferrugineus) https: //www. google. com/search? q=elater+ferrugineus&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0 ah. UKEwixsb 3 Wutzj. Ah. VGUl. AKHS 5 z. CZo. Q_AUIESg. B&biw =1024&bih=503&dpr=1. 88#imgrc=x. Hh 7 rf. Euy. MCHOM:

Kozlíček jilmový (Saperda punctata) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=IB 9 AXazp. LYf. Ew. ALot.

Kozlíček jilmový (Saperda punctata) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=IB 9 AXazp. LYf. Ew. ALot. Yjg. CQ&q=saperda+punctata&oq=saperda+punctata&gs_l=img. 1 2. . 0 i 30. 86368. 91753. . 93598. . . 0. 0. 124. 2058. 31 j 3. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. ALMf. KZUr. VP 0&ved=0 ah. UKEwise. XXutzj. Ah. UHIl. AKHega. Apw. Q 4 d. UDCAY#imgrc=3 Ua. EU 0 B 416 PPz. M:

Krasec dubový (Eurythyrea quercus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=fx 9 AXcr. AD 4 z.

Krasec dubový (Eurythyrea quercus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=fx 9 AXcr. AD 4 z. Tw. AKwnoe. ICg&q=eurythyrea+quercus&oq=Eurythyrea+quercus&gs_l=img. 1. 0. 0. 78699. 84724. . 86301. . . 0. 0. . 3. 190. 2411. 28 j 6. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. r-So. CY 8 n 9 h. A#imgrc=XCo. Cq. HTKVDR_f. M:

Krasec měďák (Chalcophora mariana) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=1 h 9 AXa. DYGMr. Ow.

Krasec měďák (Chalcophora mariana) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=1 h 9 AXa. DYGMr. Ow. QKAj 6 b. YBg&q=Chalcophora+mariana&oq=Chalcophora+mariana&gs_l=img. 12. . 0 i 19. 77846. 83631. . 85647. . . 0. 0. 70. 2028. 37. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. Q 5 yp_ms. Kb. BM&ved=0 ah. UKEwigm 7 Wuu 9 zj. Ah. VKZ 1 AKHYCHCWs. Q 4 d. UDCAY#imgrc=9 r. N 8 u. SSZwy. Jss. M:

Krasec třešňový (Anthaxia candens) ww. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=LCBAXea. Cw. QLs 6 Y 2 ICg&q=Anthaxia+candens&oq=Anthaxia+candens&gs_l=img.

Krasec třešňový (Anthaxia candens) ww. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=LCBAXea. Cw. QLs 6 Y 2 ICg&q=Anthaxia+candens&oq=Anthaxia+candens&gs_l=img. 12. . 0 i 30. 97920. 103706. . 106238. . . 0. 0. 129. 1991. 33 j 2. . . 0. . 1. . gws-wiz. Rs. F_h 31 Ai. Do&ved=0 ah. UKEwjmh. NXXu 9 zj. Ah. UEYVAKHex 0 A 6 EQ 4 d. UDCAY#imgrc=mf. XUMb 1 RBn. H 35 M:

Nosorožík kapucínek (Oryctes nasicornis) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=m. CBAXe. Dj. A 8 Hew

Nosorožík kapucínek (Oryctes nasicornis) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=m. CBAXe. Dj. A 8 Hew ALkp 6 XICQ&q=oryctes+nasicornis+larva&oq=Oryctes+nasicornis&gs_l=img. 1. 4. 0 j 0 i 30 l 9. 86 091. 92707. . 95489. . . 0. 0. . 1. 122. 1960. 32 j 2. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. D-Lhs. Mm. Bej. U#imgrc=Wz 0 qxoyll. IMm. M: https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=CBAXdfg. F 5 DEw. AKbuo 3 g. CQ&q=oryctes+nasicornis&oq=oryctes+nasicornis+&gs_l=img. 1. 1. 0 i 19 j 0 i 30 i 19 l 9. 91376. 91949. . 93846. . . 0. 0. 62. 289. 5. . . 0. . 1. . gws-wizimg. sc. HUBQf. Vs. Vk#imgrc=MVgbdq. SHKd. Ome. M:

