VEDY O PORTE SOCIOMETRICK TECHNIKY CIE METDY Je

  • Slides: 12
Download presentation
VEDY O ŠPORTE SOCIOMETRICKÉ TECHNIKY

VEDY O ŠPORTE SOCIOMETRICKÉ TECHNIKY

CIEĽ METÓDY Je to metóda zameraná na analýzu štruktúry skupiny (športovcov, družstiev, školských tried,

CIEĽ METÓDY Je to metóda zameraná na analýzu štruktúry skupiny (športovcov, družstiev, školských tried, atď. ). Dobré služby poskytuje sociometria najmä trénerom, učiteľom a funkcionárom športových skupín, oddielov a klubov. .

ZAMERANIE A ÚLOHA Skúmajú vzťahy medzi ľuďmi s osobitným zameraním na vzťahy sympatie a

ZAMERANIE A ÚLOHA Skúmajú vzťahy medzi ľuďmi s osobitným zameraním na vzťahy sympatie a antipatie. Úlohou sociometrickej metódy je zisťovanie sympatie (príťažlivosť), antipatie (odpudzovanie) a indiferencie (neutrálny vzťah medzi jednotlivcami v rámci sociálnej skupiny).

UPLATNENIE Sociometrickú metódu môžeme použiť kedykoľvek, kde sú v skupine obsiahnuté také jednania ako

UPLATNENIE Sociometrickú metódu môžeme použiť kedykoľvek, kde sú v skupine obsiahnuté také jednania ako voľba, ovplyvňovanie, dominancia a komunikácia. Princíp sociometrie spočíva vo voľbe členov, pričom táto voľba môže byť: pozitívna alebo negatívna. Situácia môže byť reálna alebo hypotetická.

príklad Triedny učiteľ sa rozhodol realizovať sociometriu s cieľom zostaviť zasadací poriadok v triede.

príklad Triedny učiteľ sa rozhodol realizovať sociometriu s cieľom zostaviť zasadací poriadok v triede. Žiakom položil nasledovné otázky: S ktorým spolužiakom by si chcel (-a) sedieť? S ktorým spolužiakom by si nechcel (-a) sedieť?

Žiaci mali možnosť vybrať najviac troch spolužiakov. Ich odpovede sú uvedené v nasledujúcich tabuľkách.

Žiaci mali možnosť vybrať najviac troch spolužiakov. Ich odpovede sú uvedené v nasledujúcich tabuľkách. S ktorým spolužiakom by si chcel (-a) sedieť? Môžeš uviesť mená najviac troch spolužiakov.

S ktorým spolužiakom by si nechcel (-a) sedieť? Môžeš uviesť mená najviac troch spolužiakov

S ktorým spolužiakom by si nechcel (-a) sedieť? Môžeš uviesť mená najviac troch spolužiakov

Pri vyhodnotení sa odporúča neuvádzať mená, ale nahradiť ich písmenami alebo iným znakom, napríklad:

Pri vyhodnotení sa odporúča neuvádzať mená, ale nahradiť ich písmenami alebo iným znakom, napríklad: Z = Zuzana, J = Juraj, . . . Najprv si zostavíte maticu členov skupiny. Do riadkov vpisujte získané údaje, teda, kto koho zvolil. Je potrebné, aby ste si vopred určili spôsob značenia jednotlivých volieb. (napr. jednosmernú pozitívnu voľbu označíte +, obojsmernú pozitívnu voľbu označíte (+), jednosmernú negatívnu voľbu označíte -, obojsmernú negatívnu voľbu (-) a pod. ).

Člen E je najobľúbenejším členom skupiny, tzv. hviezdou, získal najviac (5) pozitívnych volieb, Člen.

Člen E je najobľúbenejším členom skupiny, tzv. hviezdou, získal najviac (5) pozitívnych volieb, Člen. P získal 3 pozitívne a žiadnu negatívnu voľbu, môžeme konštatovať, že je taktiež významným členom skupiny. Člen M je tzv. čiernou ovcou skupiny, pretože získal 4 negatívne a žiadnu pozitívnu voľbu. Členovia Z a J sa dajú považovať za vyrovnaných členov skupiny, pretože získali rovnaký počet pozitívnych a negatívnych volieb. Člen A je najnenápadnejším členom skupiny, lebo získal len 1 pozitívnu voľbu.

VÝSLEDKY Výsledky získané na základe odpovedí na otázky sa spracovávajú graficky do tzv. sociogramov.

VÝSLEDKY Výsledky získané na základe odpovedí na otázky sa spracovávajú graficky do tzv. sociogramov. Sociometria má veľkú prednosť hlavne v pružnosti a jednoduchej kvantifikácii. Označenie pomocou 1 a 0 (v prípade zápornej voľby -1) je používané najčastejšie. Toto označenie je zvlášť vhodné pre účinné matematické spracovanie.

VÝSTUPY Získané údaje zo sociometrického testovania môžeme analyzovať, vo forme: a) sociometrickej matice b)

VÝSTUPY Získané údaje zo sociometrického testovania môžeme analyzovať, vo forme: a) sociometrickej matice b) sociogramu c) sociometrického indexu.

POUŽITÁ LITERATÚRA KOMPÁN, J. – PAUGSCHOVÁ, B. – VALENČÁKOVÁ, V. 2010. Vedy o športe,

POUŽITÁ LITERATÚRA KOMPÁN, J. – PAUGSCHOVÁ, B. – VALENČÁKOVÁ, V. 2010. Vedy o športe, Ústí nad Labem, PF Univerzita J. E. Purkyne, 2010. 162 s. ISBN 978 -80 -7414 -274 -1