Komu se nelen tomu se zelen 1 Co










- Slides: 10



• Komu se nelení, tomu se zelení. 1) Co znamená tento frazém? Vyložte jeho smysl: (Kdo není lenivý, dosahuje dobrého výsledku) 2) Z kterého prostředí frazém vychází? (z vesnického, zemědělského – zelení se = roste úroda)

• Komu se nelení, tomu se zelení. 3) Vyjádřete zhruba totéž pomocí jiného frazému: (Bez práce nejsou koláče) 4) Srovnejte oba frazémy z hlediska větného: (první je souvětný, druhý je vyjádřen jednoduchou větou)

• Komu se nelení, tomu se zelení. 5) Která z vět je vedlejší a jaká je to věta? (komu se nelení – VV předmětná) 6) Znáte sloveso nelenit (se) také v kladné podobě? (je jen záporné s významem 1. nebýt líný, nezahálet, 2. neváhat, nerozpakovat se)

• Komu se nelení, tomu se zelení. 7) Určete u sloves kmen minulý: (neleni-, zeleni-) 8) Určete třídu a vzor těchto sloves: (IV. třída, vzor prosí)

• Komu se nelení, tomu se zelení. 9) Uveďte situaci, kdy by bylo vhodné frazém použít: (např. při vypravování události, charakteristice osoby…) 10) O jaký frazém jde? Proč? (přísloví, v druhé části je mravní ponaučení)

Doplňte druhou část přísloví či rčení: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, … Dočkej času… Kdo jinému jámu kopá, … Kovářova kobyla… Kde nic není, … (…až se ucho utrhne. …jako husa klasu. …sám do ní padá. …chodí bosa. … ani smrt nebere. )

• Kdo dřív přijde, ten dřív mele. 11) Vymyslete pro spolužáka dva úkoly (podle předchozích) na tvaroslovný a syntaktický rozbor: (např. : 1) Určete větu hlavní a vedlejší. 2) Jakým slovním druhem je vyjádřen podmět v obou větách? 3) Jakým slovním druhem a větným členem je slovo dřív? )

Zdroje: Čechová, M. – Daneš, F. – Dokulil, M. – Hausenblas, K. – Hrbáček, J. – Styblík, V. Komplexní jazykové rozbory. 2. Upravené vydání. Praha: SPN, 1996. ISBN 80 -85937 -27 -1