Páchník hnědý (Osmoderma barnabita) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=CBAXdfg. F 5 DEw. AKbuo 3

Páchník hnědý (Osmoderma barnabita) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=CBAXdfg. F 5 DEw. AKbuo 3 g. CQ&q=osmoderma+barnabita&oq=osmoderma+barnabita&gs_l=img. 12. . 0 i 30. 7279. 17463. . 19907. . . 1. 0. 142. 2353. 41 j 1. . . 0. . 1. . gws-wizimg. XYFs. Ymep. Rs 4&ved=0 ah. UKEwj. Xv. Ni 4 v. Nzj. Ah. UQIl. AKHRtd. A 5 w. Q 4 d. UDCAY#imgrc=r. Nv. Q 6 UAFUn. Zv. QM:

Páchník a rekonstrukce parků a alejí Velkým problémem jsou dnes pro saproxylobionty rekonstrukce (obnovy)

Páchník a rekonstrukce parků a alejí Velkým problémem jsou dnes pro saproxylobionty rekonstrukce (obnovy) parků nebo alejí. Pokud je při nich vykácena většina stávajících dřevin a na jejich místo jsou vysazeny nové, pak takovýto zásah sice naplní estetické či krajinářské cíle, pro populace saproxylobiontů a zvláště špatně mobilních obyvatel dutin, jakým je páchník, je však často likvidační. Z finančních a někdy i estetických důvodů (památková ochrana) jsou sice celkové rekonstrukce parků apod. odůvodněné, ale z biologického a ochranářského hlediska je to často špatné řešení. Navrhovatelé úprav, kteří nemají patřičné biologické vzdělání, nedovedou správně zhodnotit dopady na saproxylickou faunu, a ohrožují tak populace páchníka ale i mnoha dalších velmi vzácných a často zvláště chráněných druhů. Běžnou praxí je biologický průzkum, na jehož základě jsou v parku ponechány prokazatelně osídlené stromy, zbytek je však určen ke kácení, a to i stromy s dutinami, v nichž však nebyl výskyt páchníka prokázán. Pokud se takovýto záměr nepodaří změnit, je celá místní populace odsouzena k zániku, protože až stávající osídlené stromy dožijí, nebudou mít brouci několik desítek let v dosahu náhradní stanoviště. Nové výsadby jsou samozřejmě potřeba, ale dutiny začnou na takových stromech vznikat nejdříve ve věku kolem 100 let, čímž vzniká mezera řekněme 70 let, kterou páchník čekat nevydrží. Rekonstrukce jakýchkoliv krajinných prvků tvořených stromy by tedy měly probíhat postupně, nejlépe průběžně, po malých částech. I za těchto podmínek je možné estetickou hodnotu takového prvku udržet či zvýšit, zároveň však nedojde k narušení časové kontinuity výskytu požadovaného stanoviště, v případě páchníka stromů s dutinami, a on, stejně jako další druhy, může lokalitu obývat dlouhodobě. Základem tedy je ponechávat jak obsazené stromy, také jejich potenciální nástupce, a to pokud možno v několika věkových třídách. Osídlené stromy jsou totiž často na hranici životnosti a během několika let, případně až desítek let se rozpadnou nebo budou muset být pokáceny z bezpečnostních důvodů. Mladší nebo zatím neobsazené stromy naproti tomu mají potenciál dutiny během několika málo desítek let vytvořit a poskytnout tak vhodné stanoviště v době, kdy stávající strom zanikne a jeho obyvatelé se budou muset přestěhovat. Takovýchto stromů by měl být navíc ponechán minimálně dvojnásobek počtu stávajících, protože mohou z různých důvodů dožít dříve, než budou pro páchníky a další saproxylický hmyz vhodné.

Pestrokrovečník větší (Clerus mutillarius) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=6 y. FAXbfh. Msr. Pw. AL

Pestrokrovečník větší (Clerus mutillarius) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=6 y. FAXbfh. Msr. Pw. AL 3 lobw. CQ&q=clerus+mutillarius&oq=clerus+mutillarius&gs_l=img. 12. . 0 i 30. 86674. 92099. . 94056. . . 0. 0. 65. 1916. 37. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. Vrfo. DHFIkt. I&ved=0 ah. UKEwj 3 gu. Osvdzj. Ah. XKJ 1 AKHXe. LAZ 4 Q 4 d. UDCAY#imgrc=FMq. MZQk. Rz 01 f 8 M:

Roháč obecný (Lucanus cervus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Si. JAXd. Wt. KMr. Ww. QLQ

Roháč obecný (Lucanus cervus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Si. JAXd. Wt. KMr. Ww. QLQ 25 To. CQ&q=lucanus+cervus&oq=Lucanus+cer vus&gs_l=img. 1. 0. 0 l 3 j 0 i 30 l 7. 1752. 6115. . 7755. . . 0. 0. 71. 1710. 32. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. Or 2 ocb 5 LLJI#imgrc=Pdpo 4 d. NCMMG 3 u. M:

Tesařík broskvoňový (Purpuricenus kaehleri) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=oy. JAXfu. ZKYGiw. AKbj. Kqg. CQ&q=purpuricenus+kaehleri&oq=purpuricenus+ka&gs_l=img.

Tesařík broskvoňový (Purpuricenus kaehleri) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=oy. JAXfu. ZKYGiw. AKbj. Kqg. CQ&q=purpuricenus+kaehleri&oq=purpuricenus+ka&gs_l=img. 1. 0. 0 i 19. 92252. 100711. . 102599. . . 0. 0. 82. 1600. 29. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. . . . 0 i 30 i 19. e. RRl 0 ZLq. GKY#imgrc=Sw 9 qe. TKwxur. ULM:

Tesařík obrovský (Cerambyx cerdo) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Cy. NAXde 9 G 47 Nw.

Tesařík obrovský (Cerambyx cerdo) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Cy. NAXde 9 G 47 Nw. QKwq 4 DICQ&q=cerambyx+cerdo&oq=cerambyx+cerdo&gs_l=img. 1. 0. 0 j 0 i 30 l 8. 7 2899. 77275. . 78933. . . 0. 0. 117. 1876. 32 j 1. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. -CYUDb. F 9 y. C 8#imgrc=Yxoeh. Cij. Bc. VR-M:

Tesařík zavalitý (Ergates scaber) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=sy. NAXaq. BGIGiw. AKbj. Kqg. CQ&q=ergates+faber&oq=ergates+faber&gs_l=img.

Tesařík zavalitý (Ergates scaber) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=sy. NAXaq. BGIGiw. AKbj. Kqg. CQ&q=ergates+faber&oq=ergates+faber&gs_l=img. 1. 0. 0 j 0 i 30. 7 755. 10224. . 11748. . . 0. 0. 73. 611. . . . 0. . 1. . gws-wiz-img. gw. Kewbd 0 P 70#imgrc=1 f-g. Wf. Jt. Es. OUCM:

Tesařík bukový (Cerambyx scopolii) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=w. CNAXe. OEAYf. Nw. ALUp 7

Tesařík bukový (Cerambyx scopolii) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=w. CNAXe. OEAYf. Nw. ALUp 7 Tg. CQ&q=cerambyx+scopolii&oq=cerambyx+scopol ii&gs_l=img. 1. 0. 0. 104902. 109484. . 110957. . . 0. 0. 73. 1527. 30. . 1. . gws-wiz-img. GOE 3 LQADm. W 8#imgrc=y 5 s. JJZa. PHc 5 I_M:

Tesařík dubový (Plagionotus arcuatus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Ly. RAXb. Ox. NIKkw. AK 0

Tesařík dubový (Plagionotus arcuatus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Ly. RAXb. Ox. NIKkw. AK 0 o. Yyg. CQ&q=plagionotus+arcuatus&oq=plagionotus+arcuatus&gs_l=img. 12. . 0. 90673. 96067. . 98004. . . 0. 0. 60. 1917. 37. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. Cw. HV 6_NIz 1 A&ved=0 ah. UKEwjzh. K 3 Bv 9 zj. Ah. UCEl. AKHb. QQA 5 QQ 4 d. UDCAY#imgrc=MM 7 g. HCZgubt. OCM:

Roháček kozlík (Dorcus parallelipipedus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ki. RAXduv. KMbcw. QL 3 nq

Roháček kozlík (Dorcus parallelipipedus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ki. RAXduv. KMbcw. QL 3 nq 7 ABg&q=dorcus+parallelipipedus&oq=dorcus&gs_l=img. 1. 1. 0 l 3 j 0 i 30 l 6 j 0 i 10 i 30. 80481. 83659. . 86117. . . 0. 0. 87. 1445. 26. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. Gn 3 Qe 8 HY 2 b. U#imgrc=Iq. V 3 z. Pc 1 G 1 G 4 DM:

Kousavec hlodavý (Rhagium mordax) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=6 SRAXaf 4 J 8 HSw.

Kousavec hlodavý (Rhagium mordax) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=6 SRAXaf 4 J 8 HSw. QLRmr. Do. CQ&q=Rhagium+mordax&oq=Rhagium+mordax&gs_l=img. 12. . 0 i 19. 83071. 88 217. . 90816. . . 0. 0. 61. 1884. 37. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. 6 r-o. Uvr. Ay. Ao&ved=0 ah. UKEwjnk. Pm. Zw. Nzj. Ah. VBa. VAKHVENDJ 0 Q 4 d. UDCAY#imgrc=j. O 9 gg 6 DQm 0 PW_M:

Zlatohlávek skvostný (Protaetia aeruginosa) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=RSVAXZCv. Ht. HRw. QLbg 6 jo.

Zlatohlávek skvostný (Protaetia aeruginosa) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=RSVAXZCv. Ht. HRw. QLbg 6 jo. CQ&q=protaetia+aeruginosa&oq=protaetia&gs_l=img. 1. 4. 0 l 2 j 0 i 30 l 8. 92259. 9 6169. . 98689. . . 0. 0. 64. 1216. 23. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. 31 Z 1 Cf. Cerk 8#imgrc=YBHtyyx 01 s. N 2 b. M:

Zdobenec (Trichius sp. ) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=q. SVAXe_8 Ao. PPw. ALs. YDo.

Zdobenec (Trichius sp. ) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=q. SVAXe_8 Ao. PPw. ALs. YDo. CQ&q=zdobenec+trichius&oq=zdobenec+trichius&gs_l=img. 12. . . 87179. 91958. . 94708. . . 0. 0. 68. 1963. 37. . . 0. . 1. . gws-wizimg. X 32 n. XBqvtn. M&ved=0 ah. UKEwiv 9 Zr 1 w. Nzj. Ah. WDJ 1 AKHf 4 YAJ 0 Q 4 d. UDCAY#imgrc=Sxg. Pkb 3 c. IXj. ZLM:

Drvodělka fialová (Xylocopa violacea) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=CCZAXcv 3 IMbfw. QL_7 Izg. CQ&q=xylocopa+violacea&oq=xylocopa+violacea&gs_l=img.

Drvodělka fialová (Xylocopa violacea) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=CCZAXcv 3 IMbfw. QL_7 Izg. CQ&q=xylocopa+violacea&oq=xylocopa+violacea&gs_l=img. 1. 0. 0 j 0 i 30 l 6 j 0 i 24 l 3. 95108. 101104. . 103083. . . 0. 0. 68. 1827. 34. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. 2 k. Lw 9 r. Fv. Mz. Y#imgrc=7 q. Bv. W 0 o. Ii. Jd. CZM:

Někteří zvláště chránění „dutinoví hnízdiči“: Holub doupňák (Columba oenas) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=c.

Někteří zvláště chránění „dutinoví hnízdiči“: Holub doupňák (Columba oenas) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=c. CZAXenm. Gcfcw. QLqzq. SABw&q=columba+oenas&oq=columba+oenas&gs_l=img. 1. 0. 0 i 19. 92396. 96466. . 97802. . . 0. 0. 72. 1588. 30. . 1. . gws-wiz-img. H 5 j 9 Ea 37 Z 2 s#imgrc=y. NMHPs. K 95 S_pf. M:

Sýc rousný (Aegolius funereus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=0 y. ZAXYf. XBcnaw. QLwh 7

Sýc rousný (Aegolius funereus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=0 y. ZAXYf. XBcnaw. QLwh 7 n. ICQ&q=aegolius+funereus&oq=Aegolius+funereus&gs_l=img. 1. 0. 0 j 0 i 24. 67 875. 74181. . 75732. . . 0. 0. 122. 1769. 28 j 2. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. w 5 C 1 KU_7 Tp 4#imgrc=0 LWDB 9 VODYe. Ke. M:

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Hyd. AXY 3 t. KImkw. QKzq.

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=Hyd. AXY 3 t. KImkw. QKzq. JLQCQ&q=glaucidium+passerinum&oq=glaucidium+passerinum&gs_l=img. 12. . 0. 843 71. 96064. . 103942. . . 1. 0. 76. 2042. 38. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. PKjw 22 y. KBFY&ved=0 ah. UKEwj. N-Ounwtzj. Ah. UJUl. AKHTOUBJo. Q 4 d. UDCAY#imgrc=Lz. Dxl. ZKSGLRVg. M:

Datlík tříprstý (Picoides tridactylus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=i. Cd. AXc 3 IL 8

Datlík tříprstý (Picoides tridactylus) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=i. Cd. AXc 3 IL 8 Glw. QKi_p 6 IBw&q=picoides+tridactylus&oq=picoides+tridactylus&gs_l=img. 12. . . 0. 0. . 93. . . 0. 0. 0. . . gws-wiz-img. jnvf. Lk. MGx. GE&ved=0 ah. UKEwj. Nr. Pv. Zwtzj. Ah. XBUl. AKHSK_B 3 EQ 4 d. UDCAY#imgrc=g. Yu. Tfftvw_8 r. ZM:

Strakapoud bělohřbetý (Dendrocopos leucotos) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=3 Cd. AXb 3 HAo_Vw. AK

Strakapoud bělohřbetý (Dendrocopos leucotos) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=3 Cd. AXb 3 HAo_Vw. AK 11 Yj. QCQ&q=dendrocopos+leucotos&oq=dendrocopos+leucotos&gs_l=img. 12. . 0 i 1 9. 116813. 124319. . 126177. . . 0. 0. 115. 2314. 38 j 2. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. i 99 Sai. F 81_s&ved=0 ah. UKEwi 9 pd. WBw 9 zj. Ah. WPKl. AKHb. Uq. Apo. Q 4 d. UDCAY#imgrc=CJkrjje. Un. S 2 Ir. M:

Strakapoud prostřední (Dendrocopos medius) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&s a=1&ei=Wyh. AXce. HDYv. Nw. ALFv.

Strakapoud prostřední (Dendrocopos medius) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&s a=1&ei=Wyh. AXce. HDYv. Nw. ALFv. Yyo. CQ&q=dendrocopos+medius& oq=dendrocopos+medius&gs_l=img. 1. 0. 0 i 19. 72409. 74491. . 76078. . . 0. 0. 76. 805. 14. . . 0. . 1. . gws-wizimg. y. CDcr. Ub 8 e. LU#imgrc=rq 6_V 7 JNc. PTSQM:

Netopýr rezavý (Nyctalus noctula) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=50 3&tbm=isch&sa=1&ei=q. Ch. AXdry. BMj. Tw.

Netopýr rezavý (Nyctalus noctula) https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=50 3&tbm=isch&sa=1&ei=q. Ch. AXdry. BMj. Tw. QLHy. YIBw&q=nyctalus+noctula&oq=nyctalus+noctula&g s_l=img. 12. . 0 i 19. 92357. 100354. . 102445. . . 0. 0. 181. 2 047. 35 j 1. . . 0. . 1. . gws-wizimg. Ppt. QQa. Dwsk. Y&ved=0 ah. UKEwja 5 vriw 9 zj. Ah. XI a. VAKHcfk. A 3 EQ 4 d. UDCAY#imgrc=qztr. HW 8 VUYL_s M:

Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku [§

Povolení ke kácení dřevin, za předpokladu, že tyto nejsou součástí významného krajinného prvku [§ 3 odst. 1 písm. b) zákona] nebo stromořadí, se podle § 8 odst. 3 zákona nevyžaduje a) pro dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí, b) pro zapojené porosty dřevin, pokud celková plocha kácených zapojených porostů dřevin nepřesahuje 40 m 2 , c) pro dřeviny pěstované na pozemcích vedených v katastru nemovitostí ve způsobu využití jako plantáž dřevin, d) pro ovocné dřeviny rostoucí na pozemcích v zastavěném území evidovaných v katastru nemovitostí jako druh pozemku zahrada, zastavěná plocha a nádvoří nebo ostatní plocha se způsobem využití pozemku zeleň.

Náležitosti žádosti o povolení kácení dřevin a náležitosti oznámení o kácení dřevin (1) Žádost

Náležitosti žádosti o povolení kácení dřevin a náležitosti oznámení o kácení dřevin (1) Žádost o povolení ke kácení dřevin (§ 8 odst. 1 zákona) musí vedle obecných náležitostí podání podle správního řádu obsahovat: a) označení katastrálního území a parcely, na které se dřeviny nachází, stručný popis umístění dřevin a situační zákres, b) doložení vlastnického práva či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k příslušným pozemkům, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, včetně písemného souhlasu vlastníka pozemku s kácením, není-li žadatelem vlastník pozemku, c) specifikaci dřevin, které mají být káceny, zejména druhy, popřípadě rody dřevin, jejich počet a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí; pro kácení zapojených porostů dřevin lze namísto počtu kácených dřevin uvést výměru kácené plochy s uvedením druhového, popřípadě rodového zastoupení dřevin a d) zdůvodnění žádosti.

Kácení dřevin se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Obdobím vegetačního klidu se

Kácení dřevin se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Obdobím vegetačního klidu se rozumí období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny.

Nedovolené zásahy do dřevin (1)Nedovolenými zásahy do dřevin, které jsou v rozporu s požadavky

Nedovolené zásahy do dřevin (1)Nedovolenými zásahy do dřevin, které jsou v rozporu s požadavky na jejich ochranu, se rozumí zásahy vyvolávající poškozování nebo ničení dřevin, které způsobí podstatné nebo trvalé snížení jejích ekologických nebo společenských funkcí nebo bezprostředně či následně způsobí jejich odumření. (2)O nedovolený zásah podle odstavce 1 se nejedná, pokud je prováděn za účelem zachování nebo zlepšení některé z funkcí dřeviny, v rámci péče o zvláště chráněný druh rostliny nebo živočicha anebo pokud je prováděn v souladu s plánem péče o zvláště chráněné území.

Náležitosti rozhodnutí o kácení dřevin rostoucích mimo les Výrok – obsahuje rozhodnutí ve věci

Náležitosti rozhodnutí o kácení dřevin rostoucích mimo les Výrok – obsahuje rozhodnutí ve věci s uvedením ustanovení právního předpisu, podle něhož bylo rozhodnuto. Žádosti je možno vyhovět i zčásti. Odůvodnění – v odůvodnění rozhodnutí obecní úřad uvede, které skutečnosti byly podkladem rozhodnutí, jakými úvahami byl veden při hodnocení důkazů a při použití právních předpisů, na základě kterých rozhodoval, jaké pro rozhodnutí použil podklady. Zejména musí být patrné, jak vyhodnotil funkční a estetický význam dřevin a jak provedl správní uvážení o závažnosti důvodů pro povolení kácení. Nelze postupovat podle § 68 odst. 4 správního řádu, podle kterého není odůvodnění rozhodnutí třeba, jestliže správní orgán všem účastníkům v plném rozsahu vyhoví. Poučení o odvolání (Odvolacím správním orgánem je krajský úřad, na území NP/CHKO příslušná správa. U kácení v maloplošných chráněných územích a jejich ochranných pásmech v NP a na území CHKO je odvolacím orgánem Ministerstvo životního prostředí).

Patero nejčastějších pochybení při povolování kácení 1. rozhodnutí nemá předepsané náležitosti správního aktu (chybí

Patero nejčastějších pochybení při povolování kácení 1. rozhodnutí nemá předepsané náležitosti správního aktu (chybí výrok, odůvodnění, poučení) 2. rozhodnutí je vydáno bez přezkoumání důvodů ke kácení, bez vyhodnocení stavu dřevin a bez odůvodnění výroku kácení opřeného o vyhodnocení všech důkazů a podkladů 3. za „rozhodnutí“ je vydáván zápis z jednání zastupitelstva nebo je rozhodnutí vyhotoveno obcí namísto obecního úřadu 4. rozhodnutí není doloženo žádostí, bylo vydáno žadateli, který není majitelem dřevin, nebo bylo vydáno, ačkoliv žádost nemá předepsané náležitosti 5. není doloženo doručení rozhodnutí účastníkům řízení, ani na něm vyznačeno nabytí právní moci

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&oq=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&gs_l=img. 12. . 0 i 24. 44973. 49765. . 51847. . . 0. 0. 84. 1535. 28. . . 0. . 1. . gws-wizimg. sf 0 f. A 6 Lf. Rn. Y&ved=0 ah. UKEwj. Tt-C 8 x. Nzj. Ah. URK 1 AKHZ 79 A 2 QQ 4 d. UDCAY#imgrc=m. Uy 5 Sgkl 6 Cz. ADM:

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=ZCl. AXd. P 1 F 5 HWw. AKe-4 g. Bg&q=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&oq=stromy+ve+m%C 4%9 Bst%C 4%9 B&gs_l=img. 12. . 0 i 24. 44973. 49765. . 51847. . . 0. 0. 84. 1535. 28. . . 0. . 1. . gws-wizimg. sf 0 f. A 6 Lf. Rn. Y&ved=0 ah. UKEwj. Tt-C 8 x. Nzj. Ah. URK 1 AKHZ 79 A 2 QQ 4 d. UDCAY#imgdii=kmf. TWc-v 7 i. Vht. M: &imgrc=RCH-h. PXDLu. Rgg. M:

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=m. Sl. AXe. Dt. BY 7 ew QKOs. ZXo. CQ&q=p%C

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=m. Sl. AXe. Dt. BY 7 ew QKOs. ZXo. CQ&q=p%C 3%A 9%C 4%8 De+o+star%C 3%A 9+stromy&oq=p%C 3%A 9%C 4%8 De+o+star% C 3%A 9+stromy&gs_l=img. 12. . . 1172. 7923. . 10759. . . 0. 0. 80. 1784. 34. . . 0. . 1. . gws-wizimg. e. Kyr. Jbeofwg&ved=0 ah. UKEwignv. HVx. Nzj. Ah. UOb 1 AKHY 5 YBZ 0 Q 4 d. UDCAY#imgrc=Ijct 6 A Wu. Iy. Uo. VM:

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=wix. AXcfx. E 8 z 4 w. ALX 14 m.

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=wix. AXcfx. E 8 z 4 w. ALX 14 m. ACg&q=zast%C 5%99 e%C 5%A 1 en%C 3%AD+dutin+ve+star%C 3%BDch+stromech&oq =zast%C 5%99 e%C 5%A 1 en%C 3%AD+dutin+ve+star%C 3%BDch+stromech&gs_l=img. 12. . . 156791. 162078. . 164343. . . 0. 0. 124. 734. 11 j 1. . . 0. . 1. . gws-wizimg. Pr. Fo. PCd. Fx. Gg&ved=0 ah. UKEwj. H 2 u. DXx 9 zj. Ah. VMPFAKHddr. Aq. AQ 4 d. UDCAY#imgrc=HCO 6 v. NTZQX 4 y. OM:

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=8 S 1 AXZnu. NYz. Yw. AKN 7 aj. IBg&q=pam%C

https: //www. google. com/search? biw=1024&bih=503&tbm=isch&sa=1&ei=8 S 1 AXZnu. NYz. Yw. AKN 7 aj. IBg&q=pam%C 3%A 1 tn%C 3%BD+strom&oq=pam%C 3%A 1 tn%C 3%BD+strom&gs_l=i mg. 1. 0. 0 l 2 j 0 i 24 l 6. 14153. 18032. . 32463. . . 0. 0. 52. 151. 3. . . 0. . 1. . gws-wiz-img. Lq. VBSKurt. Bg#imgrc=1 CV-Rfg. T 66643 M :

Za pravděpodobně nejstarší strom ČR je považován Vilémovický tis. Jeho stáří botanici odhadují na

Za pravděpodobně nejstarší strom ČR je považován Vilémovický tis. Jeho stáří botanici odhadují na 1500 až 2000 let. Roste ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou, jeho obvod je 345 cm. Často bývá titulován i jako nejstarší tis střední Evropy. https: //cs. wikipedia. org/wiki/Vil%C 3%A 9 movick%C 3%BD_tis#/media/Soubor: Vil%C 3%A 9 movick%C 3%BD_tis_1. JPG

Vejdova lípa u Klášterce nad Ohří • název: Vejdova lípa • výška: 25 m

Vejdova lípa u Klášterce nad Ohří • název: Vejdova lípa • výška: 25 m (2001) • výška kmene: 4 m • obvod: 1305 cm (2009) https: //cs. wikipedia. org/wiki/Vejdova_l%C 3%ADpa

Klokočovská lípa v okrese Havlíčkův Brod název: Klokočovská lípa, Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská

Klokočovská lípa v okrese Havlíčkův Brod název: Klokočovská lípa, Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská lípa výška: 20 m (1997) výška kmene: 2, 8 m (1935) obvod: 890 cm věk: 1000 let chráněna: od r. 1976, jako chráněný přírodní výtvor https: //cs. wikipedia. org/wiki/Kloko%C 4%8 Dov sk%C 3%A 1_l%C 3%ADpa

Kdo je zodpovědný za nepovolené kácení? Z vývoje názorů správní a soudní aplikační praxe

Kdo je zodpovědný za nepovolené kácení? Z vývoje názorů správní a soudní aplikační praxe vyplývá, že v případě uskutečnění jednání deliktně významného z hlediska zákona o ochraně přírody a krajiny je třeba vždy uvažovat jak o odpovědnosti toho, kdo jednání vlastním jménem fakticky provedl (zhotovitele díla, „ten kdo fakticky strom pokácel“) tak o odpovědnosti jeho zadavatele, iniciátora - „majitele stromu, který o pomoc s kácením požádal“).

Krása A. 2015: Ochrana saproxylického hmyzu a opatření na jeho ochranu. Metodika AOPK ČR,

Krása A. 2015: Ochrana saproxylického hmyzu a opatření na jeho ochranu. Metodika AOPK ČR, 156 s. Dostupné na: http: //www. ochranaprirody. cz/res/archive/261/032534. pdf? seek=1449139778 Web Arniky Zachraňme stromy – www. arnika. org/stromy Poradna Arniky – http: //arnika. org/ekoporadna Koncepce stromořadí v české krajině – http: //arnika. org/koncepce-stromoradi-v-ceske-krajine Česká inspekce životního prostředí – www. cizp. cz Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – www. ochranaprirody. cz Ústřední seznam ochrany přírody – http: //drusop. nature. cz Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu – www. szkt. cz Strom života – www. nadacepartnerstvi. cz/stromzivota Ocenění stromu dle metodiky AOPK ČR ve verzi 2013 – http: //ocenovanidrevin. nature. cz Standardy péče o přírodu a krajinu, AOPK – http: //standardy. nature. cz Arnika s. a. : Dřeviny rostoucí mimo les. 39 s. dostupné na: file: ///C: /Users/Hanel%20 lubom%C 3%ADr/Downloads/Brozura_pro_urediky__Dreviny_2015_1. pdf

Kontrolní otázky 1/ Jaký význam má zeleň v městském prostředí? 2/ Jaké druhy živočichů

Kontrolní otázky 1/ Jaký význam má zeleň v městském prostředí? 2/ Jaké druhy živočichů mohou obývat staré stromy? 3/ Jak se má postupovat při povolování nelesní zeleně? 4/ Jaké údaje má obsahovat žádost o kácení nelesní zeleně? 5/ O kácení jakých dřevin se nemusí žádat orgán ochrany přírody?